آشنایی با سرور 

سرورها دسته ای از رایانه ها هستند که با هدف کاربری سنگین به صورتی طراحی شده اند که همزمان چندین نفر از آن ها سرویس بگیرند. و از نظر فیزیکی هم به گونه ای طراحی شده اند که بتوانیم آن ها را درون محفظه های مخصوص (Rak) قرار دهیم. تا از نظر امنیت و شرایط مطلوب فیزیکی (دما و رطوبت) و سهولت در دسترسی شرایط بهتری را برای آن ها فراهم کنیم. این دسته از رایانه ها نیز همانند: ایستگاه های کاری دیگر تمامی وجه تفاوت با رایانه های معمولی را دارند. و علاوه بر آن نیز موارد زیر نیز به عنوان تفاوت های عمده آن ها با ایستگاه های کاری است:

تفاوت سرور با دیگر ایستگاه های کاری

سخت افزار سرور ها به گونه ای طراحی شده است که قابلیت افزونگی (redundant) را داشته باشد. یعنی در مورد سخت افزارهایی که عمدتا نرخ خرابی بیشتری نسبت به دیگر سخت افزارها دارند مانند: منبع تغذیه(power) و حافظه جانبی(HDD ,SSD) در آن ها بیشتر از یک عدد به صورتی تعبیه شده که همزمان در مدار هستند. و با خرابی یکی از آن ها علاوه بر اینکه اطلاعاتی از دست نرود بلکه حتی سرور خاموش نیز نشود و بتوان قطعه معیوب را در زمانی که سرور روشن و در حال کار است تعویض نمود (Hot Plug).

حفظ امنیت فیزیکی اطلاعات در سرورها بسیار مورد توجه قرار گرفته، به نحوی که یک قطعه سخت افزاری مجزا با نام کارت مدیریت آرایش حافظه ها( Raid Controller) در آن ها تعبیه شده است. که می‌تواند آرایش های مختلف و متنوعی را برای ایجاد افزونگی و سرعت و بهره وری بیشتر در مورد حافظه های جانبی اعمال و مدیریت کند.

(به عنوان مثال: با انتخاب ۴ دیسک و برقراری آرایش استاندارد شماره (۱۰ Raid) بین آن ها میتوان علاوه بر اینکه به سرعت ۲ برابری در تبادل اطلاعات دست یافت این آرایش تحمل خرابی ۱ یا ۲ حافظه را دارد به صورتی که اطلاعاتی از دست نرود و یا خاموش نشود.) البته توجه داشته باشید که این قابلیت را نیز همه ایستگاه های کاری و بعضی از رایانه های معمولی نیز دارند. با این تفاوت که به دلیل عدم وجود سخت افزار مخصوص این کار در آن ها یا عمدتا به صورت نرم افزاری انجام می شود. و یا آن قطعه سخت افزاری توانی مشابه سرورها ندارد البته در ایستگاه های کاری میتوان این قطعه سخت افزاری را با شکل PCI برروی مادر برد نصب و از قابلیت آن ها بهره برد اما سرورها به صورت پیش فرض این قطعه سخت افزاری را به همراه دارند.

ظاهر سرورها به گونه ای طراحی شده است که بتوان تمامی سرورها را در محفظه های استاندارد (Rack) در تعداد زیاد نصب کرد. و تهویه هوای همگی آن‌ها متناسب با این محفظه به گونه ای طراحی شده است که هوای خنک را از طریق فن های پرقدرت و متعدد از روبرو مکش می‌کند. و این جریان هوا در مسیر خود به سمت انتهای سرور توسط باله هایی مخصوص که داخل سرور تعبیه شده است خنک سازی تمام قطعات مورد نیاز را به نحو مطلوب انجام میدهد و از انتهای سرور خارج می‌شود.

میان افزار هوشمندی در سرورها تعبیه شده است که میتوان از طریق آن دسترسی BIOS در رایانه ها در زمانی که سرور روشن و مشغول به کار است از طریق شبکه در اختیار داشت. با این دسترسی میتوان تمامی اطلاعات لازم مربوط به وضعیت سلامتی تمامی قطعات سخت افزاری را از راه دور مشاهده کرد. و برخی از تنظیمات سخت افزاری را نیز بی نیاز از خاموش کردن و یا ری استارت کردن سرور انجام داد. و همینطور تصویر خود سرور را نیز از همین طریق مشاهده کرد به نحوی که نیازی به اتصال مستقیم یک نمایشگر به سرور نباشد و این تصویر را نیز از طریق مرورگر یک رایانه که در شبکه است مشاهده کرد.

توسعه پذیری نیز یک مشخصه است که در سرورها به آن توجه ویژه ای شده است به نحوی که برای هر نوع نیاز قطعات سخت افزاری متنوعی تولید شده است که میتوان این تجهیزات را برروی سرور مستقر کرد. به عنوان مثال در شرایطی که نیاز به تعداد زیادی هارد داریم میتوان برروی یک سرور معمولی بیش از ۲۰ عدد هارد نصب کرد.و یا زمانی که به تعداد زیادی درگاه شبکه نیاز داریم میتوان برروی یک سرور تعداد بسیاری کارت شبکه نصب کرد.

پشتیبانی طولانی مدت تر در سرورها بسیار پراهمیت است. یعنی شرکت های تولیدکننده سرور به جهت این که این دستگاه ها گران قیمت هستند و به گونه ای طراحی شده اند که طول عمر بیشتری نسبت به انواع دیگر اشکال رایانه داشته باشند مدت زمان بیشتری برای آن ها به روزرسانی های نرم افزاری ارائه میدهد.

مقایسه و بیان تفاوت دو سرور رکمونت و تاور

سرور رکمانت بخریم (Rack Mount) و یا به شکل رومیزی (tower)

سرورها در یکی از انواع رکمانت یا تاور عرضه می‌شوند و در اغلب موارد سوال اصلی این است که کدام یک از انواع سرورها برای شما مناسب تر است؟
اگر در مجموعه خود رک استاندارد (باعمق ۱۰۰ سانتی متر) دارید منطقی و بهینه است که سرور شما از نوع رکمانت باشد. تا بتوانید ضمن نصب آن در فضای رک،‌ تهویه و امنیت بیشتری را برای آن فراهم کنید.
و بتوانید از نزدیک بودن آن به دیگر اجزای مستقر در رک نهایت استفاده را ببرید. اما اگر رک ندارید می‌توانید از شکل برجی آن استفاده کنید. اما تمامی تفاوت ها در شکل ظاهری و محل قرارگیری سرور خلاصه
نمی‌شود بلکه موارد زیر نیز جز عمده تفاوت های این دو دسته هستند.

 • در سرورهای تاور گردش هوا همانند رایانه های رومیزی است در حالی که گردش هوای سرورهای رکمانت همانطور که دربالا به آن اشاره شد متفاوت است.
  لذا در سرورهای تاور میتوان از انواع کارت گرافیک های سری دسکتاپ استفاده کرد در حالی که در سرورهای رکمانت به دلیل محدود بودن جای کارت گرافیک نمیتوان از هرنوع کارت گرافیکی استفاده کرد.

 • در سرورهای تاور رایزر های توسعه ای کمتری در دسترس است و شمار این PCI ها در سرورهای رکمانت بیشتر است.

 • معمولا در سرورهای تاور نسبت به مدل هم رده رکمانت از نظر سخت افزار تعداد ماژول کمتری برای قراردادن RAM وجود دارد.

 • در سرورهای رکمانت نسبت به تاور معمولا درگاه های بیشتری برای توسعه سخت افزاری وجود دارد.

کدام برند در خرید سرور برای شما بهتر است؟

یک کلام ختم کلام در ایران فقط سرورهای برند HP مناسب است. چرا؟ در ادامه توضیح خواهیم داد.

 1. بالاترین پرفورمنس در بین برندها متعلق به برند DELL است. و با وجود این که سهم بازار (طبق آمار سال ۲۰۲۱) برای این برند در دنیا کمی بیشتر از برند hp است.(جایگاه اول متعلق به dell و جایگاه دوم در سهم بازار متعلق به برند hp است.) اما در ایران بیش از ۹۰درصد بازار در اختیار برند hp است. این موضوع شاید به دلیل قیمت پایین hp و ماهیت شرکت dell بوده است. که یک شرکت نیمه دولتی آمریکایی است. و روابط ایران و آمریکا همواره با مشکل روبرو بوده و متاثر از این روابط.
 2. تفاوت پرفورمنس بین دو برند مذکور به اندازه تفاوت قیمت نیست یعنی برند hp مقرون به صرفه تر است.
 3. هزینه لایسنس ها در برند dell بسیار بیشتر از برند hp است و در اغلب کاربری ها برای برند hp نیاز به خریداری لاینسس نیست.
 4. در ایران لوازم جانبی برای برند hp به وفور و برعکس برای برند dell بسیار محدود است .
 5. برندهای دیگر همانند: cisco/ ibm/asus و … نه تنها مزیت قیمتی نسبت به hp ندارند و عمدتا با یک مشخصات ثابت پایین ترین قیمت متعلق به hp است بلکه از نظر پرفورمنس نیز برند hp با فاصله نسبت به دیگر برندها کار می‌کند.
 6. در دیگر موارد نیز مانند: کیفیت ساخت/ طول عمر/ ماژول های توسعه / لوازم جانبی/ قطعات یدکی و … نیز برند hp در ایران پرچم دار بلا منازع است.
تفاوت سرور نسل G10 و G9

تفاوت در نسل های سرور در چیست؟

 • استانداردها در سرورها بسیار سخت گیرانه تر انتخاب می‌شوند. و دیرتر نیز به روزرسانی می‌شوند به عنوان مثال: در زمان نگارش این محتوا برای رایانه های شخصی استاندارد DDR5 در حال استفاده است. اما برای سرورها نه تنها وارد بازار نشده است بلکه زمان بندی ورود به بازار آن هم مشخص نیست. مخلص کلام این که یک نسل از سرور بسیار دیرتر نسبت به یک نسل از رایانه های شخصی قدیمی می‌شود. و معمولا هر نسل از سرورها حدود ۵ سال در بورس بازار است اما این عدد در رایانه های معمولی کمتر از ۳ سال است.

 • کاربری های سرور متفاوت از کاربری رایانه ها است. و سرورها با اهداف مشخص تهیه می‌شوند و شاید برای آن هدفی که قصد تهیه سرور دارید نسل سرور تاثیری محسوس در کاربری نداشته باشد و برای شما مقرون به صرفه نباشند.

 • معمولا فقط سرورهای نسل به روز در بازار به صورت نو وجود دارد لذا اگر صرفا قصد خرید server نو دارید و امکان خرید سرور دست دوم ندارید انتخاب شما محدود به آخرین نسل است.(به ندرت سرور نو از یک نسل پایین تر در بازار پیدا می‌شود و آن هم قیمت بالایی دارد که نسبت به خرید سرور نسل آخر به صرفه نیست.)

مثلا اگر هدف شما از تهیه سرور اختصاص آن به عنوان سرور حسابداری است نسل ۸ و ۹ و ۱۰ برای این نوع کاربری تفاوت محسوسی در پرفورمنس ندارد. و شما می‌توانید به جای این که بر نسل سرمایه گذاری کنید بر روی تعداد سرورها سرمایه گذاری کنید. یعنی با یک بودجه مشخص به جای خرید یک سرور نسل ۱۰ می‌توانید ۲ عدد سرور نسل ۹ بخرید. و این دو را همزمان در مدار قرار دهید و پشتیبان یکدیگر باشند.
اما اگر هدفتان از تهیه سرور راه اندازی سرویس VDI است قطعا پرفورمنس سرور نسل ۱۰ بسیار محسوس خواهد بود. بنابراین مهم ترین پارامتر در تعیین نسل server کاربری مد نظر شما است.

قطعات و لوازم جانبی سرورها

پردازنده سرورها در مقایسه با پردازنده های رایانه‌های شخصی هسته‌ها و حافظه (Cache) بیشتری دارد و وظیفه آن را هم که می‌دانیم.

حافظه اصلی در سرورها دارای قطعه سخت افزاری (چیپ) مخصوص تصحیح خطا با نام ECC است. (Error Correction Code) که دلیل وجود این قطعه مهم و گران قیمت جلوگیری از بروز خطا در حافظه اصلی می‌باشد. تا منجر به هنگ کردن سیستم نشود. این حافظه در سرورها در تعداد زیاد و حجم بسیار زیاد می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. و علاوه بر این موارد دارای تکنولوژی‌های مختلفی است که کاربردهای خاص دارند مانند: Persistent.

حافظه جانبی (SSD، HDD و…) در سرورها علاوه بر SATA که در رایانه‌های شخصی پرکاربرد است، استاندارد SAS را پشتیبانی می‌کند. که پهنای باند بسیار بیشتر و تعداد ارتباط همزمان بیشتر بر روی یک کابل را در اختیار ما قرار می‌دهد. و البته استاندارد SAS ویژگی‌های بیشتری در مقایسه با استاندارد SATA دارد.

این حافظه سخت افزاری (Raid Controller) همانطور که در بالا به آن اشاره شد، مسئول مستقیم مدیریت آرایش و چیدمان حافظه‌های جانبی در سرورها است که بسیار مهم است.

این باتری وظیفه آن را دارد تا در زمان قطعی برق بتواند محاسباتی که در کنترلر در حال انجام بوده را به ثمر برساند و باعث از دست رفتن اطلاعات نشود.

پاور یا منبع تغذیه (Power) در سرورها حداقل دو عدد برای سرور تعبیه شده است که اگر به هر دلیل یکی از پاورها دچار مشکل شد، بدون خاموشی و قطعی پاورهای دیگر در مدار باشند. و پاور خاموش نشود، پاور در سرورها بسیار هوشمندتر از رایانه‌های معمولی است و وضعیت سلامت آن را از طریق iLO میتوانیم مشاهده کنیم

رایزرها دستگاه‌هایی هستند شبیه درگاه PCI که به جهت توسعه سخت افزاری در سرورها در انواع مختلف وجود دارد تا بتوانم سخت افزارهای مورد نیاز خود را مانند کارت شبکه، کارت کنترلر حافظه، کارت گرافیک و دیگر کارت‌ها بر روی آن‌ها قرار دهیم.

همان بدنه سرور است که کلیه قطعات بر آن سوار می‌شوند.

همانند مادربرد در رایانه‌های شخصی، برد اصلی است که تمام ارتباطات به آن ختم می‌شود.

فضای خالی در سرورها است که می‌تواند برای قرار گرفتن حافظه‌های جانبی در شکل‌های مختلف (SFF,LFF) مورد استفاده قرار گیرد. این فضاها هم در جلوی سرور و هم در پشت سرور قرار دارند.

این قطعه همان خشاب مخصوص حافظه است که حافظه از طریق آن به صورت خشابی در Bay قرار می‌گیرد.

در سروهای رکمانت، تمام مسئولیت گردش هوا بر عهده فن‌های پرسرعت و هوشمند خود سرور است. و دیگر قطعات فن ندارد (در رایانه‌های معمولی هر قطعه برای تهویه مطلوب خودش می‌تواند فن داشته باشد مانند کارت گرافیک، پاور و …) بنابراین قطعاتی که نیاز به خنک شدن دارند به جای اینکه فن داشته باشند، سینک آلومینیومی دارند. که این سینک با قرار گرفتن در مسیر عبور هوای ایجاد شده توسط فن‌های اصلی، عملیات خنک سازی را انجام می‌دهد. در سرورها، پردازنده‌ها فن ندارند و صرفا سینک دارند.

با توجه به توضیحات بالا، در سرورها پره‌های پلاستیکی وجود دارد تا جریان هوا را دقیقا به سمت سینک‌ها و قطعاتی که گرما تولید می‌کنند، هدایت کند.

در سرورهای رکمانت به جهت سهولت در نصب و بازرسی سرور برای اینکه بتوانیم همانند یک کشو آن را از داخل رک خارج کنیم، ریل های تعبیه شده است.

در زمانی که بخواهیم سرور را به صورت کشویی از داخل رک خارج کنیم، برای اینکه کابل‌ها آن قطع نشود و سرور خارج نشود، یک بازوی فلزی در پشت آن تعبیه شده است که همزمان با خارج شدن سرور باز می‌شود. و کابل‌های متصل به پشت سرور را هدایت می‌کند.

این قطعه برای محافظت فیزیکی و زیبایی بر روی پیشانی سرور قرار می‌گیرد. تا ضمن یکپارچه سازی ظاهر سرور با قفلی که بر روی خود دارد، جلوی خارج کردن حافظه‌های جانبی را بگیرد.

البته این تمام قطعات سخت افزاری یک سرور نیست، بلکه همانطور که گفته شد مهمترین آن‌هاست و جز مواردی است که در هنگام خرید باید آگاهانه انتخاب و نصب شود. اکنون که با ماهیت آن‌ها آشنا شدید، برای انتخاب دقیق نوع و مشخصات هر یک می‌توانید از متخصصان رهاکو مشاوره رایگان دریافت نمایید.

چرا رها؟

 1. مهم تر از همه، رها در هیچ یک از فروشگاه های خود سرور برای فروش ارائه نمی‌دهد و تمام سرورهای خود را به مشتریان سرویس های خود ارائه میدهد. لذا شایسته است که رها، پایداری و بازدهی سرویس های خود را قربانی عملکرد سرورهای خود نکند، لذا درک این موضوع است که حساسیت رها در ارائه سرورهای دست دوم را توجیه می‌کند همین جا مشخص می‌شود که فروشندگان سرور سرورهای رده A خود را صرفا به مشتریان سرویس های خود ارائه می دهند و مجموعه هایی که صرفا فعل فروش سرور را انجام میدهند توجهی به موارد زیر نمی‌کنند.
 2. رها تمامی سرورهای دست دوم خود را به صورت مستقیم از جبل علی امارات خریداری میکند و ان ها را در مبدا به صورت تک به تک عایق بندی رطوبتی و ضد ضربه می‌کند.
 3. سرورها پس از ورود به انبار رها به صورت اصولی اورهال کامل می‌شود، یعنی اپراتور با دستکش عایق با دستبند ارت سرور را ارت میکند و تمام قطعات(Air flow, Ram, Power, Riser, Storage, cageو…) را از روی مادربرد باز می‌کند، سریال هر قطعه ثبت می شود و قطعات به صورت جدگانه در انبار طبقه بندی می شوند. به عنوان مثال تمامی رم ها بر اساس ظرفیت، باس، برند، رنک و ولتاژ کاری دسته بندی می شوند.

قطعات فوق بر اساس مشخصات فنی دسته بندی شده‌اند، بر اساس وضعیت ظاهری به سه دسته زیر طبقه بندی می‌شوند

 • وضعیت ظاهری شبیه نو: قیمت ۱۵ درصد بالاتر از مبنا با یکسال گارانتی/ قابل افزایش تا سه سال (۲ ساله ۷ درصد و ۳ساله ۱۵درصد)
 • وضعیت ظاهری دست دوم طبیعی: دارای خط و خش متعارف/ (قیمت مبنا با یکسال گارانتی)
 • وضعیت ظاهری معیوب: شامل دفرمی/ ترک/ شکستگی/ کجی/ تعمیرشده/ زنگزدگی/ قطعات غیر اورجینال (۱۵درصد زیر قیمت مبنا با یک هفته مهلت تست)

مراحل مونتاژ سرور در  شرکت رهاکو

 • رم مورد نیاز مشتری به ۶ قسمت تقسیم میشود تا از حداکثر کانال های هر پردازنده استفاده شود و بالاترین پرفورمنس حاصل شود. رم ها باید از یک برند، باس، رنک و با یک ولتاژ کاری و ظرفیت مشابه انتخاب میشوند.

 • هر دو پاور کاملا یکسان انتخاب می‌شوند

 • تمامی قطعات به میز عایق کاری شده مونتاژ برده میشود و توسط کارشناس متخصص مونتاژ با رعایت کلیه موارد ایمنی(دستکش، دستبند ارت، اتصال ارت بدنه سرور) سرور مونتاژ می‌شود.

 • سینک و پردازنده کاملا از سیلیکون تمیز می‌شود و مجددا صرفا از خمیر سیلیکون ژاپنی برند kafuter استفاده می‌شود که در طولانی مدت خشک نمی‌شود و بالاترین رسانایی گرمایی را دارد.

 • سرور روشن می‌شود و ولتاژ القایی بدنه آن اندازه گیری می‌شود.(باید کمتر از۵ ولت باشد)

 • رام سرور فلش میشود.

 • فریم ور بایاس سرور به آخرین ورژن آپدیت می‌شود.

 • آخرین نسخه ESXI بر روی micro SD روی سرور نصب می‌شود.

 • استوریج های مشتری بر روی سرور قرار نمی‌گیرد بلکه پس از مونتاژ تمامی BAY های سرور با استوریج های خود رها پر می‌شود تا صحت عملکرد Controller Raid بررسی شود.

 • از سرور iLO گرفته می‌شود تا صحت عملکرد همه قطعات بررسی شود.

 • بر روی استوریج های رها سامانه های مختلفی جهت به زیر بار بردن CPU/ RAM/GPU/IOpS وجود دارد که به مدت ۴ ساعت قطعات مذکور زیر بار ۱۰۰ درصد قرار خواهند گرفت.

 • باتری raid Controller بایستی طی یکساعت کامل شارژ شود و به ولتاژ استاندارد برسد. که پس از تست iLO حدود یک ساعتی شده است که سرور به برق متصل است باتری از کش جدا می‌شود و ولتاژ آن اندازه گیری می‌شود.

 • استوریج های مشتری بر روی سرور قرار می‌گیرند و آرایش می‌شوند.

 • سرور به قسمت فاوا جهت نصب و راه اندازی سرویس تحویل می‌شوند.

تمامی موارد فوق طبق دستوالعمل اجرا و چک لیست به صورت منظم انجام میشود و بر روی هر سرور قبل از نصب سرویس حدود ۱۰ ساعت کار تخصصی انجام می‌شود(اورهال+مونتاژ و تست)
پس در نظر داشته باشید که طبق موارد بالا برای یک سرور دست دوم با مشخصات سخت افزاری یکسان ۶۰ درصد تفاوت قیمت وجود دارد.

تفاوت-سرور-اصل-و-تقلبی

روش تشخیص اصل بودن قطعات سرور

این موضوع داغ‌‌ترین، پیچیده‌‌ترین، سخت‌ترین و مهم‌‌ترین قسمت در انتخاب یک سرور است که مشتریان، همیشه در این مرحله با چالش‌های زیادی روبرو هستند.

« غیر اصل بودن و یا عدم کارکرد صحیح حتی یک قطعه به ظاهر کم اهمیت، علاوه بر اینکه میتواند پایداری کسب و کار شما را متزلزل کند، ممکن است باعث از دست رفتن اطلاعات و امنیت نیز شود.»

پردازنده و مادربرد غیر اصل ندارد، خیالتان راحت، تکنولوژی آن به قدری بالاست که در مورد پردازنده فقط ۶ تولید کننده اصلی در دنیا دارد که در ایران بیش از ۹۹ درصد از پردازنده‌های شرکت اینتل استفاده می‌کنند، و در مورد مادربرد هم اگر شرکتی به توانایی تولید دست یابد، به دلیل تکنولوژی تولید گران قیمت، امکان رقابت قیمتی با پرچم داران قدیمی در این حوزه را ندارند.

اما در مورد حافظه اصلی، جانبی، قطعات جانبی، اتصالات و دیگر موارد قطعات غیر اصل زیادی در بازار وجود دارد، که به راحتی هم قابل تشخیص نیستند، و صرفا با تست‌های مشخص و بررسی بازدهی آن‌ها می‌توان از اصالت آن‌ها مطمئن شد. و عمدتا از نظر ظاهری بسیار شبیه نسخه‌های اصلی هستند و حتی متخصیصن نیز در تشخیص بصری آن‌ها ممکن است دچار اشتباه شوند.

در این مورد سعی کنید از جای معتبر و با سابقه اقدام به خرید کنید و حتما به گارانتی اصالت کالا توجه کنید، چون غیر اصل بودن حتی یک قطعه به ظاهر کم اهمیت، علاوه بر اینکه می‌تواند پایداری کسب و کار شما را متزلزل کند، ممکن است باعث از دست رفتن اطلاعات و امنیت نیز شود.

هیچ یک از ۴ مورد زیر که متاسفانه حتی در بین متخصصان این حوزه نیز بعنوان ابزار تشخیص اصالت قطعات مورد استفاده قرار میگیرد، ملاک مناسبی برای تشخیص اصالت یک قطعه نیست، حتی رعایت همه آنها نیز در مورد یک قطعه، نوید اصالت آن نیست، لطفا به موارد زیر، توجه ویژه بفرمایید :

تکثیر یک سریال نامبر اصلی هیچ محدودیتی ندارد و آن شرکتی که قطعه غیر اصلی تولید کرده است، برایش هیچ کاری ندارد، سریال اصلی آن قطعه را از روی نمونه اصلی به تعداد زیاد کپی کند و بر روی قطعات تولیدی خودش درج کند، فقط کافی است که سریالها یکسان نباشد و قطعا تمامی قطعات غیر اصلی که ما تا کنون دیده ایم، همگی دارای سریال نامبر درست بوده اند.

نکته مهمی که وجود دارد و کسی به آن توجهی نمیکند و بسیاری از دعاوی صنفی مربوط به شکایات مشتریان مبنی بر غیر اورجینال بودن قطعات مربوط به آن است، این است که مشتری اعلام میکند سریال نامبر یک قطعه را در سایت اچ پی پیدا نکرده است و مدعی غیر اصل بودن آن قطعه است، و بر این اساس پوچ، شکایتی را تهیه و تسلیم اتحادیه رایانه و یا سازمان نظام صنفی کرده است، اما در این شکایت شکست خواهد خورد.

چراکه : – سیاست فروش شرکت اچ پی به اینصورت است که محصولات خود را به سه صورت : «فروش عمومی – فروش برای بازار خاص یک کشور – فروش با قابلیت بدون امکان رهگیری» به فروش میرساند، که قاعدتا همگی اصل و اورجینال هستند، صرفا کالاهایی که برای بازار های جهانی تولید شده اند، سریال آنها قابل رهگیری در سایت اچ پی هستند و در مورد آن دسته از کالاها که با هدف بازار کشوری مشخص تولید شده اند، لازم است در قسمت جستجوی سریال، کشور را به درستی انتخاب کنید در غیر اینصورت جستجوی شما بدون نتیجه خواهد بود.

اما برای حالت سوم، بنا به درخواست بسیاری از نمایندگان فروش رسمی اچ پی که مشتریان امنیتی دولتی دارند، قطعاتی که شرکت اچ پی برای اینگونه سفارشات نمایندگان خود تولید میکنند، غیر قابل رهگیری هستند، که عمده نمایندگان برای اینکه بتوانند به مشتریان دولتی خود بدون مشکل فروش داشته باشند، تقریبا تمامی سفارشات خود را با قابلیت بدون امکان رهگیری سفارش میدهند. در نتیجه اصلا به دنبال بررسی اصالت سریال نامبر قطعات نباشید که هیچ نتیجه ای برای شما نخواهد داشت و فروشنده هایی که نسبت به این موضوع واقف هستند، با بیان اینکه سریال قطعات آنها همگی در سایت اچ پی قابل رهگیری هستند و در نتیجه اصیل هستند و دیگر فروشندگانی که سریال قطعات آنها غیر قابل رهگیری است، حتما کالای غیر اصل ارائه میدهند ، اقدام به گران فروشی و سو استفاده از عدم آگاهی مشتریان میکنند .

این نرم افزار برای این تولید شده است که توسط موبایل بتوان با یک اسکن ساده تمامی مشخصات و اطلاعات مربوط به یک قطعه را سریعا دریافت نمود و نیازی به تایپ کردن آنها نباشد ، این موضوع به هیچ وجه یک ابزار تشخیص اصالت نیست و بنده بعنوان نویسنده این بخش از این محتوی و بعنوان کارشناس اتحادیه، تا کنون قطعه غیر اورجینالی را ندیده ام که بارکد آن توسط این نرم افزار شناسایی نشود! چرا که تولید کننده قطعات غیر اصل حتما به این نکته توجه کرده است و بارکد درست یک نمونه اصیل را بر روی محصول خود درج کرده است.

آن تولید کننده که توانسته یک قطعه با تکنولوژی بالا مانند رم و یا هارد را با قیمت چند ده میلیون تومان را کاملا مشابه نمونه اصلی تولید کند، باور بفرمایید برایش هیچ کاری ندارد که یک لیبل کاغذی و یا هولوگرام را نیز جعل کند، قطعا از تولید چک پول و یا دلار با آن همه ویژگیهای امنیتی سخت تر نیست و سود بیشتری به دنبال دارد، پس ماجرای اینکه برخی از لیبل ها و هولوگرام ها از نظر شکل ظاهری و کیفیت و فونت با یکدیگر تفاوت دارند چیست؟!

بسیار ساده، یک شرکت مانند اچ پی، قطعات خود را در کشورهای متعددی مانند آمریکا، آمریکای جنوبی، چین، تایوان، سنگاپور، مالزی و … تولید میکند و برچسب های همه این تولیدات از یک پرینتر و یک مرکز تولید نمیشود، بلکه در هر کارخانه در هر بازه زمانی ممکن است از دیگر کارخانه های در بازه های زمانی دیگر متفاوت باشد در نوع کاغذ، اندازه، فونت، کیفیت چاپ و … پس توجه به این موضوع نیز بسیار بی اهمیت است.

اولا که همانند موضوع فوق، برای یک تولید کننده که توانسته یک قطعه با تکنولوژی بسیار بالا را کاملا مشابه نمونه اصلی تولید کند، تولید کارتن و بسته بندی قطعا کار سختی نخواهد بود!! دوما اینکه شما برای خرید یک اتومبیل هیچ گاه تک تک قطعات را با بسته بندی جدا از کارخانه سفارش نمیدهید و بعد آنها را مونتاژ کنید، چراکه قیمت تمام شده بسیار بالاتری خواهد داشت، و دلیل حضور این قطعات با بسته بندی مجزا در بازار برای آندسته از مشتریانی است که میخواهند برای سرورهایی که دارند قطعاتی را تعویض و یا اضافه کنند، دقت داشته باشید که سرورهای شرکت اچ پی در بازار به دو صورت ۱- Bundle و ۲-CTO به فروش میرسند.

در روش اول، شرکت تولید کننده سرورهای خود را با مشخصات پایه به همراه چند عدد رم مشخص و چند عدد استوریج به صورت یک پکیج به فروش میرساند و خریدار باید برای مصرف خود منابع سخت افزاری دیگر را خریداری و به آن اضافه کند، و در روش دوم شرکت اچ پی بنا به سفارش نماینده های خود و یا مشتریان خود سرور را بر اساس مشخصات سفارش مونتاژ و در یک بسته بندی کلی ارائه میدهد، اما از آنجایی که برای ایرانیان امکان سفارش به صورت CTO وجود ندارد.

تمامی سرورهایی که در بازار وجود دارد توسط فروشنده بر اساس سفارش مشتریان به روز رسانی میشود و همیشه قطعات مازاد که به صورت پایه بر روی سرور وجود داشته اند و فاقد بسته بندی هستند بر جای میماند که فروشنده این قطعاد مازاد را بر روی سفارش های دیگر قرار میدهد و یا آنها را به صورت مجزا به فروش میرساند، که نبود بسته بندی برای اینگونه قطعات دلیلی بر غیر اصل بودن و یا مستعمل بودن آن قطعه نیست و پیشنهاد میشود از اینگونه قطعات خریداری کنید چون قیمت بسیار مناسب تری نسبت به قطعات دارای بسته بندی دارند.

لازم است که به این باور رسیده باشیم که تولید کننده قطعات غیر اورجینال هر روز و همیشه در حال ایجاد شباهت بیشتر، بین تولیدات خود با نمونه های اصلی است بنابراین تشخیص ظاهری این موضوع تقریبا غیر ممکن است، و باید از روش های تخصصی استفاده کرد که در ادامه به برخی از آنها پرداخته میشود، اما قبل از آن باید توجه داشته باشید که از این پس دیگر نباید از واژه غیر اصل یا فیک استفاده کرد، چون حتی قطعات اورجینال اگر به درستی و با رعایت استانداردهای مونتاژ به کار گرفته نشوند، هنگام تست صحت عملکرد، میتوانند رفتاری مشابه قطعات غیر اصل از خود نشان دهند، لذا ما در پی بررسی صحت عملکرد قطعات هستیم چون یک قطعه اورجینال و اصلی که به درستی وظیفه خود را انجام ندهد برای ما همانند یک قطعه غیر اصل، بی ارزش و مضر خواهد بود.

هر قطعه دارای یک آزمون استاندارد بار است، که برای این آزمون ها نرم افزارهای مختلفی نیز تهیه شده است که نتایج این آزمون ها هستند که نشان دهنده صحت عملکرد هر قطعه است، اما از آنجایی که این روش زمان و انرژی بالایی میطلبد و معمولا در زمان خرید سرور امکانات لازم مهیا نیست، همیشه از فروشنده معتبر و دارای تاییدیه صنفی و سابقه مطلوب خرید کنید و هنگام خرید از وی گارانتی اصالت دریافت کنید، دقت داشته باشید که گارانتی اصالت تاریخ انقضا ندارد و بر اساس آن شما هر زمان که متوجه مشکل در قطعه ای شدید، میتوانید نسبت به تعویض یا مرجوع کردن آن اقدام کنید.

