کامپیوتر چگونه کار می کند؟

کامپیوتر چگونه کار می کند

دراین مقاله ابتدا به تعریف رایانه چیست می پردازیم، سپس اجزای اصلی آن را بررسی می‌کنیم. و در نهایت یک رایانه کوچک و کم مصرف را به شما معرفی خواهیم کرد.

رایانه یک ماشین الکترونیکی است 

رایانه یک ماشین الکترونیکی است که اطلاعات را پردازش می کند. به عبارتی دیگر اطلاعات خام را می‌گیرد. آن ها را تا زمانی که آماده به کار شوند ذخیره می‌کند. سپس نتایج را بر روی مانیتور نمایش می‌دهد. تمامی این فرآیندها گرفتن اطلاعات ورودی تلقی می‌شوند. در تعریف دیگری از کامپیوتر چیست آمده است. کامپیوتر دستگاهی است که از اجزای سخت افزاری و نرم افزاری تشکیل شده است. رایانه داده ها را از طریق واحد ورودی براساس دستورالعمل های داده شده دریافت می‌کند. و پس از پردازش داده ها، آن ها را از طریق دستگاه خروجی به نمایش می‌گذارد.

کامپیوتر چگونه کار می کند؟

رایانه امروزه به بخش اصلی زندگی انسان ها مبدل شده است. این در حالی است که آن ها از دو بخش اصلی نرم افزار و سخت افزار تشکیل می‌شوند.
برای درک بهتر کارکرد رایانه، بهتر است از درون آنچه در کامپیوتر وجود دارد باخبر شویم.

قطعات اصلی رایانه

• واحد پردازش مرکزی

در دهه های 1950 و 1960 رایانه ها تاثیر بسیار مهمی در روانشناسی داشتند. آن ها استعاره یا تشبیهی به روانشناسان دادند که سبب مقایسه پردازش ذهنی انسان با کامیپوتر شد.
استفاده از آن ها به عنوان ابزاری برای تفکر در مورد نحوه مدیریت ذهن انسان به شمار می‌رود. اساسا، یک کامپیوتر اطلاعات را کد می‌کند (آن ها را تبدیل به صفر و یک می‌کند) سپس آن ها را ذخیره می‌کند. از اطلاعات استفاده می‌کند و یک خروجی تولید می‌کند.

این در حالی است که ایده پردازش اطلاعات توسط روانشناسان به عنوان الگویی از نحوه کارکرد اندیشه انسان شناخته می‌شود. به عنوان مثال: چشم اطلاعات بصری را دریافت می‌کند و داده‌ها به کمک فعالیت‌های عصبی در مغز ذخیره و کد گذاری می‌شوند.
و رفتاری که انسان از خود بروز می‌دهد نوعی خروجی محسوب می‌شود.

اکنون رفتار انسان، یک خروجی تلقی می‌شود حال پردازنده رایانه شما (که بعضا به عنوان واحد پردازش مرکزی شناخته می‌شود). یک ریز تراشه است که روی مادر برد قرار می‌گیرد و به عنوان مغز کامپیوتر شناخته می‌شود. این سخت افزار به طرز حیرت انگیزی اطلاعات را پردازش می‌کند. به همین علت فوق العاده داغ می‌شود و برای جلوگیری از گرمای بیش از حد دارای فن می‌باشد.

• دستگاه های ورودی 

صفحه کلید، موس، جوی استیک (دستگاهی اشاره گر که برای حرکت موقعیت مکان نما روی صفحه مانیتور استفاده می‌شود). قلم نوری (اشاره گری شبیه به خودکار است که برای انتخاب یک منوی نمایش داده شده یا نقاشی روی صفحه مانیتور استفاده می‌شود). اسکنر، میکروفون، بارکدخوان همگی جزو دستگاه های ورودی محسوب می‌شوند.

• دستگاه های خروجی

خروجی رایانه شما احتمالا دارای یک صفحه LCD است که قادر به نمایش اطلاعات است. مانیتور یکی از دستگاه های خروجی به حساب می‌آید. در این میان چاپگر، هدفون، بلندگوهای رایانه و پروژکتور نیز جزو واحدهای خروجی به شمار می‌روند.

• حافظه دسترسی تصادفی

RAM یا حافظه دسترسی تصادفی یا به اختصار RAM جزو لایکنف یک رایانه به شمار می‌رود. داده ها قبل از پردازش اطلاعات در این حافظه نگهداری می‌شوند و با خاموش شدن کامپیوتر از بین می‌روند. تمام داده و اطلاعات موجود در حال حاضر، در این حافظه نگهداری می‌شود. تا پردازنده دستگاه به سرعت به آن‌ها دسترسی پیدا کند حافظه اصلی می‌باشد. که خواندن و نوشتن از آن بسیار سریع تر از انواع دیگر حافظه ها مانند درایو دیسک سخت (HDD)، درایو حالت جامد (SSD) یا درایو نوری است.

• درایو هارد دیسک

HDD همچنین به عنوان Hard Disk Drive شناخته می‌شود، عکس، برنامه و اسناد نگه داری شده در این حافظه نگه داری می‌شود. این حافظه جزو حافظه های ایستا به کار می‌روند و هرگز از بین نمیروند.

• مادربرد

مادربرد به عنوان خانه برای تمام اجزای دیگر رایانه عمل می‌کند به آن‌ها امکان برقراری ارتباط با یکدیگر را می‌دهد.

Thin Client

آشنایی با تین کلاینت

چند بار تابحال با نام تین کلاینت آشنا شده‌اید. تین کلاینت سخت افزاری است که از آن ها به عنوان مینی کامپیوتر نیز شناخته می‌شود. در اصل کیس های کامپیوتری با قطعاتی که در بالا به آن اشاره شد، کوچک تر شده‌اند و در قالب دستگاهی به عنوان تین کلاینت شناخته می‌شوند. تین کلاینت همانند رایانه تمام استاندارهای لازم را دارد.

مصرف انرژی بسیار پایین آن تقریبا 60 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می‌کند. حذف قطعات مکانیکی همانند هارد دیسک و فن سبب طول عمر این سخت افزار قدرتمند شده است. بسیار کوچک است به نحوی که حمل و جابجایی آن بسیار آسان به نظر می‌رسد. هیچ نیازی به نصب درایورهای نرم افزاری نیست، زیرا تمام قطعات این سخت افزار توسط یک کمپانی تهیه می‌شود.

سخن آخر

اولین رایانه ها در درجه اول برای محاسبات عددی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. با این حال، از آن جا که هر اطلاعاتی می‌تواند به صورت عددی رمزگذاری شود. مردم خیلی زود دریافتند که کامپیوترها قادر به پردازش اطلاعات با اهداف عمومی هستند. سرعت آن ها امکان تصمیم گیری در مورد مسیریابی ارتباطات تلفنی از طریق شبکه و کنترل سیستم های مکانیکی مانند اتومبیل، راکتورهای هسته ای و ابزارهای جراحی رباتیک را فراهم می‌کند.

دانلود PDF کامپیوتر چگونه کار می کند؟

زمان شما محدود است پس آن را صرف زندگی‌ای که متعلق به فرد دیگری است نکنید.

4.2/5 - (119 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *