راهنمای جامع دورکاری

راهنمای جامع دورکاری

راهنمای جامع دورکاری چیست؟
قبل از خواندن این مقاله هرگز اقدامی برای دورکاری نکنید.همه افراد با واژه دورکاری کم و بیش آشنا هستند، که علاقه به این کار در چندین سال اخیر رواج بیشتری پیدا کرده است.
شرکت‌ها، کارفرماها و کارمندان زیادی به این موضوع علاقه نشان می‌دهند و خواستار انجام وظایف شغلی خود به این صورت هستند. راهنمای جامع دورکاری به تمام سوالات شما درباره دورکاری پاسخ می‌دهد.

دورکاری چیست؟

راهنمای جامع دورکاری تعریف جامعی به شما ارائه می‌دهد. دورکاری یا کار از راه دور یعنی انجام وظایف شغلی در خارج از محیط فیزیکی محل کار مانند سازمان، اداره، شرکت و هر محل دیگری.
وظایف شغلی تمام کارهایی را شامل می‌شود که یک کارمند نسبت به انجام آن کار تعهد دارد و از کارفرمای خود حقوق می‌گیرد. این واژه در چهارچوب تعریف خود چهار بعد دارد:
محل کار: که می تواند در هر نقطه و خارج از یک محل کار سازمانی متمرکز باشد. استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات: به عنوان پشتیبانی فنی برای کار از راه دور.
توزیع زمان: با اشاره به مقدار زمان تعویض شده در محل کار سنتی. تنوع روابط اشتغال بین کارفرما و کارمند: از کار با قرارداد تا اشتغال سنتی تمام وقت.

انواع دورکاری

برای این‌ که یک فرد بتواند دورکاری کند و یا کارفرما بخواهد فردی را برای انجام فعالیت به این شکل در نظر بگیرد باید انواع مختلف آن را بشناسد.
دورکاری را به ۵ دسته‌ی مختلف تقسیم‌بندی می‌کنیم تا بتوانیم راحت‌تر در مورد مشاغل و وظایف افراد صحبت کنیم.

 • سیار
  در نوع سیار کارمند می‌تواند در هر مکانی و از طریق هر دستگاهی مانند موبایل رایانه شخصی لپ‌تاپ و …. وظایف خود را انجام دهد.
 • چندجایی محدود
  در نوع چند جایی محدود یک کارمند محدودیت‌هایی دارد مانند محل انجام کار مثلا کارمند فقط می‌تواند مثلا فقط می‌تواند از موبایل یا لپ تاپی که شرکت در اختیار او قرار داده است استفاده کند.
 • در خانه
  این نوع دورکاری کارمندان تنها از منزل خود و از یک رایانه مشخص برای انجام وظایف شغلی خود نسبت به یک سازمان یا کارفرما انجام می دهند.
 • شناور سازمانی
  در نوع شناور سازمانی کارمند می‌تواند وظایف خود را از طریق هر رایانه‌ای که متعلق به سازمان است انجام دهد. این رایانه می‌تواند در سایر شعبات یک سازمان نیز باشد در این نوع محدود به سازمان یا یک وسیله خاص نیستیم اما در یکی از شعبات سازمان کار می‌کنیم.
 • فریلنسینگ یا دورکاری آزاد
  در فریلنسرینگ کارمند وابستگی حقوقی به سازمان یا کارفرمای مشخص ندارد در قالب پروژه‌ای کار می‌کند. او پروژه‌هایی را که اخذ کرده آن‌ها را به هر نحوی که بخواهد انجام می‌دهد و خروجی را به کارفرما تحویل می‌دهد.

چه مشاغلی نمی‌توانند دورکاری کنند؟

تنها برخی از مشاغل هستند که نمی‌توانند دورکاری کنند یا به صورت تمام وقت نمی‌توانند. و باید ساعاتی را در محل کار خود حضور داشته باشند.
مثلا یک فیلم‌ بردار برای انجام یک پروژه حتماً باید در ساعاتی از روز در محل فیلم‌ برداری حاضر باشد. اما برای انجام بقیه امور آن مانند تدوین می‌تواند دورکاری انجام دهد.
مشاغلی که در آن‌ها فرد به طور فیزیکی با برخی از دستگاه‌ها و ماشین‌آلات سر و کار دارد یا بر مسئله ای نظارت داشته باشد. مانند: اپراتورهای فیزیکی دستگاه‌های تولیدی یک کارخانه یا کارکنان انبار که به‌صورت فیزیکی در حال پردازش کالا هستند.

چگونه می‌توانیم یک شغل دورکاری بیابیم؟

با خواندن راهنمای جامع دورکاری می‌توانید یک شغل مناسب بیابید. انجام کارها و فعالیت‌های شغلی در خارج از محل کار برای افراد بسیار خوشایند است اما سوال اینجاست که چگونه می‌توان شغلی پیدا کرد که بتوان آن را به صورت دورکاری انجام داد، برای این کار دو راه وجود دارد.

راه اول:  فریلنسرینگ می باشد که فرد باید بتواند پروژه اخذ نموده و آن‌ها را به موقع تحویل دهد. سایت هایی وجود دارد که فریلنسرها می‌توانند در آن عضو شوند و با کارفرمایانی که به دنبال افراد فریلنسر هستند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
راه دوم:  برای تجربه انواع دیگر دورکاری به جز فریلنسرینگ فرد به ‌تنهایی نمی‌تواند، باید در سازمانی که کار می‌کند شرایط و زیرساخت‌های انجام وظایف شغلی به دور از محل کار برای پرسنل فراهم شود. بسیاری از افراد فریلنسرینگ را دوست ندارند و ترجیح می‌دهند در یک سازمان مشغول به کار شوند،
اما برای آن‌ها بسیار لذت بخش است که شغل خود را خارج از محل فیزیکی سازمان انجام دهند. برای این‌که بتوانید در یک شرکت دورکاری کنید، می‌توانید مراحل زیر را در پیش بگیرید تا بتوانید شغل مناسب و دلخواه خود را در خارج از محل کار نیز انجام دهید.

راه‌های پیداکردن شغل دورکاری در یک سازمان

 1. با رئیس خود صحبت کنید.
  به او اطمینان دهید که در خانه نیز می‌توانید بازدهی خوبی داشته باشید.
  به کارفرما خود اطمینان دهید که به همان شکل که در محل کار وظایف خود را به خوبی انجام می‌دهید در خانه نیز می‌توانید به درستی کار کنید.
 2. شرکت‌هایی را پیدا کنید که انعطاف‌پذیر باشند.
  برخی شرکت‌ها خود مایل به استخدام افرادی هستند که بتوانند خارج از محیط کار نیز مشغول انجام وظایف خود ‌باشند.
 3. از کلاهبرداری در کار خودداری کنید.
  شما باید به گونه تعهد خود نسبت به کار را نشان دهید که کارفرما بتواند کار را به شما بسپارد.
  مانند: کم کاری، افشا اطلاعات محرمانه شرکت، عدم انجام به موقع کارها و بسیاری موارد دیگر می‌توانید مصداق بارزی از کلاه‌برداری در کار باشد.
 4. رزومه خود را تغییر دهید.
  نحوه نگارش یک رزومه کاری می‌تواند در به دست آوردن شغلی به این شکل نیز موثر باشد. برای نوشتن رزومه خود از افرادی که سابقه دورکاری دارند کمک بگیرید. می‌توانند تاثیر به سزایی در رزومه و نظر کارفرما داشته باشد.
 5. محل کار خود در خانه را به نمایش بگذارید.
  افرادی که تمایل دارند کار خود را در خارج از محل کار انجام دهند قطعا یک محل در خانه را برای کار خود اختصاص داده‌اند. در میان گذاشتن این موضوع و نشان دادن آن به کارفرما می‌تواند، تعهو و حرفه‌ای بودن و جدی بودن شما را در کار نشان دهد.
 6. با شبکه خود ارتباط برقرار کنید.
  برخی افراد هنگامی که به دورکاری می‌روند، به راحتی قابل دسترسی نیستنو و این موضوع می‌تواند بر روند کار یک شرکت و مجموعه تاثیر مستقیم بگذارد و دیگر کارکنان شرکت را با مشکل مواجه کند و کارکرد را پایین بیاورد.
 7. از رسانه های اجتماعی استفاده کنید.
  رسانه‌های اجتماعی را فراموش نکنید امروزه رسانه‌ها نقش حیاتی دارند. جایی که می‌توانید هر چیزی را که می‌خواهید بیابید. در انواع رسانه‌ها و برنامه‌ها شما می‌توانید با افراد و مجموعه‌ها ارتباط برقرار کنید.
  آن‌ها نیز در همین رسانه‌ها به دنبال افراد دورکار هستند، بعد از کمی جست و جو به احتمال بسیار زیاد چند شرکت دلخواه را می‌یابید. که می‌توانید بعد از صحبت‌های نهایی با یک‌دیگر همکاری را شروع کنید.

آدابی که باید رعایت شود

در راهنمای جامع دورکاری می‌توانید با آدابی که باید رعایت شود، آشنا شوید. باید در دورکاری آداب دورکاری رعایت شود تا بتوانید نتیجه دلخواه را بگیرید.
شاید کار کارکردن در خانه یا در محیطی به دور از محل کار، در ابتدا بسیار خوشایند به نظر برسد. اما اگر آداب واصول آن را رعایت نکنیم کار برایمان بسیار دشوار خواهد بود.
چه بسا افرادی بوده اند که به دلیل عدم رعایت این اصول شغل خود را از دست داده اند. هنگامی که شما قصد دارید در خانه کار کنید در ابتدا باید چهار چوب قوانین خود را مشخص کنید.

تعیین چهارچوب دورکاری

 1. محل مشخصی را برای انجام کار های خود انتخاب کنید.
 2. وسایل مورد نیاز را در دسترس خود قرار دهید.
 3. تایم مشخصی را برای غذا خوردن و استراحت کردن در نظر بگیرید.
 4. حفظ کردن ارتباط منظم خود با سایر همکاران مربوطه.
 5. لباس رسمی بپوشید. رعایت این مورد برای همه لزومی ندارد.
 6. تهیه گزارش از اتفاقات و فعالیت‌های روزانه.

ابزارهای مورد نیاز

راهنمای جامع دورکاری به شما ابزارهای مورد نیاز را معرفی می‌کند. اگر شما به ‌صورت فریلنسرینگ دورکاری انجام می‌دهید خودتان ابزارهای مورد نیاز را انتخاب می‌کنید،
که با چه ابزاری کار کنید ولی اگر شما تحت نظر سازمان یا شرکت دورکاری انجام می‌دهید باید بیشتر به این موضوع بپردازیم و مسئله را بازتر کنیم.
برای مثال نوع پست سازمانی شما در تجهیزات موردنیاز در منزل تاثیرگذار است. منظور از تجهیزات می‌تواند هر چیزی مانند اینترنت، خط تلفن، رایانه یا لپ‌تاپ و انواع نرم‌افزارها باشد.
برای نحوه تامین این ابزارها بین شما و سازمان باید گفت‌وگوهای لازم انجام شود. ممکن است برخی را خودتان تامین کنید و برخی را سازمان در اختیار شما قرار دهد.
یا می‌تواند تامین آن‌ها بر عهده شما باشد ولی هزینه را سازمان بپردازد مانند اینترنت مورد نیاز. پس تامین ابزار مورد نیاز برای انجام کارها با توجه به توافقات شما و سازمان صورت می‌گیرد.

مزایا دورکاری

انجام وظایف شغلی به این شکل می‌تواند مزایای بسیاری را در اختیار کارمندان، کارفرمایان و شرکت‌ها بگذارد.
اگر زیرساخت‌ها برای این کار درست اجرا شود از هر زاویه‌ای که به آن بنگریم و آن را بررسی کنیم سراسر سود می باشد و خسارتی برای کسی ندارد.
برخی مدیران بر این باور هستند که دورکاری تنها به نفع پرسنل است و برای آن‌ها سودی ندارد. باید بگویم که در دورکاری مدیران سود بیشتری می‌برند. با ما همراه باشید تا در ادامه‌ی راهنمای جامع دورکاری این مزایا را بررسی کنیم.

مزایای دورکاری برای کارمند مزایای دورکاری برای کارفرما
کاهش هزینه‌های رفت و آمد مکان استخدام نیرو از هر نقطه
انجام وظایف کاری از هر نقطه عدم تأمین فضای اداری برای کارمندان
انعطاف بیشتر در زمان انجام کارها مدیریت و نظارت دقیق
کاهش استرس‌ها و تنش‌ها بین پرسنل و مدیر کاهش استرس‌ها و تنش‌ها بین مدیر و پرسنل
عدم مواجه با ترافیک شهری کاهش هزینه‌ها
صرفه جویی در وقت کاهش مصرف انرژی

مزایایی که دورکاری به جامعه می‌دهد.

در راهنمای جامع دورکاری علاوه بر مزایایی که کارمند و کارفرما از آن بهره‌مند می‌شوند، به مزایایی که جامعه نیز دریافت می‌کند اشاره دارد. در نظر بگیرید روزانه چند نفر برای رسیدن به محل کار خود و منزل در سطح شهری رفت و آمد دارند.
یکی از مشکلاتی که به ویژه در شهرهای بزرگ و پرجمعیت با آن روبرو هستیم ترافیک شهری است.
حال به این موضوع فکر کنید اگر از هر شرکتی تنها نصف مجموعه آن شرکت بتوانند به صورت دورکاری فعالیت نمایند، چه قدر می‌تواند در حجم ترافیک موثر باشد.
کاهش رفت و آمدها می‌تواند کاهش مصرف بنزین و کاهش آلودگی هوا را به دنبال داشته باشد که این مسئله بسیار مهمی است که می‌تواند موضوعات بسیاری را در بر بگیرد.
ترافیک شهری، آلودگی صوتی و آلودگی‌ هوا را که درچندین سال‌ اخیر که به شدت با آن مواجه هستیم را کاهش می‌دهد.

دورکاری و تاثیر آن بر ویروس کرونا

با توجه به گسترش ویروس کرونا نه تنها در کشور ما بلکه در تمام دنیا، مردم جامعه را با مشکلاتی روبه‌رو کرده است. با در نظر گرفتن این موضوع که بسیاری از رفت و آمد‌های روزمره در سطح شهرها برای رفت و آمد به محل کار است.
مشخص است که همه افراد نمی‌توانند کار خود را تعطیل کرده و در خانه بنشینند چرا که مشخص نیست این معظل چقدر ادامه دارد.
اگر یک روز و یک هفته بود تمام افراد کار خود را برای این مدت مشخص تعطیل کرده و بعد از آن دوباره به سرکار می‌رفتند اما این وضعیت مشخص نیست که چه مدت ادامه دارد.

مشخصا حفظ سلامتی بسیار ارزشمند است اگر در اوضاع کنونی برای هر فرد شرایطی فراهم شود که بتواند از منزل وظایف کاری خود را انجام دهد قطعا افراد استقبال می‌کنند.
قطعا در شرایط فعلی دورکاری راه حل مشکلات است نه بیکاری بسیاری از شرکت‌ها زیرساخت‌های دورکاری در مجموعه‌شان فراهم است.
و با توجه به مشکلات پیش رو کارمندان خود را موظف کرده اند تا در خانه وظایف شغلی خود را انجام دهند. با این روش هم به سلامتی خود و هم به قطع این زنجیره کمک می‌کنند.
در هر سازمانی که این زیرساخت‌ها وجود ندارد بهتر است برای راه‌اندازی زیرساخت‌های ضروری هر چه سریع‌تر اقدام کنند. راه اندازی این زیرساخت‌ها زمان زیادی نمی‌برد کافی است با متخصصان این حوزه در ارتباط باشید.

دورکاری و تاثیر آن بر ویروس کرونا

آیا دورکاری ایده مناسبی است؟

با بررسی تمام مسائل و نکات ذکر شده باید گفت که اگر چند شرط زیر را بتوانیم درست اجرا کنیم، دورکاری نه تنها یک ایده مناسب بلکه یک ایده رد نشدنی برای تمام کسب و کارها می‌باشد.

 • شرط اول) ایجاد زیرساخت مناسب برای پرسنل اجرای شرط اول بر عهده سازمان و مدیر سازمان می باشد.
 • شرط دوم) فراهم کردن محیط کار مناسب در خانه
  برای اجرایی شرط دوم بخشی از آن را کارمند و بخش دیگری را سازمان فراهم می کند. کارمند با ایجاد یک محیط آرام در خانه و سازمان با پیاده‌سازی درست زیرساخت‌ها.
 • شرط سوم) زمان‌بندی درست برای رسیدگی به امور
  اجرای شرط سوم کاملا وابسته به کارمند است او باید بتواند زمان‌بندی مناسبی برای انجام امور داشته باشد. با امید اجرایی شدن سه شرط بالا آرزوی موفقیت بیشتر در کسب و کارها را داریم.

ارتباط از راه دور چیست؟

بر طبق تعریفی که راهنمای جامع دورکاری ارائه می‌دهد. ارتباط از راه دور (همچنین به کار از خانه یا تجارت الکترونیکی نیز معروف است) نوعی کار است
که در آن کارمند در خارج از محل کار، فعالیت می‌کند. غالبا از خانه یا مکانی نزدیک به خانه مانند کافی‌شاپ‌ها، کتابخانه ها و مکان‌های مختلف دیگر.
کارمند به جای سفر به دفتر، از طریق ارتباطات از راه دور ارتباط برقرار می‌کند. و با همکاران و کارفرمایان از طریق تلفن و ایمیل در ارتباط است.
کارمند ممکن است گاهی اوقات برای شرکت در جلسات و تماس با کارفرما وارد دفتر شود. اما با وجود گزینه های زیادی برای کنفرانس از راه دور، ممکن است نیازی به مراجعه نباشد.

تفاوت بین ارتباط از راه دور و کار از راه دور

راهنمای جامع دورکاری تفاوت‌های موجود میان ارتباط از راه دور و کار از راه دور رابررسی می‌کند. اگرچه مفاهیم “ارتباط از راه دور” و “کار از راه دور” از نزدیک ارتباط دارند ، اما بین این دو تفاوت وجود دارد.
همه نوع کارهایی که به کمک فناوری انجام می شوند در خارج از یک فضای کاری مستقر در مرکز (از جمله کارهایی که در خانه انجام می شود ، تماس های خارج از خانه و غیره) به عنوان کار درنظر گرفته می شوند.
ارتباطات راه دور معمولاً یک دفتر سنتی را حفظ کرده و معمولاً از ۱ تا ۳ روز در هفته از یک سایت کاری جایگزین کار می کنند.

 • تعریف کار از راه دور
  هر نوع جایگزینی از فناوری های اطلاعات (مانند ارتباطات از راه دور و / یا رایانه ها) برای سفرهای عادی مرتبط با کار. به جای این‌که کارگران را به سمت کار سوق دهند کار را به سمت کارگران سوق می دهد.
 • تعریف ارتباط از راه دور
  ارتباط از راه دور به طور خاص به کارهایی اشاره دارد که در یک مکان انجام می شود که باعث کاهش زمان رفت و آمد و هم‌چنین تسریع در انجام فعالیت‌ها می شود.
  جایگزینی جزئی یا کلی فناوری‌های اطلاعاتی به جای برای رفت و آمد به کار. در اینجا تأکید بر کاهش یا حذف رفت و آمد روزانه به و از محل کار است. ارتباط از راه دور نوعی کار از راه دور است.
  مکان هایی که شما می‌توانید برای ارتباط از راه دور از آن‌ها استفاده کنید می توانند در داخل منزل یا برخی دیگر از یک محل مخصوص برای کار از راه دور باشند.
  که از طریق اتصال به پهنا باند،کامپیوتر یا خطوط تلفن تسهیل می شود یا هر رسانه الکترونیکی دیگری که برای تعامل و برقراری ارتباط استفاده می شود.

دانلود pdf راهنمای جامع دورکاری

5/5 - (6 امتیاز)
یک نظر برای "راهنمای جامع دورکاری" ارسال شده
 1. ریحانه ربیعی گفت:

  ممنون از مقاله خوبتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *