فرآیند انتقال ماشین های مجازی از یک هاست به هاست دیگر

اگر در محیط های اینتر پرایز در شبکه کار کرده باشید حتما با این موضوع برخورد کردید که نیاز دارید یک سرور را از سخت افزاری به سخت افزار دیگر منتقل کنید که این موضوع می تواند به دلایل مختلفی انجام شود. مثلا این که بخواهیم یک سرور را از سایت اصلی سازمان به سایت پشتیبان منتقل کنیم یا نیاز به ارتقا سخت افزار داریم به هر حال معمولا این چنین کارها کمی Downtime دارند اما برخی اوقات پیش می آید که سرویس ها حساسیت بالایی دارند که حتی نمی توانیم لحظه ای آن ها را خاموش کنیم .

vMotion یکی از جداب ترین و بهترین قابلیت های vSphere ،است که انتقال ماشین های مجازی در حال اجرا از یک میزبان فیزیکی به یک میزبان فیزیکی دیگر بدون ایجاد وقفه در سرویس دهی و قطع شدن اتصال ماشین های مجازی از شبکه فراهم می کند.

vMotion محتویات در حال اجرای حافظه اصلی را از یک سیستم به سیستم دیگری منتقل می کند اما محتویات سیستم ذخیره سازی بدون تغییر باقی می ماند .

نحوه کار vMotion به این صورت است که با بهره گیری از Storage  مشترک که دیسک مجازی ، ماشین های مجازی بر روی آن قرار می گیرند امکانی را فراهم می کند که محتویات حافظه اصلی ماشین های در حال اجرا از یک سرور به سرور دیگر انتقال داده شود . در مراکز داده امروزی vMotion  می تواند باعث بالا رفتن کارایی ، افزایش دسترس پذیری سرویس ها و استفاده بهینه از سخت افزار شود.

فناوری vMotion با انجام تنظیمات سریع تمامی منابع را در سراسر زیر ساخت مجازی بهینه سازی می کند.

انتقال فضای ذخیره سازی  ماشین های مجازی

Storage vMotion این امکان را فراهم می کند تا ماشین مجازی را در حالی که روشن است و در حال سرویس دهی است از روی یک Storage جایی که محل قرار گیری ماشین های مجازی است بر روی یک Storage دیگر انتقال داده شود به طوری که محل اجرای ماشین مجازی تغییری نمی کند و این در حالی است که ماشین مجازی روشن و خللی در عملکرد آن صورت نمی گیرد.

نحوه‌ی عملکرد vMotion

انتقال یک ماشین مجازی از یک سرور فیزیکی به سروری دیگر با استفاده از vMotion از طریق سه فناوری زیر  انجام می گیرد .

  • حالت  کل  ماشین مجازی بوسیله‌ی یک دسته فایل ذخیره‌شده روی Shared Storageهایی مانند  ،SAN و یا NAS جمع‌آوری می‌شوند vStorage VMFS .  امکان چند نصب VMware ESX را جهت دسترسی همزمان به همان فایل‌های ماشین مجازی می‌دهد.
  • حافظه‌ی فعال و حالت اجرای دقیق ماشین مجازی، به‌سرعت از یک شبکه سرعت بالا منتقل شده، و به ماشین مجازی اجازه می‌دهد در لحظه، از اجرا روی ESX مبدا  به ESX مقصد سوئیچ نماید. به دلیل ذخیره نمودن تغییرات تراکنش‌های جاری حافظه بر روی Bitmap، عملیات انتقال در vMotion به گونه ای پیش می رود که کاربران متوجه این روند نمی‌شوند. زمانیکه کل حافظه و وضعیت سیستم به ESX مقصد کپی شد، vMotion ماشین مجازی مبدا را به حالت تعلیق درآورده، Bitmap را روی ESX مقصد کپی می‌کند و ماشین مجازی روی ESX  مقصد را راه ‌اندازی می‌نماید. کل این فر آیند در شبکه‌ی Gigabit Ethernet کمتر از دو ثانیه زمان می‌برد.
  • شبکه‌هایی که مورد استفاده‌ی ماشین مجازی هستند هم با ESX زیربنایی، مجازی‌سازی می‌شوند که حفظ هویت شبکه‌ی ماشین مجازی و اتصالات شبکه حتی بعد از انتقال را تضمین می‌کند. vMotion آدرس MAC مجازی را به‌عنوان بخشی از این فرایند مدیریت می‌کند. زمانیکه ماشین مقصد فعال می‌شود،‌ vMotion، روتر شبکه را Ping می کند تا اطمینان حاصل نماید که از مکان فیزیکی جدیدِ آدرس MAC مجازی، مطلع است. از آنجا که انتقال ماشین مجازی با vMotion  حالت دقیق اجرا، هویت شبکه، و اتصالات فعال شبکه را حفظ می‌کند، نتیجه‌ی کار عدم ایجاد Downtime و قطعی برای کاربران است.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]