قصد دارم در این مقاله یک سری تفاوت ها رو در مورد دو پارامتر مهم (SAN & NAS) در سیستم ذخیره سازی سازمان های مختلف بیان کنم.یکی از سوالاتی که بعضا در ذهن افرادپیش می آید تفاوت بین SAN و NAS هست.

همه افرادی که در حوزه IT فعالیت میکنند میدانند که در هر صورتی SAN و NAS  مجموعه ای از هارد دیسک ها هستند که در سیستم به عنوان ذخیره سازی اطلاعات مورد استفاده قرار میگیرد.

از جمله این سوالات میتوان به این اشاره کرد که:

 • آیا این دو ساختار ذخیره سازی تفاوتی نسبت به هم دارند؟
 • آیا از کارت شبکه های مختلفی استفاده میکنند؟
 • آیا این دو از پروتکول های متفاوتی در شبکه استفاده میکنند؟
 • آیا از نظر تعداد هارد دیسک نسبت به هم متفاوت اند؟
 • و آیا این دو در RAID بندی متفاوت هستند؟

NAS :

NAS مخفف Network Attached Storage است . معنای این کلمات در حالت فارسی  دستگاه ذخیره سازی است که با شبکه پیوست شده. به طور معمول مجموعه زیادی از هارد ها است که برای ذخیره سازی اطلاعات در قالب پروتکول هایی نظیر NFS و CIFSاستفاده میکند .این دو پروتکول بر اساس سیستم عامل اجرا شده (windows  یا  Unix ) به کاربر سرویس ارائه میدهند.

همه ذخیره ساز هایی که به صورت NAS هستند بااستفاده از ساختار ip address  درشبکه در دسترس هستند. و در واقع همیشه به شبکه ای که دارای پروتکول TCP/IP  است متصل میشوند.

پروتکل هایی که در سیستم NAS برای دسترسی کاربران  به کار میروند در اصل file-based  هستند,اما نکته قابل توجه این است که کاربر به مجموعه منابعی که روی NAS است ,در قالب فایل و همچنین تحت شبکه دسترسی پیدا میکند.

ساختار NAS

این دسترسی کلاینت شبیه دسترسی به یک Shared Folder در شبکه است .

سیستم NAS به نوعی برای مدیریت متمرکز فایل های سازمانی استفاده میشود به طوری که وقتی فایل های به اشتراک گذاری شده یا Shared storage به صورت شبکه ای و متمرکز دراختیار ما قرار گرفته میشوندیک سری مزیت ها را برای شبکه ما دارد.

 • کاهش محدودیت روی فضای دیسک local
 • ساختار ذخیره سازی اطلاعات بهبود میابد
 • و از طرفی پراکندگی فایل ها و اطلاعات ار درشبکه با جمع کردن آنها کاهش میدهد
 • پیچیدگی های مدیریتی File Server تا حد زیادی کاهش پیدا میکند

از نظر تعداد هارد دیسک سیستم NAS  کوچکتر از سیستم SAN است.از طرفی به صورت case یا جعبه مانند در کنار سیستم شبکه دیده میشوند.

سیستم SAN  اغلب بسیار بزرگ وحجیم هستند.و از تعداد زیادی هارد دیسک پشتیبانی میکند.

باتوجه به این قابلیت ها اغلب موارد به صورت  Rack Mou  ارائه می شوند.

بنابر توضیحاتی که گفته شدجاداره یک سری تفاوت های اصلی را بین سیستم های SAN  و NAS  بیان کنم.

همانطور که میدانید یک سیستم Storage در شبکه برای برقراری ارتباط از پروتکول های خاص خود استفاده میکند.با توجه به اینکه یک اشاره کوچکی به پروتکول های ارتباطی سیستم NAS  گفته شد ,در سیستم NAS  این پروتکول ها فرق دارند.پروتکول هایی که در سیستم NAS  عنوان کردیم
NFS  و CIFSبودند.این پروتکول ها برای در شبکه برای دسترسی اطلاعات به صورت فایل استفاده می شوندواصطلاحا به آن ها File Level Protocols گفته میشود.

از جمله تفاوت هایی که میتوان برای سیستم NAS  بیان کرد این است که مدیریت کردن فایل ها وکنترل های دسترسی در NAS  وطیفه سیستم عامل خود دستگاه NAS می باشد.

بر خلاف سیستم های NAS  در سیستم های ذخیره ساز  SAN  پروتکول هایی استفاده میشود که بر اساس فایل نیستند و بر پایه Block Level Access یا بلوک های اطلاعاتی ایجادمیشوند.

دونمونه از این پروتکول ها ISCSI  و  Fiber Channel  است دسترسی به فایل ها در شبکه را در قالب یک Block Level  فراهم میکند.سیستم هایی که در این حالت ها به شبکه دسترسی پیدا میکنند به طور معمول خودشان File System های خودرا مدیریت میکنند.

