نتایج در این بخش نمایش داده می شود

خمیر cpu چیست و چه کاربردی دارد؟

خمیر CPU

از خمیر cpu برای انتقال حرارت از CPU یا GPU استفاده می‌شود. خمیر حرارتی نیز نیازمند تغییر در سال است زیرا پس از خشک شدن شروع به از دست دادن اثر خود می‌کند. وقتی استفاده از آن بیش از حد طولانی شود رایانه با مشکلات عملکردی روبرو می‌شود و به تدریج گرم می‌شود. این موضوع می تواند به مرور زمان به CPU آسیب برساند. نام های دیگر خمیر cpu، ترکیب حرارتی، گریس حرارتی و یا گریس رسانا نیز نام دارد. این خمیر رسانای گرما است که باعث بهبود هدایت گرما بین هیت سینک و پردازنده استفاده می‌شود.

هیت سینک انرژی اضافی تولید شده توسط پردازنده را با خیال راحت از واحد خارج می‌کند، جایی که گرما توسط فن یا دستگاه خنک کننده دیگری به بیرون رانده می‌شود. این ماده رابط حرارتی همچنین می تواند بین اجزای دیگر استفاده شود تا به سیستم در حفظ دمای سالم کمک کند. این امر منجر به بهبود قابل توجه عملکرد حرارتی و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد می شود که به نوبه خود باعث افزایش طول عمر پردازنده می‌گردد.

دلایل استفاده از خمیر cpu

یک خمیر سیلیکون با روشی بسیار ساده به بهبود هدایت گرما کمک می‌کند. پردازنده ها، هیت سینک ها و فن ها عیب های کوچکی روی خود دارند که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند. این نقص های کوچک توانایی به دام انداختن هوا را دارند و این عملکرد عمومی هیت سینک را پایین می‌آورد. همانطور که احتمالا می‌دانید هوا برای هدایت گرما مناسب نیست. خمیر سیلیکون سی پی یو دو وظیفه عمده را برعهده دارد.

خمیر حرارتی

وظایف خمیر cpu

مورد اول: این خمیرها برای صاف کردن فضاهای میکروسکوپی رو و بین سطوح ساخته شده است. و این خلا ها را به بهترین شکل ممکن پر می‌کند.
مورد دوم: وظیفه بعدی این خمیرها انتقال گرما از سی پی یو به  هیت سینک است.

از آنجا که شیارهای بین هیت سینک و پردازنده کاملا یکنواخت نیستند، ترکیب حرارتی به عنوان یک لوله برای تسهیل انتقال گرما مناسب است. تمام انرژی گرمایی توسط خمیر سیلیکون CPU جذب می‌شود تا اطمینان حاصل شود که گرما فقط به هیت سینک و نه به مدارهای داخلی کامپیوتر منتقل می‌شود. این موضوعی است که در رایانه های شخصی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

توجه به این نکته که محصولات همه یکسان نیستند بسیار حیاتی است. حد بالای دمای خمیر حرارتی فلز مایع می‌تواند به 150 درجه سانتی گراد برسد. اگرچه برخی از خمیرها در بازار وجود دارند که ادعا می‌کنند می‌توانند در برابر دمای 300 درجه سانتیگراد و حتی بیشتر مقاومت کنند. خمیر سیلیکون ماده‌ای نرم و ضد آب و هدایت کننده حرارت است. در ترکیب بسیاری از خمیر سیلیکون‌های معمولی سیلیکون و اکسید روی وجود دارد، اما خمیر سیلیکون‌های گران‌تر شامل رساناهای بسیار عالی گرما نظیر نقره و سرامیک هستند. مزیت و برتری نقره و سرامیک در انتقال موثرتر و بهتر گرماست.

مواد تشکیل دهنده خمیر cpu

خمیرها از طیف وسیعی از مواد تشکیل شده اند از جمله:
• اکسید روی
• روغن سیلیکون
• سرامیک
• آلومینیوم
• مس
• نقره
• گرافیت
• نانو ذرات کربن
• عوامل مختلف ضد اکسیداسیون

انواع خمیر cpu

ترکیب حرارتی فلزی: موثرترین رساناهای گرما هستند، اما از نظر الکتریکی نیز بسیار رسانا هستند. این بدان معناست که هنگام استفاده از خمیر بر روی کنتاکت های فلزی مادربرد باید بسیار مراقب باشید.
ترکیب حرارتی سیلیکونی: این موارد از قبل روی پدهای حرارتی اعمال می‌شوند که بین پردازنده و هیت سینک قرار می‌گیرند. خمیرهای حرارتی سیلیکونی بسیار آسان استفاده می‌شوند.
ترکیبات حرارتی سرامیکی: این نوع از خمیرها درترکیبات خود هیچ فلزی ندارند، به این معنی که رسانا نیستند. و به طور قابل توجهی ارزان تر و ایمن تر برای استفاده هستند. به همین دلیل است که آن ها بسیار محبوب هستند.

خمیر سیلیکون

به هنگام خرید خمیر حرارتی به چه مواردی باید توجه نمود؟

استفاده کردن از خمیر cpu نامناسب نه تنها باعث افزایش دمای کامپیوتر می‌شود بلکه باعث بدتر شدن عملکرد آن نیز می‌گردد. استفاده از ژل حرارتی مناسب باعث خنک شدن CPU / GPU بدون اورکلاک می‌شود.

رسانایی گرمایی

دومین عاملی که باید مورد توجه قرار گیرد، رسانایی گرمایی خمیر cpu است. انتخاب خمیر با سطح هدایت حرارتی مناسب برای ایجاد قابلیت انعطاف پذیری بالا و قابلیت اطمینان کامل برای ایمن و خنک نگه داشتن سیستم مهم است.
هر خمیر حرارتی دارای درجه هدایت حرارتی خاص خود برای میزان کارآیی در انتقال گرما از پردازنده به هیت سینک است. وقتی رسانایی حرارتی خمیر بیشتر از دمای اجزا باشد، حتی بیشتر کاهش می‌یابد.

تراکم و ویسکوزیته

هر چه ویسکوزیته ترکیب بیشتر باشد ضخامت آن بیشتر خواهد بود به طوری که بیشتر شبیه خمیر واقعی می‌شود. این نوع خمیر به طور معمول برای چسباندن ترکیب گرماگیر به پردازنده بهتر است. ترکیباتی که دارای ویسکوزیته کمتری هستند.
معمولا مایعات بیشتری دارند و این مواد به دلیل استفاده بیش از حد از ترکیب به راحتی روی مادربرد نشت می‌کنند.

رسانا یا غیر رسانا

استفاده از یک ترکیب حرارتی روی پردازنده یا سایر قسمت‌های کامپیوتر احتیاج به دقت کامل دارد زیرا اگر خمیر بتواند برق را هدایت کند، ممکن است اتصال کوتاه مضر را تجربه کنید.
برای اطمینان از عدم اتصال کوتاه در هنگام استفاده از ترکیب، بهتر است یک ترکیب بر پایه کربن را انتخاب کنید که عاری از هرگونه رسانایی الکتریکی باشد.

نتیجه گیری

بهترین جایگزین برای خمیر cpu، ترمال پد Thermal Pad است که ضخامت کم و رسانایی گرمایی بالایی دارد. ترمال پد به دلیل خمیر نبودن خشک نمی‌شود. یکبار مصرف نیست و استفاده آسوده دارد. خمیر سیلیکونی سفید رنگ در واقع معروف‌ترین آن‌ها هستند که در سطح بازار نیز به وفور یافت می‌شوند. این مدل از خمیر‌ها دارای مدل‌های تقلبی بسیار زیادی می‌باشند که تقریبا هیچ تاثیر رسانایی خاصی ندارند و عملکرد ضعیفی از خود نشان می‌دهند. در نتیجه در خرید خود دقت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *