مجازی سازی شبکه

مجازی سازی شبکه یکی از انواع مجازی‌سازی‌ها می‌باشد.
نام دیگر مجازی‌سازی شبکه Network virtualization است.
انواع مجازی سازی شبکه به سازمان‌ها کمک می‌کند تا به‌صورت متمرکز و بدون تماس فیزیکی با زیرساخت شبکه، مدیریت باکیفیت‌تر و بهتری را ارائه نمایند.
این تکنولوژی کمک زیادی را در بخش‌های مختلف به ارگان‌ها و سازمان‌ها می‌کند.

کاربردهای مجازی سازی شبکه

اگر در سازمان خود برای انجام فعالیت‌ها نیازمند چند سرور هستید ما به شما مجازی سازی شبکه را پیشنهاد می‌دهیم.
این راهکار بسیار حائز اهمیت می‌باشد زیرا شما با افزایش تعداد سرورها هزینه‌های جاری از قبیل هزینه برق مصرفی چند سرور، هزینه نگهداری و تعمیر قطعات سرورها، اتاق سرور و … را به دنبال خواهید داشت که با این راهکار از هزینه‌های اضافی جلوگیری خواهید کرد.

مزایای مجازی‌سازی شبکه

۱. امکان بهره‌وری بهتر از سیستم شبکه
۲. افزایش سرعت تبادلات
۳. صرفه‌جویی در هزینه‌ها
۴. بالا بردن ضریب امنیت
۵. پشتیبانی و مدیریت بهتر شبکه
۶. ایجاد تجمیع سرویس‌های سازمان در یک بخش

فروشگاه رها

۵ نوع مجازی سازی شبکه

 • درواقع شبکه VLAN یک نمونه ساده از انواع مجازی‌سازی شبکه  به شمار می‌رود. با استفاده از این بخش می‌توان یک LAN را به چندین بخش تقسیم کرده و در چند دامین پخش نمود.
  VLAN را می‌توان با استفاده از یک سوئیچ به حالت پورت به پورت کرد و نام‌گذاری خاصی را برای آن قرارداد.
  با توجه به این‌که این نوع از تقسیم‌بندی دیجیتالی می‌باشد و به شکل فیزیکی نیست ایستگاه‌های فعال متصل به پورت‌ها نباید به شکل هم‌زمان و با یکدیگر به کار روند. جهت ایجاد یک LAN باید کاربران طبقات مختلف یک ساختمان با ساختمان‌های گوناگون به یکدیگر وصل شوند.

 • VRF یا همان روتینگ و فورادینگ به شکل مجازی، در شبکه‌های MPLS بهره گرفته‌شده است تا نمونه‌های گوناگونی که در جدول روتینگ استفاده‌شده در یک بازه زمانی بتوانند در یک روتر ادامه حیات دهند.
  به همین علت است که آن را می‌توان نمونه دیگری از مجازی‌سازی شبکه دانست.
  با استفاده از این کار می‌توان مقدار توان عملیاتی با استفاده از مسیرهای شبکه تقسیم‌بندی شده را بدون کمک از دستگاه‌های زیاد استفاده کرد. با توجه به این تقسیم‌بندی مقدار امنیت شبکه بالا رفته است و دیگر نیازی به رمزدار کردن نیست.

 • یکی دیگر از انواع مجازی سازی شبکه تجمیع دستگاه‌های مختلف لایه شبکه در یک فضای مجازی می‌باشد. از نمونه‌های آن می‌توان به VSS سیستم سوئیچینگ مجازی اشاره کرد جهت سوئیچ‌های Catalyst6500)) این بخش ترکیب مجازی‌سازی شده دو شاسی جدا در یک سوئیچ بزرگ‌تر و سریع‌تر catalyst است.

 • VDC آخرین نوع در مجازی‌سازی شبکه است. این بخش در مجازی‌سازی دیتاسنتر که جهت مجازی‌سازی خود دستگاه است به کار می‌رود. در این بخش سوئیچ‌های فیزیکی را می‌توان مثل دستگاه‌های دیجیتالی چندگانه استفاده کرد. در VDC می‌توان مجموعه‌ای به شکل مستقل یا منحصربه‌فرد از VLAN ،VRF را انتخاب کرد. هر VDC می‌تواند دارای پورت‌های فیزیکی خود باشد و با این امکان قادر هستیم داده‌های سخت‌افزاری را به‌صورت مجازی‌سازی شده درآورد.

 • VN شبکه مجازی که مبتنی بر کامپیوتر هستند که به‌طور حداقلی بخشی از آن‌ها در لینک VN قرار دارند. یک VN به معنای یک اتصال فیزیکی بین دو منبع نبوده و بلکه با روش‌های مجازی‌سازی شبکه پیاده‌سازی می‌شود. این فن‌آوری جهت ارتباط و پل سای بین سرورها، حافظه‌ها و دامین های مدیریت شبکه به وجود می‌آید که درواقع با استفاده از مجازی سازی شبکه می‌توان منابع شبکه و بخش محاسباتی را به یک شبکه مجازی واگذار کرد.

مجازی سازی شبکه گذرگاه شما برای هر فعالیتی که فکرش را نمی‌کردید.

دانلود pdf انواع مجازی سازی شبکه

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]