در این مقاله سعی کردیم سوالات متداولی که برای بعضی دوستان در رابطه با مجازی سازی و زیرو کلاینت به وجود می آید را بررسی و به این سوالات پاسخ دهیم.

          همانطور که می دانید، زیرو کلاینت ها دستگاه هایی مبتنی بر سرور هستند.

از جمله سوالات و شاید اولین سوالی که برای کاربران عزیز ممکن است به وجود اید این است که:

  • اصلا این زیرو کلاینت ها به چه صورت کار میکنند ؟

در جواب باید گفت زیرو کلاینت ها  کلیه پردازش هایی که از طریق کاربر انجام میشود مثل یک کار کردن با کیبورد و …. به سرور فرستاده و از سرور دریافت میکند.و تمام درخواست های کاربر را با یک سرورانجام می دهد.و فقط نتیجه هر عملیات و پردازشی بروی سرور ذخیره میشود.

  •  زیرو کلاینت چگونه باعث میشود ترافیک در شبکه کاهش یابد؟

 جوابش این است که بیشتر فرمان ها در زیرو کلاینت به سرور ارسال و بعد از ان سرور  اطلاعات نمایشگر راارسال میکند , لذا در این حالت پهنای باند بسیار کم شده.که البته در سری جدید این تکنولوژی تنها تغییرات ارسال میشود و اطلاعاتی که تغییری در آنها وجود ندارد ثابت میمانند که به این پروتکل DDP می گویند که باعث بهینه شدن ۹۰ درصدی پهنا باند نسبت به RDP شده است

  • زیرو کلاینت مناسب چه افرادی نیست؟

 کسانی که در سازمان بیشتر از نرم افزار های بسیار سنگین , مثل نقشه کشی های سه بعدی و گرافیکی و بازی های سه بعدی استفاده  میکنند زیرو کلاینت مناسب نیست .در عوض به دلیل صرفه بالا برای کارکرد های عادی در سازمان ها با اختلاف ۷۰ درصدی (عمر طولانی , پشتیبانی نرم افزاری , سخت افزاری , میزان مصرف و….)بسیار کاربردی است.

  • زیرو کلاینت چگونه با سرور مرکزی ارتباط برقرار میکند؟

در این ارتباط  زیرو کلاینت وسرور چندین پروتکل وجود دارد,از جمله RDP  که برای شرکت مایکروسافت است و پروتکل ICA که برای شرکت سیتریکس است.این پروتکل ها برای ارتباط بین سرور و زیرو کلاینت استفاده میشوند.

  • موضوع امنیت در زیرو کلاینت ها به چه صورت است؟

نکته ای که اینجا مطرح است این است که سرقت از زیرو کلاینت ها تقریبا غیر ممکن است.این مدیر شبکه است که امکان دسترسی به اطلاعات زیرو کلاینت هارا میدهد.همچنین ار طریق زیروکلاینت امکان اینکه اطلاعات به شبکه وارد شود وجود ندارد.در این صورت هیچگونه ویروس و برنامه مخربی نمیتواند ار طریق زیروکلاینت  وارد شبکه شود.

  • ارتقا نرم افزاری زیرو کلاینت ها به چه صورت است ؟

بیشتر زیرو کلاینت ها نیازی به ارتقا ندارند و با ارتقا سرور زیرو کلاینت هم ارتقا پیدا میکنند. به طور مثال اگر رم سرور را افزایش دهیم رم زیرو کلاینت  هم به نوعی افزایش پیدا میکند.اگر هم یک نرم افزار را بر روی سرور ارتقا دهیم در واقع روی زیرو کلاینت هم خوانده میشود.یک مزیت خوب زیرو کلاینت ها این است که در دراز مدت هزینه ها را کاهش میدهند.با به کار گیری سروری جدید زیرو کلاینت ها هم به نوعی قدرتمند تر میشوند.

  • زیرو کلاینت ها در کدام قسمت از شبکه مورد استفاده قرار میگیرند.؟

اکثر زیرو کلاینت ها هم به هاب وسوئچ برای ارتباط وصل هستند و بعد از ان به سرور وصل میشوند.

  • نحوه مدیریت کردن سرور توسط زیروکلاینت چگونه است؟

برای اینکه مدیر شبکه بتواند به کاربران خود سرویس دهد ودرصورت بروز مشکل بتواند مشکلات کاربران را حل کند در حالت عادی باید با صرف زمان خود بین کاربران رفته و مشکلات را بررسی کند,اما وقتی از سرور و زیروکلاینت استفاده می کند این مشکلات حل میشود.فقط کافی است مشکلات کاربران را در سرور بررسی نموده و آن را حل کند.قیمت پایین زیرو کلاینت ها نسبت به نمونه های کامپیوتر باعث شده هزینه های سرویس و انرژی به شدت کاهش پیدا کند.زیروکلاینت ها بسیار کوچک هستند و همین موضوع باعث میشود. همچنین در محیط کاری نیاز به فضای کمی داشته باشند.

 

نکته قابل توجه اینکه زیروکلاینت ها نسبت به کامپیوتر ها بسیار پایدارتر هستند.

برای استفاده از زیرو کلاینت ها نیاز به کامپیوترهای بسیار قوی نیست.

و زیروکلاینت با سیستمی در حد ویندوز سرور ۲۰۰۳  راحت کار میکند. با توجه به نوع cpu و  سخت افزاری که سیستم داردو تعداد برنامه ها باید بررسی شود که چند زیرو کلاینت قابلیت اتصال به سرور را دارند.جالب است بدانید این دستگاه ها هیچ قطعه مکانیکی ندارند و همین موضوع باعث شده زیرو کلاینت ها عمر بیشتری را داشته باشند.

و همچنین باعث شده زیروکلاینت ها بدون آلودگی صوتی کار کنند و در محیط سازمان یا شرکت مشکلی از بابت صدا نباشد.

بیشتر شرکت ها مشکلی که دارند در عدم هماهنگی بعضی قطعات در کامپیوتر است ولی در زیرو کلاینت ها به دلیل اینکه در کارخانه سازنده زیرو کلاینت این قطعات تست شده این مشکل وجود ندارد.