تمهیدات لازم برای دورکاری

تمهیدات لازم برای دورکاری

تمهیدات لازم برای دورکاری به معنای رعایت تمام امور امنیتی است که باید آن‌ها را رعایت کنید.
واژه تمهید به معنای آمادگی، آماده سازی، تدارک، تدبیر، تهیه، چاره، زمینه سازی، مقدمه چینی، آماده کردن، آراستن، فراهم کردن، زمینه سازی کرن، مقدمه چیدن، گسترانیدن، هموار کردن، پهن کردن می‌باشد.
با توجه به معنی این واژه می‌توان بگوییم تمهیدات لازم برای دورکاری شامل هر گونه آماده‌سازی افراد و مجموعه برای دورکاری می‌باشد. یعنی هر اقدامی که در این راستا انجام می‌شود نوعی تمهید و چاره اندیشی است.
در این بخش تمهیدات لازم برای دورکاری را بررسی می‌کنیم.

‌فراهم کردن زیرساخت‌ها

مهم‌ترین گام در تمهیدات لازم برای دورکاری فراهم کردن زیرساخت‌ها می‌باشد. در دورکاری زیرساخت‌ها حرف اول را می‌زنند.
این زیرساخت‌ها هستند که می‌تواند باعث شوند دورکاری موفقیت آمیزی را یک مجموعه تجربه کند یا یک مجموعه شکست بخورد.
اگر زیرساخت‌ها فراهم نشود، با مشکلات فراوانی روبه رو می‌شوید، که در حین کار قابل حل شدن نیست یا زمان زیادی را می‌برد.
پس در گام اول باید این زیرساخت‌ها را به درستی پیاده سازی کنید تا بتوانید از لذت دورکاری بهره‌مند شوید.
یکی از کارهایی که می‌توان انجام داد استفاده از سامانه امن دورکاری می‌باشد که می‌توانید دمو سامانه امن دورکاری را در سایت رها مشاهده کنید.

آماده سازی افراد جهت تمهیدات لازم برای دورکاری

گام دوم بعد از فراهم کردن زیرساخت‌ها آماده سازی پرسنل می‌باشد. باید در ابتدا با کارمندان درباره دورکاری صحبت شود و آن‌ها زمینه‌های لازم و اطلاعات مورد نیاز برای دورکاری به دست آورند.
در وهله‌ی بعدی باید تمهیدات لازم برای دورکاری صورت گیرد تا به سوالات متنوعی که در این باره به وجود می‌آید پاسخ داده شود.
مدیران و سرپرستان مجموعه می‌توانند این استرس‌ها و نگرانی‌های پرسنل خود را به حداقل برسانند. این آماده سازی به ویژه برای افرادی که دورکاری نکرده‌اند لازم و ضروری است.
کار کردن خارج از محیط کار در اوایل با کمی سختی و دشواری همراه است. پرسنل با تجربه می‌توانند مسیر دورکاری را برای افراد کم‌تجربه‌تر هموار کنند.
در مسیر دورکاری صبر و حوصله بیشتری باید در کار داشت اگر کمی سختی اول راه را تحمل کنید. خواهید دید که دورکاری برای شما لذت بخش خواهد بود و نتیجه دلخواه را از آن می‌گیرید.

حس اطمینان

در این گام باید یک اطمینان دو طرفه بین کارمندان و مدیران به وجود آید. تا وقتی که این اطمینان برقرار نشود نمی‌توان نتیجه دلخواه را گرفت.
علاوه بر زیرساخت‌هایی که برای راحتی کار، ارتباطات درست، کنترل و نظارت در نظر گرفته می‌شود. باید کارمند حس مسئولیت پذیری خود را به کارفرما القا کند.
هم‌چنین کارفرما نیز باید حس اطمینان از درست انجام شدن کارها را به کارمند بدهد. در دورکاری باید کمی روابط دوستانه در کار را تقویت کنید تا بتوانید از پس امور برآید.
در دورکاری باید وقت بیشتری برای یک دیگر بگذاریم هنگامی که فردی با مشکل مواجه می‌شود. زمان بیشتری لازم است تا رفع شود، چرا که افراد به صورت فیزیکی در کنار یک‌دیگر نیستند.

تمهیدات امنیتی

علاوه بر شرایط ذکر شده تمهیدات امنیتی از اهمیت ویژه‌ای در سازمان برخوردار است. امنیت اطلاعات به یک مجموعه قدرت می‌دهد و یک سازمان را توانمند می‌کند.
به ویژه شرکت‌ها و مراکزی که اطلاعات آن‌ها بسیار سری است و نباید در اختیار کسی قرار گیرد. در صورت فاش شدن اطلاعات آسیب‌های جبران ناپذیری به مجموعه وارد می‌شود.
بسیاری از شرکت‌ها هستند که از اطلاعات خود در محل کار به خوبی حفظ می‌کنند اما به هنگام دورکاری این امنیت را فراموش می‌کنند.
باید بدانید امکان فاش شدن این اطلاعات در دورکاری بیشتر است پس باید دقت بیشتری برای حفظ این اطلاعات به کار گیرید.

وابستگی امنیت به تمام افراد مجموعه

امنیت یک مجموعه به تمام افراد آن وابسته است. درست است که بخشی عظیمی از این امنیت سایبری در یک مجموعه بر عهده فرد یا تیم مسئول IT شرکت است.
اما بخشی از تامین امنیت هم مربوط به تمامی پرسنل می‌باشد که باید موارد مربوط به خود را رعایت کنند. اگر تک تک افراد خود را در قبال حفظ اطلاعات سازمان مسئول بدانند و
کارهای کوچکی معمولا در شرکت‌ها از طرف تیم IT به آن‌ها گفته می‌شود را رعایت کنند امنیت در یک مجموعه به شدت افزایش می‌یابد.

امنیت سایبری در دورکاری

مواردی که معمولا پرسنل عادی از آن غافل هستند

 • حفظ و استفاده از رمز عبورهای دشوار
  معمولا افراد از رمز عبورعای ساده استفاده می‌کنند و یا اگر از رمزعبور دشوار استفاده کنند، آن را در جاهای زیادی که افراد دیگری نیز دسترسی دارند یادداشت می‌کنند.
 • تغییر دوره‌ای رمز عبور
  تمام افراد باید رمزعبورهای خود را به صورت دوره‌ای تغییر دهند، در برخی سازمان‌ها این الزام وجود دارد در صورتی که الزامی در تغییر رمز برای شما وجود ندارد خودتان آن را تغییر دهید.
 • روشن بودن مانیتور هنگامی که پای کار با آن نیستید
  در برخی موارد مشاهده می‌شود که افراد بدون این‌که خودشان پای کامپیوتر یا لپ‌تاپ باشند، یا در حال استفاده از آن نیستند اما آن را روشن گذاشته و افراد دیگر به راحتی می‌توانند اطلاعات آن‌ها را مشاهده کنند.

امنیت سایبری در دورکاری

در ادامه مواردی را که در تمهیدات لازم برای دورکاری تاثیر گذار است را بررسی می‌کنیم. با برخی از این موارد امنیتی، در محیط کار فیزیکی نیز آشنا هستید که باید در دورکاری نیز آن‎‌ها را رعایت کنید.

 1. پشتیبان‌گیری منظم از اطالعات بر روی رسانه های متعدد
 2. صحت از پشتیبان‌گیری در هر مرحله
 3. بررسی رویدادهای ثبت شده در سیستم به ویژه در ساعات غیرعادی
 4. توجه به فهرست کاربران مورد نظر، بررسی سطح دسترسی‌آن‌ها به طور دقیق و منظم
 5. به روزرسانی مرتب اطلاعات و نرم‌افزارها و نصب وصله‌های امنیتی مورد نیاز
 6. استفاده و تنظیم رمز عبورهای پیچیده توسط نرم‌افزارها
 7. تغییر دوره‌ای رمز عبور توسط تمامی افراد با استفاده از اجبار نرم‌افزاری
 8. محدود سازی تعداد دفعات مجاز ناموفق جهت ورود به سیستم
 9. استفاده از VPN و ایجاد تونل های ارتباطی امن نظیر IPSec جهت کنترل و مدیریت ارتباطات
 10. خودداری از قرار دادن آدرس IP عمومی بصورت مستقیم برروی سرویس دهنده ها
 11. دقت در عدم آلودگی رایانه مبدا ارتباط مخصوصا رایانه شخصی

راز پیشرفت کردن، آغاز کردن است.

دانلود pdf تمهیدات لازم برای دورکاری

5/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *