نتایج در این بخش نمایش داده می شود

انواع دورکاری از نگاه یک کارفرما

انواع دورکاری

ترجمه دورکاری یعنی انجام تمام وظایف کاری خارج از محل کار. لازم است بدانید که اگر تمامی وظایف خود را نمی‌توانید به طور کامل انجام دهید در نتیجه دورکاری را به صورت کامل انجام نداده‌اید.
به مبحث انواع دورکاری از دو جانب نگاه می‌شود. یکی از دید کارفرما و دیگری از دید کارمند. کارمندان توقع دارند به هنگام دورکاری نیز به تمامی ابزارها و منابع مورد نیاز در محل کار دسترسی داشته باشند.
در ادامه به انواع دورکاری و نگاه کارفرمایان به دورکاری می‌پردازیم.

انتظارات کارفرما از دورکاری پرسنل

کارفرما به هنگام انجام انواع دورکاری توسط کارمندانش یک سری انتظارات دارد. که در زیر به بخشی از آن ها می‌پردازیم.

کارایی 100 درصد: یعنی کافرما مطمئن شود که کارمند تمامی وظایف خود مانند استفاده از نرم افزارها و اتوماسیون های اداری را به طور کامل انجام می‌دهد.
ارتباطات فنی و بصری: یعنی یک کارمند دورکار هم به تلفن های سازمانی خود دسترسی داشته باشد. و هم بتواند در تمامی جلسات که لازم است به صورت دیداری برگزار شود را آنلاین برگزار کند.
امنیت اطلاعات مجموعه: کارمندان امکان استخراج و یا تغییر اطلاعات مهم مجموعه را نداشته باشند. و فقط به اطلاعاتی که باید دسترسی داشته باشند.
امنیت اطلاعات در ارتباط: یعنی هنگامی که امکان دسترسی کارمندان به اطلاعات سازمان ایجاد شد. هیچ عامل نفوذی دیگری نتواند دسترسی به این اطلاعات داشته باشد. و آن ها رصد و شنود کند.
نظارت بر عملکرد پرسنل: یعنی کارفرما این امکان را داشته باشد که هر لحظه بر عملکرد کارکنان نظارت داشته باشد.
حفظ راندمان: یعنی کارفرما مطمئن شود که با دورکار شدن پرسنل و انجام هر یک از انواع دورکاری از کارایی عملکرد آن‌ها به هیچ عنوان کاسته نمی‌شود. و می‌تواند گزارش لحظه به لحظه داشته باشد.

انتظارات کارفرما از دورکاری پرسنل

سامانه دورکاری رها چه تفاوتی با دیگر سامانه‌های دورکاری دارد؟

سامانه دورکاری رها متشکل شده از سامانه های مختلفی همانند: میزکار مجازی سیتریکس، سامانه یکپارچه مدیریت تهدیدات و … است برترین تجربه ایجاد دورکاری در جهان را ارائه می‌دهد.

در این روش به هیچ وجه نیازی نیست رایانه هر کاربر در داخل سازمان روشن باشد. و یا حتی نیازی نیست هر کارمند داخل سازمان یک رایانه و یا حتی یک سیستم عامل مجازی داشته باشد.
مصرف پهنای باند ناچیز: در این حالت، برای هر کاربر دورکار به طور متوسط پهنای باند زیر ۳۰ کیلو بایت مصرف می‌شود. و حتی این پهنای باند را برای هر کارمند می‌توان روی ۲۰ کیلو نیز محدود کرد.
و علاوه بر این نیز روش‌هایی وجود دارد که برای موارد خاص، این مصرف ناچیز را باز هم تا ۶۰ درصد کاهش داد. در این روش دورکاری نوین، علاوه بر این که کارمند دورکار در دریافت تصویر خود تاخیری مشاهده نمی‌کند، بلکه از کیفیت بالای تصویر نیز بهره‌مند است. و حتی می‌توان رزولوشن های بالای تا ۸K را نیز به کارمندان دورکار ارائه داد. قابلیت ضبط صفحه نمایش‌گر کارمند از لحظه ورود تا لحظه خروج با حجمی بسیار پایین و دقیقا با همان کیفیتی که کارمند مشاهده می‌کند وجود دارد. و کارفرما هر موقع که بخواهد می‌تواند در لحظه به دسکتاپ تمامی کارمندان خود دسترسی داشته باشد.

انواع مختلف دورکاری

انواع دورکاری

 • دورکاری فریلنسینگ: در این روش اشخاص به صورت پروژه ای اقدام به فعالیت می‌کنند. و فرد هیچ‌گونه وابستگی به سازمان ندارد و در واقع به صورت خویش فرما فعالیت می کند. مانند طراحی وب، تولید محتوا و …
 • دورکاری در خانه: در این حالت کارمندان از داخل منزل وظایف خود را طبق پروتکل های تعیین شده توسط سازمان انجام می‌دهند. و معمولا به صورت تمام وقت مشغول به فعالیت هستند. مانند فروش آنلاین، توسعه نرم افزارو …
 • دورکاری پاره وقت: این نوع دورکاری یک از انواع دورکاری رایج است. و معمولا برخی از افراد که نیاز به شغل دوم دارند به دورکاری پاره وقت روی می‌آورند. این شرایط برای افرادی مناسب است که در کنار حرفه اصلی خود به دنبال کسب تجربه در زمینه های دیگر و کسب درآمد بالاتر هستند. مانند ترجمه
 • دورکاری سیار: در این نوع، کارمندان می‌توانند در هر مکانی (مکان هایی که متعلق به کارفرما نیست) و از طریق هر دستگاهی مانند: رایانه شخصی، لپ تاپ، گوشی موبایل وظایف خود را انجام دهند.
 • دورکاری چند جایی محدود: در این نوع دورکاری، کارمندان صرفا می‌توانند از چند محل مشخص اقدام به انجام وظایف سازمانی خود کنند.
  کارمند فقط می‌تواند از طریق رایانه شخصی خود در منزل و یا صرفا از طریق لپ تاپ شرکت که در اختیار وی قرار دارد وظایف خود را انجام دهد.

نتیجه گیری

در واقع انواع دورکاری مزایای مختلفی برای طرف سومی به نام جامعه نیز دارد که این مزایا شامل:

 • کاهش آلودگی هوا به دلیل کمتر شدن رفت و آمد افراد
 • امکان صرف زمان بیشتر در کنار خانواده
 • کاهش نرخ بیکاری در اثر ایجاد مشاغل جدید
 • امکان اشتغال برای کلیه‎‌ی شهروندان
 • امکان انتخاب کارکنان بدون محدودیت جغرافیایی
 • افزایش استقلال شغلی کارکنان
 • و از منظر اقتصادی نیز به کمک کارمندان آمده است. و موجب صرفه جویی در هزینه های رفت و آمد افراد می‌شود.

عمل مثبت شما با تفکر مثبت باعث موفقیت می‌شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *