دوره‌های وی‌ام ویر

وی‌ام میر چیست؟

وی‌ام ویر (VMware) نرم‌افزاری قدرتمند است که برای ارائه‌دهندگان نرم‌افزارها، مدیران سیستم و کسانی که می‌خواهند در ساختار نرم‌افزاری‌شان تغییرات اساسی ایجاد کنند طراحی‌شده است.

امروزه مراکز آموزشی متنوع و معتبری دوره‌های وی‌ام ویر، را همراه با ارائه مدرک معتبر برگزار می‌کنند.

این نرم‌افزار با قدمت بیش از یک دهه و برنده شدن بیش از ۱۲ جایزه بزرگ محصولات نرم‌افزاری، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار را قادر می‌سازد تا پیچیده‌ترین برنامه‌های تحت شبکه را که در ویندوزهای مایکروسافت، Linux یا Net ware اجرا می‌شوند را روی تنها روی یک رایانه اجرا کنند.

"<yoastmark

در ایران، کمپانی وی‌ام‌ ویر بیشتر به نرم‌افزارهای مجازی‌سازی‌ که توسط این شرکت تولیدشده است معروف‌اند برای مثال:

VMWare VSphere، VMWare ESXi Server، VMWare Workstation، VMWare vCenter.

هریک از این نرم‌افزارها در دوره‌های وی‌ام ویر به‌صورت جداگانه جهت آموزش ارائه می‌شوند.

مجازی‌سازی مرکز داده 

منظور از مرکز داده یا Data Center محلی است که تعداد زیادی سرور فیزیکی، روتر و سوئیچ فیزیکی، تجهیزات و مکانیزم های مانیتورینگ، زیرساخت شبکه فیزیکی، تجهیزات ذخیره‌سازی اطلاعات یا Storage های فیزیکی و … در اختیارتان قرار دارد.
حال وقتی صحبت از Data Center Virtualization یا مجازی‌سازی مرکز داده می‌شود یعنی شما تعداد زیادی سرور مجازی غیرقابل لمس، سوئیچ‌ها و روترهای مجازی، زیرساختارهای شبکه مجازی شده، تجهیزات ذخیره‌سازی اطلاعات مجازی، ترافیک مجازی، مدیریت ترافیک مجازی، مانیتورینگ مجازی دارید.

VMware VSphere:

ازجمله برنامه‌هایی  که جهت مجازی‌سازی مرکز داده استفاده می‌شوند.
از مزایای آن می‌توان به‌صرفه جویی در انرژی، زمان و ارائه خدمات به‌صورت پایدار، همچنین مدیریت کاملاً پایدار اشاره کرد.

در این بستر مجازی‌سازی، سرویس‌ها و اطلاعات شما پایدار و امن خواهند بود، ابزاری مانند Fault Tolerance ،Vmotion امکان پایدار ماندن سرویس‌های شمارا تحت هر شرایطی فراهم می‌کند.

مجازی‌سازی دسکتاپ

به‌واسطه استفاده از نرم‌افزار VMware View در یک مجموعه عملاً وابستگی  به سخت‌افزار قطع می‌شود و شما دیگر دغدغه نگهداری سخت‌افزار را نداشته و هزینه‌های نگهداری آن به‌شدت کاهش خواهد یافت.

در بخش endpoint computing و clients، آموزش مبتنی بر تجمیع دستگاه‌ها و بار پردازشی می‌باشد.
این موضوع شامل مجازی‌سازی قطعات سخت‌افزاری و نیروی کار، و همچنین انتقال تمامی پردازش­ها به سرور است که درنهایت منجر به کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری در طولانی‌مدت می­شود.

دوره‌های وی‌ام ویر :

در این دوره آموزشی در خصوص انتقال بهینه منابع به سیستم‌ها و نحوه کانفیگ کردن ویندوز به‌نحوی‌که با کمترین حافظه و cpu بیشترین عملکرد را داشته باشیم صحبت می‌کنیم.

به‌عنوان‌مثال، در خصوص کاربرانی که نیازمند استفاده از نرم‌افزارهای قدرتمند (پردازش بالا همچون ۳dmax و…) و منابع بالایی هستند، منابع سرور باید در چهارچوب منظم و طبقه‌بندی‌شده به آن‌ها ارائه شود.

مجازی‌سازی شبکه                                                                                

مجازی سازی شبکه به‌عنوان مجازی‌سازی خارجی طبقه‌بندی‌شده است.
توسعه‌دهندگان نرم‌افزار از مجازی‌سازی شبکه برای تست نرم‌افزاری استفاده می‌کنند که در آن‌ها تست نرم‌افزار در محیط‌هایی که نرم‌افزار برای آن‌ها طراحی‌شده است صورت می‌گیرد.

لایه‌های شبکه:

Core : بخش اصلی که وظیفه آن ارسال ترافیک از طریق اینترنت است (شامل سوئیچ، روتر و فایروال)

Distribution : تدوین سیاست‌های لایه­های پایین‌تر از  core

Access : در این بخش صرفاً ارتباط (connectivity) برقرار می­شود؛ همانند سوئیچ ۲۹۶۰ که وظیفه آن برقراری ارتباط برای کاربران است و انجام کارهای قابل‌توجهی همچون  port security را ممکن می­سازد.

در دوره network دولایه core و distribution به شکل نرم‌افزاری و شبیه‌سازی‌شده در دنیای مجازی ساخته می­شوند.

در لایه access امکان انجام این عملیات به دلیل نیاز به برقراری ارتباط کابلی نیست؛ اما در لایه­های بالاتر با امکان مجازی‌سازی، مقدار قابل‌توجهی از هزینه‌ها کاسته می­شود.

برای مثال، هزینه سوئیچ‌های nexuse  بسیار زیاد و خرید آن‌ها در این مورد تا حدودی غیرمنطقی است؛ برای حل این مشکل می­توان با تهیه appliance آن به‌صورت نرم­افزاری، حجم ترافیک را از روی آن برداشت.

مجازی‌سازی و سیستم‌های پردازش ابری

"<yoastmark

در این بخش، موضوع متفاوت و هدف فراتر از سرویس‌دهی و به سمت فروش و تجاری‌سازی شدن می­رود.

با انتخاب سرورهای قوی، راه‌اندازی یک دیتاسنتر و بالا بردن اثر آن تا حد ممکن، می­توان به بازار بزرگی خدمت‌رسانی کرد.
به‌عنوان‌مثال، اگر نیاز به تهیه cpu چهل هسته­ای است، با خرید cpu 100 هسته‌ای و اگر نیاز به رم با توان ۳۰۰ گیگ است، با تهیه رم ۵۰۰گیگ، می­توان سرور قدرتمندی را تهیه کرد.

تمامی اصول و نحوه انتخاب مناسب سخت‌افزارها جهت داشتن یک سرور قوی و منحصربه‌فرد در دوره‌های وی‌ام ویر، آموزش داده خواهند شد.

بعدازاین عملیات می­توان در cloud به کاربران زیادی بستر مجازی ارائه داد و درازای آن مبالغی دریافت کرد.

در cloud اساس بر این است که به ازای تشکیل بستر مجازی توسط کاربران متعدد، سیستم cloud توسط یک فرد راه‌اندازی و درازای دریافت هزینه این خدمات، آن را در اختیار کاربران قرار دهد.

در انجام این فرایند، سرویس‌دهنده با صرف هزینه، کل سیستم را منحصراً برای خود تهیه می­کند.

گرایش‌های متفاوت cloud :

IAAS/Infrastructure as a service

PASS/Platform as a service

SAAS/Software as a service

با توجه به موارد ذکرشده، اساس کار به این صورت است که سرویس‌دهنده سیستم را تهیه و مدیریت می­کند و کاربر با توجه به نیاز خود، تقاضای سرویس می ­کند.

تفاوتی ندارد که کاربر چه نوع سرویسی می­خواهد (به‌عنوان‌مثال سرور۲۰۱۶ و SQL سرور)

کاربران به‌راحتی می­توانند اطلاعات را در دیتا-بیس ذخیره کنند و همچنین نیازی به نگرانی برای بازگردانی اطلاعات نیست.

به‌نوعی می­توان گفت که سرویس‌دهنده، PAAS به کاربر ارائه می­کند و انتخاب SAAS و سایر موارد بر عهده کاربر است.

سرویس‌دهنده پس از تهیه نرم‌افزار و سرویس درخواستی کاربر، نام کاربری و رمز ورود به کاربر ارائه می­کند تا کاربر بتواند از سرویس موردنظر خود استفاده کند. نحوه عملکرد این سیستم همانند سرویس gmail است که توسط سرورهای متعدد گوگل در سراسر دنیا و با استفاده از IAAS به کاربران زیرساخت ارائه می­ شود.

دوره‌های وی‌ام ویر:

امروزه بیش از گذشته نیاز به مجازی سازی و داشتن سرور اختصاصی برای هرکاربر احساس می شود.
شرکت در دوره‌های وی‌ام ویر و فراگیری اصول راه‌اندازی نرم فزار های این کمپانی و اصول مجازی‌سازی یکی از نیازهای امروز ه ی هر متخصص IT و شبکه  می‌باشد.

گردآوری و تنظیم توسط مجموعه شرکت های مهندسی دانش بنیان رها

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]