مجازی ‌سازی استوریج

مجازی‌سازی یک اصطلاح مهم در دنیای فناوری اطلاعات است و امروزه تقریبا همه چیز در این حوزه مجازی شده است. مجازی سازی از نوع استوریج مدت‌هاست به دنیای تکنولوژی وارد شده است. این فناوری با ادغام چندین دستگاه ذخیره سازی به کاهش هزینه‌، کاهش مصرف انرژی و بهبود عملکرد کمک شایانی می‌کند. به طور کلی مجازی سازی استوریج چندین دستگاه استوریج روی یک سرور فیزیکی واحد کار می‌کنند و با استفاده از آن می‌توانید داده‌ها را به طور موثرتری مدیریت کنید. این امر به نوبه خود کاهش هزینه‌ها را به همراه خواهد داشت.

مجازی‌سازی استوریج یک ذخیره‌سازی متکی به نرم‌افزار است که در آن داده‌ها از چندین دستگاه ذخیره‌سازی باهم ادغام شده و به عنوان یک دستگاه استوریج واحد به نمایش گذاشته می‌شود. فناوری مجازی سازی فضای ذخیره سازی نرم افزار را از زیرساخت سخت افزاری آن جدا می‌کند که این خود باعث انعطاف پذیری و مقیاس پذیری منابع خواهد شد. به طور کلی، برای درک مفهوم مجازی سازی استوریج، منابع استوریج را مانند یک استخر بزرگ ذخیره سازی در نظر بگیرید. این بدان معنی است که تمام داده‌ها از هر مکانی در هر دستگاهی قابل دسترس هستند و مهم نیست که در ابتدا کجا و چگونه ذخیره شده‌اند. بزرگ‌ترین مزیت در اینجا صرفه جویی در هزینه است چرا که دیگر به سرورهای متعدد یا سایر اجزای سخت افزاری برای مدیریت داده‌ها نیاز نخواهید داشت و هیچ مرزی برای ذخیره سازی و دسترسی به آن‌ها وجود ندارد.

دلایل استفاده از مجازی سازی استوریج

 • بهینه‌سازی استفاده از منابع:

  مجازی‌سازی استوریج به شما این امکان را می‌دهد تا چندین منبع ذخیره‌سازی را در یک محیط مجازی ترکیب کنید. این باعث بهینه‌سازی استفاده از فضای ذخیره‌سازی و افزایش بهره‌وری می‌شود.

 • افزایش انعطاف‌پذیری:

  مجازی‌سازی به سازمان‌ها امکان می‌دهد تا به سرعت و به راحتی منابع ذخیره‌سازی را تنظیم، تغییر و افزایش دهند. این انعطاف‌پذیری برای سازمان‌ها بسیار ارزشمند است، زیرا آن‌ها می‌توانند به سرعت به تغییرات پاسخ بدهند.

 • افزایش امنیت:

  مجازی‌سازی استوریج به سازمان‌ها این امکان را می‌دهد که سطح امنیت داده‌های خود را افزایش دهند. از طریق مجازی‌سازی، می‌توانند به راحتی سیاست‌های امنیتی را پیاده‌سازی و نظارت بر دسترسی‌ها را بهبود بخشید.

 • کاهش هزینه:

  مجازی‌ سازی استوریج می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند تا هزینه‌های مرتبط با تهیه و نگهداری سخت‌افزارهای فیزیکی را کاهش دهید. از طرف دیگر، بهبود بهره‌وری و استفاده بهینه از منابع نیز به توفیر هزینه‌ها کمک می‌کند.

 • مدیریت متمرکز:

  با مجازی‌سازی، مدیریت منابع ذخیره‌سازی از یک مرکز کنترل مرکزی انجام می‌شود. این باعث سهولت در مدیریت و نظارت بر منابع می‌شود و از این طریق کاهش هزینه‌ها و زمان مورد نیاز برای مدیریت فیزیکی استوریج می‌شود.

مزایای مجازی سازی استوریج

انواع استوریج مجازی 

مبتنی بر بلوک

مجازی سازی ذخیره سازی مبتنی بر بلوک رایج ‎ترین نوع مجازی سازی استوریج است که سازمان‌های مختلف از آن استفاده می‌کنند. هنگامی که از این نوع ذخیره سازی استفاده می‌کنید، سرور درست مانند: رایانه عمل می‌کند و به دیسک‌های مجازی دسترسی دارد. این امر مزایایی از جمله افزایش کارایی و مقیاس پذیری ارائه می‌دهد. در سیستم‌های مبتنی بر بلوک، نرم‌افزار مدیریت مجازی‌سازی ظرفیت بلوک‌های موجود در فضای ذخیره‌ سازی را جمع‌آوری کرده و آن‌ها را در یک منبع مشترک جمع می‌کند. سپس این بلوک ها را به ماشین مجازی اختصاص می‌دهد. مجازی سازی استوریج برای ذخیره سازی بلوک مفید است.

مبتنی بر فایل

مجازی سازی در سطح فایل برای سیستم‌های ذخیره‌سازی متصل به شبکه (NAS) اعمال می‌شود. این مسئله چالش‌های خاص خود را دارد زیرا مدیریت دستگاه‌های مختلف NAS کار خسته کننده‌ای است. مدیریت چندین دستگاه وقت گیر و پرهزینه است. در محیط های سرور ویندوز از بلوک پیام سرور (SMB) و در محیط لینوکس از سیستم فایل شبکه (NFS) استفاده می‌شود. معمولا مدیریت سیستم‌های NAS آنقدر پیچیده نیست، اما مجازی‌سازی استوریج این کار را از طریق یک کنسول مدیریتی بسیار ساده‌تر می‌کند. سرورها، سرورهای مجازی و کامپیوترهای رومیزی همگی می‌توانند از مزیت سرورهای فایل استفاده کنند.

کاربردهای مجازی سازی استوریج

مجازی سازی کارایی استوریج را افزایش می‌دهد. در ادامه به برخی از کاربردهای مجازی سازی فضای ذخیره سازی اشاره می‌کنیم.

 • مجازی سازی برای استوریج ابر عمومی

مدیریت محیط ابری ترکیبی به طور همزمان بسیار دشوار است. مجازی‌سازی به شما امکان می‌دهد تا استوریج‌های ترکیبی را بین زیرساخت‌های ابری و درون سازمانی تکرار کنید. این تکنولوژی مدیریت مداوم داده‌ها و پشتیبان گیری بیشتر از آن‌ها را فراهم می‌کند.

 • مجازی سازی برای استوریج SAN

مجازی‌ سازی SAN به شما امکان می‌دهد تا از قابلیت‌های پیشرفته، فضای ذخیره‌سازی سطحی و مدیریت زیرساخت ساده لذت ببرید. Virtual SAN سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا کارایی بهتری داشته باشند زیرا از حجم کار در مقیاس بزرگ پشتیبانی می‎کند.

 • مجازی سازی برای حافظه فلش

مجازی‌ سازی برای ذخیره‌سازی فلش به شما امکان می‌دهد عملکرد را با نیازهای کاری سازمان‌ها هماهنگ کنید. سیستم فلش فضای استوریج مجازی مقرون به صرفه را برای سازمان‌ها در هر اندازه و هر نوعی فراهم می‌کند.

بسیاری از شرکت‌های مهم در زمینه رایانش ابری مانند Microsoft Azure و Google Cloud با ارائه راهکارهای مقیاس پذیر بازار استوریج را متحول کرده‌اند. نحوه ذخیره و پردازش اطلاعات در شرکت‌ها در طی سال‌ها تغییر کرده است. ذخیره داده‌ها در ابزارها و برنامه‌های سازمانی مانند: CRM، AI و IoT اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است. براساس آمار در حال حاضر ۴۰ درصد از شرکت‌ها از مزایای مجازی سازی استوریج استفاده می‌کنند و ۱۲ درصد دیگر نیز در سال ۲۰۲۲ این کار را انجام داده‌اند. همچنین، این مطالعه می‌گوید که یک چهارم کسب و کارها قصد دارند به جای خرید فضای ذخیره سازی فیزیکی در آینده، فضای ذخیره سازی فعلی خود را گسترش دهند. استفاده از مجازی سازی استوریج به سرعت در حال توسعه است و در چند سال آینده به رشد خود ادامه خواهد داد.

مجازی سازی استوریج چگونه کار می‌کند؟

نرم‌افزار مجازی‌سازی برای دسترسی به داده‌های ذخیره‌شده در استوریج فیزیکی باید با استفاده از ابرداده نقشه‌ای ایجاد کند یا از الگوریتمی برای مکان‌یابی داده‌ها استفاده نماید. نرم‌افزار مجازی‌سازی با استفاده از نقشه‌ای که ایجاد شده می‌تواند داده‌ها را در دستگاه فیزیکی مناسب ذخیره کند. این فرآیند دقیقا شبیه به همان کاری است که سیستم عامل‌ها هنگام بازیابی یا ذخیره داده‌های برنامه انجام می‌دهند. مجازی‌سازی استوریج پیچیدگی‌های سیستم ذخیره‌سازی را ندارد. مجازی سازی استوریج مشکل مدیریت داده‌ها را حل کرده و پشتیبان گیری و بایگانی اطلاعات را آسان می‌کند. با مجازی سازی شما به راحتی می‌توانید استوریج خود را از طریق یک کنسول واحد مدیریت کنید.

و اما چند سؤال؟

مجازی‌ سازی استوریج برای راه اندازی در انواع سازمان‌ها امکان پذیر است. حتی سازمان‌های کوچک نیز می‌توانند از این تکنولوژی برای بهبود مدیریت داده‌ها و منابع استوریج خود استفاده کنند.

خیر، مجازی‌سازی استوریج می‌تواند امنیت داده‌ها را افزایش دهد. با استفاده از این تکنولوژی، می‌توانید سیاست‌های امنیتی را مدیریت و پیاده‌سازی کنید و دسترسی به داده‌ها را کنترل کنید.

بله، مجازی‌سازی استوریج به سازمان‌ها کمک می‌کند تا هزینه‌های مرتبط با سخت‌افزار و نگهداری آن را کاهش دهند. افزایش بهره‌وری و بهینه‌سازی منابع باعث توفیر هزینه‌های عظیمی می‌شود.

بله، مجازی‌سازی استوریج می‌تواند تجربه کاربری را بهبود بخشد. انعطاف‌پذیری و سرعت در راه‌اندازی و مدیریت منابع باعث بهبود تجربه کاربری و افزایش بهره‌وری می‌شود.

بله، اهمیت دانش و تخصص در راستای راه‌اندازی مجازی‌ سازی استوریج بسیار اساسی است. برای راه‌اندازی مجازی‌سازی استوریج، نیاز به درک عمیقی از تکنولوژی‌ها و مفاهیم مجازی‌سازی مانند هایپرووایزورها (Hypervisors)، ماشین‌های مجازی (Virtual Machines)، و مفاهیم مدیریت منابع مجازی است.

دریافت PDF مجازی سازی استوریج

۵/۵ - (۸ امتیاز)