کاهش مصرف انرژی با فناوری اطلاعات سبز یا Green IT

فناوری اطلاعات سبز

ماهیت ناملموس دنیای دیجیتال به این معنی است که ما تمایل داریم تاثیر بسیار زیاد آن بر محیط زیست را فراموش کنیم. در دنیای امروز همه چیز در حال تغییر است و آگاهی از جنبه مادی فناوری اطلاعات در حال افزایش می‌باشد. این موضوع اکنون در دستور کار سیاسی قرار گرفته و دلایل خوبی هم برای آن دارد: مصرف فناوری دیجیتال تقریبا 5 درصد از انتشار جهانی را تشکیل می‌دهد و انتشار گازهای گلخانه‌ای این صنعت به سرعت در حال افزایش است. هدف Green IT کاهش تاثیر منفی عملکرد فناوری اطلاعات بر محیط زیست است، مانند تولید زباله‌های الکترونیکی بنابراین، فناوری اطلاعات سبز چیست؟ و چرا باید به آن اهمیت بدهیم؟ در این مقاله مفاهیمی را توضیح می‌دهیم تا به شما در درک چالش‌های Green IT کمک کند.

آشنایی با مفهوم Green IT

فناوری اطلاعات سبز یا Green IT برای ارائه راهکارهایی جهت ردپای اکولوژیکی و اجتماعی فناوری دیجیتال ایجاد شده است. با ورود فناوری 8K و 5G به دنیای تکنولوژی، زمان آن رسیده است که نگاه دقیق‌تری به این مفهوم داشته باشیم. فناوری سبز به کلیه فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی (ICT) اشاره دارد که استفاده از آن‌ها اثرات مضر فعالیت‌های انسانی بر محیط زیست را کاهش می‌دهد. با این حال، این تعریف ناقص است. دو روش مکمل برای تعریف مفهوم فناوری اطلاعات سبز وجود دارد که به عنوان “Green IT” نیز شناخته می‌شود:

فناوری اطلاعات سبز به تمام فناوری‌هایی گفته می‌شود که شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا ردپای کربن، انتشار گازهای گلخانه‌ای و مصرف انرژی و غیره را کاهش دهند. در واقع تمام فناوری‌هایی که به کاهش اثرات زیست‌محیطی فناوری اطلاعات کمک می‌کنند با عنوان IT سبز شناخته می‌شود.

چرا Green IT مهم است؟

با گذشت زمان، پیشرفت‌های تکنولوژیکی انعطاف بیشتری در اکوسیستم‌ها ایجاد کرده‌اند. از ماشین‌های بزرگ در کارخانه‌های صنعتی گرفته تا رایانه‌ها و قطعات الکترونیکی. این تنها بخشی از تلاش‌ برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی است. مطالعه گارتنر در سال 2007 تخمین می زند که صنعت فناوری اطلاعات حدود 2 درصد از انتشار دی اکسید کربن (CO 2) در جو سهم دارد. پیشرفت فناوری به ما کمک می‌کند تا راهکارهایی را کشف کنیم که از محیط زیست محافظت کند. علاوه بر این، با توجه به حرکت دنیای تجارت به سمت معیارهای ESG، اتخاذ روش‌های پایدار در بخش‌های IT به یک تعهد استراتژیک برای سازمان‌ها تبدیل شده است.

Green IT

مزایای Green IT چیست؟

علاوه بر بعد زیست محیطی، مدیریت پایدار بخش IT شما بازده نیز اقتصادی دارد و پیاده سازی این رویکرد در سازمان‌ها مزایای بسیاری به همراه دارد. طبیعی است که شرکت‌هایی که بودجه کمتری دارند در اجرای این طرح‌ با مشکل مواجه شوند. پس چیزی که در ابتدا اهمیت دارد، سرمایه گذاری اولیه است. اما پیاده سازی این فناوری افزایش بهره وری و کاهش هزینه را به دنبال خواهد داشت.

ادغام این روش‌ها برای شرکت‌های کوچک‌تر، حتی در مقیاس کوچک زمینه را برای تغییرات قابل توجه فراهم می‌کند. علاوه بر این، فناوری اطلاعات سبز شرکت‌ها را در موقعیت استراتژیک قرار می‌دهد. همچنین، بر شهرت سازمان تاثیرگذار است و سرمایه گذاران بسیاری را جذب می‌کند. به طور خلاصه، برخی از مزایای Green IT عبارتند از:

  • مصرف هوشمندانه انرژی
  • آزاد کردن فضای اضافی
  • کاهش هزینه تجهیزات
  • نوسازی تجهیزات و حفاظت از آن‌ها
  • افزایش عملکرد و بهره وری
  • ارزش گذاری برای برند

ارزش تجاری فناوری اطلاعات سبز

گرمایش جهانی در حال حاضر اثرات قابل توجه و پرهزینه‌ای بر جوامع، سلامت و آب و هوای ما دارد. اگر برای کاهش انتشار گرمایش جهانی اقداماتی فوری صورت نگیرد، این اثرات همچنان تشدید می‌شوند و هزینه‌ و آسیب‌ آن‌ها بیشتر خواهد شد. سازمان‌ها به تازگی تاثیر گرمایش جهانی را درک کرده‌اند و بنابراین همه کسب‌وکارها در برابر این چالش مسئول هستند. این موضوع لزوما بزرگ‌ترین دلیل برای حرکت به سمت IT سبز نیست. یکی از دلایل اصلی رواج این فناوری صرفه جویی در هزینه هاست. کاهش هزینه‌های مربوط به تجهیزات و انرژی، کاغذ و جوهر، معافیت‌های مالیاتی و سایر مسائل مالی، فناوری اطلاعات سبز را به رویکرد برای صرفه‌جویی در هزینه تبدیل می‌کند.

مقررات زیست محیطی کسب و کارها را مجبور می‌کند که دوستدار محیط زیست باشند. در نتیجه، فرصت‌های اقتصادی جدیدی در این حوزه وجود دارد. تامین و خدمات تجهیزات کم مصرف و توسعه فناوری سبز تنها یکی از روش‌هایی است که شرکت‌ها می‌توانند با استفاده از آن درآمد خود را افزایش دهند و رشد کنند. به طور کلی، مردم بر این باورند که گرمایش زمین یک تهدید واقعی است و باید اقدامات بیشتری برای مبارزه با آن انجام شود.

چهار قدم برای پیاده سازی فناوری اطلاعات سبز

چهار قدم برای پیاده سازی فناوری اطلاعات سبز

حال که مفهوم فناوری اطلاعات سبز را درک کرده اید، زمان آن فرا رسیده است که روش‌هایی را برای حرکت در جهتی پایدار اتخاذ کنید. در اینجا 4 نکته را برای اجرای این استراتژی معرفی می‌کنیم:

مصرف انرژی را کاهش دهید

آیا سازمان شما از سرور فیزیکی استفاده می‌کند؟ هنگام راه اندازی زیرساخت‌های فناوری اطلاعات، از یک مکان مناسب ا در نظر بگیرید تا هم در فضای فیزیکی و هم در مصرف انرژی صرفه‌جویی شود.

بر هیچ کس پوشیدنی نیست که یک محیط کار سالم به دمای محیطی مناسب نیاز دارد. به همین دلیل مدیریت سیستم های تهویه در سازمان‌ها بر عهده فناوری اطلاعات است. وجود سرورهای قدیمی اغلب سیستم خنک کننده را برای حفظ بهره وری تحت تاثیر قرار می‌دهد. در صورت امکان، تجهیزات قدیمی را با نسخه‌های مدرن‌تر که انرژی کمتری مصرف می‌کنند، جایگزین نمایید. این معیار عمر سرویس را افزایش داده و هزینه‌های تعمیر و نگهداری را کاهش می‌دهد.

دور ریزی مناسب

سعی کنید از تجهیزاتی که هنوز در شرایط خوبی هستند مجددا استفاده کنید. در صورت از بین رفتن کامل کارایی این تجهیزات، لوازم جانبی و سایر قطعات الکترونیکی قدیمی را جمع آوری نمایید.

پیدا کردن همکاران فعال در این زمینه

قبلا اشاره کردیم که فناوری اطلاعات سبز می‌تواند به بهبود شهرت سازمان شما کمک کند، اما چرا به سمت ایجاد یک سیستم پایدار و مولد حرکت نکنیم؟ هنگام معامله کردن زنجیره تولید و تامین خود را مورد بررسی قرار دهید و تامین کنندگان و شرکای همسو با موقعیت شرکت خود را انتخاب کنید؛ یعنی افرادی که از شیوه‌های زیست محیطی خوب پیروی می‌کنند.

فناوری اطلاعات استراتژیک فراتر از Green IT

سیل داده‌ها در دهه گذشته سازمان ها را هجوم آورده است. ظهور فن آوری های جدید و تکامل تکنیک های مقابله با این حجم از اطلاعات ایجاب می‌کند که بخش های فناوری اطلاعات نقش مهم‌تری داشته باشند. با توجه روی آوردن به توسعه پایدار، فناوری اطلاعات وظیفه جدیدی را بر عهده می‌گیرد: توسعه راهکارهای سازگار با محیط زیست برای انجام فعالیت‌های روزمره. بله، داشتن یک راهکار IT استراتژیک شامل فناوری سبز نیز می‌شود. فناوری اطلاعات سبز مزایای بسیاری برای شرکت‌ها، سرمایه‌گذاران و به طور کلی برای کره زمین دارد.

نتیجه گیری

فناوری اطلاعات سبز یک رویکرد بسیار جالب برای راه اندازی سیستم‌های فناوری اطلاعات است. اگرچه هنوز به محبوبیتی که باید نرسیده، اما نقش مهمی در کاهش مشکلات زیست محیطی ما در دراز مدت ایفا خواهد کرد. Green IT همه زمینه‌های پایداری را پوشش می‌دهد و مزایای بسیاری برای محیط زیست، اقتصاد و جامعه به همراه دارد. به همین دلیل، فناوری‌ سبز یکی از ابزارهای اصلی است که به ما امکان می‌دهد به اهداف توسعه پایدار برسیم.

بدیهی است که فناوری سبز به ما امکان استفاده از منابع تجدیدپذیر و صرفه جویی در مصرف انرژی را می‌دهد. با استفاده از فناوری سبز می‌توانیم به کاهش آلودگی و حفاظت از محیط زیست کمک کنیم. امیدوارم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا به تاثیر عمیقی که این فناوری بر زندگی ما می‌گذارند، پی ببرید.

دانلود PDF مقاله فناوری اطلاعات سبز

5/5 - (12 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *