مقایسه ویپ و سانترال

تکنولوژی voip و سانترال

شرکت‌هایی که نیاز به ارتباطات بین کارمندان و مشتریان با یکدیگر دارند حتماً اسم دستگاه سانترال و تکنولوژی ویپ را شنیده‌اند.
شاید برای شما هم این سؤال پیش‌آمده باشد که کدام‌یک از این دو تکنولوژی برای شما مناسب‌تر است؟
استفاده از دستگاه‌های سانترال آنالوگ یا استفاده از تکنولوژی دیجیتال ویپ؟
برای شناخت بهتر، مقایسه ویپ با سانترال را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

نحوه کار دستگاه‌های سانترال سنتی و تکنولوژی جدید voip

دستگاه‌های سانترال مثل یک مرکز مخابراتی عمل می‌کنند که برای مدیریت خطوط تلفن‌های داخلی و خارجی سازمان و شرکت استفاده می‌شوند.
به‌طورمعمول برنامه‌ریزی و تنظیم آن سانترال از طریق کامپیوترها صورت می‌گیرد.
از این دستگاه برای به اشتراک‌گذاری خطوط بین‌شهری و شهری بدن دخالت افراد استفاده می‌شود و می‌توانید به این روش صف پاسخگویی به مشتریان خود را در اختیار داشته باشید.
در تکنولوژی ویپ شما از طریق ip های شبکه با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنید و می‌توانید بدون استفاده از سیم‌کشی از تعداد بالایی از شماره‌های داخلی استفاده کنید.
در حال حاضر این تکنولوژی از تمام امکانات مخابراتی پشتیبانی می‌کند.
هزینه‌های استفاده از ویپ به‌مراتب پایین‌تر از نسل‌های قدیمی‌تر ارتباطات تلفنی است.

فروشگاه رها

شباهت‌ها و تفاوت‌های ویپ و سانترال

 • مدیریت سیستم VoIP عموما به صورت Web Base و از طریق رابط گرافیکی و کاربر پسند می‌باشد که باعث می‌شود کنترل، تنظیم و تغییرات در سیستم بسیار آسان انجام شود. به این ترتیب جهت انجام تنظیمات و تغییرات در یک سیستم تلفن VoIP نیازی به حضور فیزیکی کارشناس VoIP نمی‌باشد و تمامی کارها به صورت از راه دور یا ریموت قابل انجام می‌باشد.
  سیستم‌های تلفن قدیمی دارای رابط‌های کاربری پیچیده‌ای هستند که معمولاً تنها برای استفاده کارشناسان آنها طراحی شده‌اند و کارشناسان آن برای انجام تنظیمات لزوما باید در محل حضور فیزیکی داشته باشند.
  اگر شرکت یا سازمانی دارای چندین شعبه در نقاط مختلف باشد، این شعب علاوه بر این که می‌توانند یک مرکز تلفن VoIP مستقل داشته باشند می‌توانند از طریق شبکه اینترنت‌، اینترانت و یا هر ارتباط IP Base دیگر بین هم‌، ارتباط تلفنی رایگان و داخلی داشته باشند. همچنین می‌توانند از خطوط شهری یکدیگر استفاده نمایند. برای مثال شعبه تهران می‌تواند از خط شهری اصفهان برای تماس استفاده نماید.
  این امکان در سانترال‌های آنالوگ وجود ندارد.

 • در سیستم VoIP می‌توانید گوشی‌های تلفن را به هر پورت استاندارد شبکه‌های کامپیوتری متصل سازید (پورتی که می‌تواند با نزدیک‌ترین کامپیوتر به طور مشترک استفاده شود) . تلفن‌های نرم‌افزاری نیز می‌توانند به طور مستقیم بر روی کامپیوتر نصب شوند در نتیجه می‌توان از سیم‌کشی تلفن صرف نظر کرد. در ساختمان‌های تازه ساز می‌توان به طور کامل از سیم‌کشی مستقل برای تلفن صرف‌نظر کرد.

 • سیستم VoIP از یک استاندارد به نام SIP استفاده می‌کند که باعث می‌شود امکان استفاده از هر تجهیزی که از SIP پشتیبانی می‌کند وجود داشته باشد. بنابراین هیچ گونه محدودیتی در انتخاب تجهیزات و مخصوصا تلفن‌ها وجود ندارد و می‌توان در یک سازمان از چندین برند و چندین مدل تلفن بدون هیچ محدودیت و مشکلی استفاده نمود. تلفن‌های IP در برندها و مدل‌های بسیار متنوعی عرضه می‌شود. تلفن‌های کارمندی، تلفن های مخصوص منشی، تلفن‌های مدیریتی، تلفن‌هایی با صفحه نمایش رنگی، تلفن‌هایی با صفحه نمایش لمسی، تلفن‌های بی‌سیم، تلفن‌هایی با ظاهر مدرن، زیبا و شیک و تلفن‌هایی با امکان ارتباط تصویری، تلفن هایی هستند که در سیستم VoIP قابل ارائه می‌باشند.
  در سیستم تلفن سانترال‌های سنتی در انتخاب تلفن محدودیت‌های وجود دارد. برای مثال در سانترال پاناسونیک شما می‌توانید فقط از تلفن‌های برند پاناسونیک برای مدیریت تماس‌ها و دستگاه‌ها استفاده کنیم و حق انتخاب دیگری ندارید و تلفن غیر از برند پاناسونیک با سانترال پاناسونیک سازگاری ندارد.

 •  بسیاری از پرسنل در یک شرکت علاقه مندند در صورت جابجایی حتی به صورت موقت شماره تلفن داخلی خود را به همراه داشته باشند. با استفاده از سیستم VoIP  هر کاربر به سادگی می تواند شماره داخلی خود را به میز کار جدیدش منتقل نماید. این اتفاق بدون هیچ گونه تغییری در سیستم تلفنی اتفاق می‌افتد. کاربران در حین جابجایی نیز می‌توانند شماره داخلی خود را حفظ کنند. زمانی که یک کارمند لازم است که امور کاری خود را در منزل و یا هر مکان دیگری به غیر از میز کار خود پی گیری کند، به‌راحتی می‌تواند تلفن نرم‌افزاری خود را راه‌اندازی نماید و به تماس‌های وارده به داخلی خود، همان‌طور که پشت میزکارش بود، پاسخ گوید. در حقیقت به خاطر خصوصیات پروتکل SIP، تماس‌ها در تمام نقاط دنیا قابل دریافت هستند. همچنین در صورت جابه‌جایی به اتاقی دیگر هر کاربر می‌تواند تلفن خود به محل جدید منتقل کند و همان شماره داخلی خود را داشته باشد. همچنین می‌توان شماره داخلی هر تلفن را به راحتی و در زمانی کمتر از یک دقیقه به شماره دلخواه تغییر داد. متاسفانه در سیستم‌های تلفن قدیمی این کار مستلزم تغییرات زمان بر و نصب مجدد آن شماره داخلی می‌باشد و تغییر در پورت‌های فیزیکی و جابه‌جایی سیم‌ها می‌باشد.

مقایسه ویپ با سانترال

 دلیل برتری ویپ چیست؟

۱۰ مزیت مهم و کاربردی voip نسبت به سانترال

سیستم های IP-PBX دارای رابط کاربری بر پایه وب هستند و از هر مکان روی شبکه می توان با استفاده از یک مرورگر وب به سیستم دسترسی داشت و تنظیمات و تغییرات مورد نظر را اعمال نمود در حالی که سیستم های تلفن سانترال باید از طریق نرم افزارهای خاص خود و یا شماره گیری کدهای خاص از روی تلفن برنامه ریزی شوند.

با استفاده از سیستم های ویپ می توان مکالمات بین شهری و بین المللی را از طریق خطوط داده مانند اینترنت و یا شبکه های WAN بین شعب یک سازمان انجام داد و صرفه جویی قابل ملاحظه ای در هزینه های تلفن انجام داد.

برخلاف تلفن سانترال که می بایست برای هر مشترک یک زوج سیم ارائه کرد و برای افزایش مشترکین و یا نصب سیستم سانترال، حجم قابل ملاحظه ای سیم کشی انجام داد، سیستم های مبتنی   برIP می توانند از بستر شبکه موجود برای کاربران استفاده کند و نیاز به سیم کشی اختصاصی ندارند. برای مثال یک سیستم VOIP می تواند از شبکه LAN متصل شده به رایانه کاربر برای خط تلفن نیز استفاده کند. همچنین از یک خط LAN می توان به صورت همزمان برای تعداد زیادی کاربر استفاده نمود. از طرفی سیستم VoIP  امکان استفاده از شبکه بی سیم Wi-Fi در مکان هایی که امکان هیچ نوع سیم کشی وجود ندارد را ممکن می سازد.

در سیستم های سانترال برای حفظ کارایی سیستم معمولا توصیه می شود که اجزاء سیستم مانند گوشی کاربران و دیگر سیستم های مکمل، از برند مشابه سیستم سانترال انتخاب شوند. در سیستم های VOIP به این علت که تمام تجهیزات مرتبط بر اساس استاندارد SIP ساخته می شوند، این محدودیت وجود ندارد و شما می توانید از هر برند مورد علاقه خود در هر قسمت ( تلفن ، سرور ، گیت وی ، اکسس پوینت و…. ) استفاده نمایید و در عین حال، هیچ کاهشی در کارایی سیستم مشاهده نخواهید کرد.

سیستم های ویپ در ظرفیت خطوط شهری و تعداد مشترکین بسیار انعطاف پذیر هستند. هرگاه به تعداد بیشتری از خطوط شهری نیاز باشد و یا بخواهید تعداد کاربران را افزایش دهید، می توان به سادگی با افزودن Gateway مناسب این کار را انجام داد و محدودیتی در تعداد و یا برند Gateway وجود ندارد.
افزایش و گسترش کاربران در سیستم ویپ راحت‌تر است و نیاز به سیم‌کشی‌های مجزا ندارد و می‌توانید از طریق محیط‌های تحت شبکه تنظیمات را تغییر و تعداد کاربران را افزایش داد.

با توجه به ظرفیت سیستم راه‌اندازی شده شما می‌توانید به تعداد دلخواه شماره‌های داخلی را برخلاف دستگاه‌های سانترال در اختیار داشته باشید.

به سازمان‌ها این قابلیت را ارائه می‌کند سازمان‌ها و شرکت‌ها بتوانند یک منوی صوتی برای ارتباط با بخش‌های مختلف سازمانی فراهم کنند.
به‌طور مثال اگر یک سازمان از بخش‌های آموزش، پشتیبانی, فنی و مالی تشکیل‌شده باشد مشتری با تماس با شماره مجموعه در منوی اولیه قسمت موردنظر را انتخاب و در ادامه با داخلی افراد ارتباط برقرار می‌کند.

مشتریان یا افراد در سازمان پس از تماس با قسمت موردنظر در صورت اشغال بودن خطوط می‌توانند تماس خود را برقرار نگه‌داشته تا پس از آزاد شدن خطوط ارتباط با بخش موردنظر برقرار شود.

در تکنولوژی ویپ امکان گزارش‌گیری از مکالمات کاربران وجود دارد به‌طوری‌که تمام مکالمات ذخیره می‌شود و می‌توانید از نحوه‌ی پاسخ‌دهی و روند تماس‌ها مطلع شوید.

سیستم های ویپ به علت استفاده از بستر IP به راحتی می توانند با سرورها و نرم افزارهای دیگر ارتباط داشته باشند. به عنوان مثال سیستم های ویپ امکان اتصال به سرویس های CRM ، مالی ، ERP  و … را دارند.

سیستم های VOIP به همراه خود دارای طیف وسیعی از امکانات مانند :

 • پاسخگویی خودکار
 • منوی صوتی
 • پیغامگیر صوتی
 • امکان ارسال پیغام های دریافت شده به ایمیل کاربر
 • گزارش گیری مفصل از تلفن های انجام شده
 • DISA
 • call back

و غیره هستند که برای پیاده سازی این امکانات در تلفن سانترال می بایست زیرسیستم های زیادی به آن اضافه نمود که در نهایت هزینه انجام شده چندین برابر قیمت یک ویپ خواهد بود.

در سیستم های ویپ در صورتی که کاربر بخواهد از مکان دیگری در درون سازمان از شماره داخلی خود استفاده کند تنها کافی است تلفن خود را به نزدیکترین سوکت شبکه روی دیوار متصل کند و مانند سیستم های سانترال نیازی به سیم کشی مجدد و یا انجام تغییرات در سیم کشی نیست. از طرفی کاربر می تواند از خانه و یا هر محل دیگری از طریق شبکه داده به سیستم ویپ متصل شود و تلفن ها و پیغام های خود را از آن محل مدیریت کند.

Soft Phone نرم افزاری است که بر روی رایانه کاربر نصب می شود و امکانات یک تلفن را برای کاربر فراهم می کند. کاربر می تواند از روی رایانه خود با هر یک از کاربران داخلی و یا در صورت داشتن مجوز با خطوط شهری تماس تلفنی داشته باشد. مزیت Soft Phone این است که با افزایش کاربران سیستم و استفاده آن ها از Soft Phone، هیچ هزینه اضافی بر سازمان تحمیل نخواهد شد.

استفاده از تلفن های IP ساخته شده بر اساس استاندارد SIP بسیار ساده است. این تلفن ها دارای رابط کاربری ساده ای می باشند.

برخلاف فناوری‌های گذشته ویپ توانسته با هزینه کمتر ارتباطات درون‌سازمانی و ارتباط با دیگر شعب خارج از سازمان را برقرار کند.

در سیستم‌های ویپ این امکان در اختیار شما قرار می‌گیرد که تمام مکالمات در سیستم شما ذخیره و نگهداری شود.
در نسل‌های گذشته ارتباط این ویژگی وجود نداشت.

شما بدون نیاز به سیم‌کشی و دردسر به‌راحتی می‌توانید شماره‌های داخلی خود را به‌راحتی انتقال دهید و جابه‌جا کنید در دستگاه سانترال این کار باید با انجام کلی کابل‌کشی انجام می‌گرفت.

سازمان‌هایی که نیاز به ارتباط افراد از راه دور از طریق ویدئو کنفرانس دارند ازلحاظ هزینه اگر از ارتباط تلفنی استفاده کنند برای آن‌ها هزینه بالایی دارد اما با استفاده از تکنولوژی ویپ در این زمینه برای آن‌ها می‌تواند مقرون‌به‌صرفه باشد.

مقایسه تکنولوژی voip و دستگاه سانترال

دانلود pdf مقایسه ویپ با سانترال