پشتیبانی حرفه‌ای vmware براساس نیاز و بودجه سازمان‌ها

پشتیبانی حرفه‌ای vmware

یکی از ارکان اصلی فناوری مدرن در مسیر دیجیتالی شدن، مجازی سازی است. از کلاس‌های آنلاین گرفته تا دورکاری، مجازی سازی عنصر اصلی سازمان‌های دیجیتال با فناوری پیشرفته محسوب می‌شوند. VMware نرم افزار پیشرو مجازی سازی و محاسبات ابری شرکت Dell Technologies است. و بهترین ویژگی‌های فناوری ابری را در تحقق مجازی سازی به کاربران ارائه می‌دهد. با راه اندازی مجازی سازی توسط VMware، هایپروایزر روی سرور فیزیکی نصب می‌شود و چندین ماشین مجازی را روی آن اجرا می‌کند. هر VM سیستم عامل خود را دارد و منابع سرور مانند: شبکه و رم بین تمام ماشین‌های مجازی سرور به اشتراک گذاشته می‌شوند. پشتیبانی حرفه‌ای vmware در پیاده سازی مزایای این فناوری نقش مهمی ایفا می‌کند.

با VMware شبکه‌های مجازی پیچیده راه اندازی شده و نرم افزارها به طور همزمان اجرا می‌شوند. حتما برایتان پیش آمده که هنگام استفاده از این تکنولوژی مشکلاتی را تجربه کرده باشید. حل کردن این مشکلات غالبا وقت گیر است و شاید حتی کل سیستم را مختل کند. برای حل این مشکلات دریافت مشاوره از متخصصان حوزه مجازی سازی و پشتیبانی حرفه‌ای vmware خالی از لطف نیست. در ادامه با vmware و انواع خدمات ارائه شده در این حوزه بیشتر آشنا می‌شوید.

نصب پیاده سازی و عیب یابی زیرساخت مجازی ساز ESXi

VMware ESXi ساده‌ترین راه برای شروع راه مجازی سازی است. این نرم افزار به مدیران اجازه می‌دهد تا سرورهای کمتری راه اندازی کنند و از طریق کاهش هزینه‌های سخت‌افزاری و نیروی کار، محیط کاری خود را بهتر مدیریت کنند. پلتفرم VMware ESXi بهینه‌سازی شده است تا برنامه‌ها و پایگاه‌های داده با حداقل هزینه‌ اجرا شوند. همچنین، با بهره مندی از پشتیبانی حرفه‌ای vmware می‌توانید از زیرساخت خود در برابر تهدیدات امنیتی از جمله حملات مخرب محافظت کنید.

VMware در سال 2001 ESXi را راه‌اندازی کرد و هنوز هم آپدیت‌های آن را ارائه می‌کند. ESXi یک هایپروایزر نوع 1 است که مستقیما روی سرور فیزیکی نصب می‌شود و مستقل از سیستم عامل کار می‌کند. vSphere یک نرم افزار مدیریتی و ESXi مبتنی بر VMkernel است و نیازی به سیستم عامل ندارد؛ یعنی به فضای کمتری نسبت به سایر هایپروایزرها نیاز دارد. ESXi به سروری با حداقل 4 گیگابایت رم، 2 عدد CPU و 32 گیگابایت فضای ذخیره سازی نیاز دارد. توجه داشته باشید که باید مجازی سازی سخت افزار را در سیستم ورودی/خروجی (BIOS) سیستم خود روشن کنید تا این برنامه به درستی کار کند. هر VM شامل موارد زیر است:

  • BIOS
  • پردازنده‌
  • حافظه
  • استوریج
  • شبکه

پس از ایجاد VM، سیستم عامل و برنامه‌های نرم افزاری را می‌توان مانند هر دستگاه دیگری در آن نصب و اجرا کرد.

پیاده سازی و عیب یابی نرم افزار VCenter

پشتیبانی حرفه‌ای vmware با پیاده سازی و عیب یابی نرم افزار VCenter

به زبان ساده، vCenter مغز Vmware است. اگر می‌خواهید از ویژگی‌هایی مانند HA و DRS استفاده کنید، باید هاست ESXi خود را در یک کلاستر قرار دهید و این هاست به سرور vCenter نیاز دارد. vCenter وی ام ویر امکان مدیریت متمرکز زیرساخت مجازی را فراهم می‌کند. با این پلتفرم می‌توانید هاست و ماشین‌های مجازی خود را از یک کنسول واحد کنترل کنید و از خطاهای احتمالی جلوگیری نمایید. vCenter به شما این امکان را می‌دهد تا عملیات روتین و کارهای روزانه را حتی در زیرساخت‌هایی با مقیاس بزرگ بهینه کنید. برخی از ویژگی‌های کلیدی سرور vCenter عبارتند از:

  1. ورود به سیستم: کاربران پس از یک بار ورود به سیستم، بدون احراز هویت اضافی به vCenter دسترسی دارند.
  2. جستجوی منابع: تنها با یک کلیک به ماشین‌های مجازی، هاست، استوریج و شبکه‌های خود دسترسی خواهید داشت.
  3. توسعه پذیری و مقیاس پذیری: 2000 هاست و 35000 ماشین مجازی فقط با یک vCenter اجرا می‌شوند.

پیاده سازی سرویس‌های اساسی مجازی سازی نظیر HA و FT

هنگامی که با قطعی شبکه، خرابی تجهیزات یا مشکل برق مواجه می‌شوید، به فناوری اطلاعات نیاز دارید. زمانی که سیستم‌ شما با مشکل مواجه می‌شود، یک یا چند مورد از سه استراتژی اصلی وارد عمل می‌شوند: دسترسی بالا، تحمل خطا و بازیابی فاجعه. سیستم HA یا دسترسی بالا به گونه‌ای طراحی شده است که با ایجاد چندین ماشین‌ مجازی کار ‌کند. هایپروایزر تشخیص می‌دهد که یک ماشین در حال خراب شدن است و نیاز به راه اندازی مجدد دارد. وقتی هاست یا ماشین مجازی از کار بیفتد، روی ماشین مجازی دیگر مجددا راه اندازی خواهد شد. یک نمونه از استراتژی HA میزبانی دو وب سرور با یک لود بالانسر است که ترافیک میان آن‌ها تقسیم می‌شود. یعنی اگر یک سرور از کار بیفتد، لود بالانسر ترافیک را به سرور دوم هدایت می‌کند.

از طرفی دیگر، مفهوم تحمل خطا یاFT  یک قدم فراتر می‌رود. این تکنولوژی اجزای سیستم را قادر می‌ساز در صورت خرابی همچنان به کار خود ادامه دهند. Fault Tolerance با اعمال یک لایه حفاظتی، زمان خرابی را به حداقل می‌رساند و تضمین می‌کند برنامه‌ها در صورت خرابی بدون تاثیر بر سرویس‌های دیگر بازیابی شوند. پشتیبانی حرفه‌ای vmware این دو فاکتور را نیز در برمی‌گیرد.

نصب، پیکربندی و شخصی سازی زیرساخت VDI شرکت Vmware با عنوان Horizon

VMware Horizon راهکاری است که توسط VMware برای راه اندازی زیرساخت دسکتاپ مجازی طراحی و تولید شده است. Horizon از محیط vSphere برای میزبانی دسکتاپ مجازی استفاده می‌کند. دسکتاپ کاربر همان ماشین‌ مجازی است که روی هاست‌ ESXi اجرا می‌شود. به همین ترتیب، تمام ویژگی‌های vSphere مانند vMotion، دسترسی بالا و موارد دیگر را ارائه می‌دهد. این راهکار انعطاف پذیری و امنیت بیشتری را نسبت به سرویس‌های دیگر ارائه می‌دهد، چرا که داده‌ها بر روی سرورهای مجازی ذخیره می‌شوند و مدیریت و به روز رسانی آن‌ها به صورت مرکزی صورت می‌گیرد. کاربران می‌توانند از طریق تین کلاینت‌ها یا زیروکلاینت‌ها به دسکتاپ‌های مجازی متصل شوند. در پشتیبانی حرفه‌ای vmware تمام این امکانات برای سازمان شما پیاده سازی می‌شود.

پشتیبانی vmware

پیاده سازی مجازی سازی شبکه و فضای ذخیره سازی مبتنی بر Vmware NSX و  VSAN

VMware Virtual SAN یا به اختصار vSAN یک لایه توزیعی (Distributed) از نرم‌افزار است که به عنوان بخشی از ESXi Hypervisor به اجرا در می‌آید. ظرفیت Local یا اتصال مستقیم تجهیزات یک فضای ذخیره سازی واحد را در سرتاسر  هاست ایجاد می‌کند. vSAN از ویژگی‌های پشتیبانی حرفه‌ای vmware نظیر HA و DRS که به Shared Storage نیاز دارند، پشتیبانی می‌کند. این امر تنظیمات فضای ذخیره سازی و فعالیت‌ ماشین مجازی را تسهیل می‌کند.  vSAN به همراه NSX می‌توانند در یک زیرساخت vSphere راه اندازی شوند.

از طرفی دیگر، NSX شبکه‌های تعریف شده بر پایه نرم افزار (SDN) را پیاده سازی می‌کند. به همین ترتیب چالش‌های پیچیده شبکه در مراکز داده و دیتاسنترهای مدرن حل می‌شوند. NSX علاوه بر پیاده سازی شبکه‌های جدید، طراحی آن‌ها را نیز تغییر می‌دهد و به فرایند خودکارسازی شبکه کمک می‌کند.

پیاده سازی کلیه ساختارهای Automation با استفاده از VRealize Suite

vRealize Suite یکی از محصولات شرکت Vmware است که مجموعه‌ای از نرم افزارهای مختلف را درون خود جای داده است. با این محصول می‌توان انواع کلود از جمله کلودهای هیبریدی را ایجاد کرد. گفتنی است که فرایند Automation در ساخت و تحویل به موقع و سریع سرویس موردنظر به مشتری اهمیت زیادی دارد. vRealize Suite ابزارهای مختلف از جمله سرورهای فیزیکی، OpenStack و سایر کلودها را در خود جای می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین ماژول‌های این محصول vRealize Operations Manager است که با استفاده از آن می‌توان بر بازدهی و سلامت ماشین‌های مجازی و به طور کلی بستر مجازی سازی VMware را نظارت کرد. این ابزار مشکلات لایه‌های مختلف مجازی سازی VMware مانند NSX را تشخیص و گزارش می‌دهد. علاوه بر این، به کمک این ابزار بروزرسانی‌های لازم در بخش‌های مختلف محصولات vmware انجام شده و درباره مشکلات موجود گزارش‌های لازم ارائه می‌شود.

پیاده سازی ابر خصوصی با استفاده Vmware VCloud Suite

با استفاده از نرم افزار vCloud Suite می‌توانید ابر خصوصی مبتنی بر vSphere بسازید. برخی از این تکنولوژی‌ها عبارتند از: HA، FT، vMotion، vSwitch. این نرم افزار به شما اجازه می‌دهد تا یک سیستم on-demand به کاربران ارائه دهید تا اگر به سخت افزار یا فضای ذخیره سازی بیشتری نیاز داشتند، بتوانند این منابع را در کمترین زمان به راحتی دریافت کنند.

نتیجه گیری

با توجه به نیاز و بودجه قابل تخصیص برای خدمات نگهداری و تعمیرات زیرساخت IT سازمان می‌توانید براساس نیاز خود یکی از پنل‌های پشتیبانی را تهیه و از خدمات گوناگون آن در حوزه vmware بهره مند شوید. پشتیبانی حرفه‌ای vmware با تغییرات نرم افزاری، دسترسی را بسیار آسان کرده است. شرکت رهاکو پشتیبانی‌های مختلفی را برای خدمات و محصولات در حوزه وی ام یور  ارائه می‌دهد که با هر نیاز و بودجه‌ای مطابقت دارد.

دانلود مقاله پشتیبانی حرفه‌ای vmware

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *