چشمانتان را ببندید. می‌خواهیم به چند سال قبل و نه خیلی دور سفر کنیم. زمانی که درب یکی از اتاق‌های اداره را باز می‌کردیم و تنها چیزی که به چشم می‌دیدیم کامپیوتر‌های غول پیکری بود که تمام فضا را پر کرده بودند. در واقع با جثه عظیم کامپیوتر‌ها دیگر چشم چشم را نمی‌دید؛ چه برسد به چهره نازنین کسی که پشت آن نشسته است و مشغول کار است! مشکل ندیدن افراد را در انبوهی از کامپیوتر‌هایی که فقط فضا را پر کرده بودند کنار می‌گذاریم. چیز‌های عجیب غریب‌تری هم تا همین ده دوازده سال پیش به چشم دیده‌ایم! یک کامپیوتر فقط متعلق به همان جایی بود که در آن قرار گرفته بود. کسی نمی‌توانست جز در محل کار قطعات سنگین کامپیوتر‌ها را جا به جا کند. اصولا این جا به جایی باعث می‌شد تا از خیر کار کامپیوتری بگذریم و به همان کاغذ و قلم خودمان برگردیم که می‌شد آن‌را مثلا به خانه برد. کامپیوتر‌ها با این که خیلی کار‌ها را کم زحمت کرده بودند اما جور دیگری به ما زحمت دادند!
چند سال بعد نسل جدید کامپیوتر‌ها روی کار آمد .مانیتور‌های قد کشیده اما ظریف، کیس‌های پرمحتوا‌تر و موس و کیبوردی که دیگر حتی نیازی به سیم نداشتند. دیگر کامپیوتر‌ها برای ما غول و دیو نبودند؛ وسیله‌ای بودند کم حجم‌تر و خیلی جمع وجور که دیتا و اطلاعات را پردازش می‌کردند. خیالمان کمی راحت شد اما هنوز هم مشکل وابستگی به کامپیوتر در یک مکان وجود داشت!
دوران سختی را پشت سر گذاشتیم تا به دهه ۸۰ رسیدیم. دهه ۸۰ تازه خبر‌های مجازی سازی منتشر شده بود. چیزی به نام مجازی سازی روی کار آمده بود که به گوش ما بیگانه بود. هیچ کس فکرش را نمی‌کرد بتوان روزی از شر کامپیوتر‌ها خلاص شد. می‌گفتند دوره کامپیوتر‌های شخصی تمام شده است. اگرچه هنوز PC با وجود لپ تاپ و تبلت و هزار و یک تکنولوژی دیگر رفیق گرمابه و گلستان کاربران کامپیوتر است اما سازمان‌ها تغییر رویکرد دادند. اخبار حاکی از نزول فرشته‌ای به نام زیروکلاینت بود!

فرشتگانی به نام زیروکلاینت

لفظ فرشته اغراق آمیز نیست! زیروکلاینت قلب مجازی سازی است. او فرشته‌ای است فاقد کالبد، بدون قطعه اضافی نظیر رم کامپیوتر، هارد و انواع و اقسام دیگر. در واقع زیروکلاینت فرشته‌ای است که هست و نیست! یک زیروکلاینت کافی است تا یک تنه بار همه کامپیوتر‌های قدیمی را به دوش بکشد و جور همه را نیز بکشد! زیروکلاینت سرویس دهنده صفری است که همچون یک فرشته اطلاعاتی که قبلا روی چندین کامپیوتر به چندین نفر منتقل می‌شد را توسط یک نمایشگر در اختیار تمام کاربران قرار می‌دهد. این چنین بود که ما بالاخره از دام دیو‌های کامپیوتری دهه ۷۰ با کمک زیروکلاینت خلاص شدیم!

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]