خرید سرور استوک چه مزایایی دارد؟

سرور استوک

با توجه به آن که سرور از جمله تجهیزات گران قیمت شبکه ای می‌باشد و به صورت 24ساعته باید روشن و در دسترس باشد. لازم است تا ازکیفیت و طول عمر مناسبی برخوردار باشد. سرور مهم ترین زیرساخت هر شبکه کامپیوتری در تمام کسب و کارها به شمار می رود. و زمانی که افراد قادر نباشند یک سرور جدید را خریداری کنند. استفاده از سرور استوک می‌تواند گزینه بسیار خوبی باشد. به دلیل وجود قیمت مناسب و دیگر ویژگی های بسیاری که دارد خرید آن پیشنهاد می‌شود با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری کسب نماید.

تفاوت سرور استوک با سرور نو

با توجه به موارد زیر، خرید یک سرور استوک می‌تواند انتخابی مناسب باشد. معمولا قیمت یک سرور دست دوم، حدود 50 درصد قیمت نو همان سرور می‌باشد. اگر تمام قطعات سرور دست دوم، سالم و تست شده باشد، تفاوت پرفورمنسی و عملکردی بین سرور دست دوم با نو وجود نخواهد داشت. سرورها معمولا دو عدد پاور دارند که به صورت موازی در مدار است. و حتی با سوختن یکی از آن‌ها سرور خاموش نمی‌شود و فقط هشدار می‌دهد.
تا پاور معیوب را که به صورت خشابی قابل تعویض است و برای تعویض کردن آن حتی نیازی به باز کردن سرور نیست تعویض کنیم.

حافظه‌هایی که روی یک سرور قرار می‌گیرند شامل HDD و SSD است که قابلیت آرایش بندی سخت‌افزاری به کنترلر مستقل دارند. (Raid Controller) که در صورت آرایش صحیح، حتی با سوخت یک یا چند حافظه، نه تنها اطلاعاتی از دست نمی‌رود.
بلکه حتی سرور خاموش هم نمی‌شود و وقفه‌ای در عملکرد آن به وجود نمی‌آید.
و صرفا هشدار می‌دهد و می‌توان بدون باز کردن درب سرور، به‌صورت خشابی، هارد معیوب را عوض کرد. و کنترل کننده آرایش (Raid Controller) سریعا اقدام به بازنویسی هارد جدید طبق پشتیبان آن می‌کند.

قطعات و لوازم جانبی سرورها، مانند پاور، رم، پردازنده و …، حتی از رایانه‌های شخصی نیز ارزان تراست! به‌عنوان مثال پاور دست دوم یک سرور اچ پی نسل 8، هم قیمت پاور دست دوم یک رایانه شخصی و رم آن از رم یک کامپیوتر شخصی ارزان‌تر است!
سرورها قابلیت عمل کردن به‌عنوان عضوی از یک خوشه (Cluster) و یا کار کردن به‌صورت موازی (HA,FT) رادارند. بنابراین و با توجه به موارد بالا، می‌توان با بودجه یک سرور نو، دو عدد سرور استوک را به صورت موازی استفاده کرد. که نتیجه آن پایداری و بازدهی بیشتر است.

سرور دست دوم

توجه نمایید که هر گردی گردو نیست

همانطور که میدانید قیمت یک اتومبیل نو، یک عدد مشخص است در صورتی که دست دوم همان اتومبیل در بازار بسیار متفاوت است. که تحت تأثیر عوامل بسیاری است و عدم انتخاب صحیح، حتما ضرر مالی به دنبال دارد. یک سرور نیز شامل قطعات متعددی هست که وضعیت ظاهری، میزان کارکرد، کیفیت، اصالت و مبدا تامین هر یک از این قطعات تاثیر مستقیم در قیمت و کارایی آن دارد. و عدم انتخاب صحیح، می‌تواند به کسب‌وکار شما، ضرری بسیار گران‌تر از قیمت چند سرور نو تحمیل کند.

اما باعث تعجب است که اغلب مردم، برای خرید یک اتومبیل دست دوم که سالم و بی‌دردسر باشد، وقت و انرژی بسیاری می‌گذارند. و حتی حاضر هستند پول بیشتری برای یک خرید بی‌دردسرتر بدهند.
اما برای خرید یک سرور استوک که قرار است زیرساخت کسب و کار آن‌ها را تشکیل دهد صرفا به اعداد و قیمت توجه می‌کنند.

هنگام خرید سرور دست دوم، حتما به موارد زیر توجه کنید

خرید جدیدترین سرور و جایگزین کردن سرور موجود، معمولا بسیار پرهزینه است. پس بدانید و آگاه باشید، سرور دست دومی که تهیه می‌کنید حتما مبدا اماراتی داشته باشد.
کشورهای جهان اول هستند که حاضر می‌شوند این هزینه سنگین را متقبل شوند و سرورهای سالم خود را نوسازی کنند.

به‌ ندرت پیش می‌آید مجموعه‌ای در ایران چنین کاری بکند، مگر اینکه سرورش مشکلی دارد که در مواقعی خاص بروز می‌کند. یا سرور سکته‌ای است و یا ممکن است تعمیر شده باشد لذا ممکن است این موضوع، خود را در درازمدت نشان دهد.
اگر سرور استوک را با گارانتی خریداری کرده باشید اثبات خراب بودن یا سکته‌ای بودن آن به فروشنده، امری بسیار سخت و معمولا بدون نتیجه مطلوب است. یک سرور معمولا بیشتر از نیاز فعلی شما، فضا برای نصب حافظه (HDD, SSD) دارد. که ممکن است در آینده نیاز داشته باشید از آن‌ها استفاده کنید، لذا صحت عملکرد همه آن‌ها را چک کنید.

نوع رید کنترلر و ظرفیت آن بسیار مهم است، ممکن است در زمان خریداری کردن سرور، استوریج های شما SATA باشد. اما در آینده نیاز داشته باشید که از استوریج های SAS نیز استفاده کنید.
لذا دقت داشته باشید که می‌توان استوریج های SATA را بر روی کنترلر SAS نصب کرد، اما عکس آن ممکن نیست.
یک سرور ماژول‌های توسعه‌ای بسیاری دارد که ممکن است شما در آینده نیاز به استفاده از آن‌ها پیدا کنید. مانند رایزر دوم، خشاب میکرو اس دی، PCI ها و …، لذا ممکن است زمانی متوجه خرابی آن‌ها شوید که دیر شده است!

مشکلات سروردر زمان لود

برخی از مشکلات سرورها در زمان لود بالا

بسیاری از مشکلات سرورها در زمان لود بر روی یک قسمت مشخص می‌شود، مانند:

  1. در زمان داغ شدن سرور، سرور هنگ می‌کند یا ری استارت می‌شود.
  2. Rom سرور مشکل پیداکرده و فلش نمی‌شود. لذا اگر در زمان آپدیت بایاس سرور مشکلی به وجود بیاید نمی‌شود به حالت تنظیمات کارخانه بازگشت.
  3. سرور پرفورمنس مطلوبی ندارد که ناشی از عدم سازگاری صد در صد رم‌های آن‌ها با یکدیگر است.
  4. در زمان افزایش میزان راکنش با حافظه رید کنترلر کرش می‌کند.  در زمان قطع باتری رید کنترلر به خوبی عمل نمی‌کند و درنتیجه اطلاعات را از دست می‌رود.
  5. سرور رطوبت دیده است و دچار زنگ‌زدگی ماکرو شده است و در شرایطی که رطوبت محیط بالا رود رفتارهای عجیب مانند ری استارت شدن و یا خاموشی و یا هنگ کردن اتفاق میافتند.
  6. رید کنترلر سرور سکته‌ای باشد و در بعضی مواقع کراش می‌کند که نتیجه‌ای فاجعه بار به همراه خواهد داشت.
  7. سرور استوک تعمیر شده باشد و هنگام مونتاژ مجدد مادربرد آن عایق‌کاری به‌درستی انجام نشده باشد که درنتیجه القای الکترومغناطیسی که روی بدنه است.
    منجر به رفتار عجیب سرور می‌شود مانند کاهش پرفورمنس کراش کردن خطاای ilo که با ری استارت برطرف می‌شود.
  8. و مشکلات دیگر که ناشی از عدم مونتاژ حرفه‌ای دستگاه می‌باشد.

موارد فوق ممکن است بعضا و در درازمدت حادث شوند و اثبات آن‌ها به فروشنده امری بسیار سخت و معمولا بی‌نتیجه است. و فارغ از این موضوع، شما در این‌گونه لحظات، آرزو می‌کنید که ای‌کاش پول بیشتر پرداخت می‌کردید.
تا این‌گونه مشکلات به پایداری و عملکرد مجموعه شما آسیب نمیزد.

سرور دست دوم رها

نگاهی به سرور استوک رها

رها در هیچ یک از فروشگاه‌های خود، سرور برای فروش ارائه نمی‌دهد و تمام سرورهای خود را به مشتریان سرویس‌های خود (VDI, …) ارائه می‌دهد. لذا شایسته است که رها، پایداری و بازدهی سرویس‌های خود را قربانی عملکرد سرورهای خود نکند.
بنابراین درک این موضوع حساسیت رها در ارائه سرور استوک را توجیه می‌کند. همین‌جا مشخص می‌شود که فروشندگان سرور، سرورهای رده A خود را صرفا به مشتریان سرویس‌های خود ارائه می‌دهند.
و مجموعه‌هایی که صرفا فعل فروش سرور را انجام می‌دهند توجهی به موارد زیر نمی‌کنند. رها تمامی سرورهای دست دوم خود را به صورت مستقیم از جبل علی امارات خریداری می‌کند و آن‌ها را در مبدا به‌صورت تک‌به‌تک عایق‌بندی رطوبتی و ضدضربه می‌کند.

سرورها پس از ورود به انبار رها، به‌صورت اصولی اورهال کامل می‌شود، یعنی اوپراتور با دستکش عایق، با دستبند ارت، سرور را ارت می‌کند.
و تمام قطعات (CPU, sink, Raid Controller, battery, PCI Cards, cages, storage, Riser, Power, Ram, Air flow Kit, Riser, Rail Kit, guard, …) را از روی مادربرد باز می‌کنند.
سریال هر قطعه ثبت می‌شود و قطعات به‌صورت جداگانه در انبار طبقه‌بندی می‌شوند. به‌عنوان مثال تمامی رم‌ها بر اساس، ظرفیت، باس، برند، رَنک (Rank) و ولتاژ کاری (1.5v – 1.3v (L)) دسته‌بندی می‌شوند.
قطعات فوق که بر اساس مشخصات فنی، دسته‌بندی شده اند، بر اساس وضعیت ظاهری در سه دسته زیر طبقه‌بندی می‌شوند.

خرید سرور

انواع سرور استوک از لحاظ وضعیت ظاهری

وضعیت ظاهری شبیه نو: قیمت 15 درصد بالاتر از مبنا با یک سال گارانتی قابل‌افزایش تا سه سال (دوساله 7 درصد و سه ساله 15 درصد)
حالت ظاهری دست دوم طبیعی: (خط و خش متعارف) دارد و قیمت مبنا با یکسال گارانتی
حالت ظاهری معیوب: (شامل دفرمی، ترک، شکستگی، کجی، تعمیر شده، زنگ زدگی، قطعات غیر اورجینال)-15 درصد زیرقیمت مبنا با یک هفته مهلت تست

هنگام مونتاژ سرور چه مراحلی طی می‌شود؟

هنگام مونتاژ بر اساس نیاز مشتری مراحل زیر طی می‌شود. رم مورد نیاز مشتری به 6 قسمت تقسیم می‌شود تا از حداکثر کانال‌های هر پردازنده استفاده شود. و بالاترین پرفورمنس حاصل شود. رم ها از یک برند باس رنک و با یک ولتاژ کاری و ظرفیت مشابه انتخاب می‌شوند. هردو پاور کاملا یکسان انتخاب می‌شود.

تمامی قطعات به میز عایق‌کاری شده مونتاژ برده می‌شود. و توسط کارشناس متخصص مونتاژ با رعایت کلیه موارد ایمنی (دستکش، دستبند ارت، اتصال ارت بدنه سرور) سرور استوک مونتاژ می‌شود.
سینک و پردازنده کاملا از سیلیکون تمیز می‌شود و مجددا صرفا از خمیر سیلیکون ژاپنی برند kafuter استفاده می‌شود. که در طولانی مدت خشک نمی‌شود و بالاترین رسانایی گرمایی را دارد. سرور استوک روشن می‌شود و ولتاژ القایی بدنه آن اندازه‌گیری می‌شود. (باید کمتر از 5 ولت باشد)

رام سرور فلش می‌شود. فریم ور بایاس سرور به آخرین ورژن آپدیت می‌شود. آخرین نسخه ESXi بر روی micro SD روی سرور استوک نصب می‌شود.
استوریج های مشتری بر روی سرور قرار نمی‌گیرد. بلکه پس از مونتاژ تمامی bay های سرور با استوریج های خود رها پر می‌شود. تا صحت عملکرد Raid controller بررسی شود.

از سرور iLo گرفته می‌شود تا صحت عملکرد همه قطعات بررسی شود. برروی استوریج های رها سامانه‌های مختلفی جهت زیرباربردن ,CPU, RAM, GPU, lOpS وجود دارد. که به مدت 4 ساعت قطعات مذکور زیر بار 100 درصد قرار خواهند گرفت.

باتری Raid controller بایستی طی یک ساعت کامل شارژ شود و به مونتاژ استاندارد برسد. که پس از تست iLo حدود یک ساعتی شده است که سرور استوک به برق متصل است.
باتری از کش جدا می‌شود و ولتاژ آن اندازه‌گیری می‌شود. استوریج های مشتری بر روی سرور قرار می‌گیرند و آرایش می‌شوند.

سرور به قسمت فاوا جهت نصب و راه‌اندازی سرویس تحویل می‌شود. تمامی موارد فوق طبق دستورالعمل اجرای و چک‌لیست به‌صورت منظم انجام می‌شود.
و بر روی هر سرور قبل از نصب سرویس، حدود 10 ساعت کار تخصصی انجام می‌شود (اورهال + مونتاژ و تست). پس در نظر داشته باشید که طبق مورد 4 برای یک سرور استوک با مشخصات سخت افزاری یکسان 60 درصد تفاوت قیمت وجود دارد.

دانلود PDF مقاله سرور استوک

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *