پروژه دورکاری چیست؟

پروژه دورکاری چیست

پروژه دورکاری در سال‌های دور به‌نوعی مبهم، غیرعادی و محدود به نظر می‌رسید؛ اما هم‌اکنون، تبدیل به یکی از آیتم‌های انتخابی جویندگان کار به شمار می‌رود. سازمان جهانی اقتصادی، دورکاری را به‌عنوان بزرگ‌ترین عامل تحول در کسب و کار خوانده است. این در حالی است که دورکاری بدون چالش تلقی نمی‌شود. ادارات و کارمندانی که دارای تلاشی آگاهانه برای کم کردن نقاط منفی و به حداکثر رساندن منابع و هزینه هستند، از دورکاری بهره بیشتری می‌برند. حال قبل از اینکه بیاموزیم پروژه دورکاری چیست ابتدا انواع دورکاری را، باهم مرور کنیم.

سه نوع اساسی کار از راه دور وجود دارد:

 • دورکاری منظم:

زمانی که کارمندی هرروز کاری را که به‌طور منظم و برنامه‌ریزی شده در یک دفترخانه یا دفتر کاری غیر از سازمان خود بگذراند، دورکاری منظم اتفاق افتاده است.

 • دورکاری گاه‌به‌گاه:

زمانی که کارمندی برای جلوگیری از وقفه کاری در یک سفر کاری به سر می‌برد.
یا این که به علت بیماری و شرایط خاص اجبارا به‌صورت دوره‌ای در سازمانی غیر از سازمان خود کار می‌کند دورکاری گاه به گاه اتفاق می افتد.

 • دورکاری موقت یا اضطراری:

شاید در فکرتان سوال پیش بیاید که در این نوع از دورکاری پروژه دورکاری چیست و چگونه تعریف می‌شود؟
در این حالت زمانی که کارمندان برای مدت ‌زمان محدودی به علت آب‌ و هوای نامناسب و بیماری در خانه کار می‌کنند.

به‌ طور کلی تمام‌کارهایی که به صورت پروژه‌ای انجام می‌شوند قابلیت دورکاری دارند به شرطی که انعطاف‌پذیری بالایی داشته باشند. تصور کنید بسیاری از کارمندان که در خانه در کنار خانواده و فرزندان خود سپری می‌کنند، چه میزان رفت وآمدهای غیرضروری را کاهش می‌دهند.

انواع پروژه دورکاری

انواع پروژه دورکاری چیست؟

در بخش زیر 13 شغل دورکاری را به شما معرفی خواهیم کرد.

• مدیر توسعه تجارت کسب‌ و کار

کارمندی که شغل مدیر توسعه تجارت کسب‌ و کار را به عهده می‌گیرد، قبل از هر چیز بی‌نیاز نسبت به مکان است. در پروژه دورکاری چیست این نوع از مشاغل مدیران توسعه کسب‌ و کار با ایجاد طرح‌های تجاری، مشتریان و مشاغل جدید را هدایت می‌کنند.
حساب‌های مشتری را مدیریت می‌کنند و رضایت مشتری را بهبود می‌بخشند.

• متخصص پشتیبانی مشتری

متخصصان خدمات مشتری اغلب از طریق تلفن، ایمیل، چت و رسانه‌های اجتماعی با مشتری سروکار دارند. آن‌ها به سوالات پاسخ می‌دهند، مشکلات را برطرف می‌کنند و ممکن است محصولات یا خدماتی را به فروش برسانند.

• بازاریابی

مدیران بازاریابی معمولا کمپین‌های تبلیغاتی و بازاریابی را برای فروش محصولات و خدمات ایجاد می‌کنند. مهارت‌های نوشتن، رسانه‌های اجتماعی، تولید تقاضا و سئو اغلب برای این شغل بسیار ضروری تلقی می‌شود.

• معلم آنلاین

معلمان مجازی به ‌عنوان ‌مثال انگلیسی را به دانشجویان غیربومی آموزش می‌دهند. درجه‌بندی کاردانش آموزان و ایجاد برنامه درسی، در این شغل بخشی از کار پروژه دورکاری چیست محسوب می‌شود.

• مدیر تولید محصولات

مدیران محصولات بر تولید یک محصول، نظارت می‌کنند. آن‌ها به دستیابی به اهداف تیم، مدیریت هزینه‌ها، نظارت بر بودجه و موارد دیگر کمک می‌کنند.

انواع دورکاری

• استخدام‌کننده

استخدام‌کنندگان با نوشتن توضیحات و ارسال آن‌ها به افراد واجد شرایط، برای شغل‌های موردنظر کار خود را شروع می‌کنند. به ‌نحوی ‌که مصاحبه‌های آنلاین از طریق کامپیوتر را به عهده می‌گیرند. و به بررسی پیشینه کارمندان جدید می‌پردازند. آن ها قوانین شرکت را برای افراد جدید بازگو می‌کنند.

• مدیران شبکه‌های اجتماعی

مدیران شبکه‌های اجتماعی بر صفحات و پروفایل‌های شبکه‌های اجتماعی نظارت می‌کنند. پیش‌نویس پست‌ها را مدیریت می‌کنند. در پروژه دورکاری چیست مدیران این شغل تعامل با دنبال کنندگان صفحه را، به عنوان یکی از مهم ترین وظایف خود در نظر می‌گیرند.

• مترجمان از راه دور

مترجمان از راه دور برای ترجمه کلمات نوشتاری از یک ‌زبان به زبان دیگر کار می‌کنند. ممکن است مترجمان برای ترجمه کتاب‌ها، مقالات، اسکریپت‌ها، زیرنویس‌ها و موارد دیگر کار کنند. تسلط و مهارت در زبان‌های دیگر لازم است.

• دستیاران مجازی

دستیاران مجازی جلسه‌ها و قرارها تنظیم می‌کنند. به تنظیم یادداشت جلسات می‌پردازند. و به ایمیل‌ها پاسخ می‌دهند در صورت داشتن ویدیو کنفرانس، اقدامات لازم را برنامه ریزی می‌کنند.

• طراحان وب

توسعه، ایجاد و کدگذاری صفحات وب و برنامه‌ها، وظایف اصلی یک طراح وب به شمار می‌رود. طراحان وب معمولا باید به یک یا چند زبان برنامه‌نویسی مسلط باشند و از برخی مهارت‌های طراحی گرافیک برخوردار باشند. حال فرقی نمی‌کند پروژه دورکاری چیست مشاغل دورکاری بدون نیاز به مکان، به شما این امکان را می‌دهد در هرکجا که زندگی می‌کنید کارکنید.

قوانین و سیاست های دورکاری

معیارهای انتخاب و شرایط لازم برای شرکت در دورکاری چیست؟

 1. infrastructure: پشتیبانی از زیرساخت‌های فنی
 2. training: آموزش کارگر از راه دور و پشتیبانی میز پشتیبانی
 3. Management: مدیریت کارمند و ارزیابی عملکرد آن از راه دور
 4. rules: قوانین و سیاست‌های دورکاری
 5. agreement: توافق‌نامه و قرارداد از راه دور

علاوه بر قوانین و سیاست‌های ذکرشده در بالا مهم است که کارمندان در هر پروژه دورکاری چیست نکات زیر را در نظر بگیرند:

 1.  کارمندان باید در خانه یک فضای جداگانه‌ای برای اهداف دورکاری فراهم کنند. به ‌عنوان ‌مثال: مهیاکردن یک اتاق جداگانه برای جلوگیری از عوامل حواس‌پرتی
 2.  تجهیزات ارائه ‌شده توسط شرکت ‌به ‌کارمندان، تنها باید برای اهداف دورکاری استفاده شود.
 3. داده‌های حساس در طول پروژه نباید در هر زمان و مکانی ذخیره شوند، بلکه از قبل نیاز به زمان‌بندی دارند.
 4. کلیه لوازم اداری برای دورکاری توسط شرکت تامین شود.
 5. شرکت مسئولیتی در قبال هزینه‌های مربوط به هزینه‌های عملیاتی (به‌عنوان‌مثال آب و برق، خانه) نخواهد داشت.

نتیجه گیری

در حال حاضر پیدا کردن یک کار عالی در یک مکان ثابت، جزو معیارهای انتخاب شغل به شمار نمی‌رود. درست است که در حال حاضر 95٪ مشاغل از راه دور به یک مکان احتیاج دارند. برای جلسات منظم حضوری یا مجاورت با مشتری و پروژه‌ها، وجود مکان امری ضروری تلقی می‌شود. اما همیشه این‌گونه نیست. در سخنی دیگر، تفاوتی نمی‌کند پروژه دورکاری چیست و چگونه کار می‌کند. این روزها بیشتر مردم انجام کار از راه دور را ترجیح می‌دهند. در همین راستا شرکت دانش‌بنیان رها، که به عنوان اولین مرجع مجازی سازی در ایران شناخته می‌شود. با سامانه دورکاری رها آماده پیاده‌سازی هر نوع پروژه دورکاری را برای مجموعه شما، با نازلترین قیمت می‌‎باشد. برای این که بدون نگرانی اهداف خود را به به سرانجام برسانید، همین حالا تماس حاصل فرمائید.

دانلود PDF پروژه دورکاری چیست؟

فرصت‌ها اتفاق نمی‌افتند، شما خالق آنها هستید.کریس گروسر (کارآفرین)

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *