برترین برند های SSD کدام اند؟

درایوهای SSD با برخورداری از سرعت خواندن و نوشتن به‌مراتب بالا‌تر از هارددیسک‌ها (دیسک سخت)، گزینه بسیار مناسبی برای افزایش سرعت و کارایی کامپیوترهای رومیزی و حتی لپ‌تاپ‌ها هستند.
اگر تصمیم به تهیه یک درایو SSD گرفته‌اید اما بین انبوه محصولات موجود در بازار دچار سردرگمی شده‌اید، ما در این لیست به معرفی بهترین درایو‌های SSD موجود در بازار با در نظر گرفتن عوامل مهمی نظیر قیمت، طول عمر، سرعت و اطمینان‌پذیری می‌پردازیم.

نکات مهم در خرید حافظه SSD

برخلاف هارددیسک‌ها که کارایی آن‌ها بسیار به هم نزدیک است، کارایی درایوهای SSD، حتی دو مدل مختلف از یک سازنده می‌تواند بسیار متفاوت باشد. یکی از نکات مهم در خرید درایوهای SSD، طول عمر یا دوام است، چراکه تعداد دفعات خواندن و نوشتن درایوهای SSD یا به‌طور دقیق‌تر سلول‌های حافظه SSD کاملاً محدود است. ازاین‌رو هیچ عجیب نیست که درایوهایی با طول عمر، کارایی و سرعت خواندن و نوشتن بسیار متفاوت در دسترس هستند.

سرعت خواندن و نوشتن متوالی

معمولاً سازندگان درایوهای SSD، حداکثر سرعت خواندن و نوشتن متوالی درایو را اعلام می‌کنند اما در نظر داشته باشید که سرعت‌های اعلام‌شده توسط سازنده صرفاً اسمی است و لزوماً قابل‌دستیابی نخواهد بود.

طول عمر تخمینی (M.T.B.F)

معمولاً سازندگان درایوهای SSD، طول عمر تخمینی محصولات خود را ذکر می‌کنند.
این مقدار که واحد آن ساعت است، بیانگر فاصله تخمینی بین خرابی درایو است. هرچه که M.T.B.F درایو بالاتر باشد، شانس خرابی آن کمتر خواهد بود.

انواع SSD  ازنظر نوع سلول‌های حافظه

در حال حاضر درایوهای SSD برای مصرف‌کنندگان خانگی بر پایه دو نوع فناوری سلول‌های حافظه در دسترس هستند.
نوع رایج‌تر MLC برای کاربران معمولی بسیار ایدئال است و سرعت، طول عمر و دوام مناسبی دارد. نوع دوم یا TLC سرعت و طول عمر کمتری نسبت به نوع MLC دارد اما ارزان‌تر است
. بنابراین باید به فناوری تراشه‌های حافظه درایوهای SSD دقت کنید.

بااینکه درایوهای MLC مقداری گران‌تر از نوع TLC هستند، اما دوام و کارایی بهتری دارند و ازاین‌رو اگر قصد تهیه یک درایو SSD برای استفاده طولانی‌مدت رادارید، پیشنهاد می‌شود که سراغ نوع TLC نروید.
در همین حال درایوهای TLC ارزان‌تر هستند، برای نمونه با بودجه یک درایو ۱۲۰ گیگابایتی نوع MLC می‌توانید یک درایو ۲۴۰ گیگابایتی از نوع TLC تهیه کنید.
البته در نظر داشته باشید که اختلاف طول عمر و کارایی این دو نوع خیلی فاحش نیست.

همان‌طور که اشاره شد، برخلاف هارددیسک‌ها، کارایی، دوام و اطمینان‌پذیری درایوهای SSD به‌هیچ‌عنوان برابر و حتی نزدیک به هم نیست، ازاین‌رو در هر ظرفیت، حداقل سه گزینه پیشنهادی خواهیم داشت.
ازآنجایی‌که درایوهای SSD ازنظر فنی پارامتر‌ها و نکات زیادی دارند، از بیان آن‌ها و دشوار‌تر کردن انتخاب برای شما صرف‌نظر می‌کنیم و ما با در نظر گرفتن همه عوامل و پارامترهای مهم، بهترین‌ها را برایتان لیست کرده‌ایم.
تا شما عزیزان به‌آسانی و سادگی هرچه تمام، بر اساس ظرفیت و بودجه بتوانید بهترین درایو SSD موجود بازار را تهیه کنید.

بنچمارک ها قابل‌اعتماد نیستند

اگر SSDها را بر اساس بنچمارک و سرعت اسمی مقایسه کنید، آن‌ها را بسیار متفاوت خواهید یافت و ممکن است یک درایو چندین برابر دیگری سریع‌تر به نظر برسد و مجذوب آن شوید.
هرچند بنچمارک ها بی‌ارزش نیستند، اما واقعیت این است که قابل‌اعتماد هم نیستند و اختلاف کارایی در عمل می‌تواند بسیار کمتر و حتی نامحسوس است.

بنچمارک ها معمولاً حداکثر یا میانگین کارایی لحظه‌ای (Peak) را نمایش می‌دهند که نمی‌تواند بازتاب‌دهنده کارایی واقعی باشد.
سازندگان نیز فن‌هایی را پیاده‌سازی می‌کنند که در استفاده کوتاه‌مدت و موقع نوشتن یا خواندن در حجم پایین، نتایج غیرواقعی ارائه می‌کند.
در بسیاری از SSDها از فن‌هایی چون SLC Caching استفاده‌شده است که نوشتن و خواندن در حجم پایین با کارایی بالاتری انجام می‌شود و همین امر به کسب نتایج غیرواقعی می‌انجامد.
برای نمونه ممکن است در نوشتن یا خواندن یک فایل ۵۰۰ مگابایتی، به دلیل استفاده از قسمت SLC عملکرد بسیار خوبی را شاهد باشید اما در نوشتن یک فایل بزرگ‌تر کارایی بسیار پایین‌تر باشد.
بنابراین اگر بنچمارک های یک SSD خیره‌کننده بود اما در عمل ضعیف ظاهر شد، هیچ تعجب نکنید.

بهتر است به‌جای بنچمارک های مصنوعی (شبیه‌سازی)، به دنبال یافتن بررسی عملکرد در دنیای واقعی باشید.

 

عملکرد خواندن و نوشتن تصادفی

سازندگان درباره تأثیر ویژگی‌هایی چون تعداد دستورالعمل‌های خواندن و نوشتن قابل‌اجرا در هر ثانیه (IOPS) یا همان عملکرد تصادفی، زیاده‌روی می‌کنند و تأثیر آن در استفاده واقعی اغلب مواقع نامحسوس است.
بااینکه هرچه مقدار IOPS بالاتر باشد بهتر است و منکر این موضوع نیستیم، اما در عمل محسوس نیست، چراکه از یک حد به بعد برای اغلب کاربران بی‌استفاده است.

در حقیقت تنها زمانی IOPS بالا مفید واقع می‌شود که از SSD برای کارهای بسیار پیچیده و سنگین نظیر نگه‌داری دیتابیس (پایگاه داده) یا اجرای برنامه‌های با حجم نوشتن و خواندن بالا (و نه برنامه‌های معمولی) متعدد به‌صورت هم‌زمان استفاده شود.
بنابراین خیلی به عملکرد تصادفی حساسیت نشان ندهید و همان عملکرد ترتیبی اهمیت بیشتری دارد.

 

SSDهای نوع TLC NAND بهترین انتخاب هستند

هرچند کارایی و دوام SSDهای نوع MLC NAND بهتر و بیشتر است، اما نوع TLC نیز بد نیستند. مزیت بزرگ نوع TLC قیمت پایین‌تر است.

 

به دلیل تبلیغات و فقدان شناخت فنی در مورد SSDهای نوع TLC، نگرانی‌هایی چون ‘دوام بسیار پایین’ مطرح می‌شود اما در حقیقت چنین نیست و آن‌ها نیز به‌اندازه کافی دوام می‌آورند.
اغلب SSDهای نوع TLC امروزی برای حدود ۷۰,۰۰۰ گیگابایت نوشتن دوام می‌آورند که با در نظر گرفتن قیمت پایین آن‌ها، کاملاً مطلوب است.

بااین‌حال اگر قصد خرید یک SSD نوع TLC رادارید، پیشنهاد می‌شود محصولات جدید و بروز که به کنترلر مخصوص تراشه‌های حافظه TLC NAND مجهز هستند، تهیه کنید و سراغ مدل‌های مربوط به ۲ یا ۳ سال قبل نروید.

 

SSDهای ۱۲۰ یا ۱۲۸ گیگابایتی بهترین نیستند

سازندگان SSD روزبه‌روز تلاش می‌کنند ظرفیت تراشه‌های NAND را افزایش دهند تا درنتیجه آن برای ساخت SSDها به تعداد کمتری تراشه حافظه نیاز باشد.
استفاده از تعداد کمتری تراشه حافظه به کاهش هزینه تمام‌شده کمک می‌کند و به نفع هر دو سازنده و مصرف‌کننده است اما معایب خود را دارد.

 

کاهش تعداد تراشه‌های حافظه (استفاده از تراشه‌های پرظرفیت) به کاهش تعداد کانال‌های ارتباطی کنترلر با تراشه‌های حافظه می‌انجامد و کنترلر از طریق رابط کم‌عرض تر با تراشه‌ها در ارتباط است که به کارایی ضعیف‌تر می‌انجامد.
یکی دیگر از معایب استفاده از تراشه‌های چگالی‌تر، طول عمر کمتر است، زیرا از هر تراشه بیشتر استفاده می‌شود و زودتر به مرگ خود نزدیک می‌شود.

تعداد تراشه‌های حافظه با عملکرد تصادفی رابطه مستقیم دارد.

با توجه به کارایی و دوام بالاتر، بهتر است SSDهایی با ظرفیت بالاتر از ۱۲۸ گیگابایت، به‌ویژه در خرید نوع TLC تهیه کنید.

SSDهای فاقد حافظه رم (DRAM Less) بهترین نیستند

یکی از اجزای اصلی درایوهای SSD که در هزینه تمام‌شده آن‌ها نقش قابل‌توجه ای دارد، حافظه رم (RAM) است.
در بسیاری از محصولات ارزان‌قیمت خبری از تعبیه حافظه رم مجزا نیست و از فن‌های جایگزین نظیر SLC Caching استفاده می‌شود.
عدم تعبیه حافظه رم به تنزل کارایی کلی SSD می‌انجامد و در مقایسه با SSDهای مجهز به حافظه رم، بسیار ضعیف عمل می‌کنند.

پیشنهاد می‌شود جز گزینه‌های اقتصادی، SSDهای فاقد حافظه رم (DRAM Less) تهیه نکنید.

SSDهای نوع M.2 سریع‌تر از نوع SATA نیستند

بسیاری تصور می‌کنند SSDهای ساخته‌شده در فرم فاکتور M.2 از نوع SATA سریع‌تر و بهتر هستند اما باید بگوییم لزوماً چنین نیست و می‌توانند عملاً تفاوتی نداشته باشند.

SSDهای M.2 بر اساس رابطی که از آن بهره می‌گیرند به دو نوع SATA III 6.0Gb/s و  PCI Express تقسیم می‌شوند که نوع اول ازلحاظ کارایی هیچ‌گونه تفاوتی با SSDهای معمولی ندارد اما نوع PCI Express سریع‌تر و البته گران‌تر است.
تنها مزیت SSDهای M.2 SATA اندازه کوچک‌تر آن‌ها است و در مقایسه با SSDهای معمولی حتی کم‌دوام تر و کمتر قابل‌اعتماد هستند.
بنابراین اگر توجیه خاصی ندارید، تا جای ممکن به‌جای نوع M.2 SATA مدل‌های معمولی تهیه کنید.

به ظرفیت زیر ۱۲۰ گیگابایت فکر نکنید

ازآنجایی‌که درایوهای SSD نسبت به گذشته بسیار ارزان‌تر شده‌اند، دیگر ظرفیت‌های پایین نظیر ۶۰ گیگابایت ارزش خرید ندارد و به‌هیچ‌عنوان پیشنهاد نمی‌شود. بنابراین حداقل از ظرفیت ۱۲۰ گیگابایت انتخاب کنید.

 


 

Kingston A400 120GB SATA III

A400 120GB SATA III

اس اس دی ۱۴۰ گیگابایتی کینگستون A400

Kingston SSD

راهنمای جامع خرید حافظه SSD

 

 

SSDهای سری Kingston A400 جزء مقرون‌به‌صرفه هستند و اگر می‌خواهید با صرف کمترین هزینه از هارددیسک‌های مکانیکی به حافظه‌های پرسرعت مهاجرت کنید، گزینه خوبی هستند.
در این درایوها از کنترلر Phison S11 و تراشه‌های حافظه نوع TLC استفاده‌شده است. کارایی و دوام SSDهای سری A400 در استفاده‌های معمول رضایت‌بخش است.

 

 • نوع رابط: SATA 6Gb
 • ظرفیت: ۲۴۰ گیگابایت
 • نوع تراشه‌های حافظه: TLC NAND
 • سرعت خواندن متوالی: حداکثر ۵۰۰ مگابایت بر ثانیه
 • سرعت نوشتن متوالی: حداکثر ۳۵۰ مگابایت بر ثانیه
 • سرعت خواندن تصادفی: –
 • سرعت نوشتن تصادفی: –
 • دوام (حجم قابل‌نوشتن در طول عمر) : ۸۰ ترابایت
 • مناسب برای استفاده در لپ‌تاپ: بله (در صورت پشتیبانی)
 • متوسط زمان خرابی (MTBF): یک میلیون ساعت

 


Western Digital WD Green 120GB SATA III

اس اس دی ۱۲۰ گیگابایتی وسترن دیجیتال گرین

راهنمای کامل خرید حافظه SSD

چگونه SDD مناسب بخریم؟

 

SSD های سری WD Green مقرون‌به‌صرفه هستند و اگر در میان SSD های ۱۲۰ گیگابایتی ارزان‌قیمت نوع TLC به دنبال یک مدل انتخاب مقرون‌به‌صرفه برای استفاده معمول هستید.
که به‌رغم قیمت پایین هنوز به‌مراتب از هارددیسک‌های مکانیکی سریع‌تر باشد این محصول گزینه خوبی است.
در ساخت این درایوها از کنترلر Silicon Motion SM2258XT و تراشه‌های حافظه TLC NAND ساخت SanDisk استفاده‌شده است.
بااین‌حال توصیه می‌شود تنها آن را با گارانتی‌های معتبر تهیه کنید و سراغ گارانتی‌های متفرقه نروید.

 

 • نوع رابط: SATA 6Gb
 • ظرفیت: ۱۲۰ گیگابایت
 • نوع تراشه‌های حافظه: TLC NAND
 • سرعت خواندن متوالی: حداکثر ۵۴۵ مگابایت بر ثانیه
 • سرعت نوشتن متوالی: –
 • سرعت خواندن تصادفی: –
 • سرعت نوشتن تصادفی: –
 • دوام (حجم قابل‌نوشتن در طول عمر) : –
 • مناسب برای استفاده در لپ‌تاپ: بله (در صورت پشتیبانی)
 • متوسط زمان خرابی (MTBF): یک میلیون ساعت

 

 


 

LiteON MU3 PH6-CE120-G 120GB SATA III

اس اس دی ۱۲۰ گیگابایتی لایت آن PH6-CE120-G

LiteON MU3 PH6-CE120-G 120GB SATA III

برترین SSD ها

 

MU3 PH6-CE120-G بر پایه کنترلر Phison S11 و از نوع DRAMless است، بااین‌حال کارایی قابل‌قبولی دارد و از بسیاری از SSDهای هم‌رده سریع‌تر است. همچنین LiteON یک سازنده قابل‌اعتماد است.

 

 • نوع رابط: SATA 6Gb
 • ظرفیت: ۱۲۰ گیگابایت
 • نوع تراشه‌های حافظه: TLC NAND
 • سرعت خواندن متوالی: حداکثر ۵۶۰ مگابایت بر ثانیه
 • سرعت نوشتن متوالی: حداکثر ۴۶۰ مگابایت بر ثانیه
 • سرعت خواندن تصادفی: IOPSا۶۷,۰۰۰
 • سرعت نوشتن تصادفی: IOPSا۷۸,۰۰۰
 • دوام (حجم قابل‌نوشتن در طول عمر) : –
 • مناسب برای استفاده در لپ‌تاپ: بله (در صورت پشتیبانی)
 • متوسط زمان خرابی (MTBF): یک ونیم میلیون ساعت

 

 


 

ADATA Ultimate SU800 128GB SATA III

اس اس دی ۱۲۸ گیگابایتی‌ای دیتا آلتیمت اس یو ۸۰۰

ADATA Ultimate SU800 128GB SATA III

راهنمای انتخاب SSD

 

 

ADATA Ultimate SU800 انتخاب دیگری است که می‌توانید آن را باصرفه هزینه بیشتر تهیه کنید.
در ساخت این درایوها از کنترلر Silicon Motion SM2258 و تراشه‌های حافظه TLC NAND ساخت Micron استفاده‌شده است.
کارایی و دوام Ultimate SU800 در استفاده‌های معمول رضایت‌بخش است، هرچند که نباید انتظار تفاوت چشمگیر با محصولات ارزان‌تر را داشته باشید.

از ویژگی‌های Ultimate SU800 می‌توان کش کردن SLC برای افزایش سرعت، برخورداری از حافظه DRAM مجزا و موتور تصحیح LDDPC برای افزایش دوام و پایایی را برشمرد.

 

 • نوع رابط: SATA 6Gb
 • ظرفیت: ۱۲۸ گیگابایت
 • نوع تراشه‌های حافظه: TLC NAND
 • سرعت خواندن متوالی: حداکثر ۵۶۰ مگابایت بر ثانیه
 • سرعت نوشتن متوالی: حداکثر ۴۲۰ مگابایت بر ثانیه
 • سرعت خواندن تصادفی: IOPSا۵۰,۰۰۰
 • سرعت نوشتن تصادفی: IOPSا۷۵,۰۰۰
 • دوام (حجم قابل‌نوشتن در طول عمر) : ۱۰۰ ترابایت
 • مناسب برای استفاده در لپ‌تاپ: بله (در صورت پشتیبانی)
 • متوسط زمان خرابی (MTBF): دو میلیون ساعت

 


 

ADATA XPG SX6000 Lite 128GB NVMe

اس اس دی ۱۲۸ گیگابایتی‌ای دیتا ایکس پی جی اس ایکس ۶۰۰۰ لایت

 ADATA XPG SX6000 Lite 128GB NVMe

بهترین SSD های بازار کدام اند؟

 

 

اگر در میان SSD های رده ۱۲۸-۱۲۰ گیگابایتی خواهان کارایی نسبتاً بالاتر از گونه SATA هستید اما نمی‌خواهید زیاد هزینه کند، XPG SX6000 Lite یکی از گزینه‌های موجود است.
XPG SX6000 مبتنی بر پروتکل NVMe است و ازنظر تئوری کارایی بهتری نسبت به SSDهای SATA دارد.
ADATA در ساخت این SSD از کنترلر Realtek RTS5763DL و تراشه‌های حافظه TLC NAND چندلایه بهره گرفته که یک ترکیب به‌شدت اقتصادی است.

این SSD ها فاقد حافظه DRAM مجزا هستند و در عوض از فناوری Host Memory Buffer (HMB) بهره می‌گیرند که کسر کوچکی از حافظه رم سیستم کاربر را برای شتاب بخشی به عملیات حافظه مورداستفاده قرار می‌دهد.

درمجموع XPG SX6000 Lite می‌تواند ارزش خرید بالاتری نسبت به SSDهای SATA داشته باشد و برای آن‌هایی مناسب است که می‌خواهند SSD قدیمی نوع SATA خود را ارتقا بدهند.
همراه با XPG SX6000 Lite یک حرارت گیر آلومینیومی زیبا نیز ارائه می‌شود.

 

 • نوع رابط: M.2 PCIe Gen 3 x4 -NVM Express
 • ظرفیت: ۱۲۸ گیگابایت
 • نوع تراشه‌های حافظه: TLC NAND
 • سرعت خواندن متوالی: حداکثر ۱۸۰۰ مگابایت بر ثانیه
 • سرعت نوشتن متوالی: حداکثر ۶۰۰ مگابایت بر ثانیه
 • سرعت خواندن تصادفی: IOPSا۱۰۰,۰۰۰
 • سرعت نوشتن تصادفی: IOPSا۱۳۰,۰۰۰
 • دوام (حجم قابل‌نوشتن در طول عمر) : ۶۰ ترابایت
 • مناسب برای استفاده در لپ‌تاپ: بله (در صورت پشتیبانی)
 • متوسط زمان خرابی (MTBF): یک و هشت دهم میلیون ساعت
 • ظرفیت ۲۴۰ تا ۲۵۶ گیگابایت

 


 

Kingston A400 240GB SATA III

اس اس دی ۲۴۰ گیگابایتی کینگستون A400

 

Kingston A400 240GB SATA III

کدام SSD برای کاربری شما مناسب است؟

 

SSDهای سری Kingston A400 جزء مقرون‌به‌صرفه هستند و اگر می‌خواهید با صرف کمترین هزینه از هارددیسک‌های مکانیکی به حافظه‌های پرسرعت مهاجرت کنید، گزینه خوبی هستند.
در این درایوها از کنترلر Phison S11 و تراشه‌های حافظه نوع TLC استفاده‌شده است. کارایی و دوام SSDهای سری A400 در استفاده‌های معمول رضایت‌بخش است.

