VMware Blast چیست

 

با معرفی Horizon 7 شرکت VMware سرانجام پروتکل انحصاری خود را برای VDI معرفی کرد.این پروتکل VMware Blast نام گرفت که هدف اصلی ایجاد پروتکل اصولا :

برای Mobile Device ها بوده این پروتکل از استاندارد  H.26 که یک استاندارد برای کدینگ Video ها استفاده میکند و این به این معنی است که تقریبا تمام Device ها این پروتکل را یعنی Blast را ساپورت میکنند.نکته مهم علاوه بر کارایی بالاتر همچنین بدلیل اینکه Decode توسط CPU و نرم افزاری انجام نمیشود پس طول عمر شارژ باطری گوشی ها بیشتر خواهد بود.

برای مطالعه دقیق نکات در مورد مجازی سازی با هورایزن مقاله را اینجا مطالعه کنید.

هورایزن چیست

 

VMware Blast چیست

VMware Blast چیست

 

VMware Blast Extreme یک Remote Desktop Protocol است که طوری طراحی شده است که بتواند Desktop ها و application ها را با استاندارد بسیار قدرتمند h.264 در اختیار کاربران قرار دهد.

دستگاه ها میتوانند H.264 codec را یا استفاده از GPU بر روی کارت گرافیک decode کنند بجای استفاده از CPU و باعث میشود که بار پردازشی بر روی  CPU پایین تر بیاید و همچنین پهنای باند بر روی LAN شما بسیار پایین خواهد اومد.بدلیل استفاده نکردن از CPU این پروتکل برای Mobile Device ها بسیار کاربردی است.

VMware Blast هم بر روی LAN و WAN کار میکند.این پروتکل شامل پالسی های مربوط به خودش هم هست مثلا شما میتوانید تنظیم کنید که Usb redirection برای کاربران فعال باشد یا نه و اگر فعال باشد برای کدام کاربران یا گروه ها و همچنین میتوانید پهنای باند مصرفی رو هم از طریق پالسی اعمال کرد.مثال دیگر این امکان هست تا امکان Copy و Paste کردن اطلاعات را غیر فعال کرده و کاربران امکان کپی کردن فایل ها را بین Desktop خودشان و Host را ندارند.

برای انتقال اطلاعات بین Application و شبکه پروتکل Blast به صورت پیشفرض از TCP استفاده میکند اما شما میتوانید از پروتمل UDP هم استفاده کنید

پروتکل Blast به دلیل استفاده از قابلیت فشرده سازی فضای کمتری از Storage را مصرف میکند و همچنین پهنای باند کمتر هم نیاز دارد.

این پروتکل برای بحث امنیت لز Advanced Encryption Standard  استفاده میکند که تمام اطلاعات رد و بدل شده بین endpoint ها و سرور  را رمزنگاری کرده.

در ادامه برای مطالعه تنها مرجع دقیق مقایسه کامل هورایزن و سیتریکس این مقاله را در سایت دانش بنیان رها مطالعه کنید.

مقایسه کامل تفاوت سیتریکس و هورایزن

پروتکل VMware Blast

پروتکل VMware Blast

 

نکته بسیار مهم برای استفاده از پروتکل Blast تمام  endpoint ها باید جدیدترین View client را داشته و شما میتوانید در زمان ایجاد Pool تایین کنید که از پروتکل Blast استفاده شود یا به کاربران این امکان را بدهیم که خودشان انتخاب کنند

از دید Zero Client بسیاری از شرکت های تولید کننده Zero client امکان اتصال از طریق Blast را در دستگاه های خودشان قرار داده اند پس مشکلی از حیص ارتباط از طریق Zero Client بوسیله پروتکل blast وجود ندارد.

اگرچه یک جورایی VMware Blast رقیب PCoIP است اما VMware به مدیران IT این قابلیت را داده تا خودشان انتخاب کنند که چه پروتکلی را استفاده کنند یعنی وقتی که شما در حال ایجاد Pool هستید شما میتوانید از چه پروتکلی استفاده کنند و حتی شما میتوانید هر سه را انتخاب کرده و خود Horizon بهترین پروتکل را برای شما انتخاب میکنند.

Blast از ۳ نوع ارتباط استفاده میکندد برای ارتباط کاربران با Desktop ها و نرم افزار ها.

 

پروتکل VMware Blast

پروتکل VMware Blast

  1. (Excellent (TCP only
  2. (Typical (default, mixed UDP/TCP
  3. (Poor (UDP only

 

Typical

به صورت پیشفرض Horizon از Typical برای ارتباط استفاده میکند که واقعا برای بیشتر Solution ها بهترین است.Typical کاری که میکن این است که برای Traffic از UDP استفاده میکند و برای کنترل Connection ها از پروتکل TCP استفاده میکند و نکته مهم اگر به هر دلیلی نتوانست از UDP استفاده کند سریعا switch میکند بر روی TCP و از این پروتکل استفاده میکند.

Excellent

این روش ارتباطی کلا از TCP استفاده میکند و عموم استفاده از این روش در شبکه های LAN است بدلیل سرعت بالا در ارتباط های شبکه ای.

Poor

این نوع ارتباط کلا از UDP استفاده میکند و برای زمانی است که سازمانی Packet lost بسیار زیادی دارد برای ارتباط با Horizon

در اخر وقتی حرف از ارایه بهترین user experience یا کیفیت به کاربران به میان می اید اون هم بر روی هر Device ای Blast بهترین انتخاب است این پروتکل بر روی  Device های  Windows,Mac,Linux,IOS,android کار میکند.