مزایای دورکاری برای جامعه و افراد

آشنایی با مزایای دورکاری

دورکاری مزایای زیادی برای مردم در بردارد که افراد از بسیاری از این مزایا بی‌خبر هستند. با هدایت انجام کارها به صورت دورکاری، هم کارمندان و هم کارفرمایان می‌توانند از مزایای خوبی بهره مند شوند.
این تفکر اشتباه بین مدیران و برخی افراد وجود دارد که گمان می‌کنند دورکاری تنها برای کارمند مفید است. و سودی برای مدیران ندارد بلکه ممکن است دورکاری به مدیران وکسب و کار‌ آن‌ها ضرر هم برساند.
باید بگویم که در دورکاری مدیران مزایای بیشتری نسبت به یک کارمند به دست می‌آورند. تنها باید از راه درست و مطمئن اقدام به این کار کنند تا ببیند دورکاری چه مزایای باورنکردنی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.
ما مزایای دورکاری را به طور مجزا هم برای کارمند و هم برای کارفرما بررسی می‌کنیم.

مزایای دورکاری برای کارفرما

 • امکان استخدام نیرو از هر نقطه

هنگامی که یک شغل به صورت معمولی در محلی مانند اداره و شرکت باید انجام شود،
کارفرمایان افراد را با توجه به محل سکونت انتخاب می‌کنند تا کارمندان مشکلاتی مانند دوری راه، خستگی، ترافیک را نداشته باشند که بخواهند برای کم‌کاری خود از این دلایل استفاده کنند.
در نتیجه کارفرما تنها افراد کمی را می‌تواند با این شرایط استخدام کند. اما اگر کارفرما افراد را به صورت دورکاری استخدام کند می‌تواند فرد مناسب را از شهرهای دیگر نیز جذب کند.

 • عدم تأمین فضای اداری برای کارمندان

هنگامی که تعداد کارمندان در یک شرکت بیشتر می‌شود، باید فضای فیزیکی بیشتری اختصاص داد. اگر در یک جای کوچک تعداد زیادی افراد را مستقر کنیم، باعث بی نظمی و به هم ریختگی کارها می‌شود.
پس با استخدام به صورت دورکاری دیگر دغدغه تامین جا برای پرسنل را ندارند.

 • مدیریت و نظارت دقیق

در دورکاری کارفرما می‌تواند مدیریت و نظارت دقیق داشته باشد. دورکاری این امکان را به کارفرما می‌دهد که بتواند نحوه عملکرد پرسنل را بهتر بسنجد.
راهکارهای مدیریتی و نطارتی درستی را پیاده کند و بر این اساس تصمیمات خود را بگیرد. البته زیرساخت‌ها برای دورکاری باید فراهم باشد.

 • کاهش تنش‌ها و دغدغه‌های بین مدیر و پرسنل

در دورکاری وظایف افراد مشخص تر می‌باشد، مدیر دقیقا می‌داند که چه چیزی از کارمند می‌خواهد. مشکلاتی که در طول روز ممکن است در محل کار به وجود بیاید در دورکاری دیده نمی‌شود.
در نتیجه آرامش و ارتباطی که بین افراد وجود دارد می‌تواند در روند کاری تاثیرگذار باشد.

 • کاهش ‌هزینه‌ها

هزینه‌هایی مربوط به سرویس رفت و برگشت پرسنل، پذیرایی و وعده‌های غذایی در طول روز کاهش می‌یابد. را در بسیاری از شرکت‌ها هزینه‌های گفته شده بر عهده کارفرما می‌باشد.
دورکاری می‌تواند هزینه‌های جانبی که برعهده شرکت است را کاهش دهد.

 • کاهش مصرف انرژی

هنگامی که تعداد پرسنل در محل کار کمتر باشد، مصرف برق و گاز نیز به مراتب کمتر است.در روزهای سرد زمستان شرکت‌ها مصرف انرژی ریادی برای گرمایش محیط دارند.
هم چنین مصرف برق شرکت‌ها در روزهای گرم تابستان به شدت افزایش پیدا می‌کند.کاهش مصرف انرژی با دورکاری

مزایای دورکاری برای کارمند

 • انجام وظایف کاری از هر نقطه

کارمند می‌تواند وظایف شغلی خود را از مکان‌های مختلف انجام دهد. هم چنین می‌تواند موقعیت‌های شغلی را از شهرهای دیگر نیز به دست آورد.

 • کاهش هزینه‌های رفت و آمد

بسیاری از کارمندان مبلغ زیادی را برای رفت و آمد به محل کار اختصاص می‌دهند. دورکاری می‌تواند باعث شود این ‌هزینه‌ها را کارمند پس‌انداز کند و با مشکلات مالی کمتری روبه رو شود.

 • انعطاف بیشتر در زمان انجام کارها

در دورکاری این امکان برای بسیاری از کارمندان فراهم است که بتوانند ساعات کاری خود را تا حدودی تغییر دهند. آن‌ها با هماهنگی‌های لازم می‌توانند زمان انجام وظایف خود را تغییر دهند.

 • کاهش استرس‌ها و تنش‌ها

  بسیاری از افراد در دورکاری احساس آرامش بیشتری دارند و تمرکز آن‌ها افزایش می‌یابد. بهتر می‌توانند کارهای خود را انجام دهند و در نتیجه عملکرد مثبتی دارند.

 • صرفه جویی در وقت

با دورکاری کارمندان وقت زیادی پیدا می‌کنند و استرس‌های دیر رسیدن به محل کار و ترافیک را ندارند. آن‌ها زمانی را برای رفت و آمد صرف نمی‌کنند و هنگامی که کارشان به پایان رسید، بلافاصله در خانه خود هستند.
آن‌ها می‌توانند زمان بیشتری را با خانواده بگذرانند. وقت بیشتری برای انجام کارها و فعالیت غیرکاری خود دارند.

دورکاری چه مزایایی برای جامعه دارد؟

علاوه بر مزایایی که دورکاری می‌تواند برای کارمندان و کارفرمایان داشته باشد. می‌تواند تاثیر مثبتی در جامعه داشته باشد و مزایایی را نیز برای جامعه به ارمغان آورد.

 • کاهش ترافیک شهری

در نظر بگیرید روزانه چند نفر برای رسیدن به محل کار خود و منزل در سطح شهری رفت و آمد دارند. کاهش ترافیک یکی از مزایای دورکاری است.
یکی از مشکلاتی که به ویژه در شهرهای بزرگ و پرجمعیت با آن روبرو هستیم ترافیک شهری است.
اگر از هر شرکتی تنها نصف مجموعه آن شرکت بتوانند به صورت دور کاری فعالیت نمایند چه قدر می‌تواند در حجم ترافیک موثر باشد.

 • کاهش مصرف بنزین

نفت و گاز یکی از سرمایه‌های ملی کشور است. روزانه مقدار زیادی از این نفت و گاز صرف و حمل و نقل می‌شود. دورکاری می‌تواند مصرف را به شدت کاهش دهد.

 • کاهش آلودگی‌ هوا

در طول سال مردم شاهد روز‌های بسیار آلوده هستند که می‌تواند برای سلامتی بسیار خطرناک باشد. در این ایام آلوده دولت معمولا مجبور است روزهای طولانی را برای مردم تعطیل کند.
نه مردم این تعطشیلی را دوست دارند و نه دولت. دورکاری می‌تواند می‌تواند باعث کاهش مصرف بنزین و کاهش ترافیک شود. که به دنبال این موضوع مردم می‌توانند از هوای سالم‌تری برخوردار باشند.

 •  کمک به اشتغال

  دورکاری می‌تواند زمینه اشتغال را برای بسیاری از جوانان کوشا و با انگیزه که در سراسر کشور زندگی می‌کنند.
  و استعدادهای فراوانی دارند اما به دلیل کمبود کار در شهر‌های کوچک و محل سکونت آن‌ها کار خوبی ندارند. را به کار بگیرد و در مسیر درست شغلی پرورش یابند.

شرط بهره‌مندی از مزایای دورکاری

تمام مزایای گفته شده و بهره‌مندی از دورکاری تنها با انجام شرط زیر به دست می‌آید: اگر زیرساخت‌های دورکاری به صورت درست در یک سازمان و مجموعه پیاده‌سازی شود.
امنیت اطلاعات که مهم‌ترین موضوع در کار است حفظ می‌شود. ارتباط درست و منظم می‌توان بین افراد یک مجموعه برقرار کرد.
اگر این زیرساخت‌ها به درستی پیاده سازی نشود افراد در روند انجام‌کارها با مشکلات زیادی رو به رو می‌شوند. و نه تنها از مزایای دورکاری بهره مند نمی شوند بلکه دچار مشکلاتی نیز می‌شوند.

دانلود pdf مزایای دورکاری

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *