امروزه با توجه به اهمیت بسیار بالای حضور رایانه ها در مجموعه‌ها، ایجاد هرگونه مشکل در سیستم مانند قطعی، خرابی سخت افزار، نرم افزار و… موجب آزار کارمندان و کاهش بهره وری آن‌ها می‌شود. که این موضوع سبب نارضایتی کارفرمایان شده است.
کارمندان نیازمند آن هستند به‌ تمامی اطلاعات و نرم‌افزارهایشان در هر مکان و هر زمان، دسترسی مطلوبی داشته باشند.
با راه‌اندازی میز کار مجازی‌، مجموعه‌ها می‌توانند عملکرد مداوم این مساله مهم را عملیاتی کنند.
در واقع آن‌ها می‌توانند از بابت عدم قطع دسترسی‌شان مطمئن شوند و با خیال راحت تمامی پرسنل قادر باشند با بالاترین بهره‌وری در زمان کار به فعالیت خود ادامه دهند و بیشترین بازدهی را برای مجموعه خود داشته باشند.
مفهوم مجازی‌سازی میز کار ارائه دسترسی به دسکتاپ و برنامه‌های مجموعه، فارغ از محل فیزیکی پرسنل است.
این‌که پرسنل در کدام اتاق باشند و یا از چه دستگاهی (لپ‌تاپ، مینی کامپیوتر، تین‌کلاینت، زیرو‌کلاینت، …) اصلاً اهمیتی ندارد. با این روش به‌راحتی می‌توانند به همان میز کار خود (دسکتاپ+نرم‌افزارها) دسترسی مطلوب و یکسانی داشته باشند.
اما با تمام این توضیحات همچنان دیده می‌شود که مجموعه‌هایی وجود دارند که برداشت‌های منفی از تجربه‌های مجموعه‌های دیگر بر روی VDI داشته‌اند.
همین موضوع موجب شده تا برخی از مجموعه‌ها همچنان به ادامه استفاده از روش‌های سنتی بپردازند.
ما در این مقاله به بررسی مقایسه مجازی سازی دسکتاپ درگذشته و عصر جدید پرداخته‌ایم که تجربه‌های منفی در رابطه با VDI چگونه ایجاد شده‌اند؟ و دلیل این تجربیات منفی چه بوده است؟

دلایل بلوغ VDI در عصر حاضر (تمام تجربه های منفی در مورد VDI باید فراموش شود!)

گزارشات منفی از عملکرد VDI که در بالا به آنها اشاره شد به سال های ماقبل ۲۰۱۸ برمیگردد.
مفهوم مجازی‌سازی دسکتاپ و محصولات موجود برای این راهکار اخیرا (طی ۲ سال گذشته) مشمول یک رشد و پیشرفت چشم گیری بوده است که تجربه استفاده از آنها را بسیار مطلوب نموده به نحوی ماحصل این بلوغ، عبور اجتناب ناپذیر مجموعه ها از مسیر مجازی سازی میز کار است.
نسخه های قابل اعتماد و کاربردی VDI کمتر از ۲ الی ۳ سال است که ارئه شده است، در صورتی که تجربه استفاده از آن به حدود ۱۰ سال پیش باز می‌گردد  و عمده کسانی که تجربه نامطلوبی از کار کردن با VDI را دارند، مربوط به محصولات قبل از ۲ سال (ماقبل ۲۰۱۸)  می‌باشد.
از حدود ۲ سال پیش، به جمیع دلایل زیر ادعا می شود که مشکلات مجازی سازی دسکتاپ رفع شده است و شاهد بلوغ آن هستیم.

 • ظهور و بلوغ ویندوز ۱۰

 • رشد پهنای باند در شبکه های سازمانی و اینترنت و اینترانت (تبدیل از سرعت ۱۰۰Mb به ۱Gb و ۱۰Gb)

 • بلوغ مجازی سازهای سرور و رشد استفاده از آنها که برترین آنها در حال حاضر ESXi می‌باشد.

 • امکان ارائه GPU به کاربران VDI که باعث شده کاربرانی که نیاز به GPU نیز دارند، بتوانند به صورت مطلوب از VDI استفاده کنند.

 • رشد استفاده مجموعه ها از سرور ها به دلیل تمرکز اطلاعات و افزایش بهره‌وری.

 • رشد و بلوغ Share Storage که از نیازهای اساسی در VDI میباشد.

 • رشد و بلوغ vSAN – شیر استوریج های مجازی.

 • کاهش بسیار در هزینه های تامین سرور، منابع سخت افزاری و استوریج ها.

 • تغییر کاربری مجموعه ها از آفیس به کاربریهای سنگین تر به دلیل رشد حوزه رسانه و تولید محتوا (گرافیک و ویدئو) و تمرکز بیشتر مجموعه ها بر مارکتینگ بر اساس محتوا برای رسانه های دیجیتال.

 • اقبال مجموعه ها به دورکاری و VDI جز لاینفک دورکاری است.

 • الزام مجموعه ها به تامین امنیت اطلاعات که بالاترین شاخصه های امنیت اطلاعات با فاصله زیاد، متعلق به VDI می‌باشد.

مقایسه مجازی سازی دسکتاپ درگذشته و عصر جدید

VDI یک انتخاب اجتناب ناپذیر!

علاوه بر دلایل فوق‌الذکر، موارد زیر نیز موجب آن شده است که VDI برای مجموعه ها یک انتخاب اجتناب ناپذیر باشد.

راه‌اندازی مجازی سازی دسکتاپ برای واحدهای it مجموعه‌ها در مقایسه با گذشته بسیار راحت‌تر شده است.

در حال حاضر کاربران در مجموعه‌ها تجربه کاری گرافیکی بسیار روانی را با VDI شاهد هستند، به‌ طوری‌ که بسیاری از کاربران متوجه نیستند که به‌صورت مستقیم در حال فعالیت با یک کامپیوتر نیستند، و این یعنی تجربه کار کردن با VDI همانند تجربه کار کردن با کیس به ‌صورت مستقیم است.
در سال‌های ماقبل ۲۰۱۸ معمولاً کاربرانی که از VDI استفاده می‌کردند، از گرافیک پایین، سرعت ‌پایین و کیفیت بد و تاخیر تصاویر ناراضی بودند اما در حال حاضر این مشکلات حل‌ شده است. و حتی بازی‌های گرافیکی بسیار سنگین هم قابل‌استفاده است حتی بدون این ‌که کاربر متوجه شود میز کار او از جایی غیر از دستگاه خودش تامین می‌شود.
این تجربه مطلوب میتواند با هر دستگاهی حاصل شود مانند موبایل، تبلت، لپ‌تاپ، مینی کامپیوتر، تین‌کلاینت، زیرو‌کلاینت، … و این در حالی است که درگذشته کاربران حتماً باید از تین‌کلاینت‌های خاص برای بهره‌مندی از مجازی‌سازی استفاده می‌نمودند آن هم با بهره‌وری بسیار پایین‌تر از آنچه امروزه قابل تحصیل است.

دان تایم یا به‌ عبارتی‌ دیگر، زمانی که سامانه از دسترس خارج است.
با توجه به ۲ موضوع رشد ظرفیت و کیفیت شبکه، دان تایم‌ها در مقایسه با گذشته بسیار کاهش پیدا کرده است.
و در حال حاضر مجازی‌سازی دسکتاپ، زمان راه‌اندازی یک میز کار برای هر کارمند جدید را کاهش داده است و در کمتر از ۲ دقیقه می‌توان یک میز کار مجازی را به هر کاربر اختصاص داد.

اخیراً محقق شده است که مجموعه‌ها بدون دغدغه امنیتی و مشکلاتی از قبیل کمبود پهنای باند، میز کار مجازی را خارج از سازمان خود به کارمندان ارائه دهند.
یعنی درگذشته با مشکلات امنیتی عدیده‌ای برای ارائه دسترسی از راه دور روبرو بودیم.
اما رشد تکنولوژی باعث شده تا تجربه‌ای باکیفیت‌تر آن هم با پهنای باندی کمتر  از گذشته را تجربه کنیم؛
یعنی اگر درگذشته نهایتا میتوانستیم یک تجربه باکیفیت متوسط را ارئه دهیم که آن هم به پهنای باند زیادی نیاز داشت امروزه میتوانیم یک تجربه با بالاترین کیفیت، آن هم با پهنای باندی کمتر از گذشته به کاربران راه دور خود ارائه کنیم.

فروشگاه رها

سخن پایانی:

هر یک از موارد بالا به ‌تنهایی می‌تواند دلیل کوچ مجموعه‌ها به سمت VDI شود چراکه مجموعه‌ها به دلایل مختلف از قبیل کرونا، آلودگی هوا، بارش برف و … مجبور به تعطیل کردن روز کاری می‌شوند.
اما با راهکار مجازی‌سازی فارغ از این مشکلات می‌توانید به تداوم کسب‌وکار خود بپردازید.

علاوه بر تمام موارد فوق اگر موارد زیر برای شما جذاب است:

 • کاربر چند ساعت کار مفید داشته است؟
 • چه تصاویری را مشاهده می‌کند؟
 • چه تعداد تماس پاسخ داده است و چه تعداد نرم‌افزار را باز کرده است؟
 • چند ساعت کار مفید انجام داده است؟

و گزارشاتی بیشتر را فقط با مجازی‌سازی دسکتاپ می‌توانید داشته باشید. در جهان امروز عبور از مسیر VDI اجتناب ناپذیر است و شما برای داشتن تداوم کسب‌وکار خود لازم است که از این خدمت استفاده نمایید. مجازی‌سازی دسکتاپ یک دسترسی از راه دور ایمن قابل‌ردیابی و باکیفیت را به شما ارائه می‌دهد. در این مقاله به بررسی دلایل فیدبک های منفی از VDI و اینکه چه اتفاقاتی این مشکلات را حل کرده است، پرداختیم درنتیجه باید دانست اما در نظر داشته باشید که محصولات متنوع و بسیاری در این حوزه وجود دارد مانند:

 • VMware horizon View
 • Citrix Virtual APP & Desktop
 • Microsoft Hyper-V

که همانند مجازی ساز سرور که گفتیم ESXi بهترین آنهاست، در اینجا نمیتوان گفت کدام یک از این محصولات بهتر از بقیه است، بلکه هر یک از آنها متناسب با برخی از نیازها توسعه یافته است، در اینجا کارشناسان مجرب رها در کنار شما هستند تا به صورت رایگان ضمن ارزیابی دقیق نیاز شما، مناسب ترین محصول را به شما پیشنهاد دهند و راهکار پیاده سازی آنرا با تمام جزئیات در اختیار شما قرار دهند.

با ما تماس بگیرید ۰۲۱۵۴۵۲۱

به خردان مفرمای کار درشت که سندان نشاید شکستن به مشت

نخواهی که ضایع شود روزگار به ناکاردیده مفرمای کار

دانلود pdf مقایسه مجازی سازی دسکتاپ درگذشته و عصر جدید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۵]