نتایج در این بخش نمایش داده می شود

راهنمای خرید کیبورد مناسب

راهنمای خرید کیبورد مناسب

کیبورد یکی از اصلی ترین لوازم جانبی برای کامپیوتر محسوب می شوند که بدون آن نمیتوان بخش عمده‌ای از فعالیت ها را انجام داد. انواع کیبورد برای فعالیت های مختلف در بازار وجود دارند. که هریک از آن ها بر اساس کاربری و نقشی که دارند تقسیم بندی شده اند. کیبوردهای مخصوص تایپ و امور اداری جزو دسته کیبوردهای معمولی به شمار می‌روند که مشخصات آن ها در مقایسه با کیبوردهای گیمینگ بسیار متفاوت است. در ادامه به بررسی جزئیات خرید کیبورد مناسب می‌پردازیم.

عوامل مهم برای خرید کیبورد مناسب 

نوع و مدل کیبورد

نخستین نکته‌ای که به هنگام خرید کیبورد باید به آن توجه شود نوع و مدل کیبورد است. منظور از نوع کیبورد انتخاب کیبوردی با سوییچ ها و دکمه هایی از نوع مکانیکی و یا غیر مکانیکی است. کیبوردهایی که دارای دکمه های مکانیکی هستند بهترین نوع کیبورد برای تایپ محسوب می شوند که به دلیل عملکردی که دارند در دراز مدت به ندرت دچار خرابی می‌شوند. و در مقایسه با دیگر مدل های کیبورد عمر طولانی‌تری دارند.

کیبورد مکانیکی چیست؟

کیبورد مکانیکی چیست؟

اخیرا کیبردهای جدیدی به بازار آمده‌اند که کیبوردهای مکانیکی نام دارند و در آن‌ها به جای پلاستیک، زیر هر دکمه یک فنر ارتجاعی قرار دارد که باعث می شود دیگر مشکل بازگشت دکمه وجود نداشته باشد. در کیبورد های مکانیکی دکمه ها کمی سفت تر هستند و باید انرژی بیشتری برای فشار دادن آن‌ها صرف کنید اما دیگر مشکل بازگشت دکمه ها به حالت اول را نخواهید داشت.

امکانات موجود بر روی کیبورد

هر کیبورد دارای یک سری امکانات مشخص مانند: دکمه های میانبر، قابلیت اتصال کیبورد به سیستم به صورت بی‌سیم، تنظیمات نورپردازی موجود در دکمه های کیبورد، رنگ کیبورد، قابلیت حمل بودن و ابعاد کیبورد یکی از مهم ترین امکانات کیبورد محسوب می‌شوند. که به هنگام خرید کیبورد مناسب باید به آن ها توجه نمایید. برای انتخاب کیبورد، به سراغ کیبوردهایی بروید که بتوان شیب و ارتفاعشان را تنظیم کرد. همچنین بهتر است که کیبورد لبه ای مخصوص قرار گرفتن مچ دست داشته باشد.

قابلیت حمل

اگر به دنبال کیبوردهایی هستید که قابلیت حمل و نقل آسان داشته باشند یا در کنار لپ تاپ خود عادت به استفاده از کیبورد جانبی دارید، اخیرا کیبوردهایی به بازار آمده که لاستیکی هستند و میتوان آن‌ها را تا کرد، لوله کرد، یا به هرشکلی که حمل و نقل آن آسان تر است در آورد.

انواع کاربران کیبورد

کیبوردهای موجود در بازار بر اساس موارد گوناگونی از جمله گروه کاربری تقسیم بندی می‌شوند که در ادامه به برخی از این عوامل می‌پردازیم. تا به هنگام خرید کیبورد مناسب کاربری خود را انتخاب نمایید.

  1. گروه کاربری حرفه‌ای: گیمیرها و کاربرانی که کیبوردهایی با کلیدهای خاص و مقاوم نیاز دارند.
  2. گروه کاربری نیمه حرفه‌ای: کاربرانی که به کیبوردی کمی پیشرفته تر از کیبورد معمولی نیاز دارند.
  3. کاربران معمولی: منجمله تایپیست ها ، کاربران اداری و خانگی از این دسته افراد هستند.

انواع کیبورد

انواع کیبورد

  • کیبورد وایرلس یا سیم دار
  • کیبورد مکانیکی یا ممبران
  • کیبورد ارگونومیک

دقت نمایید که کیبوردهای وایرلس به دو دلیل برای گیمینگ به هیچ وجه مناسب نیستند. یک این که دارای لگ و تاخیر هستند و دوم این که برای شارژ شدن نیاز به باتری دارند. از طرفی کیبوردهای سیم دار نیز شامل محدودیت هایی می‌باشند. طول سیم به شما امکان جابه جایی تا بازه‌ای از فضا را می‌دهد و همچنین سیم کیبورد ممکن است دست و پا گیر و دردسر ساز باشد.

برای انتخاب کیبورد مناسب باید ابتدا نوع استفاده ای که از آن خواهید داشت را در نظر بگیرید. زیرا هر یک از این دسته بندی ها معایب و مزایایی دارند. یکی از تفاوت هایی که کیبوردهای گیمینگ با کیبوردهای عادی دارند در نوع نحوه اتصال آن ها به رایانه است. ابتدایی ترین راه اتصال کیبورد به کامپیوتر از طریق پورت یو اس بی است.

نکته طلایی به هنگام خرید کیبورد مناسب

یکی از نکاتی که کمتر کسی به هنگام خرید کیبورد به آن توجه می‌نماید ارگونومیک کیبورد است. طراحی ارگونومیک کیبورد به راحتی در استفاده از آن کمک می‌کند. ارگونومیک کیبورد مربوط به چیدمان دکمه ها، شکل دکمه ها، اندازه آن‌ها، و فاصله دکمه ها با یکدیگر و مقدار حرکت آن ها در هنگام تایپ مربوط می‌شود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا قبل از خرید کیبورد آن ها را حتما تست نمایید. تا راحت ترین کیبورد مناسب برای کاربری خود را پیدا نمایید. یک کیبورد حرفه ای به شما دکمه های اضافه برای کنترل سریع مدیا پلیر، صدا و حتی اجرای برخی از برنامه ها را می‌دهد.

تفاوت کیبورد وایرلس و سیم دار

تفاوت کیبورد وایرلس و سیم دار

کیبوردهای سیم دار نسبت به کیبوردهای بی سیم از سرعت بالاتری برخوردار هستند. به هنگام انتخاب وایرلس بودن یا نبودن پیشنهاد می‌شود که موس را بی سیم خریداری نمایید زیرا موس ابزاری است که بیشتر در حال حرکت است و سیم دار بودن آن ممکن است کمی ازار دهنده باشد. اما کیبورد به دلیل ثابت بودن این مشکلات را ندارد. به هنگام خرید کیبورد مناسب به این نکات توجه نمایید.

نکاتی در رابطه با کیبورد وایرلس

  1. کیبورد وایرلس نیازمند منبع تغذیه مانند باطری دارد.
  2. کیبوردهای وایرلس علاوه بر استفاده از کامپیوتر و لپ تاپ برای کار با سینمای خانگی را نیز دارد.
  3. نور پس زمینه کیبورد قابل تغییر است.

نتیجه گیری

کیبورد یک عضو مکمل برای کامپیوتر است. در نتیجه خرید کیبورد مناسب به خصوص برای کسانی که شغل آن ها مرتبط با تایپ است بسیار حائز اهمیت می‌باشد. به دلیل این که بیشتر از سایر افراد از کیبوردها استفاده می‌کنند درنتیجه نوع دکمه ها و نحوه عملکرد آن‌ها برای این دسته از کاربران حیاتی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *