نانو سرور؛ نسخه‌ای از ویندوز سرور بهینه سازی شده در بستر Cloud

نانو سرور

هر کسی که با یک سیستم فناوری اطلاعات به همراه ده‌ها برنامه و سرور سروکار دارد، می‌داند که به روز رسانی و نگهداری آن‌ها چقدر دشوار است. معمولا برنامه‌های مختلف به روز رسانی‌های متفاوتی دارند و به چندین سرور به صورت جداگانه نیاز دارند. داشتن 30 سرور یا بیشتر در یک اتاق سرور معمولی اتفاق عجیبی نیست. البته فناوری مجازی سازی در دنیای امروز ما تعداد سرورهای فیزیکی را به طور قابل توجهی کاهش داده است. Nano Server مایکروسافت یک نسخه از ویندوز سرور است که برای اجرای برنامه‌ها در کلود و بدون نیاز به سخت افزارهای سنگین به دنیای تکنولوژی معرفی شد. اخیرا تمرکز مایکروسافت حرکت به سمت کلود است.
ما همواره شاهد تغییراتی در تمام محصولات این شرکت مانند: ویندوز، آفیس و حتی ابزارهای سازمانی بوده‌ایم. بسیاری از ویژگی‎ های جدید و بهبود یافته در این محصولات یافت می‌شوند که خدمات ابری کارآمد را ممکن می‌سازد. تمرکز این مقاله بر روی یکی از همین سرویس‌هاست. نانو سرور مایکروسافت در آستانه ورود به عصر جدیدی در محاسبات سرور است که در ادامه بیشتر با فناوری جدید آن آشنا می‌شوید.

نانو سرور چیست و چه تفاوتی با ویندوز سرور دارد؟

مایکروسافت Nano Server را به عنوان «سیستم عامل هدفمند طراحی شده برای اجرای برنامه‌ها در ابر» توصیف می‌کند. این فناوری برای اجرای خدمات و مدیریت از راه دور طراحی شده است. سیستم‌ عامل کوچک نانو سرور اجزای کمتری نسبت به سیستم ‌عامل ویندوز سرور دارد. به عنوان مثال، در سرورهای نانو رابط کاربری گرافیکی وجود ندارد و به طور قابل توجهی کوچک‌تر از ویندوزسرور است. این ویژگی مقیاس پذیری را به میزان قابل توجهی بهبود می‌بخشد.

هنگام استفاده از این نوع سرور هیچگونه محیط گرافیکی GUI برای شما ایجاد نمی‌شود و همه چیز از طریق پاورشل PowerShell یا دیگر ابزارهای متصل به سرور انجام خواهد شد. در واقع Nano Server نسخه سبک شده ویندوز سرور است که در مقایسه با آن درصد خطای کمتری دارد. هکرها معمولا به Nano Server حمله نمی‌کنند و بنابراین خطرات و تهدیدات بر روی نانو سرورها بسیار کم است.

تفاوت نانو سرور با ویندوز سرور

نانو سرورها در یک نگاه

نرم افزارهای سازمانی مانند: Windows Server 2016 به طور خاص با در نظر گرفتن پیکربندی‌های ابری ساخته می‌شوند. مایکروسافت Nano Server را طراحی کرده است تا دوباره یکی دیگر از اجزای کلیدی استراتژی خود را ارائه دهد و خود را در بازار رقابتی ارائه دهندگان ابر نگه دارد.

مایکروسافت تشخیص داد که برای عملکرد بهتر ماشین مجازی (VM) در سرور ویندوز باید تغییراتی ایجاد شود. راهکار مایکروسافت این بود که اندازه ماشین مجازی ویندوز سرور را تغییر دهند، در نتیجه یک نسخه از این سرویس تولید شد که مجموعه‌ای از برنامه‌ها و خدمات را با بهره وری بسیار زیاد اجرا کند. همینجا بود که نانو سرور متولد شد. Nano Server یک سیستم عامل است که برای استفاده در ابرهای خصوصی و مراکز داده بهینه شده است. سرور نانو به فضای دیسک بسیار کمتری نیاز دارد، راه اندازی آن سریع‌ است و به آپدیت کمتری نسبت به ویندوز سرور نیاز دارد.

چرا باید از Nano Server استفاده کنید؟

قطعا باید استفاده از سرور نانو را شروع کنید، اما به خاطر داشته باشید که بکارگیری این فناوری نیاز به تغییراتی در فرایند کاری شما دارد. نانو سرور هیچ گونه رابط گرافیکی یا پشتیبانی RDP ندارد و همه کارها را از راه دور انجام میدهد. به علاوه، راه اندازی آن با نصب‌های معمولی متفاوت است. به دلیل مدیریت از راه دور، به نظر می‌رسد متخصصان فناوری اطلاعات تمایلی به استفاده از سرور نانو ندارند. البته بسیاری از کنسول‌هایی که امروزه استفاده می‌کنید، با Nano Server قابل استفاده هستند و به سادگی از راه دور اجرا می‌شوند.

مزایای نانو سرور چیست؟

  1. سرور امن :سطح حمله سرور نانو بسیار کوچک‌تر است زیرا هیچ گونه ویندوز اکسپلورر و رابط کاربری گرافیکی در آن وجود ندارد. قابلیت Windows GUI Server باعث می‌شود که Nano Server بسیار امن‌تر از نسخه‌های قبلی خود عمل کند.
  2. هزینه‌ها: از آنجایی که این سرور بار بسیار کمی ایجاد می‌کند، مقدار منابع مورد نیاز برای اجرای ماشین‌های مجازی آن در Hyper-V بسیار ناچیز خواهد بود. مقرون به صرفه بودن یکی از بزرگ‌ترین دلایلی است که شرکت‌ها از VM های نانو سرور استفاده می‌کنند.
  3. زمان بوت سریعتر: این سرورها فقط با اجزای مورد نیاز خود نصب می‌شود، بنابراین زمان راه اندازی آن به طور قابل توجهی سریع است.
  4. کمترین به روز رسانی: از آنجایی که فقط اجزای مورد نیاز نصب می‌شوند، تعداد به روز رسانی‌های سرورهای نانو بسیار کمتر خواهد بود. در حال حاضر به روز رسانی در نانو سرور 3 بار در سال انجام می‌شود و مایکروسافت با پشتکار تلاش می‌کند تا این میزان را به 2 دفعه کاهش دهد. آپدیت کمتر در هاست‌ها و ماشین‌های مجازی به معنای قطعی‌های کمتر است.
  5. مدیریت از راه دور آسان‌تر: اخیرا مایکروسافت روی بهبود برخی از جنبه‌های مدیریت از راه دور که قبلا فاقد آن بوده، کار کرده‌ است. با نانو سرور همه چیز به طور کامل از راه دور مدیریت می‌شود.

به عنوان مثال، در پلتفرم Azure یک ابزار مدیریت از راه دور وجود دارد که به ادمین‌ اجازه می‌دهد به ماشین‌های مجازی متصل شود و فرآیندهای در حال اجرا را مشاهده کنند. این امر به بهبود تجربه مدیریت از راه دور کمک کرده و مدیریت ماشین‌های مجازی را بسیار آسان می‌کند.

Nano Server

چرا سرور نانو برای سازمان ها امری ضرویست؟

اگرچه همه سازمان‌ها می‌توانند از مجازی‌سازی و ویژگی‌های امنیتی سرور نانو بهره مند شوند، در اینجا فهرست مختصری از قابلیت‌های این فناوری برای سازمان شما وجود دارد:

  • امنیت بهبود یافته

سرور نانو با کمترین سطح حمله امن‌ترین گزینه نصب برای سرورهای ویندوز است. و به ‌طور پیش‌فرض تنها 12 پورت دارد و تعداد این پورت‌ها در ویندوز سرور به 34 عدد می‌رسد.

  • کاهش هزینه مالکیت کل (TCO)

سرور نانو بار بسیار کمی ایجاد می‌کند و در نتیجه نیازی نیست شرکت‌ها منابع زیادی به تعمیر و نگهداری از سرور اختصاص دهند.

  • زمان بوت سریع

IO بوت سرور نانو حدود 150 مگابایت است و زمان راه ‌اندازی آن از 5 تا 10 ثانیه انجام می‌شود.

آینده نانو سرور

اوضاع سرور نانو از ابتدا تا حدودی تغییر کرده است. Nano Server دیگر تمام آن “راه حل‌های ایده آل” که زمانی برای ما جذاب بوده‌اند را ارائه نمی‌دهد. با انتشار ویندوز سرور 1709 (سپتامبر 2017)، تغییراتی در نانو سرور ایجاد شد. مایکروسافت تمام ویژگی‌های فیزیکی را از سرور نانو حذف کرده است. یعنی درایورها، Hyper-V و Scale-Out-File-Server حذف شده‌اند. بنابراین اگر قبلا Nano Server را راه اندازی کرده‌اید، نگران نباشید. نسخه‌های قدیمی همچنان تا مدتی پشتیبانی می‌شوند (بر اساس سیاست‌های پشتیبانی مایکروسافت).

نانو سرور از ابتدا تعدادی از چالش‌ها و مشکلات مدیریتی گذشته و حال را حل کرده است. بسیار کوچک است و تقریبا هیچ مولفه‌ای در خود ندارد، به جز آن‌هایی که می‌خواهید. همانطور که می‌دانید مولفه‌های کمتر به معنای امنیت بیشتر است. علاوه بر این، راه اندازی این نوع سرور در مقایسه با نسخه‌های دیگر تقریبا سریع می‌باشد که آن را به گزینه‌ای انعطاف‌پذیر تبدیل می‌کند.

نتیجه گیری

این نوع سرور با به حداقل رساندن سطح حمله سیستم عامل و کاهش بار منابع برای بهبود امنیت طراحی شده است. این تکنولوژی کوچک‌ترین و امن‌ترین سیستم مایکروسافت تا به امروز است. خبر خوب در رابطه با نانو سرور بخش مدیریتی آن می‌باشد. واضح است که به عنوان یک نسخه از ویندوز سرور، کنترل و مدیریت سرورهای نانو از راه دور انجام ‌شود. مایکروسافت Nano Server را طوری طراحی کرده است که از طریق ابزارهای خودکار و مطابق با استراتژی ابری خود کاملا قابل مدیریت باشد، هرچند برخی سازمان‌ها ترجیح می‌دهند فرایند مدیریت‌ با ابزارهای رابط کاربری گرافیکی انجام شود.

دانلود PDF مقاله نانو سرور

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *