دورکاری چیست؟

دورکاری چیست

دورکاری چیست اگر چه همه افراد پاسخ سوال را می‌دانند اما ما به یک تعریف کلی از آن در پاسخ به این سوال می‌پردازیم.
دورکاری یک نوع مدیریت مدرن می‌باشد که در این مدیریت یک ارتباط جدید بین کار، کارمند و مدیر به وجود می‌آید.
به طوری که کارمند به جای این‌که در محل کار حاضر شود و کار را انجام دهد، شغل مورد نظر را در خانه انجام می‌دهد.
و مدیر به جای اینکه کارمند را در محل کار نظارت کند، از طریق فرایند‌های الکترونیکی و تکنولوژی کنترل از داخل خانه‌ انجام می‌شود.

دورکاری یک روش سازماندهی کار

در پاسخ به سوال دورکاری چیست می‌توان گفت که دورکاری یک شغل نیست. بلکه یک روش سازماندهی برای انجام کار است که حول پردازش اطلاعات به وجود می‌آید.
افراد به صورت انفرادی یا تیمی، به دور از کارفرما، مشتری و طرف قرارداد، کارشان را انجام می دهند. کاری که با استفاده از انواع گوناگون تجهیزات الکترونیکی و تکنولوژی انجام می‌شود.
در واقع دورکاری، نوعی شیوه کار است که به شاغل اجازه می دهد بدون نیاز به حضور در محل کار تکالیف و وظایف حرفه ای خود را با انعطاف پذیری بیشتری انجام دهد.

دورکار کیست؟

بعد از این‌ که متوجه شدیم دورکاری چیست حال به سوال دورکار کیست پاسخ می‌دهیم. دورکارها افرادی هستند که تحت نظر یک سازمان یا به طور شخصی در خانه مشغول به کار هستند.
دورکارها از وسایلی مانند تلفن، دستگاه فکس، مودم و دیگر تکنولوژی‌های مورد نیاز استفاده می کنند. استفاده از تکنولوژی به دورکار کمک می‌کند تا با افرادی که با آن‌ها کار می کنند و مشتریانشان ارتباط برقرار می کنند.
بدون استفاده از این تکنولوژی‌ها و امکانات ارتباطاتی دورکاری ممکن نیست. یکی از عوامل اصلی به وجود آمدن دورکاری گسترش تکنولوژی و فن‌آوری اطلاعات است.

تاریخچه دورکاری

جک نیلز (Jack Nilles) مهندس سابق ناسا به عنوان پدر دورکاری از او یاد می‌شود. و نام او در بسیاری از کتاب‌ها با این عنوان آورده شده است.
اولین کسی بود که به صورت رسمی به تحقیق درباره‌ی دورکاری پرداخت. ایده و طرح دورکاری در دهه ۱۹۷۰ برای نخستین بار از سوی جک نیلز مطرح شد.
نیلز دورکاری را به عنوان وسیله ‌ای برای حفاظت از انرژی و سبک زندگی مدرن معرفی کرد. نیلز با تکیه بر مطالعات خود در این عرصه در سال ۱۹۷۳ و ۱۹۷۴ اولین آزمایش‌ های دورکاری را انجام داد.
مطالعات و آزمایشات او در دورکاری جهانیان را متقاعد کرد که دورکاری می‌تواند به عنوان یک جایگزین برای رفت و آمد سنتی به محل کار باشد.

قانون هوای پاک و دورکاری چیست ؟

این قانون در سال ۱۹۹۰ تصویب شد. که دورکاری را به عنوان راهی برای اجرا و به نتیجه رسیدن می‌دانست.  کارفرمایان زمان رفت و آمد کارمندان را کاهش دهند و باعث کاهش آلودگی شوند.

دورکاری و هوای پاک

دورکاری و مفید بودن

دورکاری مزایایی برای کارمند و کارفرما دارد. علاوه بر این مزایا می‌تواند برای جامعه نیز مفید باشد. کاهش آلودگی و ترافیک شهری مهم‌ترین فایده‌ای است که برای جامعه دارد.
هم‌چنین می‌تواند در مواقعی که کارمند شرایط رفتن به محل کار را ندارد بسیار موثر باشد. و شرایط برای کارکردن در خانه برای دورکار فراهم باشد.

کرونا و دورکاری در خانه

با توجه به شیوع ویروس کرونا در این روزها، بسیاری از افراد کار خود را از دست داده‌اند. بسیاری از شرکت‌ها و اداره‌جات مجبور به تعطیلی شده‌اند و خسارات زیادی را متحمل شده‌اند.
بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها وجود دارد که می‌توانند فعالیت‌های شغلی خود را از خانه انجام دهد.
در شرکت‌هایی که شرایط دورکاری از قبل فراهم شده است افراد می‌توانند بدون هیچ نگرانی و به وجود آمدن خللی در کارها وظایف شغلی خود را که روزانه در محل کار انجام می‌دادند، اکنون در خانه انجام دهند.
این امر می‌تواند برای همه مفید باشد کارمند، کارفرما، جامعه. چرا که تعطیلی کارها می‌تواند باعث کاهش رونق اقتصادی در کشور شود. اما با وجود شرایط دورکاری می‌توان از مزایا زیر بهره مند شد.

حفظ سلامتی
دورکاری موجب حفظ سلامتی تک تک پرسنل کاری و کمک به قطع شدن زنجیره شیوع ویروس کرونا می‌شود.
ادارات و سازمان‌ها هرچه بیشتر دورکاری را گسترش دهند، سلامتی در جامعه افزایش می‌یابد.

کار کردن بدون مشکل
هنگامی که شرایز و زیر ساخت دورکاری را فراهک کنید تک تک پرسنل یک سازمان می‌توانند فعالیت‌های کاری را بدون بروز مشکل ادامه دهند.

پایداری اقتصاد جامعه
ایجاد شرایط دورکاری در جامعه مانع بیکاری بسیاری از افراد می‌شوند، هنگامی که فعالیت‌های کاری در کشور پابرجا باشد، اقتصاد جامعه نیز پایدار است.

جلوگیری از خسارات مالی
وجود زیرساخت‌های دورکاری و گسترش آن در حوزه‌های مختلف مانع به وجود آمدن خسارت برای افراد می‌شود.
با استفاده از زیرساخت‌های دورکاری کارفرما دچار خسارت نمی‌شود و در پی آن کارمند نیز کار خود را از دست نمی‌دهد.

نتیجه دورکاری چیست؟

حال که متوجه شدیم دورکاری چیست ممکن است برخی بر این باور باشند که در این وضعیت کارها به صورت صد در صد همانند گذشته انجام نشود.
یا مدت زمانی لازم باشد تا بتوان مانند گذشته کارها را انجام داد. اما باید بگوییم دورکاری به مراتب بسیار بهتر از بیکاری و تعطیلی است.
شرکت‌ها و سازمان‌هایی که زیر ساخت‌های دورکاری در آن‌ها فراهم نبوده است، می‌توانند از شرکت‌هایی که در این حوزه خدمات ارائه می‌دهند استفاده کنند و این زیرساخت‌ها را ایجاد کنند.

شرکت‌ها برای ایجاد شرایط دورکاری می‌توانند از سامانه دورکاری امن استفاده کنند. تا افراد بتوانند در این شرایط بحرانی مشغول کار باشند.
اگر قطع زنجیره این ویروس به درازا بیانجامد می‌تواند ضررهای بسیاری را به وجود آورد. پس با ایجاد شرایط دورکاری می‌توان مانع از این خسارات شد. هم چنین شما با ایجاد این زیرساخت‌ها می‌توانید آینده کاری خود و سازمان‌تان را تامین کنید.
که اگر در آینده نیز مشکلی به وجود آمد بتوانید از پس آن برآیید و به دور از نگرانی بابت کار به حل مشکل بپردازید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با دورکاری می‌توانید به راهنمای جامع دورکاری مراجعه نمایید.

دانلود pdf دورکاری چیست؟

5/5 - (3 امتیاز)
یک نظر برای "دورکاری چیست؟" ارسال شده
  1. نعمتی گفت:

    سلام ممنون از مطلبتون
    من از سایت های ایرانی و خارجی سعی میکنم کار بگیرم اما به نظرم لازم که آدم اطلاعاتشو هم زیاد کنه چون من هیچ سررشته ای از پزشکی نداشتم دنبال ترجمه اصطلاحات پزشکی بودم که سایت دوری جاب تا حد زیادی کمکم کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *