باسلام خدمت دوستان گرامی در این مقاله  قصد دارم شمارا با مبحث مجازی سازی و نکات اساسی که به گوشتون میخوره اما درک خوبی ازشون ندارید آشنا کنم.

اصولا مجازی سازی یا (Virtualization) فرایندی است که در ان یک یا چند نمونه مجازی از یک سیستم کامپیوتری در یک لایه انتزاعی از سخت افزار اجرا میشوند.به طورمعمول در مجازی سازی یک  سیستم عامل کامپیوتری میتواند به سیستم عامل های متفاوت دسترسی داشته باشد.برنامه های اجراشده در سیستم مجازی سازی به نظر میرسند که انها در دستگاه اختصاصی خود هستند.درسیستم عامل های مهمان کتابخانه ها و برنامه ها به صورت منحصر به فرد اجرا میشوند.

 

دلایل زیادی وجود دارد که چرا سازمان ها وشرکت ها مجازی سازی را در محاسبات خود استفاده میکنند.

رایج ترین کاربردی  که میتوان در حوضه مجازی سازی زد, برای کامپیوترهای رومیزی

است. این است که میتوان برنامه های کاربردی مورد نیاز یک سیستم عامل را بدون نیاز به سویچ کردن  یا ر اه اندازی مجدد به یک کامپیوتر دیگر را ه اندازی کرد.

مزیت دیگری که در مجازی سازی سرور شما وجود دارد برای مدیران سرور ها توانایی اجرای سیتم عامل های مختلف را دارا است.اما مزیت بزرگتری که مجازی سازی به شما ارائه میدهد این است که یک سیستم بزرگ را به چند بخش کوچک تقسیم میکندکه میتوانداز طریق چندین کاربر مختلف به روش بسیار کارامد تری با برنامه هایی با نیاز های مختلف  مورد استفاده قرارگیرد.

مجازی سازی فناوری است که به شما امکان می دهد محیط های شبیه سازی شده چندگانه یا منابع اختصاصی از یک سیستم سخت افزاری فیزیکی را ایجاد کنید. نرم افزار ی به نام یک  hypervisor  به طور مستقیم به آن سخت افزار متصل می شود و به شما اجازه می دهد تا ۱ سیستم را به محیط های جداگانه، متمایز و امن شناخته شده به عنوان ماشین های مجازی  (VMs)  تقسیم کنید. این VM ها در مجازی سازی  به وسیله Hypervisor برای جدا کردن منابع دستگاه از سخت افزار و به طور مناسب توزیع می شوند.

 

همچنین مجازی سازی اجازه میدهد زمانی که چندین برنامه در یک ماشین مجازی درحالت اجرا هستند, بتوان در یک هاست دیگر به ان ماشین مجازی ها دسترسی پیدا کرد.

در حالت ایده آل،در مجازی سازی سرور, تمام VM های مربوطه از طریق یک کنسول مدیریت مجازی مبتنی بر وب مدیریت می شوند، که همه چیز را سرعت می بخشد. مجازی سازی به شما اجازه می دهد تا میزان توان پردازش، ذخیره سازی و حافظه را برای VM ها تعیین کنید و فضای آن ها بهتر از قیل  محافظت میشود .زیرا VM ها از سخت افزار پشتیبانی می کنند و یکدیگر را جدا می کنند.

Hypervisior در مجازی سازی چیست

دوستان عزیز نکته ای که اینجا جاداره بهش اشاره کنم اینه که شما برای اینکه بتوانید به دنیای مجازی سازی سرور ها و رایانش ابری ورود کنید باید با چندی  از زیر ساخت های

نرم افزاری  مجازی سازی مرتبط مانند Microsoft Hyper-V  یا VMware vSphere  و یا Citrix Xen Server اشنایی کامل داشته باشید. توجه داشته باشید که کار کردن با این ابزار ها در محیط مجازی سازی شده بسیار شیرین و لذت بخش است به دلیل اینکه قابلیت ها و کاربردهایی را به شما ارائه میدهند که بسار موثر خواهد بود.

مجازی سازی به شما این امکان رو میدهد تا از منابع سخت افزاری نهایت استفاده رو ببرید، در صرف هزینه صرفه جویی کنید و امنیت و پایداری را برای زیرساخت شبکه به همراه دارد.

virtualization

virtualization

هایپرویزور چیست

Hypervisor یک برنامه برای ایجاد و استفاده از ماشین های مجازی است که به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • Hypervisor هایپروایزر مستقل نوع ۱

  • Hypervisor یا هایپروایزر وابسته نوع ۲

در قدم اول شما برای اینکه یک رایانش ابر و محیط مجازی سازی شده داشته باشید, باید بتوانید به محیط های مجازی سازی شده خود دستری داشته باشید.Hypervisore این امکان را به شما میدهد که بتوانید ماشین های مجازی خود را کنترل کنید.

یعنی می توان در مجازی سازی  با داشتن یک سخت افزار میزبانی چندین نوع سیستم عامل را به طور همزمان داشت.در اصل در مجازی سازی  به چندین سیستم عامل این اجازه را میدهد تابتوانند در کنارهم به صورت کاملا به صرفه ازیک سخت افزار یکتا در محیط مجازی سازی استفاده کنند.

 

درنوع اول به تور مستقیم با نصب روی یک server و سخت افزار,اجازه نصب واجرای چند سیستم عامل مجازی دیگر را میدهد.

چند نمونه از این نوع یک میتوان به VMware ESXi و Citrix XenServer اشاره کرد.

نوع دوم  در مجازی سازی از Hypervisore به شما امکان استفاده , نصب , وراه اندازی  Os های خود را می هد.با توجه به اینکه این نوع روی سیستم عامل میزبان نصب میشود.اگر این دو نوع را باهم مقایسه کنیم به این نتیجه خواهیم رسید که درنوع دوم Hypervisor به Os میزبان بسیار وابسته است .در اینحالت اگر برای آن مشکلی به وجود بیاید تاثیر خود را بر سایر سیستم عامل های مجازی سازی شده میزبان خواهد گذاشت.

چند نمونه از نوع دوم Hypervisor را در مجازی سازی اگر اشاره کنیم میتوان VMware  Server و VMware Workstation Windows Virtual PC و Microsoft Hyper-V را نام برد.

ماشین مجازی چیست

یک ماشین مجازی معادل یک سیستم رایانه ای است که روی یک سیستم دیگری اجرا میشود.

ماشین های مجازی  در مجازی سازی ممکن است به تعداد زیادی از منابع دسترسی داشته باشند,مانند محاسبات قدرت.اما دسترسی محدودی ممکن است به حافظه ها , CPU و سایر USB هایی که  با دستگاه مجازی مشترک هستند داشته باشند.به طور معمول در مجازی سازی ببیشتر ماشین ها امکانات و منابع خود را با تقسیم منابع سرور به دست می اورند.اگر ماشین مجازی روی یک دیسک مجازی ذخیره میشود,این ماشین  مجازی  در محیط مجازی سازی شده به عنوان یک تصویر دیسک دیده میشود.

یک تصویر دیسک در مجازی سازی  ممکن است حاوی فایل هایی برای یک ماشین مجازی برای بوت شدن باشد، یا می تواند حاوی هر گونه نیاز ذخیره سازی خاص باشد.

در مقاله بعدی انواع مجازی سازی و دستگاه های مورد استفاده در محیط های مجازی سازی را شرح میدهم .