 

 • نوع رابط: SATA 6Gb
 • ظرفیت: ۲۴۰ گیگابایت
 • نوع تراشه‌های حافظه: TLC NAND
 • سرعت خواندن متوالی: حداکثر ۵۰۰ مگابایت بر ثانیه
 • سرعت نوشتن متوالی: حداکثر ۳۵۰ مگابایت بر ثانیه
 • سرعت خواندن تصادفی: –
 • سرعت نوشتن تصادفی: –
 • دوام (حجم قابل‌نوشتن در طول عمر) : ۸۰ ترابایت
 • مناسب برای استفاده در لپ‌تاپ: بله (در صورت پشتیبانی)
 • متوسط زمان خرابی (MTBF): یک میلیون ساعت

 


 

Western Digital WD Green 240GB SATA III

اس اس دی ۲۴۰ گیگابایتی وسترن دیجیتال گرین

 Western Digital WD Green 240GB SATA III

چگونه SSDمناسب خودرا بخریم؟

بازهم سراغ SSD های سری WD Green رفته‌ایم که مقرون‌به‌صرفه هستند.
در ساخت این درایوها از کنترلر Silicon Motion SM2258XT و تراشه‌های حافظه TLC NAND ساخت SanDisk استفاده‌شده است.

 

 • نوع رابط: SATA 6Gb
 • ظرفیت: ۲۴۰ گیگابایت
 • نوع تراشه‌های حافظه: TLC NAND
 • سرعت خواندن متوالی: حداکثر ۵۴۵ مگابایت بر ثانیه
 • سرعت نوشتن متوالی: –
 • سرعت خواندن تصادفی: –
 • سرعت نوشتن تصادفی: –
 • دوام (حجم قابل‌نوشتن در طول عمر) : –
 • مناسب برای استفاده در لپ‌تاپ: بله (در صورت پشتیبانی)
 • متوسط زمان خرابی (MTBF):  یک میلیون ساعت

 


 

ADATA Ultimate SU750 256GB SATA III

اس اس دی ۲۵۶  گیگابایتی‌ای دیتا آلتیمت اس یو ۷۵۰

ADATA Ultimate SU750 256GB SATA III

برترین برندهای SSD کدام است؟

 

ADATA Ultimate SU750 هم یک گزینه اقتصادی است. در ساخت این درایوها از کنترلر Realtek RTS5733DMQ و تراشه‌های حافظه TLC NAND در کنار فن کش سازی SLC استفاده‌شده است.
کارایی Ultimate SU750 در استفاده‌های معمول رضایت‌بخش است.
از ویژگی‌های Ultimate SU750 می‌توان کش سازی SLC برای افزایش سرعت خواندن و نوشتن و موتور تصحیح LDPC برای افزایش دوام و پایایی را برشمرد.

 

 • نوع رابط: SATA 6Gb
 • ظرفیت: ۲۵۶ گیگابایت
 • نوع تراشه‌های حافظه: TLC NAND
 • سرعت خواندن متوالی: حداکثر ۵۵۰ مگابایت بر ثانیه
 • سرعت نوشتن متوالی: حداکثر ۵۲۰ مگابایت بر ثانیه
 • سرعت خواندن تصادفی: IOPSا۶۵,۰۰۰
 • سرعت نوشتن تصادفی: IOPSا۷۵,۰۰۰
 • دوام (حجم قابل‌نوشتن در طول عمر) : ۲۰۰ ترابایت
 • مناسب برای استفاده در لپ‌تاپ: بله (در صورت پشتیبانی)
 • متوسط زمان خرابی (MTBF): دو میلیون ساعت

 Samsung 860 EVO 250GB SATA III

اس اس دی ۲۵۰ گیگابایتی سامسونگ ۸۶۰ اکو

 

 

این محصول یکی از محبوب‌ترین SSD های ۲۵۰ گیگابایتی سال ۲۰۱۸ است.
در Samsung 860 EVO از تراشه‌های TLC V-NAND و کنترلر MJX اختصاصی سامسونگ و ۵۱۲ مگابایت حافظه کش استفاده‌شده است.
این SSD کارایی بسیار خوب و طول عمر مناسب دارد و در میان SSD های ۲۵۰ گیگابایتی، یکی از بهترین‌ها است.
طول عمر مناسب، کارایی عالی و مصرف پایین انرژی، ۸۶۰ EVO را به گزینه ایدئال برای استفاده در کامپیوترهای گیمینگ، حرفه‌ای و لپ‌تاپ‌ها مبدل ساخته است.
در نظر داشته باشید خرید ۸۶۰ EVO در صورتی پیشنهاد می‌شود که امکان نصب SSDهای پرسرعت NVMe PCI-E وجود نداشته باشد.

 

 • نوع رابط: SATA 6Gb
 • ظرفیت: ۲۵۰ گیگابایت
 • نوع تراشه‌های حافظه: TLC V-NAND
 • سرعت خواندن متوالی: حداکثر ۵۵۰ مگابایت بر ثانیه
 • سرعت نوشتن متوالی: حداکثر ۵۲۰ مگابایت بر ثانیه
 • سرعت خواندن تصادفی: IOPSا۹۸,۰۰۰
 • سرعت نوشتن تصادفی: IOPSا۹۰,۰۰۰
 • دوام (حجم قابل‌نوشتن در طول عمر) : ۱۵۰ ترابایت
 • مناسب برای استفاده در لپ‌تاپ: بله (در صورت پشتیبانی)
 • متوسط زمان خرابی (MTBF):  یک و نیم میلیون ساعت

 


 

ADATA XPG SX6000 256GB NVMe

اس اس دی ۲۵۶ گیگابایتی‌ای دیتا ایکس پی جی اس ایکس ۶۰۰۰

 

 

 

یک‌بار دیگر سراغ XPG SX6000 رفته‌ایم که کارایی بالاتری نسبت به گونه SATA دارد و گران هم نیست.
ADATA در ساخت این SSD از کنترلر رده معمولی Realtek RTS5763DL و تراشه‌های حافظه TLC NAND چندلایه بهره گرفته که یک ترکیب کاملاً اقتصادی است.

XPG SX6000 برای آن‌هایی مناسب است که می‌خواهند SSD قدیمی نوع SATA خود را ارتقا بدهند. همراه با XPG SX6000 یک حرارت گیر آلومینیومی زیبا نیز ارائه می‌شود.

 

 • نوع رابط: M.2 PCIe Gen 3 x2 -NVM Express
 • ظرفیت: ۲۵۶ گیگابایت
 • نوع تراشه‌های حافظه: TLC NAND
 • سرعت خواندن متوالی: حداکثر ۱,۰۰۰ مگابایت بر ثانیه
 • سرعت نوشتن متوالی: حداکثر ۸۰۰ مگابایت بر ثانیه
 • سرعت خواندن تصادفی: IOPSا۱۰۰,۰۰۰
 • سرعت نوشتن تصادفی: IOPSا۱۱۰,۰۰۰
 • دوام (حجم قابل‌نوشتن در طول عمر) : ۱۵۰ ترابایت
 • مناسب برای استفاده در لپ‌تاپ: بله (در صورت پشتیبانی)
 • متوسط زمان خرابی (MTBF): دو میلیون ساعت

 

 


 

Samsung 970 EVO Plus 250GB NVMe

اس اس دی ۲۵۰ گیگابایتی سامسونگ ۹۷۰ اوو پلاس

 

 

 

اگر خواهان کارایی بالا هستید، Samsung 970 EVO Plus یک گزینه ایدئال است.
این محصول از جدیدترین نسل از تراشه‌های حافظه TLC NAND چندلایه در ترکیب با کنترلر اختصاصی Samsung Phoenix بهره می‌برد که حاصل آن عملکرد و دوام بالا است.

 • نوع رابط: M.2 PCIe Gen 3 x4 -NVM Express
 • ظرفیت: ۲۵۰ گیگابایت
 • نوع تراشه‌های حافظه: TLC NAND
 • سرعت خواندن متوالی: حداکثر ۳,۵۰۰ مگابایت بر ثانیه
 • سرعت نوشتن متوالی: حداکثر ۳,۲۰۰ مگابایت بر ثانیه
 • سرعت خواندن تصادفی: IOPSا۴۸۰۰,۰۰۰
 • سرعت نوشتن تصادفی: IOPSا۵۵۰,۰۰۰
 • دوام (حجم قابل‌نوشتن در طول عمر) : ۳۰۰ ترابایت
 • مناسب برای استفاده در لپ‌تاپ: بله (در صورت پشتیبانی)
 • متوسط زمان خرابی (MTBF): یک و نیم میلیون ساعت

 

 


 

ADATA Ultimate SU750 1TB SATA III

اس اس دی ۱ ترابایتی ای دیتا آلتیمت اس یو ۷۵۰
ظرفیت ۱ ترابایت

 

 

بازهم سراغ ADATA Ultimate SU750 رفته‌ایم که یک گزینه اقتصادی است.
در ساخت این درایوها از کنترلر Realtek RTS5733DMQ و تراشه‌های حافظه TLC NAND در کنار فن کش سازی SLC استفاده‌شده است.
کارایی Ultimate SU750 در استفاده‌های معمول رضایت‌بخش است.

از ویژگی‌های Ultimate SU750 می‌توان کش سازی SLC برای افزایش سرعت خواندن و نوشتن و موتور تصحیح LDPC برای افزایش دوام و پایایی را برشمرد.

 

 • نوع رابط: SATA 6Gb
 • ظرفیت: ۱ ترابایت
 • نوع تراشه‌های حافظه: TLC NAND
 • سرعت خواندن متوالی: حداکثر ۵۵۰ مگابایت بر ثانیه
 • سرعت نوشتن متوالی: حداکثر ۵۲۰ مگابایت بر ثانیه
 • سرعت خواندن تصادفی: IOPSا۶۵,۰۰۰
 • سرعت نوشتن تصادفی: IOPSا۷۵,۰۰۰
 • دوام (حجم قابل‌نوشتن در طول عمر) : ۸۰۰ ترابایت
 • مناسب برای استفاده در لپ‌تاپ: بله (در صورت پشتیبانی)
 • متوسط زمان خرابی MTBF:  دو میلیون ساعت

 

 


 

Samsung 860 EVO 1TB SATA III

اس اس دی ۱ترابایتی سامسونگ ۸۶۰ اوو

 

 

یک‌بار دیگر سراغ سری Samsung 860 EVO رفته‌ایم که پرسرعت، بادوام و مقرون‌به‌صرفه است.
در Samsung 860 EVO از تراشه‌های TLC V-NAND و کنترلر MJX اختصاصی سامسونگ و ۵۱۲ مگابایت حافظه کش استفاده‌شده است.

در نظر داشته باشید خرید ۸۶۰ EVO در صورتی پیشنهاد می‌شود که امکان نصب SSDهای پرسرعت NVMe PCI-E وجود نداشته باشد.

 

 • نوع رابط: SATA 6Gb
 • ظرفیت: ۱ ترابایت
 • نوع تراشه‌های حافظه: TLC NAND
 • سرعت خواندن متوالی: حداکثر ۵۵۰ مگابایت بر ثانیه
 • سرعت نوشتن متوالی: حداکثر ۵۲۰ مگابایت بر ثانیه
 • سرعت خواندن تصادفی: IOPSا۹۸,۰۰۰
 • سرعت نوشتن تصادفی: IOPSا۴۲,۰۰۰
 • دوام (حجم قابل‌نوشتن در طول عمر) : ۶۰۰ ترابایت
 • مناسب برای استفاده در لپ‌تاپ: بله (در صورت پشتیبانی)
 • متوسط زمان خرابی MTBF: یک و نیم میلیون ساعت

 


 

ADATA XPG SX8200 Pro 1TB NVMe

اس اس دی ۱ ترابایتی ای دیتا ایکس پی جی اس ایکس ۸۲۰۰ پرو

 

 

اگر خواهان یک SSD پرظرفیت ۱ ترابایتی هستید، XPG SX8200 Pro گزینه بسیار خوبی باقیمت و کارایی مناسب است.
XPG SX8200 Pro عملکرد بسیار خوبی دارد و برای کاربری هایی که به‌سرعت خواندن و نوشتن بالا در کنار ظرفیت بالا نیاز دارند، پیشنهاد می‌شود.
همچنین XPG SX8200 Pro نسبت به قیمت، ارزش خرید بالایی دارد.

 

 • نوع رابط: M.2 PCIe Gen 3 x4 -NVM Express
 • ظرفیت: ۱ ترابایت
 • نوع تراشه‌های حافظه: TLC NAND
 • سرعت خواندن متوالی: حداکثر ۳,۵۰۰ مگابایت بر ثانیه
 • سرعت نوشتن متوالی: حداکثر ۳,۰۰۰ مگابایت بر ثانیه
 • سرعت خواندن تصادفی: IOPSا۳۹۰,۰۰۰
 • سرعت نوشتن تصادفی: IOPSا۳۸۰,۰۰۰
 • دوام (حجم قابل‌نوشتن در طول عمر) : ۶۴۰ ترابایت
 • مناسب برای استفاده در لپ‌تاپ: بله (در صورت پشتیبانی)
 • متوسط زمان خرابی (MTBF): دو میلیون ساعت

 


ظرفیت‌های بالا‌تر:

در حال حاضر قیمت درایوهای SSD به ازای هر گیگابایت به‌مراتب بیشتر از هارددیسک‌ها است و هنوز به سطحی نرسیده‌اند که بخواهید درایوهای SSD را به‌طور کامل جایگزین هارددیسک‌ها کنید.
ازاین‌رو توصیه می‌شود استفاده از SSD را تنها به اجرای سیستم‌عامل، برنامه‌ها و بازی‌ها محدود کرده و فایل‌ها را بر روی هارددیسک نگه‌دارید.