تمامی سرورها دارای یک محیط پیشرفته هستند که قبل از شروع به کار سرور قابل دسترس است در سرورهای برند HP به این محیط پیشرفته iLO میگویند، این محیط امکانات بسیاری را در اختیار ما قرار میدهد که یکی از آنها بررسی جزئی ویژگیهای سخت افزارهای استفاده شده در سرور است و اطلاعات مفیدی به ما میدهد و با مکانیسم های پیچیده و پیشرفته ای که شرکت HP در آن لحاظ کرده است.

این محیط نه تنها قادر به شناسایی قطعات اورجینال خود شرکت است بلکه بعضا اطلاعاتی در خصوص کیفیت عملکرد آنها و مشکلات احتمالی انها نیز ارائه میدهد، این محیط نرم افزاری قادر است با بررسی اطلاعات رمزنگاری شده در چیپست هر قطعه سخت افزاری، مشخصات و حتی میزان استفاده از آن را بررسی کند و گزارش مستندی از وضعیت قطعات در اختیار ما قرار دهد، این روش بهترین روش تشخیص اصالت و کیفیت سخت افزار در زمان خرید است، حتما از متخصصین امر بخواید از طریق iLO قطعات سرور شمارا بررسی کنند.

دقت داشته باشید که یک شرکت همانند HP با حجم فروش بالای خود و سیستم بالغ تولید سخت افزار خود توانسته در گذر زمان به پایین ترین هزینه تولید سخت افزار دست یابد، و برای به دست آوردن سهم بازاری بیشتر در بین رقبا سعی در ارائه قیمت های رقابتی دارد، و تولید کننده های قطعات غیر اصل، محصولات خود را با اختلاف قیمت جزئی نسبت به نمونه های اصلی به بازار ارائه میدهند.

درنتیجه یک فروشنده معتبر، اعتبار خود را بسیار ارزشمند تر از این مابه تفاوت جزئی میداند و تمام تلاش خود را برای افزایش اعتبار خود و ارائه کالای با کیفیت ارائه خواهد داد، چون مشتریان این گونه کالاهای اینتر پرایز، مشتری یکباره نیستند و قطعا سود هر فروشنده در تعامل بلند مدت با آن خریدار است، که این موضوع میتواند با ازائه کالای نامرغوب دچار تعارض شود، پس بدیهی است که فروشنده معتبر ، اعتبار خود را قربانی نکند.

این مورد بسیار مهم است، لذا لطفا توجه ویژه داشته باشید. در انتخاب یک حافظه جانبی عمدتا موارد زیر اهمیت دارد :

 1. سرعت خواندن و نوشتن
 2. سرعت دسترسی تصادفی یا IOpS
 3. طول عمر
 4. ظرفیت
 5. شکل ظاهری یا Form Factor
 6. درگاه ارتباطی

به طور کلی انواع حافظه‌های جانبی به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند (نوارهای مغناطیسی در دسته بندی حافظه های سرد قرار می‌گیرند):

 • حافظه‌های مبتی بر دیسک چرخان یا هارد دیسک ـ HDD : Hard Disk Drive

هار دیسک ها عمدتا در دو شکل ظاهری کوچک ۲/۵ اینچی (SFF : Small Form Factor) و یا بزرگ ۳/۵ اینچی (LFF : Larege Form Factor) در بازار وجود دارند.

 • حافظه‌های مبتی بر فلش یا حافظه‌های جامد (بدون تحرک) ـ SSD : Solid State Drive

SSD ها در تنوع بیشتری شکل ظاهری در بازار وجود دارند شامل: ۲,M ,m-SATA -SFF SSD ,PCI NVMe SSD  که هر کدام از آنها مشخصات ۶ گانه (در بالا گفته شد) متفاوت از دیگری دارند.
درگاه‌های ارتباطی کاربردی موجود در بازار شامل : Sata۲, ۳Sata، ۶ ,۱۲SAS ,SAS۲,M ,PCI m-Sata می‌باشد.

تصمیم گیری در این باره، تخصصی و تجربی است و موارد بسیاری در آن تاثیر گذار است که ورود به تمامی آن‌ها در این مقاله نگنجد! لذا در این مورد لازم است که از یک تیم متخصص و با تجربه و مسلط به بازار و کاربری‌ها، به شما مشاوره دهد، رهاکو همواره در کنار شماست.

با توجه به کلیه مطالب فوق و اضافه کردن موارد :

-اصل و غیر اصل بودن قطعات

– نو و دست دوم بودن قطعات

-سالم و یا ریفر (Refurbished) بودن قطعات

– نوع واردات سرور (قانونی یا غیر قانونی)

– خرید سرور مستقیم از نماینده در امارات و یا از واسطه

همگی در قیمت یک سرور با مشخصات سخت افزاری ثابت تاثیرگذار است و بعضا باعث می‌شود یک سرور با مشخصات مشخص، بین فروشنده‌ها تفاوت قیمت عجیبی داشته باشد، که جای تامل و بررسی دارد.

– قیمت دلار در زمان خرید سرور توسط وارد کننده

– حجم خریده وارد کننده

– وارد کننده سرور خود را در زمان پیشنهاد ویژه خریده باشد یا خیر

– نوع گارانتی و شرایط خدمات پس از فروش

از اواخر سال ۲۰۱۵ میلادی، شرکتHP  با هدف تمرکز بیشتر و ارائه خدمات بهتر به بازار، محصولات خود را به دو دسته سازمانی و عمومی تقسیم بندی کرد و برای محصولات سازمانی خود از این تاریخ به بعد از برند (Enterprise) HPe  استفاده کرد و محصولات عمومی خود را با همان برند HP به بازار ارائه داد. لذا برند HP یا HPe هیچ تفاوتی در هیچ موضوعی با یکدیگر ندارند.

سرورها به منظور کارکرد دائم و طولانی مدت طراحی و تولید شده‌اند و هر قطعه آن عمر مفید مشخصی دارد که در مشخصات آن ذکر شده است و همه قطعات متصل به سرور موظف هستند وضعیت سلامت و طول عمر خود را به سرور گزارش دهند و ما می‌توانیم در هر لحظه این گزارشات را مشاهده کنیم و چنانچه قطعه‌ای با پایان طول عمر مفید خود نزدیک می‌شود، در iLO سرور هشدار آن را دریافت خواهیم کرد، دقت داشته باشید که وجود شرایط زیر در طول عمر سرور و قطعات آن بسیاز تاثیر گذار است :

-وجود UPS آنلاین و تمام سینوسی. (سرورها نیاز به UPSهای مخصوص دارند که بعنوان مثال بسیار متفاوت و گران قیمت‌تر است از UPS که برای سیستم دوربین مدار بسته استفاده می‌شود.

– تهویه مطلوب و شرایط دما و رطوبتی استاندارد

– استابلایزر یا نوسان گیر برق (دستگاه محافظت پسیو و اکتیو در برابر نوسانات برق)

– محیط بدون لرزش

– محیط بدون گرد و غبار

– اتصال زمین

– مونتاژ اصلی (دستکش و دستبند ارت)

اگر شرایط فوق همگی در حالت متعارف و مطلوب باشند طول عمر مفید قطعات کلیدی با فرض اینکه اصل باشند و از برندهای مرغوب به طور تخمینی به شرح ذیل است :

 • رم : این قطعه نیز به ندرت دچار خرابی می‌شود و معمولا گارانتی مادام العمر دارد.
 • استوریج : طول عمر این قطعه بستگی به میزان استفاده از آن دارد اما در دیتا سنترهای بزرگ دنیا عمر مفیدی بین ۳ الی ۵ سال برای آن در نظر می‌گیرند (دقت داشته باشید عمر متوسط یک SSD حدود ۷ سال است اما اگر به صورت تمام وقت با حداکثر ظرفیت از آن استفاده کنیم(همانند کاربری استخراج رمز ارز چیا) عمر آن به حدود ۲ ماه می‌رسد)
 • مادربرد : طول عمر متوسط این قطعه حدود ۱۵ سال است.
 • پاور : برای پاور طول عمر متوسط در نظر نمی‌گیرند چون بسیار متاثر از شرایط و میزان استفاده است، اما از آنجایی که قیمت پایینی دارد، طول عمر آن زیاد مهم نیست و همیشه پشتیبان آن در مدار است و با از مدار خارج شدن یکی از آن‌ها به سرعت و سهولت (Hot Swap) جایگزین می‌شود.

این موضوع بسیار مهمی است، این که شما سرور خریداری کرده‌اید و سرویس‌های خود را نیز بر روی آن مستقر کرده‌اید، و حتی ممکن است از نظر شما شرایط مطلوب باشد، اما این مجموعه سرور+سرویس‌ها در وضعیت بهینه‌ای نیستند، این موضوع بسیار شایع شده است، تقریبا در تمامی موارد که کارشناسان رها بررسی می‌کنند متوجه این موضوع می‌شوند، دلایل این عدم بهره‌وری می‌تواند برخی یا تمام موارد زیر باشد :

 • هایپروایزور سرور به درستی پیکربندی نشده است و بر روی استوریج مناسب نصب نشده است.
 • پیکربندی سخت افزاری سرور بهینه نیست و به صورت پیش فرض است.
 • آرایش مناسبی برای استوریج‌ها لحاظ نشده است.
 • در لایه سیستم عامل بهینه سازی‌های لازم انجام نشده است.
 • در سرویس‌ها تنظیمات لازم جهت افزایش بهره‌وری، به درستی انجام نشده است.
 • الزامات امنیت اطلاعات در هر چهر لایه سخت افزار، سیستم عامل، هایپروایزور و سرویس رعایت نشده است.

که نتیجه عدم رعایت موارد فوق می‌تواند علاوه بر تاثیر روی بهره‌وری، بتعث ایجاد ریسک نیز بشود، لازم به ذکر است که بررسی هر یک از موارد فوق بسیار تخصصی است و تخصص لازم برای بررسی هر یک متفاوت از دیگری است و معمولا یک نفر دانش لازم برای بررسی تمامی موارد فوق را ندارد و نیاز به یک تیم متخصص است که به صورت کاملا استاندارد و هماهنگ عمل کنند.

لذا توصیه می‌شود در این زمینه هم از کارشناسان متخصص و با تجربه درخواست ممیزی و بررسی کنید.

دقت داشته باشید که سرورها به صورت CTO (پیکربندی بر اساس نیاز مشتری : Configure To Order)  به فروش می‌رسند و علاوه بر این که تنوع بسیار بالایی در قطعات دارند، گران قیمت نیز هستند، و عملا موجود کردت تمامی قطعات با تمامی تنوع‌ها، سرمایه و انبار وسیعی می‌طلبد، که امکان پذیر نیست یک شرکت در ایران بتواند تمامی قطعات با مشخصات مختلف با برندهای مختلف در نسل‌های متفاوت را موجود داشته باشد، لذا گرفتن مشاوره از یک شرکت که خود فروشنده سرور است منتج به این نتیجه خواهد شد که شما را سوق می‌دهد به موجودی کالای خود که نهایتا ممکن است خرید شما، مناسب‌ترین انتخاب نباشد.

لذا اکیدا توصیه می‌شود مشاوره را از فروشنده دریافت نکنید.

در مورد سرورها این کاملا یک باور غلط است و در بسیاری موارد شما می‌توانید صرفا با انتخابی دقیق‌تر ضمن پرداخت هزینه کم‌تر، بهره‌وری و سرعت و پایداری و امنیت اطلاعات بیشتری را داشته باشید. لذا توصیه می‌شود در انتخاب سرور که جز زیر ساخت‌های حیاتی سازمان محسوب می‌شود، حاسیت بیشتری به خرج دهید و حتما از یک تیم متخصص حداقل به صورت مشاور استفاده کنید.

درگاه‌های ارتباطی کاربردی موجود در بازار شامل : Sata۲, ۳Sata، ۶ ,۱۲SAS ,SAS۲,M ,PCI m-Sata می‌باشد. اما دقت داشته باشید که باورهای غلط رایج در بازار، در انتخاب شما تاثیر گذار نباشد، این باورهای نادرست شامل:

 • SSDهای SATA معمولی قابلیتRAID شدن در سرور را ندارند.
 • اگر سرور ما SAS باشد نمی‌توانیم از استوریج‌های SATA  استفاده کنیم.
 • نرخ خرابی SSDها بیشتر از HDD است.
 • هاردهای SAS بالاترین سرعت و دوام را دارند.
 • از M2-NVMe-SSD در سرورها نمی‌توان استفاده کرد.

تمامی باورهای فوق اشتباه هستند و متاسفانه بسیاری از فروشنده‌ها نیز غلط بودن آن‌ها را نمی‌دانند، برای انتخاب استوریج مناسب، توجه به نکات زیر ضروری است :

 1. سرعت و طول عمر SSDها همیشه بیشتر از HDDها است.(برندهای مرغوب)
 2. فقط در مواردی از HDD استفاده کنید که حجم بالا (بیش از ۴ TB) نیاز دارید در این صورت مجبور هستید از HDDهای بزرگ LFF استفاده کنید، پس در انتخاب سرور دقت کنید.
 3. حافظه‌های SFF را می‌توان بر روی سرور LFF قرار داد، اما برعکس آن ممکن نیست، پس اگر نیاز دارید تا ظرفیت بالا بر روی سرور خود داشته باشید، حتما سرور را از نوع LFF انتخاب کنید.
 4. نیازی نیست بودجه خود را برای خرید HDD SAS SFF از بین ببرید به جای آن SSD Sata بخرید هم ارزان‌تر و هم سریع‌تر است و هم طول عمر بیشتری دارد.
 5. IOpS بسیار بسیار مهم است و این پارامتر در SSDها بسیار بسیار قوی‌تر از HDDها است.
 6. انتخاب اول شما SSD Sata باشد مگر در موارد که ظرفیت بالای ۴ TB نیاز دارید که باید HDD LFF  تهیه کنید و در مواردی هم که IOpS بالا نیاز دارید (بیشتر از ۱۰۰K)  انتخاب شما محدود به SSD-NVMe-M2 است.
 7. با آرایش مناسب (Riad) می‌توان به مشخصات دلخواه دست یافت.
 8. آرایش‌های خانواده Raid (parity) قاتل LOpS هستند و ترافیک Raid Controler شما را به شدت زیاد می‌کنند، از انتخاب این گونه آرایش‌ها پرهیز کنید و صرفا از خانواده ۰ و ۱ استفاده کنید.

نوع کاربری شما نوع تعیین کننده استوریج شماست، با در نظر گرفتن جمیع مطالب فوق است که می‌توانید مناسب‌ترین انتخاب را داشته باشید، از رهاکو مشاوره تخصصی رایگان بگیرید.

گارانتی-server

شرایط گارانتی سرورها چگونه است؟ و چرا اهمیت دارد؟

سرورها جز کالاهای هستند که مصارف شرکتی و سازمانی (Enterpise) دارند، یعنی برای مصارف خانگی نیستند، لذا تولید کننده‌ها نیز آن‌ها را با این فرض تولید می‌کنند که شما حتما زیر ساخت مناسب برای استفاده از آن‌ها را رعایت می‌کنید یعنی مواردی شامل:

 1. وجود UPS  آنلاین و تمام سینوسی. (سرورها نیاز به UPSهای مخصوص دارند که بعنوان مثال بسیار متفاوت و گران قیمت‌تر است از UPS که برای سیستم دوربین مدار بسته استفاده می‌شود.
 2. تهویه مطلوب و شرایط دما و رطوبتی استاندارد
 3. استابلایزر یا نوسان گیر برق (دستگاه محافظت پسیو و اکتیو در برابر نوسانات برق)
 4. محیط بدون لرزش
 5. محیط بدون گرد و غبار
 6. اتصال زمین
 7. مونتاژ اصلی (دستکش و دستبند ارت)

لذا عدم رعایت هر یک از موارد فوق معمولا باعث ابطال گارانتی است، اما دقت داشته باشید که در مورد سرور، خرابی، از دست رفتن یک سرور و یا یک قطعه نیست، بلکه می‌تواند باعث قطعی کلی در فرآیند کسب و کار سازمان باشد که به مراتب هزینه بسیار سنگین‌تری نسبت به ارزش ریالی خود سرور و یا قطعات آن دارد. بنابراین موضوع اصالت قطعات و شرایط استاندارد نگهداری و مونتاژ و سرویس دوره‌ای سرور بسیار بسیار مهم‌تر از گارانتی است.

اما سوال مهمی که پیش می‌آید این است که آیا رها فروشنده سرور است یا خیر ؟

پاسخ: اول از همه رها فروشنده سرور نیست و صرفا سرورهایی که دارد را برای مشتریان سرویس‌های خود ارائه می‌دهد، دلیل آن هم اینست که بررسی کامل یک سرور فرآیند بسیار پیچیده‌ای است و همانطور که ملاحظه می‌کنید رها در هیچ یک از رسانه‌های خود، خود را به عنوان فروشنده سرور معرفی نمی‌کند. اما رها وارد کننده سرور است و تمامی سرورهایی که وارد می‌کند به صورت Bare Bone است.

یعنی فقط شامل شاسی و مادربرد است و دیگر موار شامل رم، پردازنده، استوریج و دیگر قطعات را بر اساس نیاز مشتری از وارد کننده‌های دست اول با تعرفه نمایندگی دریافت می‌کنید، لذا مشاوره‌ای که از رها دریافت می‌کنید صرفا بر اساس نیاز شما می‌باشد، که اگر در نهایت قصد خرید داشته باشید، قطعات پیشنهاد داده به شما، از بازار تهیه می‎شود و بر روی شاسی طبق بالاترین استانداردها و با رعایت کلیه نکات ایمنی مونتاژ می‌کند و در نهایت تست‌های پیچیده عملکرد را بر روی سرور انجام می‌دهد تا مطمئن شود سرور در حداکثر کارایی و به صورت بهینه عمل می‌کند زیرا رهاکو نمی‌خواهد کیفیت و کارایی سرویس‌های خود را قربانی سخت افزار کند.

نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که وارد کننده‌های دست اول سرور و قطعات آن معمولا تمایلی به فروش به مشتری نهایی ندارند و از طریق شبکه فروش نمایندگان و همکاران خود در حجم بالا فروش انجام می‌دهد، این نکته از آنجایی حائز اهمیت است که چون معمولا مشتری نهایی نمی‌تواند از وارد کننده به صورت مستقیم خریداری کند و رها لوازم جانبی را با تعرفه نمایندگی از وارد کننده‌های دست اول تامین می‌کند، و با قیمت به مشتری نهایی ارائه می‌دهد (درآمد رها بر اساس خدمات و سرویس‌ها تعیین شده است)، عمدتا قیمت‌های رها قیمت‌های رقابتی است.

مشاوره رایگان
مقاله های سرور
راهنمای-خرید-سرور
راهنمای خرید سرور؛ نکاتی که باید قبل از خرید سرور بدانید

انتخاب و خرید سرور اختصاصی اغلب می‌تواند بسیار طاقت فرسا باشد؛ به خصوص اگر تا به حال تجربه این خرید را نداشته باشید….

ادامه مطلب

تفاوت_-سرور-رکمونت-و-تاور
تفاوت سرور رکمونت و تاور چیست؟

سرورها در دو نوع مختلف ارائه می‌شوند: تاور و رکمانت.این مقاله راهنمای جامع برای مقایسه این دو سرور است…

ادامه مطلب

سرور-استوک
خرید سرور استوک چه مزایایی دارد؟

معمولا قیمت یک سرور دست دوم، حدود ۵۰ درصد قیمت نو همان سرور می‌باشد اما با همان پرفورمنس و کارایی….

ادامه مطلب

مزایای-مجازی-سازی-سرور
افزایش بهره وری با استفاده از مزایای مجازی سازی سرور

مجازی سازی سرور بیشتر یک نیاز اساسی است این فناوری مجازی سازی انقلابی در دنیای سرور و برنامه‌‎ها به وجود آورده است…

ادامه مطلب