طرز کار تین کلاینت

تین کلاینت چیست؟

تین کلاینت‌ها جایگزینی کوچک، سبک، قابل حمل و همین‌طور بسیار پرقدرت برای کیس های معمولی کامپیوتر هستند.
بسیاری از افراد که با این دستگاه‌ها کار نکرده‌اند سوالی برای بار اول از شما می‌پرسند.
تین کلاینت چیست و طرز کار تین کلاینت چگونه است؟ 
این دستگاه (thin client) دستگاهی است که برای کار و سرویس‌دهی نیاز به یک شبکه سروری دارد تا با بهره گیری از محیط سرور بهترین عملکرد را داشته باشد.
به صورت دیگر تین کلاینت دستگاه باریک و سبک وزن است برای راه‌اندازی مجدد در یک سرور (معمولا در محیط های مجازی سازی) ساخته شده است.
کارایی تین کلاینت به سرور بستگی دارد که بتواند نقش محاسباتی خود را ایفا کند.
تین کلاینت با بهره‌گیری از دیوایس (Device) نمایشگر و نیروی پردازش اولیه، موس و کیبرد و… با سرور شبکه اطلاعات را جابه‌جا می‌کند.

ویژگی‌های تین کلاینت

همان‌طور که از نام تین کلاینت پیداست در عملکرد بسیار حساس و نازک است. تین کلاینت فاقد فن و دیوایس مکانیکی است.
این امر باعث شده تین کلاینت ها مصرف انرژی بسیار پایینی نسبت به کامپیوترهای معمولی داشته باشند.
عمر این دستگاه ها نسبت دستگاه های دیگر بیشتر است اولا الکترونیکی است و فاقد دستگاه مکانیکی است و ثانیا به دلیل نداشتن فن و هم دما بودن دستگاه و عدم منبسط و منقبض شدن دستگاه (هم دما بودن در زمان کار و خاموش بودن) باعث طول عمر تین کلاینت می‌شود. تین کلاینت شرایط کار با انواع نرم افزارهای mainframe،unix،linux،windows،java را دارد و قابلیت این را دارد که بتواند آن ها‌‌ را اجرا کند.
انواع سازمان هایی نظیر بیمارستان‌ها، کاربران بانک‌ها، آژانس‌های مسافرتی و مدارس، می‌توانند از تین کلاینت‌ها به عنوان یک کامپیوتر معمولی استفاده کنند.
سازمان‌ها و مکان‌هایی که با نرم افزارهای سنگین نظیر اتوکد و بازی‌های سه بعدی و گرافیکی کار می‌کنند تین کلاینت‌ها برای آن ها توصیه نمی‌شود زیرا باعث بالا رفتن دمای cpu در این دستگاه می‌شود.
این سازمان‌ها برای اینکه بتوانند با شبکه‌های مبتنی بر تین‌کلاینت کار کنند می‌توانند از power clint ها که بسیار قدرت‌مندتر از thin clint است بهره بگیرند. تین کلاینت‌ها به دلیل این‌که کل فضای آن روی hit sink قرار دارد گردش هوای داخل اتاق هم باعث تخلیه حرارت آن می‌شود.
طراحی cpu در تین کلاینت‌ها به گونه‌ای است که در زمانی که cpu داغ می‌شود به طور اتوماتیک سرعت آن پایین می‌آید حتی مواقعی که زیر آفتاب مستقیم هم باشد با داغ شدن cpu بدون این که دستگاه بسوزود یا آسیب ببیند خاموش می‌شود. به دلیل عدم وجود فن عمر تمام قطعات بیشتر شده است. مصرف برق پایین باعث می‌شود احتمالا آسیب رساندن جریان برق به دستگاه کم شود.

از ویژگی‌های بارزی که دردستگاه‌های تین کلاینت می‌توان نام برد:

 • امنیت بالا
 • کم حجم و مناسب برای مکان‌های کوچک
 • به آسانی می توان نرم افزار های مربوطه را ارتقا داد.
 • مصرف انرژی پایین
ویژگی تین کلاینت

طرز کار تین کلاینت ها

تین کلاینت بدین صورت‌کار می‌کند که دستورات ورودی را از طریق کیبورد و موس که از طریق usb به آن وصل است‌را می‌گیرد و به سرور شبکه‌ای که به آن وصل است ارسال می‌کند و پس از این‌که در سرور مربوطه مورد پردازش قرار گرفت ‌روی مانیتوری که به آن وصل است نمایش می‌دهد.
ارتباط تین کلاینت با سرور به این صورت است که تین کلاینت نیز مثل دیگر دیوایس‌های شبکه برای ارتباط با سرور از سوئیچ، هاب و… استفاده می‌کند.
تین کلاینت جایگزین بسیار خوبی برای pc های بزرگ و گران قیمت می‌باشد.
حال برای ارتباط تین کلاینت با سرور به صورت نرم افزاری چند پروتکل وجود دارد.
یکی RDP  که ساخت شرکت مایکروسافت بوده و دیگری زیر نظر شرکت سیتریکس می‌باشد.
برای پروتکل RDP نیاز به نصب نرم‌افزار خاصی نیست و ویندوز به طور defult این پروتکل را پشتیبانی می‌کند و روی تین کلاینت می‌باشد.
همه ی نرم افزارهای کاربردی مثل فتوشاپ و آفیس و نرم افزاریی که در اتوماسیون اداری و صنعتی کاربرد دارند.
همچنین ویندوز سرورهای  ۲۰۰۳، ۲۰۰۸، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ و linux base که تحت سرورهای تین کلاینت می‌باشد می‌توانند مورد استفاده و بهره برداری قرار گیرند.
تین کلاینت ها هم مثل دیگر شبکه های کامپیوتری همان‌طور که گفته شد می‌بایست برای عمل پردازشی خود به سرور متصل شوند نتایج بعد از اینکه توسط سرور پردازش شد به تین کلاینت برگردانده شود،
که با توجه به مدیاهای ارتباطی شبکه  این درخواست‌ها نیازمند پهنای باند بالای است که بنا به تعداد کلاینت و یا همان تین کلاینت ها متفاوت خواهد بود.
به همین علت تین کلاینت برای شبکه های WAN توصیه نمی‌شود مگر اینکه ابزار Policy خاص برای استفاده از پهنای باند در سرور شبکه که بتوان ترافیک تین کلاینت ها را مدیریت کرد.

تین کلاینت تشکیل شده است از:
(۶ پورت usb، پورت VGA، ۴پورت HDMI، پورت کارت شبکه، دکمه پاور، کابل پاور، پورت دانگل)

طرز کار تین کلاینت ها بسیار آسان است و هر فردی بدون دانش و مهارت بالا می‌تواند به راحتی آن را در خانه یا محل کار خود راه اندازی کند.

 1. در ابتدا تین کلاینت را در محل مناسبی نصب کرده.
  به طور مثال اگر در خانه استفاده می‌کنید می‌توانید میز یا دیواری را برای قرار دادن تین کلاینت در نظر بگیرید یا اگر در محل کار مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌توانید در داخل جعبه های ضد سرقت و… قرار دهید. (جایگاه قرار گیری دستگاه کاملا سلیقه ای است و میتوانید با سلیقه خودتان جای آن را مشخص کنید. )
 2. در مرحله‌ بعد کابل VGA و HDMI متصل به مانیتور را به پورت های تین کلاینت متصل می‌کنیم.
  کابل پاور را به پورت مربوطه متصل می‌کنیم.
 3. وسایل جانبی مانند موس و کیبرد را نیز به درگاه های usb موجود روی دستگاه متصل کرده.
 4. برای متصل شدن به اینترنت می‌توانید از پورتی که برای دانگل تعبیه شده است استفاده نمایید.

و در آخر می‌توانید برای راه اندازی دستگاه پس از وصل کردن کابل برق دکمه پاور را بفشارید.
پس از انجام تنظیمات و مراحل بالا رایانه شما آماده برای استفاده است.

دانلود pdf طرز کار تین کلاینت