مجازی سازی Vmware و کاربرد آن چیست؟

مجازی-سازی-Wmware

در این مقاله ابتدا به تعریف مجازی سازی سرور پرداخته سپس چگونگی کار کردن مجازی سازی Vmware را بررسی می‌کنیم. و در نهایت مزایا و معایب این مجازی سازی را به همراه مفاهیم قبل و بعد از مجازی سازی تحلیل می‌کنیم.
مجازی سازی سرور چیست؟ مجازی سازی سرور موثرترین روش، برای کاهش هزینه های فناوری اطلاعات است. به نحوی که افزایش کارایی و چابکی برای همه مشاغل بزرگ را به همراه دارد.مجازی سازی Vmware برای انعطاف‌پذیری استفاده می‌‍شود در حالی که صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ها ایجاد می‌کند.

روند کاری مجازی سازی

مجازی سازی Vmware چگونه عمل می‌کند؟

مجازی‌سازی سرور با استفاده از VMware از نرم افزاری شبیه سازی شده سخت افزار و ایجاد یک سیستم رایانه‌ای مجازی استفاده می‌کند.
مجازی سازی به مشاغل اجازه می‌دهد چندین سیستم عامل و برنامه را روی یک دستگاه فیزیکی اجرا کنند. در زیرساخت های IT، سیستم های رایانه ای مجازی به عنوان “ماشین های مجازی” شناخته می‌شوند.
ماشین های مجازی (VM) یک ظرف نرم افزاری جداگانه به همراه سیستم عامل و برنامه محسوب می‌شوند.

هر ماشین مجازی به طور مستقل کار می‌کند و چندین ماشین مجازی در یک دستگاه چندین سیستم عامل و برنامه را قادر می‌سازد در یک سرور فیزیکی اجرا شوند.
یک لایه نازک از نرم افزار به نام hypervisor ماشین های مجازی را از میزبان جدا می‌کند و منابع را به صورت پویا به هر ماشین مجازی اختصاص می‌دهد.

مجازی سازی Vmware صرفه جویی در مقیاس و افزایش کارایی را به همراه دارد. با استفاده از مجازی سازی سرور شرکت ها منابع سرور خود را به حداکثر می‌رسانند.
و میزان سخت افزار مورد نیاز برای فعالیت های خود را کاهش می‌دهند. این امر منجر به تلفیق سرور می‌شود که بهبود کارایی و کاهش هزینه ها را به همراه دارد.

مفاهیم بعد از مجازی سازی سازی

دنیای مجازی سازی Vmware گامی بزرگ در جهت درک نقش، فناوری مجازی سازی در دنیای امروز است.
استفاده از مجازی سازی در حال رشد است و در حال حاضر در مکان های بیشتری از آنچه تصور می‌کنید استفاده می‌شود.
قبل از این‌که به موضوع بعدی بپردازیم، برای این که بتوانید تصویری بزرگ‌تری از مجازی سازی بدست آورید بهتر است یکی از اهداف اصلی آن یعنی کارایی را مرور کنید.

بعد از مجازی سازی

مجازی سازی به بیان ساده، ایده‌ای است که منبع یا خدمات را به طریق فیزیکی درخواست می‌کند. که همین امر سبب می‌شود کامپیوتر به حافظه بیشتری نسبت به آنچه که هست دسترسی پیدا کند.
ترکیبی از فناوری های مجازی سازی – یا زیرساخت های مجازی – یک لایه انتزاعی بین محاسبات را فراهم می‌کند. پارتیشن بندی، پایداری و انزوا نشان می‌دهد که چگونه مجازی سازی باعث کارآیی بیشتر فناوری شده است.

اکنون می‌دانید که میزبان های مجازی سازی (hypervisors) به سخت افزار امکان مجازی سازی را می‌دهند. و بنابراین چندین ماشین مجازی ایجاد می‌کنند که هر کدام روی سیستم عامل دلخواه شما اجرا می‌شوند.
به این توانایی برای انتخاب چندین سیستم عامل، پارتیشن بندی گفته می‌شود. در سیستم مجازی سازی Vmware پارتیشن هایhypervisor سخت افزار را به چندین قسمت تقسیم می‌کنند تا چندین سیستم عامل در یک ماشین اجرا شوند.

مفاهیم قبل از مجازی سازی سازی

قبل از مجازی سازی، اجرای بیش از یک سیستم عامل از طریق فرایندی به نام بوت دوگانه امکان پذیر بود. این زمانی است که کاربر هارد دیسک را پارتیشن بندی می‌کند و سیستم عامل متفاوتی را بر روی هر پارتیشن نصب می‌کند.
بنابراین وقتی کامپیوتر روشن است کاربر می‌تواند سیستم عامل خود را برای راه اندازی انتخاب کند. با این حال، نمیتوان از این دو سیستم عامل به طور هم‌زمان استفاده کرد شما باید با استفاده از یک سیستم عامل یا سیستم عامل دیگر راه اندازی کنید.

همچنین، پارتیشن بندی برای بوت دوگانه به هر دو سیستم عامل اجازه نمیدهد که به منابع سخت افزاری یکسانی، دسترسی داشته باشند. به عنوان مثال، یک سیستم عامل فقط ازیک قسمت سخت افزار استفاده می‌کند.
و سیستم عامل دیگر از قسمت دیگری از سخت افزار استفاده میکند که اصطلاحا به آن پارتیشین بندی دیسک گفته می‌شود. hypervisor، یک کامپیوتر میتواند چندین سیستم عامل را به طور هم‌زمان اجرا کند و پارتیشن بندی انعطاف پذیرتر است.
به این معنی که فقط با تنظیم تنظیمات با نرم افزار لایه مدیریت میتوان به یک سیستم عامل پارتیشن بیشتر یا کمتری داد.

در این حالت سیستم عامل در حال اجرا است و نیازی به راه اندازی مجدد کل کامپیوتر نیست. برای برنامه نویسان و سرپرستان، این انعطاف پذیری در پارتیشن بندی منجر به کارایی بیشتر می‌شود.
زیرا باعث کاهش زمان راه اندازی، افزایش کار و برنامه هایی است که می‌تواند در یک بازه زمانی اجرا شود. یکی دیگر از نتایج استفاده از مجازی سازی Vmware میزان انرژی صرفه جویی شده و تولید گازهای گلخانه ای است.
از آنجا که بیش از یک سیستم عامل می‌تواند روی یک رایانه یا سرور اجرا شود. برای تامین انرژی این سخت افزار به سخت افزار کمتر و انرژی کمتری نیاز است.

مزایای مجازی سازی

مزایای مجازی سازی

از مزایای مجازی سازی میتوان به مواردی همچون: استقرار سریع کار، عملکرد و افزایش در دسترس بودن سرور، اجرا شدن عملیات به صورت خودکار، مدیریت ساده و کار با هزینه کمتر را اشاره کرد.
در جدول زیر گزیده ای از قبل و بعد از مجازی سازی را ذکر کرده‌ایم.

بعد از مجازی سازی Vmwareقبل از مجازی سازی Vmware
خرابی را به حداقل رسیده یا حذف می شود.هر دستگاه یک سیستم عامل دارد.
بهره وری و پاسخگویی فناوری اطلاعات افزایش پیدا می کند.نرم افزار و سخت افزار به هم پیوسته هستند.
مدیریت مرکز داده را ساده تر می کند.چندین برنامه در یک دستگاه اجرا می شوند.
قابلیت آزمایش و بررسی دارد. اغلب تعارض و تداخل ایجاد می شود.
امکان تقسیم خدمات را فراهم می کند.منابع استفاده شده بسیار کم است.
میزان مصرف برق به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می کند.زیرساخت ها انعطاف ناپذیر و پرهزینه ای هستند.

سخن آخر

متخصصان مجازی سازی سرور ما در ارزیابی زیرساخت های فناوری مجازی سازی Vmware را پیشنهاد می‌‎دهند. که برای سازمان ها بهتر است همین امروز با شرکت دانش بنیان رها تماس بگیرند. و بیاموزند چگونه می‌توانیم به شما کمک کنیم از این فناوری برای ایجاد یک مزیت رقابتی استفاده کنید. از جمله چالش‌های پیشرو در تجارت و مدیران فناوری اطلاعات عبارتند از: استفاده مقرون به صرفه از زیرساخت های فناوری اطلاعات و پاسخگویی به ابتکارات جدید تجاری
با محدودیت های بودجه مجازی سازی وی ام ویر یک نوآوری اساسی در این فن آوری است. که به مدیران فناوری اطلاعات ماهر، اجازه می‌دهد. راه حل های خلاقانه ای برای این موارد به کار گیرند.

دانلود PDF مجازی سازی Vmware

هرگز به خاطر زمان، هدف خود را رها نکنید؛ در هر صورت زمان خواهد گذشت.

4.3/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *