نتایج در این بخش نمایش داده می شود

شرح تفاوت اینترنت ADSL و VDSL

تفاوت اینترنت ADSL و VDSL

وعده جایگزینی VDSL با ADSL و نصب ۵ میلیون پورت VDSL تا پایان سال ۹۹ به منظور افزایش سرعت اینترنت ثابت داده شده بود اما این وعده به سرانجام نرسید. در ادامه به معرفی هریک و بیان تفاوت اینترنت ADSL و VDSL خواهیم پرداخت تا با کارایی این نوع اینترنت بیشتر آشنا شوید.

تعریف کلی از DSLAM

DSLAM یک ابزار دسترسی اشتراکی است که برای ایجاد فرآیند DSL مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت DSL کانکشن‌ها را از کاربران دریافت می‌کند و آن‌ها را به یک اتصال واحد و با ظرفیت بالا برای اینترنت تولید می‌کند. از جمله مزایای DSLAM میتوان به این موارد اشاره نمود: DSLAM‌ها انعطاف‌پذیر بوده و می‌توانند از چندین نوع DSL پشتیبانی کنند. البته این فقط مزیت و کارایی DSLAM نیست، بلکه این ابزار می‌تواند عملکردهای بیشتری را از جمله مسیریابی و تعیین آدرس IP برای مشتریان پشتیبانی و ایجاد کند.

DSL چه کاربردی دارد؟

اگر بخواهیم یک تعریف کلی از DSL داشته باشیم به این صورت است که: نوعی فناوری حساس به فاصله است که با افزایش طول اتصال، کیفیت سیگنال و سرعت کم خواهد شد. اینترنت ADSL و VDSL از طریق بستر و مودم DSL دریافت می‌شود. برای دریافت اینترنت باکیفیت ADSL حداکثر فاصله بین ADSL و مودم DSL و DSLAM می‌بایست ۵۴۶۰ باشد. یکی از دلایلی که بعضی مشتریان سرعت ADSL کمتری نسبت به بقیه دارند. فاصله زیاد خانه یا شرکت آن‌ها با مرکز مودم DSL است.

ADSL

ADSL چیست؟

ADSL مخفف Asymmetric Digital Subscriber Line به معنای خط اشتراک دیجیتال نامتقارن است. که از فناوری بستر DSL پشتیبانی می‌کند. در این نوع اینترنت، از خطوط مسی تلفن استفاده شده است. البته داده‌های صوتی و اینترنت با فرکانس‌های متفاوت منتقل می‌شوند. مقرون به صرفه بودن یکی از مزایایی است که کاربران را ترغیب به استفاده از این نوع اینترنت می‌کند. علاوه بر این تفاوت اینترنت ADSL و VDSL در این است که ADSL نیازی به سیم کشی جداگانه و تجهیزات خاص ندارد. و با همان سیم کشی تلفن قابل اجرا و پیاده سازی است. به همین علت ترجیح کاربران خانگی به استفاده از آن است.

یکی از بزرگترین مشکلات ADSL متفاوت بودن سرعت دانلود و آپلود است. سرعت دانلود این مدل حداکثر تا ۲۵ مگابایت و سرعت آپلود خیلی پایین‌تر از این عدد می‌باشد. که به دلیل همین اختلاف به ADSL، نامتقارن می‌گویند. البته نسل جدید یعنی ADSL2+، برای افرادی که تا شعاع ۲ کیلومتری مرکز مخابراتی هستند، امکان دریافت سرعت انتقال بالاتری را می‌دهد. بیشتر کاربران مسکونی، دستگاه فرستنده-گیرنده را با نام DSL می‌شناسند. توجه نمایید که بیشتر دستگاه‌های ADSL فروخته شده توسط شرکت‌های ISP، فرستنده –گیرنده هستند. اما دستگاه‌هایی که بیشتر در شرکت‌ها و فروشگاه‌های مختلف استفاده می‌شوند، ممکن است که با دیگر تجهیزات شبکه ترکیب شده باشند.

 VDSLI چیست؟

VDSL مخفف عبارت Very-high-bit-rate Digital Subscriber Line به معنای خط مشترک دیجیتال با سرعت انتقال بالا به عنوان جدیدترین فناوری‌های DSL شناخته شده است. سیگنال‌های اینترنت در VDSL از فیبر نوری به جای خطوط عادی در ADSL استفاده می‌شود. از این رو سرعت انتقال بسیار بالاتری خواهد داشت. علاوه بر این باعث می‌شود تا کاربران تجربه بهتری نسبت به استفاده از ADSL داشته باشند. هرچند که راه‌اندازی این فناوری نیاز به سرمایه‌گذاری مالی کلانی دارد. VDSL2 نوع جدیدتر بوده که باعث می‌شود تا داده‌ها با سرعت دانلود و آپلود ۱۰۰ مگابایت در ثانیه در محدوده ۱.۲ کیلومتری انتقال پیدا کنند.

تفاوت های مودم ADSL و VDSL

تفاوت اینترنت ADSL و VDSL

در حالی که سرعت دانلود و آپلود ADLS اختلاف زیادی با هم دارند. در VDSL چنین اختلافی وجود نداشته و سرعت آن حداقل سه برابر ADSL است. البته نسل اولیه VDSL دارای سرعت دانلود ۵۲ مگابایت و آپلود ۱۶ مگابایت بود که حالا در VDSL2 به ۱۰۰ مگابایت رسیده است. تفاوت اصلی بین این دو، سرعت اتصال به اینترنت است. و VDSL سرعت بسیار بالاتری نسبت به ADSL دارد.

  • با استفاده از VDSL می‌توان برنامه‌هایی را که به پهنای باند بالا نیاز دارند مانند اسکایپ بدون هیچ مشکلی و تاخیری اجرا کرد.
  • VDSL دسترسی بیشتر و بهتری نسبت به ADSL دارد البته در ایران هنوز اجرایی نشده است. در عوض، وزارت ارتباطات به سمت استفاده از اینترنت نسل پنجم رفته است.
  • VDSL به دلیل نیاز به فیبرنوری به بودجه‌ی بالایی برای تامین زیرساخت نیاز دارد. که در مقایسه با آن ADSL را میتوان با کمترین هزینه و مشکل پیاده‌سازی کرد.
  • هر دو قدرت سیگنال خود را با افزایش فاصله از دست می‌دهند؛ اما در VDSL سرعت ضعیف شدن بیشتر است.

تفاوت های مودم ADSL و VDSL

  • مودم‌های VDSL می‌توانند تا حداکثر ۱۰۰ مگابایت بر ثانیه را دانلود کنند که این مقدار برای مودم‌های ADSL چیزی حدود 16 مگابایت بر ثانیه است.
  • مهم‌ترین تفاوت اینترنت ADSL و VDSL این است که مودم‌های VDSL قیمت بالاتری هم در خرید و هم در پیاده‌سازی نسبت به مودم‌های ADSL دارند.
  • دسترسی به VDSL محدود است. یعنی ممکن است که فردی در نقطه‌ای دور افتاده نتواند از این مودم استفاده کند. البته این تا زمانی است که هنوز تمامی نقاط از این فناوری پشتیبانی نمی‌کنند.

نتیجه گیری

یکی از دلایل طول کشیدن نصب این اینترنت، در انحصار بودن اینترنت ثابت توسط مخابرات بود. که بعد از دو سال، انحصار نصب کابل فیبر نوری از مخابرات درآمد و سپس قراردادی بین آسیاتک و مخابرات برای پیاده‌سازی و شروع امضا شد. اما به دلیل کوتاهی مخابرات در اجرای تعهدات مالی خود و همکاری نکردن با شرکت‌های خصوصی، این پروژه فقط با یک میلیون پورت VDSL اجرایی شد. تفاوت اینترنت ADSL و VDSL بسیار فاحش است. و اینترنت VDSL خیلی فراتر از اینترنت ADSL است. سرعت بالایی که تا ده برابر ADSL می‌رسد، یکی از مهم‌ترین مزایایی است که هر کشوری را ترغیب به استفاده از این فناوری کرده است.

5/5 - (1 vote)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *