استیبل کوین به چه معناست؟

استیبل کوین‌

اکوسیستم کریپتو همیشه در حال تکامل است. و از آنجایی که رسانه‌ها به طور فزاینده‌ای این موضوع را پوشش می‌دهند، بسیاری از مردم در این فکر هستند که استیبل کوین چیست؟ استیبل کوین‌ها تلاشی برای ایجاد یک توکن ارز دیجیتال با قیمت ثابت هستند. این ثبات معمولا با اتصال توکن به دارایی مانند طلا یا ارز فیات حاصل می شود. نوسانات کریپتو، چه بلند مدت و چه کوتاه مدت، سکه‌ها را تا حد زیادی به یک سرمایه گذاری سودمندانه تبدیل کرده است. Stable Coin که توسط سرمایه ‌گذاری‌های سنتی پشتیبانی می‌شود به بازارها، اطمینان بیشتری نسبت به قیمت خود می‌دهد. به همین دلیل، Stable Coin اغلب گزینه‌ای برای تصمیم ‌گیری‌های مالی از سوی کاربران نهادی و خرده ‌فروشی ارزهای دیجیتال است.

نوسانات قیمت بیت کوین برای استفاده روزانه بیش از حد نوسان دارد. ما به یک دارایی دیجیتالی نیاز داریم که غیر متمرکز باشد اما ارزش آن تغییر نکند. بازار به دارایی نیاز داشت که بتواند به عنوان ذخیره ارزش پولی برای ورود و خروج به اکوسیستم‌های مالی غیر متمرکز استفاده شود. دارایی همچنین باید به عنوان یک وسیله مبادله عمل کند ارزش آن باید در طول زمان ثابت بماند. در حالت ایده آل، یک دارایی دیجیتال باید تورم پایینی داشته باشد تا قدرت خرید خود را حفظ کند. Stable Coin با چسباندن خود به دارایی کم نوسان مانند طلا یا ارز فیات به ثبات می‌رسد. این نشان دهنده پول واقعی است که باعث ثبات قیمت آن می‌شود.

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین یا ارز دیجیتال با ثبات ارزهای رمزپایه‌ای هستند که ارزش آن‌ها به ارز، کالا یا ابزار مالی دیگر مرتبط می‌باشد. هدف Stable Coin ارائه جایگزینی برای نوسانات بالای محبوب‌ترین ارزهای رمزنگاری شده، از جمله بیت کوین (BTC) است که سرمایه گذاری‌های کریپتو را برای تراکنش‌های معمولی مناسب‌تر کرده است.

ارز دیجیتال با ثبات یک دارایی دیجیتالی است که ارزش آن در برابر یک کلاس دارایی سنتی خارجی ثابت باقی می‌ماند. Stable Coin با حمایت از ارزش خود در برابر یک دارایی معمولی، نوسانات قیمت را کاهش می‌دهد. دارایی پشتوانه می‌تواند ترکیبی از ارزها، یک ارز فیات واحد یا سایر دارایی‌های ارزشمند باشد. هدف Stable Coin ایجاد یک محیط پایدار و قابل اعتماد برای افزایش پذیرش ارزهای دیجیتال و نفی ماهیت سفته ‌بازی دارایی‌های دیجیتال است. آن‌ها بهترین‌های هر دو جهان را ارائه می‌دهند امنیت و تمرکز زدایی ارزهای دیجیتال، با ثبات ارزهای فیات.

انواع استیبل کوین

چرا ارز دیجیتال با ثبات مهم است؟

همانطور که از نام آن پیداست، هدف Stable Coin با تضمین به ثابت نگه داشتن ارزش ارز دیجیتال به روش‌های مختلف و رفع این مشکل است.  اگر چه بیت‌ کوین محبوب‌ترین ارز دیجیتال است، اما از نوسانات بالایی در قیمت یا نرخ مبادله دارد. به عنوان مثال: قیمت بیت کوین از کمی کم‌تر از 5000 دلار در مارس 2020 به بیش از 63000 دلار در آوریل 2021 افزایش یافت و طی دو ماه آینده تقریبا 50 درصد سقوط کرد. این حجم از نوسانات در طول روز می‌توانند خطرناک باشند. کریپتوکارنسی اغلب بیش از 10 درصد در بازه زمانی چند ساعت حرکت می‌کند.

تمام این نوسانات می‌تواند برای معامله گران عالی باشد، اما معاملات معمولی مانند خرید را به سفته بازی‌های مخاطره آمیز برای خریدار و فروشنده تبدیل می‌کند. بنابراین، اکثر بازرگانان نمی‌خواهند در صورت کاهش قیمت یک ارز دیجیتال پس از دریافت پول، ضرری متحمل شوند. برای اینکه ارزی به عنوان وسیله مبادله‌ای عمل کند، ارزی که ارزش قانونی ندارد باید نسبتا ثابت بماند و به کسانی که آن را می‌پذیرند اطمینان دهد که در کوتاه مدت قدرت خرید خود را حفظ خواهد کرد.

ارز دیجیتال با ثبات چگونه کار می کند؟

استیبل کوین‌ها سعی می‌کنند ارزش بازار خود را به یک مرجع خارجی، معمولا یک ارز فیات، متصل کنند. آن‌ها به عنوان یک وسیله مبادله مفیدتر از ارزهای دیجیتال با نوسان بیشتر هستند. Stable Coin ممکن است به ارزی مانند دلار آمریکا یا به قیمت کالایی مانند طلا متصل شوند یا از الگوریتمی برای کنترل عرضه استفاده کنند. آن‌ها همچنین دارایی‌های ذخیره را به عنوان وثیقه یا از طریق فرمول‌های الگوریتمی که قرار است عرضه را کنترل کنند، نگهداری می‌کنند.

بهترین استیبل کوین کدام است؟

محبوب‌ترین و بزرگ‌ترین Stable Coin بر اساس ارزش بازار، تتر (USDT) است. به دلار آمریکا با نسبت 1:1 متصل شده است و توسط ذخایر طلا حمایت می‌شود. همچنین به طور مداوم در پنج ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار قرار دارد. می‌توانید Tether را در اکثر صرافی‌های رمزنگاری بزرگ، از جمله: Kraken، Binance و Coinbase پیدا کنید. سرمایه گذاری در ارزهای رمز پایه و سایر پیشنهادات اولیه سکه (“ICO”) بسیار پرخطری است و این مقاله توصیه‌ای از طرف Investopedia یا نویسنده برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال یا سایر ICOها نیست. از آنجایی که موقعیت هر فردی منحصر به فرد است، همیشه باید قبل از تصمیم گیری مالی با یک متخصص واجد شرایط مشورت کرد. Investopedia هیچ گونه تضمین یا ضمانتی در مورد صحت یا به موقع بودن اطلاعات موجود در اینجا نمی‌دهد.

مقررات استیبل کوین

با توجه به رشد سریع بازار 130 میلیارد دلاری و پتانسیل آن برای تاثیرگذاری بر سیستم مالی گسترده‌تر، ارزهای دیجیتال با ثبات همچنان توسط تنظیم کننده‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند. در اکتبر 2021، سازمان بین المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار (IOSCO) گفت که Stable Coin باید به عنوان زیرساخت بازار مالی در کنار سیستم‌های پرداخت و اتاق‌های پایاپای تنظیم شود. قوانین پیشنهادی بر روی استیبل کوین‌هایی تمرکز می‌کنند که از نظر رگولاتورها از نظر سیستمی مهم هستند، کسانی که پتانسیل ایجاد اختلال در تراکنش‌های پرداخت و تسویه را دارند. علاوه بر این، سیاستمداران درخواست‌ها برای مقررات سختگیرانه‌تر از Stable Coin را افزایش داده‌اند. به عنوان مثال، در سپتامبر 2021، سناتور سینتیا لومیس (R-Wyoming) خواستار ممیزی منظم صادرکنندگان Stable Coin شد، در حالی که دیگران از مقررات بانکی برای این بخش حمایت کردند.

ارز دیجیتال با ثبات الگوریتمی چیست؟

استیبل کوین الگوریتمی نوعی از رمز ارزهای پایدار بدون پشتوانه هستند. این دسته از رمز ارزهای دیجیتال عرضه و تقاضا را رصد و زمانی که قیمت بسیار پایین است اقدام به خرید می‌کنند. همچنین وقتی قیمت بسیار بالاست اقدام به فروش خواهند کرد. هدف نهایی این است که قیمت ارز دیجیتال پایدار مطابق با پول‌های فیات مانند دلار باشد.

Stable Coin الگوریتمی هیچ پشتوانه‌ای از ارز فیات یا رمز ارز ندارند و برای ثابت نگه داشتن قیمت متکی به الگوریتم ها و قراردادهای هوشمند هستند. آن‌ها نحو عرضه توکن‌ها را مدیریت می‌کنند. شبکه یک Stable Coin الگوریتمی عرضه توکن را در صورت پایین آمدن قیمت (در مقایسه با ارز فیاتی که قیمتش را دنبال می‌کند)، کم‌تر می‌کند. در آن سو اگر قیمت هر واحد از مرزی مشخص (در مقایسه با ارز فیات مورد نظر) بالاتر برود، توکن‌های بیشتری با هدف کاهش ارزش هر واحد وارد چرخه می‌شوند.

قیمت استیبل کوین

کاربرد استیبل کوین

یکی از کاربردهای ارز دیجیتال با ثبات در قراردادهای مالی هوشمند است. قراردادهای هوشمند، یک سری قرارداد خود اجرا هستند که بعد از گذشت مدت زمان معین و به طور دوره‌ای اجرا می‌شوند. برای اجرا شدن این قراردادهای هوشمند نیاز به مشارکت هیچ شخص ثالث یا مرجع مرکزی نیست.

Stable Coin به این دلیل که سرعت نقل ‌و انتقال مالی را افزایش می‌دهد، یک جایگزین مناسب برای سیستم‌های گردش مالی کند است. از دیگر کاربردهای این ارز دیجیتال می‌توان به پرداخت حقوق کارکنان به ‌صورت خودکار و هوشمند و در کسری از ثانیه اشاره کرد. زیرا با کمک استیبل کوین‌ها می‌توان مقادیر قابل توجهی پول را در سراسر دنیا به راحتی به گردش درآورد. محافظت از دارایی در برابر پول ملی یکی دیگر از کاربردهای مهم Stable Coin است. این کاربرد برای تریدرهای ایرانی بسیار مناسب است. زیرا نوسانات شدید قیمت ارزهای خارجی مخصوصا دلار، همواره برای آن‌ها یک تهدید جدی است.

نتیجه گیری

استیبل کوین‌ها ارزهای دیجیتال پایداری هستند که از پشتوانه‌های ویژه‌ای همچون طلا، دلار و غیره برای حفظ ثبات قیمتی خود کمک می‌گیرند. در میان Stable Coin معروف دو استیبل کوین USDC و BUSD به دلیل برخورداری از پشتوانه قدرتمند دارای امنیت بیشتری هستند. Stable Coin فقط در بستر شبکه اتریوم مورد معامله قرار می‌گیرد.

دانلود PDF مقاله استیبل کوین

ثبت امتیاز post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *