بهترین روش‌ها برای افزایش بهره ‌وری در انواع روش ‌های دورکاری

روش های دورکاری

دورکاری به عنوان یک روش نوین برای انجام وظایف شغلی در سال‌های اخیر به محبوبیت بسیاری دست پیدا کرده است. این روش مزایای متعددی از جمله انعطاف پذیری بیشتر، تعادل بهتر بین کار و زندگی و صرفه جویی در زمان و هزینه برای کارمندان و کارفرمایان به ارمغان می‌آورد. در این مقاله به بررسی روش های دورکاری مختلف و ارائه راهکارهایی برای موفقیت در این نوع کار می‌پردازیم.

انواع روش های دورکاری

برخی از رایج‌ترین روش‌های دورکاری عبارتند از:

کار از راه دور

این رایج‌ترین نوع دورکاری است. کارمندان از راه دور از خانه یا هر مکان دیگری به غیر از دفتر شرکت کار می‌کنند. آن‌ها معمولا از طریق رایانه، تلفن و ایمیل با کارفرمایان و همکاران خود ارتباط برقرار می‌کنند.

کار انعطاف پذیر

کارکنان در دورکاری انعطاف پذیر برنامه کاری خود را تعیین می‌کنند. آن‌ها می‌توانند تمام وقت یا پاره وقت کار کنند و ساعات کاری خود را به دلخواه تنظیم نمایند. کار انعطاف پذیر می‌تواند شامل دورکاری، کار در محل کار یا ترکیبی از هر دو باشد.

کار آزاد

فریلنسرها خوداشتغال هستند و برای خود کار می‌کنند. آن‌ها معمولا با چندین مشتری به صورت قراردادی کار می کنند و می‌توانند از راه دور، در محل کار یا ترکیبی از هر دو کار کنند.

مشاغل مجازی

شغل مجازی یکی از روش های دورکاری است که تماما از راه دور انجام می‌شود. این مشاغل ممکن است شامل خدمات مشتری، بازاریابی، فروش یا پشتیبانی فنی باشد. کارمندان دورکار اغلب انعطاف ‌پذیری بیشتری در برنامه‌های کاری خود دارند که می‌تواند به آن‌ها در ایجاد تعادل بهتر بین کار و زندگی کمک کند. دیگر کارمندان دورکار مجبور نیستند به محل کار رفت و آمد کنند و در نهایت در زمان و هزینه آن‌ها صرفه ‌جویی خواهد شد. افراد دورکار اغلب بهره وری بیشتری دارند زیرا در محیطی بدون حواس پرتی کار می‌کنند. کارمندان دورکار از شغل خود راضی‌تر هستند و استقلال و انعطاف پذیری بیشتری دارند.

انواع روش های دورکاری

ابزارهای لازم برای دورکاری

ابزارهای زیادی برای دورکاری وجود دارد، اما برخی از ضروری‌ترین ابزارها عبارتند از:

کامپیوتر

کامپیوتری که به اندازه کافی قدرتمند باشد تا تمام برنامه‌ها و ابزارهایی را که برای کارتان نیاز دارید، اجرا کند.

اینترنت قوی

اتصال به اینترنت قابل اعتماد برای برقراری ارتباط با کارفرمای خود و دسترسی به فایل ها و برنامه‌های مورد نیازتان.

تلفن

تلفن برای برقراری ارتباط با کارفرمای خود، همکاران و مشتریان استفاده می‌شود.

نرم افزار کنفرانس ویدیویی

برنامه کنفرانس ویدیویی برای برگزاری جلسات و رویدادهای مجازی در تمام روش های دورکاری کاربرد دارد.

ابزارهای مدیریت پروژه

این ابزار مدیریت پروژه برای انجام وظایف در مهلت مقرر.

ابزارهای ذخیره سازی ابری

ذخیره سازی ابری برای ذخیره و به اشتراک گذاری فایل‌ها.

برنامه های امنیتی

برنامه‌های امنیتی برای محافظت از رایانه و داده‌های شما در برابر ویروس‌ها و بدافزارها. در اینجا چند نکته برای انتخاب ابزارهای مناسب برای دورکاری آورده شده است:

 • قبل از شروع به جستجوی ابزار، به این فکر کنید که برای انجام کار خود به چه چیزی نیاز دارید. چه برنامه‌ها و ویژگی‌هایی برای شما مهم هستند؟
 • ابزارهای دورکاری می‌توانند از نظر قیمت از رایگان تا بسیار گران باشند. قبل از شروع خرید، بودجه خود را تعیین کنید.
 • قبل از انتخاب یک ابزار، نظرات سایر کاربران را بخوانید. این به شما کمک کند تا از ابزارهایی که قابل اعتماد و کاربرپسند نیستند جلوگیری کنید.

بسیاری از ابزارهای دورکاری نسخه‌های آزمایشی رایگان را ارائه می‌دهند. قبل از خرید اشتراک، حتما نسخه آزمایشی یک ابزار را امتحان کنید تا مطمئن شوید که برای شما مناسب است. با ابزارهای مناسب می‌توانید یک تجربه دورکاری موفق داشته باشید.

نکاتی برای موفقیت در انواع روش های دورکاری

مدیریت زمان

هر روز صبح راس یک ساعت مشخص کار خود را شروع کنید و در طول روز زمان استراحت و ناهار خود را مشخص کنید. وظایف خود را به ترتیب اهمیت لیست کنید و در طول روز آن‌ها را انجام دهید. از برنامه‌های تقویم، لیست کارها و تایمر برای مدیریت زمان خود استفاده کنید.

ابزارهای لازم برای دورکاری

ارتباطات

به طور مرتب با همکاران و مدیر خود تماس بگیرید، ایمیل بفرستید و یا از طریق چت آنلاین با آن‌ها در ارتباط باشید. در جلسات آنلاین تیم خود شرکت کنید و از این طریق با آن‌ها تعامل داشته باشید. از ابزارهای مختلفی مانند  Slack، Zoom، Google Meet و غیره برای برقراری ارتباط با همکاران خود استفاده کنید.

محیط کار

در خانه فضایی را به عنوان محل کار خود اختصاص دهید و از آن فقط برای کار استفاده کنید. مرتب بودن فضای کار به شما کمک می‌کند تا تمرکز خود را حفظ کنید. از یک میز و صندلی مناسب و همچنین تجهیزات کامپیوتری مورد نیاز خود استفاده کنید.

سلامتی و تناسب اندام

در طول روز به طور مرتب استراحت کنید. هر 30 تا 60 دقیقه یکبار از جای خود بلند شوید و کمی حرکت کنید. سعی کنید هر روز به مدت 30 دقیقه ورزش کنید. از غذاهای سالم و مقوی استفاده کنید و از خوردن غذاهای ناسالم و پرچرب خودداری کنید.

نکات دیگر:

 • دوری از حواس پرتی: در حین کار از چک کردن تلفن همراه و یا تماشای تلویزیون خودداری کنید.
 • تعادل بین کار و زندگی ایجاد کنید: زمانی را برای کار و زمانی را برای زندگی شخصی خود اختصاص دهید.
 • از خودتان مراقبت کنید: به اندازه کافی بخوابید، غذای سالم بخورید و به طور مرتب ورزش کنید.

با رعایت این نکات می‌توانید تقریبا در تمام روش های دورکاری موفق باشید و از مزایای آن مانند انعطاف‌پذیری بیشتر در زمان و مکان کار، کاهش هزینه‌ها و افزایش تعادل بین کار و زندگی بهره‌مند شوید.

مزایای دورکاری

دورکاری از فناوری اطلاعات و ارتباطات راه دور استفاده می کند تا کارمندان را قادر سازد تا وظایف خود را انجام دهند و با یکدیگر از دور همکاری کنند. بسته به ماهیت کار و نیازهای شرکت، دورکاری را می توان با یک خط تلفن ساده یا راه اندازی کامل دفتر انجام داد.

مزایای دورکاری برای کارمندان

تمام روش های دورکاری نیاز به رفت و آمد را از بین می‌برند. این نه تنها باعث صرفه جویی در هزینه های مربوط به رانندگی می‌شود، بلکه باعث صرفه جویی در وقت آن‌ها و کاهش ترافیک در منطقه می‌شود. مزایای کارکنان عبارتند از:

 • صرفه جویی در سوخت، عوارض، تعمیر و نگهداری خودرو و پارکینگ
 • نیاز به جابجایی را از بین می‌برد
 • زمان آزاد بیشتر و تعادل کار/زندگی بهبود یافته
 • فرصتی برای برنامه ریزی انعطاف پذیر فراهم می‌کند
 • استرس را کاهش می‌دهد
 • بهره وری و رضایت شغلی را افزایش می‌دهد

مزایای دورکاری برای کارفرمایان

روش های دورکاری ابزاری قدرتمند برای استخدام و حفظ کارفرمایان در بازار کار رقابتی می‌باشد. از کاهش هزینه‌ها گرفته تا بهبود رضایت کارکنان مزایای زیادی وجود دارد که کارفرمایان می‌توانند با قابلیت‌های دورکاری از آن بهره‌مند شوند. این مزایا عبارتند از:

 • افزایش بهره وری کارکنان
 • افزایش رضایت کارکنان
 • جذب و حفظ کارکنان بهبود یافته است
 • کاهش غیبت
 • کاهش نیاز به فضای اداری و پارکینگ
 • فرصتی برای استخدام نیروهای ماهر از خارج از منطقه
 • توانایی کاهش ترافیک و بهبود جامعه
 • انعطاف پذیری برای تداوم عملیات تجاری در طول بحران

دورکاری می‌تواند یک روش عالی برای انجام وظایف شغلی باشد. با انتخاب روش مناسب و استفاده از ابزارهای لازم می‌توانید در دورکاری موفق باشید و از مزایای متعدد آن بهره مند شوید.

نتیجه گیری

تمام روش‌ های دورکاری به همان اندازه که برای کارمندان فایده دارد برای کارفرمایان نیز دارد. از صرفه جویی در هزینه‌ها گرفته تا سلامتی کارکنان، مزایای آن بیشتر از این‌هاست. امیدواریم این مقاله همه چیزهایی را که برای اجرای استراتژی دورکاری نیاز دارید، ارائه اداه باشد.

ثبت امتیاز post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *