مجازی سازی برنامه ها روشی است که برای بسته بندی کردن نرم افزارها و برنامه های کاربردی به کار می رود. در این روش برنامه های کاربردی بدون نصب بر روی کامپیوتر کلاینت و تنها با نصب یک نسخه از برنامه در سرور میتوان آن را در اختیار همه ی کلاینت ها قرار داد. اما نکته مهم در این بخش ایجاد یک تجمیع از کلیه فایل های نرم افزاری در یک فایل اجرایی است. با استفاده از مجازی سازی برنامه های کاربردی دیگر تمامی نرم افزار ها از سخت افزار جدا شده و امکان اجرای همزمان آن از راه دور امکان پذیر می شود. امکان اجرای برنامه ها از راه دور و با کمک منابع سخت افزاری از جمله امکانات سرور های مرکزی می گردد.
مجازی سازی برنامه های کاربردی با استفاده از citrix XenApp می تواند صورت گیرد(این برنامه بهترین برنامه جهت مجازی سازی برنامه ها می باشد). با استفاده از این برنامه می توان تمامی برنامه های تحت ویندوز و یا تحت وب را به شکل متمرکز و به صورت مجازی سازی شده در هر مکان و زمانی در اختیار داشته باشید و آن را به کاربران خود ارائه دهید. برنامه citrix XenApp در حال حاضر بیش از صد میلیون کاربر در جهان دارد و این می تواند نشان دهنده این بخش باشد که مجازی سازی برنامه ها با استفاده از citrix XenApp می تواند با انواع برنامه ها سازگاری داشته باشد. با استفاده از این بخش می توان به شکل خوبی به متمرکز کردن برنامه ها و بانک های اطلاعاتی در مراکز کامپیوتری جهت نگهداری و کنترل کردن دسترسی پرداخت.
مجازی سازی برنامه های کاربردی با استفاده از برنامه citrix XenApp در شرح ساده می توان این طور گفت که این بخش مانند ترمینال سرویس ویندوز عمل می کند و تنها تفاوت آن این است که به جای دسترسی به بخش دسکتاپ ویندوز، تنها خود نرم افزار در دسترس کاربر قرار می گیرد. البته موارد و ویژگیهای بسیار دیگری نیز دارد که به طور خلاصه به برخی از آنها اشاره میشود:

مزایای مجازی سازی برنامه های کاربردی با استفاده از citrix XenApp

– صرفه جویی در هزینه سخت افزاری و خرید لایسنس و بخش نرم افزاری می شود.
– آنلاین بودن سیستم و دیدن تمامی اطلاعات برای همه کاربران به شکل real time
– توانایی سرویس دهی در حجم بالا را امکان پذیر می کند.
– اجرای چند نسخه از برنامه های کاربردی را به شکل همزمان امکان پذیر می کند.
– استفاده بهینه از سخت افزار های موجود.
– بهبود قابلیت اطمینان و مقیاس پذیری سیستم ها.
– برنامه citrix بدون هر تغییری در سورس برنامه و یا ایجاد تغییر در بخش ساختار فعلی نصب و بخش ارتباطاتی شبکه ای ، بخش کلاینتی سرور را حذف کرده و کاربران می توانند تنها با داشتن یک مرورگر برنامه های خود را اجرا نمایند.
– در واقع مجازی سازی برنامه ها با این روش را می توان ایده دسترسی نرم افزار با استفاده از شبکه و اینترنت دانست.
– سیتریکس به کاربران ریموت اجازه میدهد از پردازنده کارت گرافیک نیز استفاده کنند، که این یکی از ویژگیهای منحصر به فرد این راهکار است.
– سیتریکس به مدیران شبکه اجازه میدهد که کیفیت تصویر ارائه شده به کاربر را متناسب با پهنای باند سفارشی کنند.
– سیتریکس تنها گزینه ای است که میتواند در شبکه هلایی با پهنای باند بسیار کم و کیفیت پایین شبکه بدون قطعی کار کنند.
– سیتریکس میتواند دسترسی کاربران به منابع سخت افزاری را بر اساس سیاست مجموعه و نیاز هر کاربر مدیریت و محدود کند.
– سیتریکس امنیت اطلاعات بسیار بالایی دارد.

سیتریکس بهترین است!
حتما قبل از اینکه اقدام به اتخاذ تصمیم در خصوص زیر ساخت شبکه و و لایه ی سرویس دهی خود کنید، حتما بیشتر در خصوص مزایا و برتری مجازی سازی سرور و دسکتاپ و برنامه ها با سیتریکس تحقیق کنید. کارشناسان مجموعه رها در به صورت رایگان میتوانند در این خصوص به شما مشاوره دهند و میتوانید در یکی از لابراتوار مجهز مجموعه، به بررسی دقیق تر و مقایسه انواع راهکارها بپردازید.