نتایج در این بخش نمایش داده می شود

تین کلاینت یا کامپیوتر چیست؟

تین کلاینت یا کامپیوتر 

تین کلاینت یا کامپیوتر با توجه به این‌که تعاریف زیاد و متنوعی از تین کلاینت می‌دانیم و یا خوانده‌ایم.
اما سوالی که اکثر ما برایمان مطرح می‌شود این است که تین کلاینت چیست؟ و یک تین کلاینت یا کامپیوتر خوب دارای چه ویژگی‌هایی است؟
اصطلاح تین کلاینت از دو کلمه تین به معنای کوچک و کلاینت به معنای کاربر یا مشتری است. و تین کلاینت در کامپیوتر به معنای این است که دسترسی و عملیات روی سیستم توسط کاربر انجام می‌شود.
و در آن هر اتفاقی که رخ بدهد از سمت کاربر اس بنابراین از باهم ترکیب کردن این دو واژه این نتیجه را حاصل می‌کنیم.
که همه اتفاقات و پردازش‌هایی که توسط کاربر انجام می‌شود به حداقل می‌رسد و کاربر به منابع بسیار قوی برای انجام کارهای خود نیاز ندارد.

امروزه در سازمان‌ها شبکه ها گستردگی پیداکرده اند و با خودکارسازی‌های اداری روبه‌رو شده‌اند. نگهداری و برقراری امنیت در شبکه برای مدیران شبکه امری دشوار است.
مدیران شبکه با استفاده از راهکار مجازی‌سازی و تین کلاینت می توانند، شبکه و محیط کاری خود را با بهترین راندمان مدیریت کنند.
اما سوال دیگری که مطرح است این است که:

نحوه عملکرد تین کلاینت

تین کلاینت‌ها چگونه کار می‌کنند؟

کاربری که برای انجام محاسبات و عملیات سنگین وارد عمل می‌شود با حداقل این منابعی که توسط مینی کامپیوتر در اختیارش است چگونه این کار را انجام می‌دهد؟
از این لینک می‌تواند انواع مختلفی از تین کلاینت را مشاهده کنید.

در زندگی امروزی که به‌ شدت در حوزه فناوری پیشرفت چشم‌گیری را شاهد هستیم
تین کلاینت‌ها به همراه پیدایش فناوری‌های مدرن امروزی مثل مجازی‌سازی (Virtualization) و استفاده از سرورهای قوی برای تقسیم منابع مطرح شدند.
و کاربرد اصلی که این دستگاه‌ها دارند، استفاده در فناوری مجازی ‌سازی است.
مجازی سازی دسکتاب (Desktop virtualization) مجازی‌سازی شبکه (Network Virtualization)، و… که در این حالت همه نرم‌افزارهای استفاده‌شده توسط کاربران روی یک سرور است.
و کاربران از این منابع با پرفورمنس بسیار بالا بهره می‌برند.

دستگاه‌های تین کلاینت یا کامپیوتر قابلیت استفاده در شرایطی را دارند که کاربر با حداقل منابع می‌تواند با سنگین‌ترین نرم‌افزارها و عملیات زیاد به هدف خود دست یابد.
که در این ‌بین می‌توان از نرم‌افزارهایی واسط برای مجازی‌سازی مثل شرکت‌های VMwareو Citrix که در این عرصه بسیار پیشتاز هستند می‌توان بهره مناسب را برای تین کلاینت‌ها برد.

با توجه به همه تعاریف بالا تین کلاینت بسیار خوب که بتوان از آن بهره کافی را برد.
باید از شرکت‌هایی که درزمینه‌ی مجازی‌سازی فعالیت دارند (Microsoft، VMware، Citrix، و … ) گواهی‌نامه(Certificate) معتبر دارند دریافت نمایند.

مزیت‌های کامپیوتر کوچک

با گسترش روزافزون انواع نرم‌افزارها و پیچیده‌تر شدن فناوری نرم‌افزاری نیاز است که سخت‌افزارها همراه با نرم‌افزارها ارتقا یابند.
ارتقا سخت‌افزارهای یک کامپیوتر رومیزی به دلایل هزینه‌های سنگینی که به بار دارد ممکن است فرد را دچار مشکل کند. بنابراین می‌توان گفت عمر مفید یک کامپیوتر رومیزی ۳تا ۴ سال هست.
اما تین کلاینت‌ها نیازی به ارتقا ندارند.
چون سخت‌افزار جانبی دارند و تنها با ارتقا سرور مرکزی همه تین کلاینت‌های موجود در شبکه ارتقا پیدا می‌کنند. با استفاده از فناوری تین کلاینت و شبکه‌های مبتنی بر مجازی‌سازی به‌سرعت می‌توان یک شبکه را گسترش داد.
زیرا تنها به برق زدن و راه‌اندازی تین کلاینت یا کامپیوتر می‌توان در سریع‌ترین زمان ممکن سیستم‌عامل‌ها و نرم‌افزارها را از سرور دریافت و اجرا نمود.

مدیران سازمان‌ها ازنظر این‌که به امنیت توجه زیای دارند بیشتر مواقع باهم رقابت می‌کنند. آن‌ها به‌شدت تلاش می‌کنند که از دسترسی و کپی کردن فایل های مهم و حساس در مقابل افراد ناشناس و عادی جلوگیری به عمل‌ آورند.
تین کلاینت‌ها برای این سیاست بسیار مناسب هستند؛ برای آنکه فایل ها فقط مانیتور می‌شوند. و هیچ وسیله ذخیره‌سازی اطلاعات مانند هارد یا فلاپی بر روی تین کلاینت یا کامپیوترها وجود ندارد.
بنابراین کاربر نمی‌تواند پَروَنجا را کپی کند.
این روش در جلوگیری از ورود ویروس‌ها، بازی‌ها و برنامه‌های غیرمفید که فقط بار پردازشی را زیاد می‌کنند بسیار اهمیت دارد. مدیر شبکه می‌تواند به هر کاربر سطحی جدا از امنیت اختصاص دهد.
پس کاربران شناسایی‌شده می‌توانند دسترسی به فایل ها یا برنامه‌های خاص را داشته باشند. و چون تین کلاینت‌ها هیچ هاردی ندارند برنامه ناشناسی نمی‌تواند روی آن ها نصب شود.

در نهایت با توضیحات داده شده متوجه شدیم که تین‌کلاینت یا کامپیوتر هردو به یک معنا هستند. درشبکه زیر معماری ساده از شبکه مبتنی بر تین کلاینت را مشاهده می‌کنید.

شبکه مبتنی بر تین کلاینت

درشکل زیر پروتکل‌هایی که تین کلاینت یا کامپیوتر  RN استفاده می‌کند مشاهده می‌کنید.

thinclinte or pc

 

با رها همیشه به روز باشید.

دانلود pdf تین کلاینت یا کامپیوتر چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *