تاریخ انتشار ۹۵/۱۱/۲۶

امروزه مجازی سازی سرور در حال گسترش روز افزون است و اما شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، شامل- Microsoft-citrix-vmware redhat می‌باشد و امکانات ایجاد شده با استفاده از فناوری مجازی سازی سرور سبب استقبال بیشتر مدیران به این بخش شده است.
با استفاده از مجازی سازی سرور امکانات زیادی ایجاد می‌شود، از جمله امکان جابجایی ماشین‌های مجازی به شکل زنده و بدون توقف از یک سرور فیزیکی به سرور دیگر امکان پذیر می‌شود. این بخش با استفاده از vmotion صورت می‌پذیرد. چناچه یک سرور فیزیکی در آن دچار اشکال شود باقی ماشین‌های مجازی بر روی آن به یک سرور عملیاتی دیگر شروع به کار می‌نمایند( high Availability)
با استفاده از بخش distributed resource scheduler این امکان جهت ماشین‌های مجازی ایجاد می‌شود که به شکل متناسب بر روی سرورهای سخت افزاری توزیع گردند و با fault tolerance این قابلیت امکان تهیه کپی دیگری از نسخه اصلی ماشین مجازی را ایجاد می‌کند و چنانچه ماشین مجازی دچار مشکل شده ماشین مجازی کپی شده بدون توقف سرویس‌های ماشین اصلی را ساپورت کند.
چناچه ماشین‌های مجازی موجود روی یک سرور از کمترین ابزار سخت افزاری بهره ببرند به شکل اتوماتیک این ماشین‌های مجازی بین دیگر سرورهای فیزیکی توزیع گشته و سرور فیزیکی اول به شکل اتوماتیک جهت صرفه جویی در برق خاموش می‌گردد.( distributed power management)
با استفاده از بخش Vmware convertor امکان تبدیل سرورهای فیزیکی به ماشین‌های مجازی به شکل اتوماتیک و در زمان کمی صورت می‌گیرد. جهت مدیریت کل دیتا سنتر شما و دید لحظه ای از وضعیت تمامی سرورهای مجازی با توجه به منابع سخت افزاری سیستم مانیتور می‌توان از گزینه Vmware vcenter server استفاده کرد. با استفاده از بخش Vmware Vshield می‌توان امکان ترافیک شبکه بین ماشین‌های مجازی را آنالیز کرد و بدین ترتیب سبب برقراری امنیت در بین هاست‌های خود شوید. جهت انجام سوئیچ مجازی بین چندین سرور فیزیکی دیگر چناچه یکی از هاست‌ها دچار اشکال شود با انجام سوئیچ بر روی سرور مجازی دیگر امکان برقراری ارتباط و سرویس دهی ادامه پیدا می‌کند و این کار با استفاده از VSphere Distributed switch صورت می‌گیرد.

استفاده از فناوری مجازی سازی سرور در بهبود بخش های گوناگون

ایجاد صرفه جویی در بخش هزینه های مستقیم و غیر مستقیم، استفاده کردن بهینه از بخش سخت افزاری سازمان و ایجاد بهره وری بالا، یکپارچه سازی منابع سخت افزاری سازمان، بالا بردن ضریب امنیت ماشین‌های مجازی، فراهم کردن محیط های تست و گسترش سیستم‌های بدون توقف و ریسک، ارائه ماشین‌های مجازی به جای ماشین‌های فیزیکی و اجرا کردن سیستم عامل‌های گوناگون روی یک هاست فیزیکی و ایجاد دسترس پذیری بالا و… از جمله بخش‌های گوناگون استفاده از فناوری مجازی سازی سرور می‌باشد.