نتایج در این بخش نمایش داده می شود

توزیع کارآمد ترافیک شبکه با لود بالانسر

لود بالانسر

همانطور که سازمان شما پیشرفت می‌کند، توان عملیاتی زیرساخت شبکه آن هم افزایش می‌یابد و به دنبال آن پردازش سرورها بیشتر می‌شود. به همین ترتیب ارائه خدمات بهینه به مشتریان چالش برانگیزتر می‌شود. این یعنی زمان آن فرا رسیده است که استفاده از لود بالانسر را در نظر بگیرید. لود بالانسینگ یک سرویس کلیدی برای شرکت‌هایی است که می‌خواهند بهترین تجربه کاربری ممکن را در اختیار مشتریان خود قرار دهند.

Load balancer راهکاری است که بار شبکه را بین یک یا چند سرور توزیع می‌کند، به این معنی که درخواست‌های شبکه را دریافت کرده و بر اساس قوانین از پیش تعیین شده به سمت یک سرور هدایت می‌کند. بنابراین، چندین سرور را می‌توان تحت یک آدرس IP یکسان میزبانی کرد. لودبالانسر می‌تواند در فضای ابری یا در محل در یک سرور داده خصوصی میزبانی شود و ترافیک را به سمت سرورهای دیگر هدایت ‌کند. در این مقاله، عملکرد لود بالانسینگ، نحوه استفاده از آن و اینکه چگونه زیرساخت شبکه شما می‌تواند از آن بهره مند شود را می‌خوانید.

تاریخچه‌ای مختصر از لود بالانسینگ

لودبالانسر در دهه 1990 به عنوان یک ابزار توزیع ترافیک در سراسر شبکه معرفی شد. با پیشرفت سریع فناوری‌های اینترنتی، ساختار برنامه‌ها پیچیده‌تر شد و درخواست‌ها از قابلیت‌های سرور فراتر رفتند. نیاز به روش‌هایی برای دریافت درخواست‌ها و توزیع موثر آن‌ها در سرورها منجر به پیدایش لود بالانسر شد. به زبان ساده، Load balancer به برنامه‌ها اجازه می‌دهد از ارسال ترافیک فقط به یک سرور خاص خودداری کنند و ترافیک را به طور یکسان توزیع نمایند.

ظهور ADC ها در اوایل دهه 2000 نقطه عطفی در تاریخ لود بالانسینگ بود. ADC ها دستگاه‌های شبکه‌ای هستند که با هدف بهبود عملکرد برنامه‌ها توسعه یافته‌اند و لود بالانسر برنامه یکی از راه‌های دستیابی به آن است. آن‌ها به زودی تکامل میابند تا خدمات بیشتری از جمله فشرده سازی، ذخیره سازی حافظه پنهان، احراز هویت، فایروال و سایر خدمات امنیتی را پوشش دهند.

تعریف لود بالانسر چیست؟

لود بلنسر یک نرم افزار شبکه است که تعادل بار سرورها را تسهیل می‌‎کند. وظیفه اصلی این سرویس توزیع کارآمد ترافیک شبکه بر روی سرورهای پشتیبان است. لود بالانسینگ به عنوان یک پروکسی معکوس، هزینه‌های مدیریت برنامه و تعمیر و نگهداری را کاهش می‌دهد. اگر یکی از سرورهای شما از کار بیفتد، ترافیک به صورت استراتژیک بین سرورهای دیگر توزیع می‌شود.

مزایای استفاده از لودبالانسر

نحوه عملکرد لود بالانسر به چه شکل است؟

لودبالانسر مانند یک پروکسی معکوس عمل می‌کند. این سرویس به کاربر یک آدرس IP مجازی (VIP) اختصاص می‌دهد تا به آن متصل ‌شود. این سرویس تعیین می‌کند که آیا اتصال باید با استفاده از الگوریتم‌ها به یک سرور خاص ارسال شود یا خیر. لود بالانسر در طول مدت اتصال، آن را مدیریت و نظارت می‌کند.

گاهی اوقات Load balancer را می‌توان با پلیس راهنمایی و رانندگی مقایسه کرد. چرا که وظایف آن‌ها به گونه‌ای طراحی شده است که درخواست‌ها را به طور سیستماتیک به مکان‌های مناسب در یک زمان معین هدایت کنند تا از مشکلات پرهزینه و برنامه ریزی نشده جلوگیری شود. این سرویس عملکرد و امنیت مورد نیاز برای پشتیبانی از محیط‌های پیچیده فناوری اطلاعات و عملیات‌های متعدد آن‌ها را فراهم می‌کند.

یک مدیر برنامه را نظر بگیرید که برای نوشتن یک قرارداد جدید برای ورزشکار معروف در حال مذاکره با باشگاه‌های مختلف است. در اینجا مدیر برنامه درخواست ورزشکار مطرح را می‌پذیرد و آن را به باشگاه‌های خاص ارسال می‌کند. تیم‌های مختلف به مدیر برنامه و سپس ورزشکار پیشنهاد می‌دهند. این کار تا زمان پیدا شدن راه حل ادامه می‌یابد. توازن بار سرور وظیفه اصلی این سرویس است. متعادل‌سازی بار منعطف‌ترین راه برای رسیدگی به تعداد زیادی درخواست‌های ارسالی از جریان‌های کاری چند برنامه‌ای و چند دستگاهی امروزی است. لود بالانسر به کاربران کمک می‌کند تا تجربه کاربری سازگارتر و قابل اعتمادتری داشته باشند.

مزایای Load Balancer

تغییر مسیر ترافیک به کارآمدترین سرور مزایای زیر را به همراه دارد:

 1. بیگ دیتا: داده‌های بزرگی که توسط کاربران در سراسر جهان ارائه‌ می‌شوند به کسب‌وکارها در تصمیم‌گیری بهتر و آگاهانه‌تر کمک می‌کنند.
 2. بهبود کارایی: Load balancer حجم بار روی سرور را کاهش می‌دهد و تجربه بهتری را برای مشتریان به ارمغان می آورد.
 3. پیش بینی: ترافیک‌ها را می‌توان قبل از اینکه واقعا رخ دهد، توسط نرم افزارهای لود بالانسر پیش بینی کرد.
 4. دوام: این نرم افزار در مورد تجهیزاتی که به تعمیر نیاز دارند، اطلاعاتی را ارائه می‌دهد. با کم‌ترین میزان خرابی، قطعات شکسته و کم کار را می‌توان به سرعت جایگزین کرد.
 5. امنیت: این سرویس یک لایه امنیتی اضافی را به وب‌سایت و برنامه‌های شما اضافه می‌کند.
 6. مقیاس پذیری: Load Balancer به شما این امکان را می‌دهد که زیرساخت سرور را در هر زمان و بدون هیچگونه تاثیری بر خدمات ارائه شده تغییر دهید.

انواع Load balancer

لود بالانسر چندین رویکرد منحصر به فرد برای مقابله با مسائل شبکه ارائه می‌دهد:

 1. لود بالانسینگ شبکه

این سرویس ترافیک در سطح حمل و نقل را بر اساس عوامل شبکه مانند آدرس IP و پورت‌های مقصد به شبکه اختصاص می‌دهد. این توازن بار TCP (سطح 4) است و هیچ پارامتری در سطح برنامه مانند نوع محتوا، هدرها، مکان‌ها، رفتار برنامه و غیره را در نظر نمی‌گیرد. بالانسر شبکه آدرس شبکه را ترجمه کرده و بر همین اساس ترافیک را هدایت می‌کند.

 1. لود بالانسینگ برنامه

این سرویس به عنوان لود بلنسر لایه 7 شناخته می‌شود که درخواست‌ها را بر اساس معیارهایی در سطح برنامه توزیع می‌کند. لود بالانسر L7 طیف گسترده‌تری از داده‌ها، از جمله هدرهای HTTP و سشن‌های SSL را ارزیابی می‌کند و بار سرور را بر اساس متغیرهای متعدد توزیع می‌کند. لودبالانسر برنامه ترافیک سرور را با توجه به کاربردها و رفتار فردی، به این شیوه کنترل می‌کند.

 1. لود بالانسینگ سرور

با افزایش تعداد برنامه‌ها که در مراکز داده ابری در سراسر جهان میزبانی می‌شوند، GSLB قابلیت‌های L4 و L7 را در چندین مرکز داده توسعه می‌دهد. Load balancer سرور امکان توزیع بار کارآمد را بدون به خطر انداختن تجربه کاربری فراهم می‌کند.

load balancer

چرا Load Balancer مهم است؟

بخش‌های فناوری اطلاعات می‌توانند از یک کنترل‌کننده تحویل برنامه (ADC) با ویژگی‌های لود بالانسر استفاده کنند. قابلیت‌های مدیریت ترافیک این نرم افزار می‌تواند به شرکت‌ها در پاسخگویی موثر به درخواست‌ها و تهیه منابع مناسب برای هر کاربر کمک کند. بسیاری از توابع دیگر (مانند رمزگذاری، احراز هویت و فایروال) از طریق ADC در دسترس هستند که می‌تواند یک نقطه کنترل واحد را برای ایمن سازی، مدیریت و نظارت بر برنامه‌ها و سرویس‌های متعدد فراهم کند و در عین حال بهترین تجربه کاربری را تضمین کند.

مزایای لود بالانسر چیست؟

لود بالانسینگ به شما کمک می‌کند تا استفاده از منابع، زمان پاسخگویی و تحویل داده‌ها را در محیط‌های پر ترافیک ساده کنید. اگر دو یا چند سرور دارید، باید از این سرویس استفاده کنید، زیرا مزایایی که دریافت می‌کنید بسیار زیاد خواهد بود. در زیر برخی از مزایای لود بلنسر آورده شده است.

رسیدگی به درخواست‌ها

دیدن افزایش ترافیک وب‌سایت بسیار هیجان انگیز است. اما اگر سرعت پاسخگویی شما به میزان قابل توجهی کاهش یابد، بازدیدکنندگان خود را از دست می‌دهید. لود بالانسر به شما کمک می‌کند تا با توزیع ترافیک به سرورهای با ظرفیت مطمئن شوید که سایت شما به دلیل افزایش ترافیک کند نمی‌شود.

جلوگیری از توقف کار

محافظت و نگهداری برای حفظ عملکرد سرورها بسیار مهم است. با این حال، اغلب غیرممکن است که برای جلوگیری از ایجاد مزاحمت برای کاربران یا بازدیدکنندگان وب‌سایت، زمان داون یا توقف آن را پیش بینی کنید. لود بالانسینگ به شما کمک می‌کند تا با هدایت خودکار ترافیک به سرورهای سالم، تعمیر و نگهداری سرور به حداقل برسد تا کاربران و بازدیدکنندگان وب‌سایت هیچ گونه وقفه‌ای در جلسات خود تجربه نکنند.

مدیریت شکست‌ها

مهم نیست چه کاری انجام می‌دهید، شکست‌ برای همه اتفاق می افتد. این سرویس خرابی سرور را به سرعت تشخیص داده و ترافیک را به سمت سرورهای سالمی که هنوز در حال کار هستند هدایت می‌کند. اگر دیتاسنتر یا یک موقعیت جغرافیایی در دسترس نباشد (مثلا به دلیل قطعی کابل)، لود بلنسر ترافیک را به نزدیک‌ترین مکان سالم هدایت می‌کند. در نتیجه خرابی‌ها باعث ایجاد حداقل اختلال در عملکرد می‌شوند.

نظارت بر سلامت برنامه‌ها

برای استراتژی وب و برنامه ریزی زیرساخت باید بدانید برنامه‌ها و سرورهای شما چگونه کار می‌کنند. یک لودبالانسر گزارش‌های دقیق عملکرد و هشدارهای خطا را ارائه می‌دهد، بنابراین سازمان شما می‌تواند برنامه ریزی و بهینه سازی زیرساخت خود را انجام دهد.

نتیجه گیری

توزیع ترافیک بر روی چندین واحد یا منبع محاسباتی برای آسان‌تر و کارآمدتر کردن کل فرآیند، به عنوان لود بالانسر شناخته می‌شود. این سرویس برنامه‌ها یا وبسایت‌ها را به راحتی در دسترس کاربران قرار می‌دهد و باعث می‌شود که هیچ سروری به تنهایی فشار زیادی را تحمل نکند و بار به طور مساوی میان آن‌ها توزیع می‌شود. انتخاب سرویس لود بالانسینگ مناسب به سیستم و اهداف شما بستگی دارد. آشنایی با انواع مختلف این سرویس باعث می‌شود تا بهینه سازی مناسب را بدون فراتر رفتن از آنچه نیاز دارید، به دست آورید.

دانلود pdf مقاله لود بالانسر

5/5 - (1 امتیاز)
2 نظر برای "توزیع کارآمد ترافیک شبکه با لود بالانسر" ارسال شده
 1. faeze گفت:

  محتوای تخصصی بسیار خوبی بود
  تشکر

 2. farhad گفت:

  سلام روز خوبی داشته باشید
  شما و تیم خوبتون لایک دارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *