با تفاوت زیرو کلاینت و تین کلاینت بیشتر آشنا شوید.

تفاوت زیرو کلاینت و تین کلاینت

از زیروکلاینت و تین کلاینت چه می دانید؟
ابتدا بهتر است اطلاعاتی در رابطه با این دو محصول به دست آوریم و با آن‌ها آشنا شویم تا به درک دقیق‌تری از تفاوت زیرو کلاینت و تین کلاینت دست‌یابیم. زیروکلاینت و تین کلاینت دو سخت‌افزار مدرن هستند. که امروزه بیشتر مشاغل به استفاده کردن از آن‌ها روی آورده‌اند. زیروکلاینت و تین کلاینت‌ها بیشتر برای سرورهای مبتنی بر VDI طراحی‌شده‌اند. اما فرقی هم بین این دو دستگاه وجود دارد که در این مقاله بیان می‌شود. در صورتی که علاقه مندید با نصب زیروکلاینت ها ها نیز آشنا شوید. لینک آبی رنگ را لمس کنید.

با زیروکلاینت و کارکرد آن به خوبی آشنا هستید؟

زیروکلاینت تا به‌تنهایی قادر به ارائه سرویس به کاربر نیستند و برای انجام فعالیت‌ها حتماً به یک رایانه مرکزی (سرور) نیاز دارند.
درواقع زیروکلاینت به‌عنوان یک درگاه برای متصل شدن به سرور مرکزی محسوب می‌شود و تمامی برنامه‌ها و سیستم‌عامل‌ها روی رایانه‌ی مرکزی نصب می‌شوند.
زیروکلاینت به‌ طور خیلی معمول از پروتکل‌های PCoIP , HDX و RemoteFX که مختص VDI هستند استفاده می‌کند. این سخت‌افزار بنا به نیاز افراد با شغل‌های گوناگون در ابعاد و قیمت‌های متفاوت توسط برندهای مختلف تولید می‌شوند.
نکته دیگر اینکه در مقابل ویروس‌های کامپیوتری مقاوم هستند و نیاز به تعمیرات دوره‌ای کمتری دارند. زیروکلاینت ها هم از یک سیستم‌عامل و یک پردازنده قدرتمند استفاده می‌کنند. زیروکلاینت ها بنا به ارتباطی که با سرور دارند در دسته‌های مختلف قرار می‌گیرند.

زیروکلاینت

  1. زیروکلاینت‌های RDP
  2. زیروکلاینت های VDI
  3. زیروکلاینت های DDP
  4. زیرو کلاینت های رسیوری جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد هریک از انواع زیروکلاینت ها به صفحه زیروکلاینت مراجعه فرمایید. سرعت زیرو کلاینت‌ها ازنظر بوت شدن بسیار بالاست به‌طوری‌که در کمتر از دو ثانیه بوت می‌شوند.

تین کلاینت و کارکرد آن را بشناسید؟

تین کلاینت همانند یک کامپیوتر معمولی دارای انواع سخت‌افزار RAM ،CPU ، Storage و … هستند. مینی کامپیوترها همان تین کلاینت‌ها هستند که به علت ابعاد کوچک‌تر به این نام شناخته‌شده‌اند.
تین کلاینت به‌عنوان یک کامپیوتر کامل با تمامی امکانات قابل‌استفاده است و مانند زیروکلاینت ها برای انجام فعالیت‌های خود نیازمند استفاده کردن از سرور نیست.
تین کلاینت برای VDIهایی به کار می‌رود که از سیستم‌عامل‌های open source استفاده می‌کنند و به‌صورت End Opint کار می‌کنند.
تولیدکنندگان تین کلاینت اقدام به حذف تعدادی از قطعات مکانیکی و الکترومکانیکی در تین کلاینت‌ها کرده‌اند تا بهره‌وری بالاتری از دستگاه به دست آورند.
مینی کامپیوترها مصرف برق پایینی دارند و به علت داشتن ابعاد کوچک‌تر فضای کمتری را در محیط کار اشغال می‌کنند.
در دستگاه تین کلاینت اکثر پردازش‌هایی که عمل رمزگشایی رو انجام می‌دهند در یک سخت‌افزار اختصاصی انجام می‌شود.
درنتیجه ازنظر سرعت و کارایی بسیار به تراز انجام این عمل در محیط‌های نرم‌افزاری شبیه است.

تین کلاینت

آیا تفاوت زیرو کلاینت و تین کلاینت را می دانید؟

1. زیروکلاینت برای ارائه سرویس به کاربر خود حتما به وجود یک سرویس‌دهنده‌ی مرکزی و بستر شبکه نیاز دارد.
تین کلاینت می‌تواند به‌تنهایی و حتی بدون اتصال به شبکه به کاربر خود سرویس بدهد.

2. تین کلاینت برای محیط‌هایی که از چند پروتکل استفاده می‌کند مناسب است و دارای پشتیبانی بهتر در محیط کاری است.
زیروکلاینت به آپدیت کمتری احتیاج دارد و برای مکان‌های CAD بسیار مناسب و ایده آل است و دارای عملکرد خوبی در ویدیو است.
یک نکته‌ای دیگر اینکه زیروکلاینت‌ها نیاز به تعمیرات دوره‌ای کمتری دارند. و زمان به‌روزرسانی بالایی دارند.

3. در دستگاه thin clint به‌طورمعمول چندین اتصال به‌صورت VDI ایجاد می‌شود و یک ابزار مدیریت مرکزی وجود دارد. که به‌علاوه اینکه ارتباط را مدیریت می‌کند به نحوی هم در به‌روزرسانی نظارت دارد.
اما درZero Clients فقط یک ارتباط یا دو ارتباط به‌صورت هم‌زمان با Citrix و VMware می‌توان ایجاد کرد و به ابزاری برای مدیریت مرکزی نیاز ندارد.

4. در دستگاه Thin Client برای کانفیگ یا پیکربندی از یک قالب یا محتوا استفاده می‌شود که این ابزار مدیریت دستگاه را راحت‌تر می‌کند و برای به‌روزرسانی کار بسیار راحت‌تر است.
در زیروکلاینت کانفیگ کردن به‌آسانی انجام می‌شود و بروز رسانی پروتکل‌ها به‌راحتی انجام می‌شود.
نکته قابل‌توجه اینکه می‌توان به‌روزرسانی را در زمانی خارج از زمان استفاده یوزرانجام داد بدون اینکه کاربر تغییراتی را مشاهده کند.  تفاوت زیرو کلاینت و تین کلاینت که ذکر شد را در زیر به اختصار در زیر توضیح داده شده است.

جدول مقایسه تین کلاینت و زیروکلاینت

عنوانتین کلاینتزیروکلاینت
نیاز به سرورندارددارد
ارتباط هم‌زمانچندین اتصال توسط VDIیک یا دو ارتباط با Citrix و VMware
کانفینگ (پیکربندی)بروزرسانی راحت تر و سریع تر بروزرسانی آسان اما زمان‌بر

نتیجه گیری

در این قسمت باید نیازهای کاربر را شناسایی کرد و این امر مهمی برای کار با دستگاه‌های زیروکلاینت و تین کلاینت است. در تین کلاینت این ابزار به‌صورت کاملا انعطاف‌پذیر برای کاربر طراحی‌شده است.
ادمین های شبکه و مدیران بخش IT به‌آسانی می‌توانند با آزاد کردن نرم‌افزارهای کاربردی مناسب برای کاربر میزان دسترسی به ابزار برنامه‌های کاربردی مثل مایکروسافت آفیس و یا برنامه‌های گرافیکی را قادر سازند.
به‌علاوه یوزر می‌تواند از ابزارها و نرم‌افزارهای نصب‌شده روی سرور مثل مرورگر یا maile browser و… استفاده کند.

یک مقایسه کلی که می‌توان از نتیجه مباحث بالا گرفت این است که تین کلاینت برای محیط‌هایی که از چند پروتکل استفاده می‌کند مناسب است. و دارای پشتیبانی بهتر در محیط کاری است.
در زیروکلاینت یوزر فقط از برنامه‌های روی دسکتاپ می‌تواند استفاده کند. ولی خب نرم‌افزارهای گرافیک بالا را هم پشتیبانی می‌کند.
همچنین می‌توان گفت زیروکلاینت مناسب برای افرادی است. که برای کار با نرم‌افزارهای گرافیکی نیاز به گرافیک با دقت بالا دارند.
زیروکلاینت به آپدیت کمتری احتیاج دارد و برای مکان‌های CAD بسیار مناسب و ایده آل است. همچنین دارای عملکرد خوبی در ویدیو می‌باشد.

 آگاه شوید تا به راحتی استفاده کنید.

دانلود pdf با تفاوت زیرو کلاینت و تین کلاینت بیشتر آشنا شوید.

4.2/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *