هارد اینترنال SSD چیست؟

هارد-اینترنال-ssd

در این مقاله ابتدا به تعریف هارد اینترنال ssd پرداخته سپس مزیت های آن ها را مورد به مورد تحلیل می‌کنیم. SSD درایو حالت جامد است. ذخیره سازی و عملکرد سریع، دو جنبه اساسی در محاسبات به شمار می‌روند. به طور سنتی، هارد دیسک به عنوان محل ذخیره سازی در رایانه های شخصی محسوب می‌شود. این در حالی است که سخت افزار جایگزین نیز، برای آن ها وجود دارد.
هارد اینترنال ssd توسط افراد مختلف در بسیاری از اقشار جامعه، برای رفع نیازهای فنی استفاده می‌شود. چندین طبقه بندی مختلف از SSD وجود دارد که می‌تواند به تنهایی یا هم زمان، با سایر تجهیزات مورد استفاده قرار گیرد. حافظه های SSD ابزاری مناسب برای تقویت توانایی رایانه ها محسوب می‌شوند. افرادی که به دنبال سرعت بیشتر و فضای ذخیره سازی بالاتری هستند، باید از هاردهای SSD بیشتر بدانند.

SSD هیچ قسمت متحرک فیزیکی ندارد.

تفاوت زیادی بین درایورهای حالت جامد و انواع هارد وجود دارد. یک دیسک سخت معمولی متشکل از قطعات متحرکی است. که به مغناطیس و رسانه های نوری پاسخ میدهد. در حالی که هارد اینترنال ssd با دوام بیشتر، خنک تر است و انرژي کمتری مصرف می‌کند. مدارهای مجتمع با حافظه نیمه هادی کار می‌کنند که به عنوان یک درایو دیسک عمل می‌کند. و حافظه فلش را نسبت به هد خواندن/نوشتن در درایوهای سخت استاندارد، ترجیح می‌دهند. به عقیده بسیاری SSD ها با سرعت کمتری در زمان راه اندازی عمل می‌کنند.

و از آنجایی که فاقد اجزای متحرک هستند، نیازی به تعویض قطعه ندارند و بسیار کم صدا تر از هارد دیسک های سنتی هستند. استفاده از SSD مزایای زیادی دارد، آن ها بیشتر از سایر سخت افزارهای مشابه پاسخگوی نیاز کاربران هستند.
و نوسانات در دامنه قیمت آن ها را مقرون به صرفه تر از همیشه می‌کند. تفاوت در زمان خواندن و نوشتن قابل توجه است و کسانی که به دنبال عملکردهای بالا در هنگام  ورودی/ خروجی هستند. باید امکاناتی را که SSD می تواند تسهیل کند را کشف کنند.

هارد اینترنال ssd دو برابر HDD سرعت دارد.

سرعت هارد ssd آن ها را به گزینه ای محبوب، تبدیل کرده است. آن‌ها از مدارهای الکتریکی استفاده کرده و هیچ قسمت متحرک فیزیکی ندارند. همین امر منجر به کاهش زمان انتظار در هنگام شروع کار و تاخیر کمتر هنگام باز کردن برنامه ها یا انجام کارهای محاسباتی سنگین را به همراه دارد.

ssd

یک SSD معمولی برند اینتل با ظرفیت 512 گیگابایتی بین راهی (سری Intel SSD 760p) 10 برابر سرعت خواندن سریع تر و 20 برابر سرعت نوشتن سریع تر از HDD میان رده را ارائه می‌دهد. سرعت های سریع تر منجر به بالا رفتن عملکرد دستگاه، در چندین زمینه می‌شود.
اما در این میان، ورود به سیستم و انتظار برای شروع برنامه ها و سرویس ها یا کپی و ذخیره کردن پرونده های بزرگ توسط هارد HDD، عملکرد را به طور قابل توجهی کند می‌کند. این در حالی است که هارد اینترنال ssd تمامی کارهای گفته شده را در کمترین زمان ممکن انجام می‌دهد. سرعت در انواع هاردها رابطه مستقیمی با انتقال داده ها در سیستم های کامپیوتری دارد.
به عنوان مثال: در صورتی که 1 ترابایت فایل برای ذخیره سازی دارید. هاردهای HDD همچنان گزینه مناسب تری محسوب می‌شوند.

سرد و گرم بودن داده ها را بشناسید.

در واقع ذخیره سازی فایل های ذخیره سازی رایانه را باید با سرد و گرم بودن داده ها در نظر گرفت. داده های سرد شامل عکس های هستند که میخواهید روی لپ تاپ خود نگه دارید.
و هرروز به آن ها نگاه نمی‌کنید در این حالت هاردهای HDD گزینه مقرون به صرفه تری به شمار می‌روند. از سویی دیگر، اگر جزو مشاعل بلادرنگ هستید و هروز عکس ها و فیلم ها را ویرایش می‌کنید.
و نیاز به دسترسی سریع به داده ها، کلیپ های ویدیویی، مدل ها یا حتی فقط اجرای سیستم عامل دارید بی درنگ به سراغ هارد های SSD بروید.

زیرا این داده های که جزو داده های داغ به شمار می روند. همواره به دسترسی های سریع و پر سرعت نیازدارند. هارد اینترنال ssd در شکل اولیه خود، همانند حافظه فلش که هیچ قسمت متحرکی ندارند می‌باشد.
بسیار کوچک است و فضای بسیار کمی را در رایانه های شخصی اشغال می‌کند.

در برخی موارد مستقیما روی مادربرد نصب می‌شوند و سرعت ذخیره سازی آن ها بسیار سریع تر از حافظه های HDD می‌باشد. زیرا HDD ها از نوارهای مغناطیسی تشکیل شده اند و قسمت های مکانیکی آن در داخل قرار دارد.
همین امر منجر به کاهش سرعت در خواندن و نوشتن می‌شود.

هارد-SSD

ظرفیت در هارد

هنگامی که از ظرفیت صحبت می کنیم، هارد اینترنال ssd با ظرفیت 120 گیگابایت تا 4 ترابایت موجود است. و HDD ها می توانند 250 گیگابایت تا 14 ترابایت ظرفیت داشته باشند. هنگامی که داده ها باید در امنیت کامل بدون خرابی، پاک شدن یا ویروسی شدن ذخیره شوند. حافظه های SSD به طور کلی از حافظه های HDD، قابل اعتمادتر هستند.این نوع حافظه ها تحت تاثیر لرزش یا مسائل حرارتی قرار نمی‌گیرند. انرژی کمتری مصرف می‌کنند و منجر به ماندگاری بیشتر باتری می‌شوند.

همان طور که گفته شد، دسترسی به داده ها با SSD ها بسیار سریع تر اتفاق می افتد. و همین امر سبب بیکارشدن دستگاه می‌شود. در نتیجه HDD ها هنگام راه اندازی به انرژی بیشتری نسبت به SSD ها دارند. ظرفیت هارد اینترنال ssd به اندازه هارد HDD نیست. اما مطمئنا می توانید از حافظه SSD به عنوان تنها درایو در رایانه شخصی خود استفاده کنید. به عنوان مثال بسیاری از لپ تاپ ها فقط حافظه SSD دارند و همواره بدون هیچ گونه اختلالی کار می‌کنند. یکی از زیبایی های SSD در این است که زمان انتظار در درایورهای ارزان تر آن نیز در مقایسه با HDD به طرز چشم گیری کاهش پیدا می‌کند.

تا جایی که هرآنچه روی آن بارگذاری می کنید عملکرد بسیار سریعی از خود دارد. یکی از بهترین کاربردهای SSD در کامپیوتر، نصب درایو بوت روی رایانه است. یعنی نصب یک درایو با ظرفیت کم که سیستم عامل روی آن زندگی می کند و روزانه از آن درایو راه اندازی می‌شود.

با هم درباره تفاوت SSD و HDD را بدانیم.

درایوهای حالت جامد و درایوهای دیسک سخت از نظر مشخصات فیزیکی بسیار مشابه هستند. اما داده ها را بسیار متفاوت ذخیره می‌کنند هر نوع درایو مزایا و معایبی دارد و تصمیم گیری در مورد انتخاب نوع مناسب حافظه برای هر کاربری بستگی به نحوه استفاده از رایانه بر می‌گردد.

گیمرها-و-SSD

گیمرها به درایو رایانه ای نیاز دارند که به سرعت به داده ها دسترسی پیدا می‌کند. و همین امر هارد اینترنال ssd را برای بهترین تجربه بازی بهینه و ذخیره می‌کند. بازی های ویدیویی حاوی مقادیر زیادی داده با وضوح بالا، صدا و موارد دیگر هستند. و در برخی موارد حداکثر به 100 گیگابایت نیز میرسند این الزامات سرعت و ظرفیت را در درجه اول اهمیت قرار میدهد. بازی که بارگیری آن دو الی سه دقیقه زمان می برد در SSD به کمتر از یک دقیقه زمان می‌رسد. بار اولیه تنها زمانی نیست که یک بازی برای دسترسی به داده های ذخیره شده نیاز دارد. هر زمان که بازیکن به صحنه یا مأموریتی جدید وارد می‌شود، مجدد داده مورد نیاز است. زمان بارگذاری طولانی، سبب اختلال در بازی می‌شود. و زمان بارگیری سریع از حس غوطه وری که می‌خواهید در وسط بازی شما باشد، محافظت می‌کند.

هنگام انتخاب بین SSD یا HDD ملاحظات زیادی فراتر از ظرفیت ذخیره سازی و هزینه وجود دارد. قابلیت اطمینان، سرعت، سر و صدا و مصرف برق همه در بازی تأثیر می‌گذارند. وقتی نوع داده ای را که با آن کار می‌کنید و چگونگی و زمان دسترسی به آن را به خوبی شناسایی کردید. می‌توانید یک ssd را در برابر هارد دیسک قرار داده و راه حل مناسب را پیدا کنید.

سخن آخر

هارد اینترنال ssd دارای فناوری جدیدی است و زمان بارگذاری سریع‌تری را برای بازی ها، برنامه ها و فیلم ها ارائه می دهند. علاوه بر این، درایوهای حالت جامد انرژی کمتری مصرف می کنند و به رایانه ها اجازه می دهد تا خنک تر شوند.

دانلود PDF هارد اینترنال ssd

هر موفقیت بزرگی نتیجه هزاران تلاش کوچک و عادی است که مورد توجه و ستایش دیگران قرار نمی‌گیرد.

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *