وب ۳ چیست و چه ارتباطی با بلاکچین دارد؟

وب ۳

در حال حاظر حجم وسیعی از فعالیت‌ها و کارهای روزمره افراد از طریق اینترنت انجام می‌شود. شبکه ‎های اجتماعی و پلتفرم‌های ارائه محتوای گرافیکی فضا را برای کاربران بسیار جذاب‌تر کرده است. اینترنتی که امروزه در حال استفاده از آن هستیم وب ۲ می‌باشد که در آینده‌ای نه چندان دور می‌توانیم منتظر وب ۳ و ویژگی‌های جذاب آن باشیم. وب 3 نسخه آینده اینترنت مبتنی بر بلاک چین‌های عمومی است. یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های Web 3 این است که مقامات نمی‌توانند تصمیم بگیرند که چه کسی به چه خدماتی دسترسی داشته باشد و همچنین برای انجام تراکنش‌های مجازی نیازی به واسطه نیست. یکی از نکات مهم، امنیت بالای اطلاعات و حفاظت کامل از حریم خصوصی کاربران است.

وب ۳ چیست؟

وب ۳ که به آن اینترنت غیر متمرکز می‌گویند می‌تواند با کنترل بیشتر بر اطلاعات، امنیت حریم خصوصی را به صورت قابل توجهی افزایش دهد. Web 3 سومین نسل از اینترنت می‌باشد. در وب 3 تمامی سیستم‌ها در یک شبکه غیر متمرکز بر پایه بلاکچین به یک دیگر متصل شده‌اند. و برای ارتباط با همدیگر به یک پایگاه داده مبتنی بر سرور وابسته نمی‌باشند. وب 3 مبتنی بر تعاملات همتا به همتا (peer to peer) می‌با‌شد. که نسبت به وب 2 پیشرفت قابل توجه‌ای را ارائه می‌دهد، و تغییرات عمده‌ای در زیرساخت‌ها دارد. وب 3 در واقع نیاز به واسطه‌های متمرکز را از بین می‌برد و جهانی بودن اطلاعات را معرفی می‌کند. همچنین Web 3 از هوش مصنوعی برای ارائه نتایج صحیح با سرعت بیشتر استفاده می‌نماید. Web 3 همچنین به کاربران این قابلیت را می‌دهد تا از پتانسیل تصاویر و گرافیک‌های سه بعدی استفاده کنند.

ارتباط بین وب 3 و بلاک چین چیست؟

برخی از افراد به اشتباه بلاک چین را تنها پلتفرمی برای انتقال پول و ارزهای دیجیتال می‌دانند و از دیگر کاربردهای آن بدون اطلاع هستند. در حالی که بلاک چین، یکی از تکنولوژی‌های موجود برای راه اندازی وب غیرمتمرکز است. قوانینی که مدیریت خدمات غیرمتمرکز را بر عهده دارند، در یک پروتکل open source تعریف می‌شوند. کاربران برای برقراری تعامل با این پروتکل‌ها می‌توانند از نرم افزار انتخابی خودشان با ویژگی‌های متفاوت استفاده کنند.

شبکه بلاک چین برای ثبت و ذخیره اطلاعات طراحی شده است. یکی از کاربردهای این شبکه نقل و انتقالات مالی است. از بلاک چین برای ساخت و راه اندازی اینترنت نسل 3 که کاملا غیر متمرکز است، استفاده می‌شود. با توجه به ویژگی‌های بلاک چین، این شبکه بستری مناسب برای رد و بدل کردن اطلاعات به شکل همتا به همتا می‌باشد.

مفهوم دیگری که در اینترنت نسل سوم می‌تواند بسیار مهم باشد، ارزهای دیجیتال و رمز ارزها هستند. از ارزهای دیجیتال معمولا برای نقل و انتقالات مالی استفاده می‌شود. در اینترنت نسل 3 هم ارزهای دیجیتال می‌توانند این کاربرد را داشته باشند. در شبکه اینترنت نسل سوم، افرادی که در نگهداری و ذخیره داده‌ها مشارکت داشته باشند، ارزهای دیجیتال را دریافت و کاربران دیگر هم برای پرداخت هزینه‌های مربوطه از ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند.

وب 3 و بین بلاک چین

هوش مصنوعی در وب ۳ چه کاربردی دارد؟

هوش مصنوعی در ساختار Web 3 نقش مهمی دارد. در نسل سوم اینترنت قرار است کامپیوترها بتوانند اطلاعات دریافت شده را تفسیر نمایند. به این ترتیب که از فناوری‌های مبتنی بر  وب معناگرا بهره مند می‌شوند. آن‌ها از طریق پردازش زبان طبیعی یا Natural Language Processing که به اختصار NLP نامیده می‌شود، به تفسیر داده‌ها می‌پردازند.

هوش مصنوعی از الگوریتم‌های ویژه‌ای استفاده می‌کند که از روش یادگیری انسان تقلید می‌نماید. این الگوریتم به ‌مرور یادگیری خود را ارتقا می‌بخشد و دقت خود را بالا می‌‌برد. به این وسیله کامپیوترها می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان در قبال پرسش‌های دریافت شده به پاسخ‌های نزدیک‌تر و مرتبط‌‌تری دسترسی پیدا کنند. در اینترنت امروزی نتایج سرچ‌ها و دریافت پاسخ‌ها تا حد زیادی به انسان وابسته است. این امر امکان تقلب و دستکاری در نتایج را افزایش می‌دهد. با پیشرفت هوش مصنوعی امکان آن‌ که داده‌های قابل ‌اطمینان‌تری به کاربران داده شود، بیشتر است.

وب ۳ چه نقشی در دنیای رمز ارزها دارد؟

بسیاری از پروتکل‌های وب ۳ به ارزهای دیجیتال متکی هستند. که این پروتکل‌ها خدمات مختلفی مانند: محاسبات، پهنای باند، ذخیره سازی، شناسایی، میزبانی و سایر خدمات آنلاین را پیشرفته‌تر ارائه می‌دهند. به عنوان مثال پروتکل لایوپیر Livepeer که مبتنی بر اتریوم است، بازاری را برای ارائه دهندگان زیرساخت‌های ویدئویی و برنامه‌های کاربردی استریم فراهم می‌کند. همچنین، هلیوم Helium مصرف کنندگان و کسب و کارهای کوچک را تشویق می‌کند تا داده‌های دستگاه را از طریق شبکه با استفاده از بلاکچین و توکن‌ها ارسال کنند.

مزایای Web 3

مزایای Web 3

هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی

در وب ۳ کامپیوترها قادرند اطلاعات را مشابه انسان‌ها از طریق فناوری‌های مبتنی بر مفاهیم وب معنایی و پردازش زبان طبیعی درک کنند. Web 3 همچنین از یادگیری ماشینی استفاده می‌کند، که شاخه‌ای از هوش مصنوعی می‌باشد که از داده‌ها و الگوریتم‌ها برای تقلید از نحوه یادگیری انسان‌ها استفاده می‌کند و به تدریج دقت آن را بهبود می‌بخشد.

وب معنایی

در برخی مواقع، دستگاه‌های متصل به اینترنت دیگر مانند وب ۲ روی رایانه‌ها و تلفن‌های هوشمند متمرکز نخواهند شد؛ زیرا فناوری اینترنت اشیا (IoT) انواع جدیدی از دستگاه‌های هوشمند را به‌ وجود می‌آورد. وب معنایی، به معنای مطالعه رابطه بین کلمات است. بنابراین، وب معنایی، رایانه‌ها را قادر می‌سازد تا حجم زیادی از داده‌ها را از وب، که شامل محتوا، تراکنش‌ها و پیوندهای بین افراد است، تجزیه و تحلیل کنند.

فضای سه بعدی

ایجاد یک دنیای مجازی و فضاهای سه بعدی یکی از مزیت‌های Web 3.0 است.  به بیان ساده‌تر با استفاده از وب 3 می‌توان بدون اینکه کاربر از پشت کامپیوتر بلند شود در فضای سه بعدی قدم بزند و یا به داخل ساختمان‌های مختلف برود و از آن‌ها بازدید کند.

سرعت بالا در رفع مشکل

در صورتی که محصولات و برنامه‌های بیشتری به یک شبکه اینترنتی متصل شوند در نهایت به مجموعه‌ی بزرگی از داده‌های متصل بهم را تشکیل می‌دهند. الگوریتم‌های مختلفی در اینترنت نسل سوم وجود دارد که از این داده‌ها برای تجزیه و تحلیل استفاده می‌کند و اطلاعاتی که از این الگوریتم‌ها به دست میاید کمک زیادی به رفع  نیازهای کاربران می‌کند.

گذشته و آینده اینترنت

در نسل اول اینترنت داده‌ها به صورت ایستا در دسترس کاربران قرار داشت با گذشت زمان با امدن نسل دوم کاربران توانستند با داده‌ها به صورت پویا در تعامل باشند. اینترنت نسل سوم که هنوز هم در حال تکمیل شدن است. از فناوری‌های peer to peer مانند: بلاک چین، نرم افزارهای open source، واقعیت مجازی و اینترنت اشیا استفاده می‌کند. این فناوری‌ها باعث می‌شوند تا کاربر بتواند هدایت و کنترل وب را در دست بگیرد. وب ۳ نسل جدید اینترنت و به عبارتی آینده اینترنت است که با پیاده سازی آن قرار است امنیت، سرعت، حریم خصوصی و کیفیت بالای خدمات اینترنتی را برای افراد جامعه فراهم کند.

نتیجه گیری

اینترنت نسل سوم یا وب ۳  دارای علمکردهایی است که در نسل اول و دوم اینترنت وجود ندارد و کمبود آن‌ها به شدت احساس می‌شود. تا زمانی که Web 3 به مرحله اجرایی و پیاده سازی نرسیده، ماهیت دقیق آن را نمی‌توان توصیف کرد. وب 3 برای کاربران امکان تعامل با افراد یا ماشین‌های مختلف در جهان را بدون استفاده از سیستم‌های واسطه که معمولا هزینه ‌بر هستند فراهم می‌کند. این تغییر پاردایم، موج جدیدی از کسب و کارها را که قبلا غیر قابل تصور بودند ممکن می‌سازد.

دانلود PDF مقاله وب ۳

ثبت امتیاز post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *