نتایج در این بخش نمایش داده می شود

انتخاب پردازنده مناسب چگونه است؟

انتخاب پردازنده مناسب

پردازنده‌ی دو هسته‌ای یا چهار هسته‌ای؟ راهنمای انتخاب پردازنده مناسب
انتخاب پردازنده مناسب دو هسته‌ای با چهار هسته‌ای؟ کدام برای چه کاربردی مناسب‌تر است؟ آیا تعداد هسته بیشتر همیشه بهتر است؟
اگر در حال خرید لپ‌تاپ هستید، احتمالاً هزاران بار با اصطلاحات چهار هسته‌ای، دو هسته‌ای، هشت هسته‌ای و غیره مواجه شده‌اید.
اولین موردی که به ذهن شما خطور می‌کند این است که کدام‌یک برای من بهتر است؟ و این چه معنایی دارد؟

نگران این نباشید که آیا برای هر نرم‌افزاری، برنامه یا کارهایی که در نظر دارید، یک لپ‌تاپ یا رایانه خریداری می‌کنید، چه پردازنده‌ ای مناسب است.
ما به شما خواهیم گفت کدام ‌یک برای شما بهتر است. قبل از اینکه به آن بپردازیم، چند اصطلاح اساسی وجود دارد که باید آن‌ها را مرور کنیم.

پردازنده

cpu یا پردازنده جزء اصلی لپ‌تاپ یا کامپیوتر است. به همین خاطر انتخاب پردازنده مناسب اهمیت بالایی دارد.
محاسبات و دستورالعمل‌های برنامه‌های شمارا اجرا می‌کند. هر کاری که در لپ‌تاپ انجام می‌دهید باید از طریق پردازنده انجام شود.
یک فایل را بازکنید، یک ویدیو پخش‌کنید، یک مقاله بنویسید و غیره. هرچه سرعت آن بیشتر باشد، برنامه‌های شما سریع‌تر عمل می‌کنند.
بعضی از نرم‌افزارها به‌سرعت CPU خاص و مشخص‌شده‌ای نیاز دارند تا به‌درستی اجرا شوند.

اگر سرعت موردنیاز برنامه قادر به تأمین نباشد برنامه شما با کندی اجرا می‌شود. هرچه سرعت CPU شما بیشتر باشد می‌توانید برنامه‌های بیشتر و پیچیده‌تری را هم‌زمان اجرا کنید.
در ادامه جهت آشنایی بیشتر با  cpu یا همان مغز متفکر کامپیوتر  به لینک زیر مراجعه کنید.

هسته

بهتر است که برای انتخاب پردازنده مناسب در هسته های آنها را بدانید . هسته زیرمجموعه پردازنده شماست.
پردازنده یا cpu چهار هسته‌ای دارای چهار هسته است و یک پردازنده دو هسته‌ای دارای ۲ هسته است. این هسته‌ها مسئول اجرای دستورالعمل‌ها و محاسبات در پشت برنامه‌های شما هستند.
هر چه هسته‌های بیشتری داشته باشید، ممکن است برنامه‌های شما سریع‌تر کار کنند. دقیقاً مانند مغز، هر چه مغز بیشتری داشته باشید می‌توانید یک مسئله را سریع‌تر حل کنید.
اما فقط تعداد مشخصی از برنامه‌ها از داشتن هسته بیشتر استفاده می‌کنند. بقیه فقط به» سرعت ساعت» که در گیگاهرتز اندازه‌گیری می‌شود، بستگی دارند.

پردازنده چهار هسته‌ای در مقابل دو هسته‌ای، کدام پردازنده مناسب است؟

انتخاب و مقایسه هسته های پردازنده مناسب بستگی به این دارد که چه نوع برنامه‌هایی را اجرا می‌کنید.
اگر برنامه‌های شما به شما امکان می‌دهد تا مشکل را به «چند قسمت» تقسیم کنید در این صورت تعداد هسته‌های درگیر نیز بیشتر می‌شود.
تعداد بیشتر هسته نیز به شما امکان می‌دهد بسیاری از برنامه‌ها را هم‌زمان اجرا کنید بدون اینکه کامپیوتر شما خیلی کند باشد.
به انجام یک بازی رایانه‌ای در هنگام تماشای فیلم فکر کنید، باکسی ارتباط برقرار کنید و هم‌زمان یک فایل را تایپ کنید.
شما می‌توانید این کار را با یک پردازنده دو هسته‌ای یا چهار هسته‌ای انجام دهید.
اما ممکن است با یک پردازنده چهار هسته‌ای عملکرد بهتری داشته باشد زیرا هر وظیفه می‌تواند در یک‌زمان به یک هسته اختصاص یابد.
بااین‌حال، برای اکثر کارهای روزانه و نرم‌افزارهای پایه و اساسی تفاوت زیادی در عملکرد آن‌ها در داشتن بیش از دو هسته وجود نخواهد داشت.
اگر قصد ندارید برنامه‌ای به‌جز برنامه‌های پایه استفاده کنید سودی در خرید پردازنده چهار هسته‌ای به‌جای دو هسته‌ای وجود ندارد.

آیا به هسته‌های بیشتری احتیاج دارم یا به‌سرعت پردازنده سریع‌تر؟

برای انتخاب پردازنده مناسب سوال خیلی خوبی است، اگر برنامه شما از قبل برای استفاده بیش از یک هسته تنظیم‌شده است، احتمالاً به فکر افزایش تعداد هسته هستید!
اما درواقع، این درست نیست. در حقیقت، امروزه بیشتر برنامه‌ها برای استفاده از بیش از ۴ هسته تنظیم‌نشده‌اند.
کدام نرم‌افزار از هسته‌های اضافی بهره می‌برد؟ درواقع، همه نرم‌افزارها از هسته‌های چندگانه بهره نمی‌گیرند.
در حقیقت تعداد بسیار کمی از آن‌ها از تعداد هسته بیشتر استفاده می‌کنند و اگر این کار را انجام دهند همان‌طور که خواهید دید، فقط در برخی موارد است نه همیشه.
این‌گونه نیست که این نرم‌افزارها ارزان یا بد باشند، ساختن یک نرم‌افزاری که از تمام هسته‌های رایانه شما استفاده می‌کند بسیار دشوار است و در برخی موارد امکان‌پذیر نیست.

انتخاب پردازنده ‌مناسب برای نرم‌افزارهای پایه و روزانه

همان‌طور که قبلا ذکر شد، وظایف اساسی مانند نوشتن متن، مرور وب، تماشای فیلم، چت کردن و کنفرانس ویدیویی از CPU های چندهسته‌ای استفاده نمی‌کند.
اما اگر قصد استفاده هم‌زمان از همه این برنامه‌ها رادارید:
اسکایپ، مرور وب، بازی کردن بازی، تماشای یوتیوب و موارد دیگر و از یک پردازنده چهار هسته‌ای بهره می‌برید باید گفت که با استفاده از یک پردازنده ۲ هسته‌ای هم می‌توان این کارها را به‌خوبی انجام داد.

پردازنده مناسب برای انیمیشن و مدلینگ سه‌بعدی

اعمال افکت‌ها و مدل‌سازی با چنین نرم‌افزارهایی از داشتن چندین هسته بهره‌ای نمی‌برند. مهم‌ترین چیزی که شما باید به آن توجه داشته باشید سرعت ساعت است.
در این لیست، فقط Revit و Invetor از هسته‌های بیشتری استفاده می‌کنند.

 1. Autocade 3D
 2. Revit
 3. Inventor
 4. Civil 3D
 5. SolidWorks
 6. Maya
 7. ۳DS Max
 8. Blender
 9. Cinema 4D
 10. Rhinoceros

اما هنگامی ‌که نوبت به رندر پروژه شما می‌رسد با هر یک از برنامه‌های بالا که استفاده می‌کنید هرچه قدر هسته‌های پردازنده‌ی شما بیشتر باشد زمان رندر گرفتن کاهش می یابد.
همان‌طور که قبلاً ذکر شد، رندر شبیه به یک مسئله ریاضی است، هرچه مغز بیشتری داشته باشید، سریع‌تر روند پیدا کردن راه‌حل را طی می‌کنید.

پردازنده‌ مناسب برای ویرایش عکس

 1. PhotoShop
 2. Lightroom
 3. Core PaintShop

افزایش تعداد هسته در PhotoShop و سایر برنامه‌های ویرایش تصویر باعث افزایش عملکرد شما نمی‌شوند.
اگر بین انتخاب یک پردازنده مناسب دو یا چهار هسته‌ای تصمیمی نگرفته‌اید بهتر است بدانید که ویرایش تصویر و اعمال فیلترها از سرعت ساعت بیشتر از تعداد هسته بهره می‌برد.
در نرم‌افزارهای ویرایش عکس چند مورد وجود دارد که از چندین هسته بهره می‌برد. اما بیشتر اقدامات نیاز به تعداد هسته‌ی بیشتر ندارند. بنابراین شما با اطمینان می‌توانید یک هسته دوگانه را انتخاب کنید.

انتخاب پردازنده مناسب برای ویرایش فیلم

 • Final Cut Pro
 • Adobe Premiere
 • Lightworks
 • SonyVegas Pro
 • Corel VideoStudio
 • iMovie
 • AVS Video Editor

اگر بخواهید هسته اصلی دوگانه یا چهار هسته‌ای یا بالاتر را انتخاب کنید، در سرعت کاری شما با هیچ‌یک از نرم‌افزارهای فوق افزایش زیادی مشاهده نمی‌کنید،
درواقع سرعت ساعت است که اعمال آن افکت‌ها و ویرایش فیلم‌های شما را تسریع می‌کند.

بااین‌حال، رندر، رمزگذاری و پیش‌نمایش‌ها از یک پردازنده چهار هسته‌ای و حتی یک پردازنده با ۶ هسته بسیار بهره می‌برند اما بیشتر از این هیچ افزایش عملکردی وجود ندارد.
اگر مایل هستید شاهد افزایش سرعت رندر، رمزگذاری و پیش‌نمایش باشید، یک هسته چهارگانه در لپ‌تاپ خود انتخاب کنید.

پردازنده مناسب برای ویرایش و تولید موسیقی

 • Ableton
 • FL Studio
 • Logic Pro

نرم‌افزار تولید موسیقی (که نوازندگان برای میکس و ایجاد آهنگ‌های خود از آن استفاده می‌کنند) از هسته‌های مختلف در نرم‌افزار ویرایش خود بهره می‌گیرند
(یکی برای آوازها، آهنگ‌های سازها، دیگری برای جلوه‌های صوتی و غیره).

هر کانال یا آهنگ را می‌توان به یک هسته واحد اختصاص داد. اما اگر فرکانس پایه هر هسته نتواند مطابق خواسته شما در هر کانال باشد، مفید نخواهد بود.
در انتها فرکانس پایه به‌مراتب مهم‌تر از تعداد هسته است، اما اگر می‌توانید چندین هسته با فرکانس پایه مشابه یا حتی بیشتر پردازنده با تعداد هسته بیشتر را انتخاب کنید. ارزش افزایش عملکرد را دارد.

پردازنده مناسب برای برنامه‌نویسی

انتخاب پردازنده مناسب در کد نویسی به‌طورکلی برنامه‌نویسی به‌هیچ‌وجه از هسته‌های مختلف بهره نمی‌برد. فرکانس پایه برای کاهش زمان تلفیق، راه‌اندازی سریع برنامه‌های شما بسیار مهم‌تر است.
مثالی وجود دارد که می‌تواند سودمند باشد و آن عبارت است از: مجازی‌سازی؛ اما تنها اگر قصد استفاده از چندین برنامه سنگین را در هر VM ای که ایجاد می‌کنید دارید استفاده از هسته‌های بیشتر سودمندتر است.
آیا شما با یک پردازنده چهار هسته‌ای عملکرد بهتری از دو هسته‌ای دارید؟ برای برنامه‌نویسی پایه خیر. برای آزمایش مجازی‌سازی بله.

پردازنده‌مناسب برای بازی کردن

موتورهای بازی نیاز به هماهنگ‌سازی دارند، یک حرکت به دنبال حرکت‌های دیگر که اقدامات پس‌ازآن را به دنبال دارد.
برای گیمر ها داشتن CPU با تعداد هسته‌ی بیشتر همچنین سرعت ساعت بالاتر همیشه مفید است. مقایسه پردازنده ها برای گیمر ها کمک زیادی است.

جمع‌بندی

داشتن پردازنده‌ ی چهار هسته‌ای به معنای دو برابر شدن سرعت پردازش اطلاعات شما نسبت به دو هسته‌ای نیست.
ولی اگر شما کاربری با استفاده‌ی هم‌زمان چند نرم‌افزار هستید. قطعا استفاده از پردازنده چهار هسته‌ای کارهای شمارا به‌طور قابل‌ توجهی تسریع می‌کند.

دانلود pdf انتخاب پردازنده مناسب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *