HA و FT چیست؟

HA و FT چیست؟ زمانی که قابلیت ماشین مجازی را بر روی یک سرور فیزیکی اجرا می‌کنیم ممکن است این نگرانی به وجود بیاید که در صورت خراب شدن سرور فیزیکی تماس ماشین‌های مجازی که بر روی آن اجرا می‌شوند از کار خواهد افتاد قابلیت HA پاسخی به این مشکل است.

قابلیت دسترسی مستمر High availability:

عملکرد این تکنولوژی به این صورت است که ابتدا دو یا چند سرور فیزیکی در قابل یک کلاستر قرار می‌گیرد و ماشین‌های مجازی بر روی سرورهای فیزیکی کلاستر توزیع می‌شوند اگر یکی از سرورها یا همان هاست‌ها به هر دلیلی خراب شوند ماشین‌های مجازی آن سرور به سرورهای دیگر همان کلاستر منتقل می‌شود در این بین ماشین‌های مجازی اجرا شده بر روی سرور خراب شده قبل از انتقال ریست می‌شوند و تمام این اعمال به صورت کاملا اتوماتیک انجام می‌شوند.
جابجایی اتوماتیک سرورهای مجازی برای استفاده از حداکثر منابع به اشتراک گذاشته شده انجام خواهد شد.
که در واقع این امر افزایش سرعت پاسخ‌گویی به درخواست و به حداقل رساندن  از سرویس خارج شده سرورها را به دنبال خواهد داشت.

قابلیت دسترسی مستمر

سیستم تحمل خرابی Fault Tolerance:

در یک کلاستر که HA در آن فعال است چنان‌چه یکی از سرورهای فیزیکی به هر دلیلی از کار بیفتد ماشین مجازی آن قبل از انتقال به سرور فیزیکی دوم ریست می‌شود و باید مدت کوتاهی که ممکن است تا چند دقیقه طول بکشد خارج از سرویس باشد و  تمام داده‌های ذخیره شده که درون حافظه رم هستند از بین خواهد رفت FT این مسئله را حل کرده است.
عملکرد این تکنولوژی به این صورت است که در کلاسترهایی که FT فعال است یک کپی از ماشین‌های مجازی در حال اجرا بر روی یک سرور دومی نیز اجرا می‌شوند و در صورت بروز اختلال در یکی از سرورهای فیزیکی بلافاصله و بدون کوچکترین وقفه‌ای ماشین‌های مجازی جایگزین می‌شوند و ماشین مجازی دوم دقیقا از همان محلی که اولین ماشین مجازی مشغول به کار بوده فعالیت خود را بدون هیچ‌گونه وقفه در اتصال یا سرویس‌های موجود در سرور ادامه می‌دهد بعد از جایگزینی یک کپی از ماشین مجازی برای سرور سوم نیز ایجاد می‌شود.
تمامی این اعمال به صورت کاملا اتوماتیک توسط vsphere انجام می‌شود. اگر هردو سرور اصلی خراب شوند ماشین مجازی ریست شده و یکی کپی از آن بر روی سروری که در دسترس است دوباره اجرا خواهد شد.

سیستم تحمل خرابی

این نکته مهم را باید در نظر داشت که جهت بهره‌گیری از قابلیت‌هایی مثل vmotion یا کلاسترینگ HA و DRS و بسیاری از قابلیت‌های کاربردی vsphere نیاز به Share storage یا سیستم ذخیره‌سازی مشترک داریم.

دانلود پی دی اف HA و FT چیست؟