وی‌ام ویر میراژ چیست؟ 

وی‌ام ویر میراژ: شرایطی را در نظرمی گیریم که یک ادمین شبکه مسئولیت نگه‌داری و بک آپ گیری از سیستم‌عامل چندین کاربر مختلف را دارد و درعین‌حال باید یک بک آپ از سیستم‌عامل طلایی (سیستم‌عامل اصلی –Golden Image) بگیرد.

در چنین شرایطی اگر کاربر آلفا کوچک‌ترین تغییری در سیستم خود اجرا کند این موضوع در بک آپی که هم‌اکنون موجود است لحاظ نمی‌شود، زیرا این بک آپ به‌طور مثال ممکن است هفته پیش‌گرفته شده باشد و تا بک آپ بعدی، کاربر آلفا باید یک هفته دیگر صبر کند.
حال اگر آن تغییر حیاتی باشد و ناگهان سیستم کاربر از دست برود،آن‌وقت کار بسیار دشوار می‌شود.

حتی اگر ادمین مذکور هرروز بک آپ تهیه کند بازهم ممکن است یک داده مهم از دست برود.
در اینجا وی‌ام ویر میراژ به کمک ما می آید.
با نصب میراژ روی سیستم کلاینت‌ها می‌توان سازوکاری راه‌اندازی کرد که بک آپ اطلاعات به‌صورت خودکار و با کوچک‌ترین تغییر کاربر رخ بدهد.

به‌طور مثال اگر همه کاربران تعدادی فایل فتوشاپ داشته باشند و کاربری فایل فتوشاپ جدیدی را به فایل های موجود اضافه کند یا تغییری را اعمال کند،تنها از فایلی که با بقیه فرق دارد بک آپ گرفته می‌شود.

می‌توان به‌راحتی یک آپدیت جدید به ویندوز تمامی کاربران اضافه کرد.

کافی است آپدیت به ایمیج اصلی اضافه بشود تا میراژ به‌صورت خودکار خودش را با ایمیج اصلی تطبیق دهد.

این کار باعث افزایش بسیار بالای سرعت در شبکه می‌شود.

بررسی تخصصی وی‌ام ویر میراژ ( vmvare mirage ) :

۱-مدیریت و نگه‌داری PC’s and POS’s با متد لایه‌بندی:

بدین معنا که می‌توان هم‌زمان فایل‌های شخصی کاربر(لایه اپلیکشین) را محفوظ نگه داشت و لایه‌های IT-Based را تغییر داد،آن را به‌روزرسانی کرد، نرم‌افزارهای مختلف مثل VMware ThinApps  و حتی یک ویندوز جدید را روی سیستم‌ها نصب کرد درحالی‌که هیچ تداخلی با اطلاعات شخصی کاربر نداشته باشد.

۲- Automated Backup and Full System Recovery

می‌توان بک آپ کامل تمام سیستم ها را روی دیتا استور نگه داشت ضمن اینکه این ویژگی می‌تواند هر تغییر کوچک در فایل‌های شخصی کاربر را به‌طور خودکار(به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده) بک آپ گیری کند.برای بازیابی اطلاعات می‌توان مشخص کرد که کدام قسمت‌ها را نیاز داریم.

و ویژگی‌های (self-service file recovery for end users and follow-me access to files across) نیز موجود می‌باشد.

۳- ساده‌سازی مهاجرت (Migration) بین ویندوزها

به‌راحتی ویندوز XP  خود را به ۷ ارتقا بدهید و یا از ویندوز ۷  به ویندوز ۸.۱  یا ۱۰ مهاجرت کنید یا فایل های شخصی یک کاربر را از ویندوزی قدیمی‌تر به ویندوزی جدیدتر بفرستید.(در حین این عملیات فایل‌های شخصی کاربر دست‌نخورده و سالم باقی می‌ماند)این ویژگی با ویندوزهای قدیمی‌تر مثل Embedded POS نیز کار می‌کند.

۴- طراحی‌شده برای شبکه‌های گسترده

میراژ در هرکجا که نصب‌شده باشد می‌تواند با استفاده از بستر شبکه،خود را به سرور اصلی متصل کرده و با به‌روزرسانی داده‌های خود، منطبق بر سرور شود.

۵- کاربرپسند بودن محیط برنامه

میراژ با استفاده از رابط کاربری قوی می‌تواند نیاز یک کاربر به پشتیبان یا Helpdesk  را به حداقل برساند به‌طوری‌که خود کاربر بتواند فایل های خود را ریکاوری کند و کارهایی نظیر به این انجام دهد.

ویژگی‌های وی‌ام ویر میراژ:

مدیریت دسکتاپ

با استفاده از مدیریت لایه‌ای می‌تواند سیستم‌عامل‌ها را در سطح شبکه‌های گسترده ارائه دهد،مدیریت و مراقبت کند و در طول انجام تغییراتی مانند مهاجرت کردن بین ویندوزها، اطلاعات کاربر سالم و دست‌نخورده می‌ماند.

Full Desktop Backup and Recovery

در جهت کاهش حداکثری زمان هدر رفت می‌توانید به‌محض اینکه کامپیوترتان را از دست دادید،آن را با سیستم دیگری تعویض کنید و اطلاعات سیستم آسیب‌دیده را روی سیستم سالم بازیابی کنید.ضمن اینکه اجازه می‌دهید کاربران در هرلحظه هر فایلی را بتوانند بازگردانی کنند.

بهینه‌سازی شده برای کاربران در شبکه‌های گسترده

هر سرور وی‌ام ویر میراژ می‌تواند تا ۱۵۰۰ کلاینت میراژ را پشتیبانی کند که این در شبکه‌های گسترده و شرکت‌های دور از هم می‌تواند خیلی مقرون‌به‌صرفه باشد.

افزایش کارایی کاربران

کاربران می‌توانند در صورت عدم نیاز به همسان‌سازی میراژ با سرور، به‌صورت کاملاً آفلاین و محلی (local) و بدون نیاز به  vpn زدن به شرکت اصلی یا سرور با سیستم خودکار کنند.

در ادامه می‌توانید برای درک بهتر کارکرد میراژ ویدیوهای مربوط به مقاله را مشاهده کنید.

 

گردآوری و تنظیم مجموعه شرکت های مهندسی دانش بنیان رها

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]