خب تا اینجا چند نمونه از تفاوت هایی که بین دو سیستم ذخیره سازی اطلاعات  SAN و  NAS وجود دارد را بررسی کردیم. اما نکته مهمی که باید بگم اینه که با وجود همه این تفاوت ها که این دو سیستم را از هم متمایز میسازد,در اکثر اوقات شما می توانید با ترکیب چندین پروتکول ویکپارچه کردن دیسک ها درسیستم,از مزایای هر دوی این سیستم های ذخیره ساز استفاده کنید.

یعنی هم از مزایای SAN که به صورت Block Level Access است و هم از مزایای NAS که File Level Access است استفاده کافی را ببرید.

در این حالت شما در شبکه از بهترین Performance استفاده خواهید کرد.

 

استفاده از سیستم NAS در شبکه چه مزیت هایی دارد؟

 1. همانطور که گفته شد, SAN  بر اساس ساختار آدرس  IP در شبکه  کار می کند که در این حالت نیازی به انجام تغییرات خاص در شبکه نمی باشد و سازمان های مربوطه  با کمترین هزینه ممکن می توانند یک دستگاه ذخیره سازی اطلاعات بر پایه IP در شبکه خود داشته باشند که با چند تنظیم کوچک می توان در شبکه به عنوان منبع ذخیره سازی اطلاعات استفاده کرد.
 2. با توجه به اینکه این سیستم ها بر ساختار RAID و Clustering که استفاده میکنندامروزه این ساختار بسیار پیشرفته شده است و دسترسی پذیری این دستگاه ها را امروزه بسیار بالا برده است ، این پیشرفت در مقایسه با دستگاه های DAS یا Direct Attached Storage های قدیمی از نظر دسترسی پذیری داده ها بسیار قابل ملاحظه است.
 3. همانطور که بیان شد در NAS تمامی مدیریت File System بر عهده خود دستگاه می باشد ، که این قابلیت انعطاف پذیری بیشتری در فرآیند های ذخیره سازی داده های پیشرفته ,مثل Snapshot ها ویا گرفتن Backup می تواند از خود نشان دهد.
 4. با پیشرفت سرعت انتقال اطلاعات در سیستم های NAS (حدود ۱۰ GE ) می توانیم کارایی آنها را با برخی از دستگاه های SAN که از تکنولوژی Fiber Channel استفاده می کنند مقایسه کرد ، البته این صرفا یک مقایسه کلی است و شما هیچوقت نمی توانید کارایی هایی که سیستم SAN  دارد را بایک سیستم NAS مقایسه کنید.

ساختار NAS

در استفاده ازسیستم های ذخیره سازی NAS پارامترهای کلیدی وجود داردکه یک اشاره کوچکی به این پارامترها می اندازم.

در گذشته از دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات NAS فقط به عنوان File Sharing یا Central Logging  استفاده می شد اما امروزه باپیشرفت تکنولوژی دسترس پذیری و عملکرد این دستگاه ها به اندازه ای زیاد شده است که کاربردهای آنها را نیزبه همان اندازه بیشتر کرده است ، امروزه اکثر سازمان های کوچک و شرکت ها, پایگاه های داده خود یا محیط های مجازی سازی خود مانند VMware VSphere را برای ذخیره سازی اطلاعات به NAS معرفی می کنند و تقریبا کاربرد این دستگاه در شبکه از یک حالت Passive که فقط به عنوان Backup گیری استفاده می شد به یک حالت Active که همیشه توسط کاربران استفاده می شود تبدیل شده است.

SAN :

SAN مخفف کلمات Storage Area Network یا شبکه ذخیره سازی می باشد.

این سیستم  ذخیره سازی اطلاعات هم  در شبکه نیز تقریبا شبیه به NAS می باشد و مجموعه ای از هارد دیسک ها است که در کنار همدیگر قرار گرفته اند ، همانطور که قبلا هم اشاره کردیم تفاوت اصلی بین سیستم های ذخیره سازی اطلاعات SAN و NAS در پروتکل های دسترسی اطلاعات یا Access Protocol  ها است ، در NAS شما از CIFS و NFS استفاده می کنید اما در دستگاه های SAN بیشترین و پر کاربرد ترین پروتکل های مورد استفاده ISCSI و Fiber Channel هستند. زمانیکه شما صحبت از SAN می کنید تمامی پروتکل های مورد استفاده Block Level Access هستند. معمولا زمانیکه شما با پروتکل های iSCSI کار می کنید شما دستگاه خود را در سطح شبکه اترنت یا Ethernet فعال کرده اید ، و زمانیکه شما از پروتکل Fiber Channel استفاده می کنید بستر شبکه شما شبکه فیبر نوری خواهد بود هر چند که امروزه ما بستری یا بهتر بگوییم پروتکلی به نام fiber Channel Over Ethernet داریم که به FCOE معروف است و بستر فیبر بر روی اترنت را به شما ارائه می دهد. توجه کنید که شما همچنان می توانید از iSCSI بر روی شبکه های فیبر هم استفاده کنید. FCOE ساختار کاری شبیه به iSCSI دارد . iSCSI برگرفته ای از پروتکل SCSI است که در بسته های TCP خود را قرار داده و در شبکه اطلاعات را منتقل می کند.

ساختار SAN