در تکنولوژی VDI  یعنی همان مجازی سازی دسکتاپ وقتی می خواهیم ماشین مجازی به یوزر هایمان اختصاص دهیم ، یک ماشین مجازی پدر ایجاد می کنیم تا VDI با دستور دادن به تکنولوژی های مجازی ساز مثل  ESXi ویا Xen server  و یا … ماشین های مجازی فرزند را ایجاد کرده و به کاربران اختصاص دهد . در این صورت اگر نیاز باشد تغییراتی در ماشین مجازی پدر توسط ادمین ایجاد شود ، مثلا نرم افزاری نصب شود که فرزندان نیز به ارث ببرند چه بر سر ماشین های مجازی فرزند که هر کدام نرم افزار مخصوص خود را نصب کرده اند و اطلاعات شخصی خود را دارند می آید؟ اینجاست که Citrix  قدرت خود را به رخ رقبا می کشد !!!

Citrix  در  تکنولوژِی مجازی ساز دسکتاپ خود که Xen Desktop & Xen app  نام دارد قابلیتی به نام Personal vDisk که  از ورژن ۵.۶ به بعد اضافه شد قرار داد که به صورت زیر عمل می کند.

Citrix  با قابلیت Personal vDisk روی هر ماشین مجازی یک درایوی قرار می دهد و قتی یوزری روی ماشین مجازی لاگین می کند یوزر پروفایل  ، فولدر ویندوز و System32  و اطلاعات شخصی کاربر را یعنی همان قسمتی که کاربر در آن تغییراتی ایجاد کرده است را درون Personal vDisk قرار می دهد و آن را به یوزر اخصاص می دهد و تغییری درآن نمی دهد .

در این حالت اگر ادمین روی ماشیبن مجازی پدر تغییراتی ایجاد کرد و نرم افزاری نصب کرد که فرزندان نیز باید به ارث ببرند آن را در درایو C  و به دور از  Personal vDisk  قرار می دهد و به صورت هنرمندانه ای این دو را با هم تلفیق می کند .

برای مثال وقتی یوزری روی ماشین مجازی خود VLC Player  را نصب کرده باشد و ادمین روی ماشین مجازی پدر Power DVD  را نصب کند این نرم افزار کنار VLC Player  قرار می گیرد بدون این که مشکلی ایجاد کند .

Personal vDisk ها قابلیت قرارگیری روی SAN ها را نیز دارند .

نیاز به فعال سازی این قابلیت روی ماشین مجازی پدر احساس نمی شود (البته بستگی به سیاست های سازمانی خودتان دارد ) ولی در ماشین های مجازی فرزند در طول کانفیگ می توان این قابلیت را افزود که بسیار کاربردی می باشد.

لازم به ذکر است که این قابلیت فقط در سیستم عامل های ویندوزی به غیر از XP  و در سیستم عامل های ویندوزی نیز فقط در سیستم عامل های کلاینتی آن قابل فعال سازی است.

Personal vDisk انزوای برنامه را ارائه نمی ده یعنی نمی توان تضمین کرد که چند نسخه از یک نرم افزار را در کنار هم داشت . برخی از نرم افزار ها ممکن است از این پشتیبانی کنند سایر نرم افزارهایی که چندین نسخه را همزمان پشتیبانی نمی کنند، باید از پایه با Personal vDisk حذف شوند یا توسط یک تکنولوژی جداسازی مانند Citrix Application Streaming ارائه شوند.

حداقل اندازه تخصیصی ۳ گیگابایت و برای هر دو پیکربندی تعریف شده است که توسط مدیر تقسیم خواهد شد:

  •  برنامه ها و تنظیمات دستگاه
  •  داده های پروفایل

به طور پیشفرض این مورد به صورت پنجاه پنجاه  تقسیم می شود . اگر اندازه کمتر از ۴ گیگابایت تعریف شده باشد، تخصیص ۲ گیگابایت برای برنامه ها و تنظیمات دستگاه و ۱ گیگابایت برای اطلاعات پروفایل شخصی  استفاده می شود.انتخاب بیش از ۴ گیگابایت، تقسیم پنجاه پنجاه  را رعایت می شود.اگر Personal vDisk کمتر از ۳ گیگابایت تنظیم شده باشد (اگر حتی بتواند با موفقیت پیوست شود)، وقتی کاربر برای اولین بار وارد محیط می شود، یک پیام هشدار نمایش داده می شود که Personal vDisk در دسترس نیست.محدودیت اندازه حداکثر برای Personal vDisk وجود ندارد.