تفاوت سرور رکمونت و تاور چیست؟

تفاوت‌ سرور رکمونت و تاور

سرورها نقش مهمی را در بسیاری از شرکت‌ها ایفا می‌کنند، آن‌ها به چندین کاربر اجازه می‌دهند به یک واحد (دیتاسنتر) متصل شوند و تأثیر بسیاری بر عملکرد، فضای دیتاسنتر، بودجه و مقیاس پذیری خواهند داشت. از آنجایی که سازمان های بزرگ اغلب به فضای زیادی برای ذخیره داده‌ها نیاز دارند، در نهایت چندین سرور خریداری می‌کنند. این سرورها در دو نوع مختلف ارائه می‌شوند: تاور و رکمانت.
این مقاله یک راهنمای جامع برای سرورهای رکمانت (قابل نصب در رک) و تاور (در شکل ایستاده) ارائه می‌دهد: تفاوت‌ سرور رکمونت و تاور در چیست؟ چگونه هرکدام از آن‌ها با نیاز سازمان شما مطابقت دارد؟ قبل از اینکه به ادامه مطلب بپردازیم، بیایید به هرکدام از این سرورها نگاهی بیاندازیم:

 • سرور رکمانت بر روی رک‌های استاندارد نصب می‌شوند و به دیتاسنتر اجازه می‌دهد تا ده‌ها سرور نصب‌شده در رک را به‌طور موثر مدیریت کند.
 • سرورهای Tower قابلیت بهینه‌سازی و سفارشی‌سازی بالایی دارند و به سازمان‌ها اجازه می‌دهند سرور را با مطابق نیازهای خود تنظیم کنند.

تفاوت‌ سرور رکمونت و تاور

رکمانت سروری است که برای نصب در چارچوب رک طراحی شده است. این سرور به عنوان سرور rack-mounted نیز شناخته می‌شود. اصلی ترین تفاوت‌ سرور رکمونت و تاور در نحوه قرارگیری سرورها است. سرور تاور به شکل کابینت ساخته شده است و بصورت ایستاده قرار می‌گیرد. این سرور یک رک بزرگ دارد که با دریچه‌هایی برای ذخیره چندین سرور ساخته شده است. سرور تاور نیز می‌تواند در یک رک مخصوص نصب شود که به آن اجازه می‌دهد فضای کمتری را اشغال کند.

سرور تاور به عنوان یک قطعه سخت افزاری مستقل، شامل تمام عناصری است که برای پاسخ به درخواست‌ مشتری لازم است. خرید یک سرور تاور مزایای زیادی دارد که شامل خنک کننده آسان، اندازه کوچک و مقیاس پذیری می‌شود؛ به این معنی که سرورهای متعددی را می‌توان به شبکه موجود اضافه کرد. با این حال، معایب خاصی نیز دارد، مانند حجیم بودن، سنگین بودن و اشغال فضای زیاد.

سرور رکمانت برای نصب در چارچوب رک طراحی شده است. این سرور به نصب یک رک نیاز دارد تا روی آن قرار بگیرد و پیچ شود. سرورهای متعدد را می‌توان در یک رک انباشته کرد که باعث صرفه جویی در فضای محفظه و تجمیع منابع شبکه می‌شود. این سرور کابل کشی در بین اجزای شبکه را ساده می‌کند و به یک سیستم خنک کننده ویژه نیاز دارد تا از ایجاد گرما در سرورها جلوگیری کند.

سرور رکمانت

سرور رکمانت چه ویژگی هایی دارد؟

رکمانت (rackmount) سروری است که در داخل یک رک نصب می‌شود. معمولا این سرورها چند منظوره هستند و از طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها و زیرساخت‌ها پشتیبانی می‌کنند. رک‌ها به صورت عمودی روی هم قرار می‌گیرند تا فضای بیشتری در دیتاسنتر ذخیره شود. هرچه این رک‌ها تجهیزات بیشتری را به صورت عمودی روی هم قرار دهند، فضای بیشتری برای استفاده ایجاد خواهد شد.

مزایا و معایب سرور رکمانت

 • خودکفایی: سرور رک همه فاکتورهای لازم برای اجرا به عنوان یک سیستم مستقل یا شبکه‌ای را دارد: منبع تغذیه، CPU و حافظه. بنابراین، این سرورها توانایی اجرای عملیات بصورت فشرده را خواهند داشت.
 • کارایی: سرورهای رکمانت از فضای محدود دیتاسنتر به طور بسیار کارآمدی استفاده می‌کنند. تعویض سرورهای رک از نظر فیزیکی ساده است و همچنین، این سرور را می‌توان به راحتی با اضافه کردن حافظه و پردازنده‌ توسعه داد.
 • مقرون به صرفه: این سرور چیدمان کوچک‌تر، مدیریت و بهره‌وری را با هزینه کمتری ارائه می‌دهد. این یکی از مهم ترین تفاوت سرور رکمونت و تاور است.
 • مصرف برق: رکمانت‌ها به واحدهای خنک کننده بیشتری نیاز دارند و در نتیجه، هزینه مصرف انرژی را افزایش می‌دهد.
 • تعمیر و نگهداری: رک‌های متراکم به عیب‌یابی و مدیریت بیشتری نیاز دارند.

سرور تاور

ویژگی های سرور تاور (Tower) چیست؟

سرورهای برج یا تاور در حالت ایستاده قرار دارند. آن‌ها با استفاده از حداقل قطعات و نرم افزار تولید می‌شوند، بنابراین شرکت‌های کوچک و بزرگ می‌توانند این سرورها را با توجه به اهداف خود سفارشی سازی کنند. به عنوان مثال، سرورهای تاور معمولا با اجزای اضافی مانند: کارت‌های گرافیکی پیشرفته، رم یا تجهیزات جانبی عرضه نمی‌شوند.

یک تجارت کوچک را در نظر بگیرید که برای اجرای چندین برنامه به یک سرور قدرتمند نیاز دارد. با توجه به تفاوت‌ سرور رکمونت و تاور، سرورهای تاور معمولا مشتریانی را هدف قرار می‌دهند که قصد سفارشی سازی محصول را دارند. به عنوان مثال، مشتریان می‌توانند سرورهای تاور را به عنوان سرورهای چند منظوره، سرورهای ارتباطی یا سرورهای شبکه‌ای تنظیم کنند. خریداران می‌توانند تنظیمات مورد نیاز خود را سفارش دهند یا زمانی که سرور را تحویل گرفتند، خودشان آن را تنظیم نمایند.

مزایا و معایب سرور تاور

 • مقیاس پذیری کارآمد: سرورهای Tower با حداقل پیکربندی ارائه می‌شوند، بنابراین سفارشی سازی و ارتقا آن‌ها بر اساس نیازهای تجاری انجام می‌شود.
 • هزینه‌های خنک‌کننده کم: این سرور به دلیل تراکم کم اجزای خود، هزینه خنک‌سازی کمتری نسبت به رک‌ها یا تیغه‌های متراکم دارند.
 • هزینه ارتقا: بسیاری از مشتریان سرورهای تاور را بیشتر برای ویژگی سفارشی سازی آن خریداری می‌کنند. قطعات سخت افزاری و نرم افزارهای رده بالا این هزینه را به میزان قابل توجهی افزایش خواهند داد.
 • مدیریت محیطی: در محیط سرور تاور، متخصصان IT باید روی سوئیچ‌ها سرمایه گذاری کنند یا دستگاه‌های خارجی را دوباره به هر سرور وصل کند.

نتیجه‌گیری

در هر سازمان عملکرد سرور بر حسب قدرت محاسباتی و ظرفیت ذخیره‌سازی آن اندازه گیری می‌شود. سرورهای تاور و رکمانت در دیتاسنتر قرار می‌گیرند و کارایی بالایی دارند. با این حال، این شمایید که تصمیم می‌گیرید کدام سرور به بهترین شکل با نیازهای محاسباتی و دیتاسنتر شما مطابقت دارد

دانلود pdf مقاله تفاوت‌ سرور رکمونت و تاور

5/5 - (7 امتیاز)
یک نظر برای "تفاوت سرور رکمونت و تاور چیست؟" ارسال شده
 1. mobina گفت:

  از محتوای مقاله شما بسیار لذت بردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *