آموزش از راه دور و کلاس درس مجازی

آموزش از راه دور، همانطور که از نام آن مشخص است، یعنی فرآیند آموزشی که در آن مدرس و دانشجو از نظر جغرافیای با یکدیگر فاصله دارند. و بواسطه این فاصله نمی‌توانند تعامل حضوری با یکدیگر داشته باشند. این آموزش از راه دور از زمان نامه نگاری کاغذی، مرسوم بوده که از طریق آن اساتید روند آموزش دانشجویان خود را و همینطور محتوای آموزشی مناسب دانشجو را از طریق نامه نگاری انجام میداند.

این فرآیند با ظهور تلفن (ارتباط صوتی) وارد مرحله جدیدی شد. در ادامه با ظهور اینترنت و فراگیر شدن ایمیل و پایگاه‌های آنلاین (وبسایت) رنگ و بوی دیجیتال به خود گرفت. و در ادامه با ورود نرم افزارهای ارتباطی بر بستر اینترنت مانند Yahoo Messenger، بیشتر به شکل امروزی خود نزدیک شد. اما امروزه ” عدو شد سبب خیر = دشمن(کرونا) باعث بوجود آمدن خیر شد” یعنی طی پاندمی کرونا، ابزار کلاس درس مجازی حسب تقاضای بالا و نیاز روز افزون جامعه نسبت به آن، مراحل بلوغ خود را به سرعت طی کرد و ره صد ساله پیمود.

شرکت‌ها و مجموعه های آموزشی که طی کرونا مجبور به ادامه فعالیت خود به صورت دورکاری و کلاس درس مجازی شده بودند. با مزایا و بهره وری بیشتر این فرآیند از راه دور آشنا شدند به نحوی که حتی پس از خروج از قرنطینه بسیاری از شرکت ها مانند: فیس بوک و گوگل و بسیاری از دانشگاه‌ها نیز، تصمیم به ادامه بخش‌های وسیعی از فعالیت خود به صورت از راه دور شدند.

اما دلایل این انتخاب “از راه دور” در حوزه آموزش، چه بوده:

در یک جمله :  بهره وری به مراتب بیشتر

اما در ادامه به بررسی انواع پارامترهایی که منتج به این نتیجه جذاب، یعنی بهره وری به مراتب بیشتر، شده است می‌پردازیم:

اگر به دانشگاه های مطرح سطح جهان و یا حتی ایران، نگاه بیاندازیم، متوجه خواهیم شد که تعداد دانشجویان آن دانشگاه با شعاع جغرافیایی از آن دانشگاه رابطه مستقیم وجود دارد. یعنی هر چه یک منطقه به آن دانشگاه نزدیک تر باشد، به نسبت جمعیت، تعداد دانشجوی بیشتری در آن دانشگاه دارد، مثلا دانشجویان تهرانی دانشگاه تهران یا شریف از نسبت جمعیتی تهران به کل ایران تبعیت نمیکند، و بیشتر از نسبت جمعیتی است.

و یا مثلا یک دانشگاه مطرح در بریتانیا، تعداد دانشجوی بریتانیایی بیشتری در مقایسه با دانشجویان فرانسوی دارد، در صورتی که جمعیت فرانسه و بریتانیا تقریبا برابر است. اما با ظهور و بلوغ کلاس های آموزشی آنلاین، جغرافیا دیگر تاثیر خود را از دست میدهد، و تمام دانشجویان دارای فرصتی برابر در دستیابی به بهترین مراکز آموزشی و یا برترین اساتید خواهند داشت.

همواره در بررسی فرآیند آموزش، توجه به قشر معلول حرکتی مغفول مانده، و اینکه این عزیزان شرایط سخت تری در دسترسی به کلاس های آموزش حضوری داشته اند. کمتر مورد توجه سیاست گذاران آموزشی واقع شده، که با بهره بردن از این تکنولوژی، دیگر هیچ تفاوتی بین این قشر با دانشجویان بدون معلولیت وجود ندارد.

یعنی تفاوتی در مشاهده نمایشگر و بهره بردن از یک کلاس کاملا تعاملی مجازی با افراد بدون معلولیت وجود ندارد، شایسته است به این مهم اشاره کنیم که این قشر، یعنی معلولین حرکتی عزیز، طبق آمار، خروجی مطلوب تری در بحث آموزش داشته اند یعنی آنجایی که به فرصتی برابر با دیگر افراد بدون معلولیت حرکتی دست یافته اند، درخشان تر ظاهر شده اند و این همان مصداق بهره وری به مراتب بیشتر است.

از آنجایی که مراکز آموزشی مطرح، اغلب در شهرهای اصلی هر کشور واقع شده اند و هزینه زندگی در این شهرها در مقایسه با شهرهای دیگر بیشتر است.(بعنوان مثال هزینه استقرار در شهر تهران برای یک دانشجوی شهرستانی با درآمد متناسب با همان شهرستان خودش، به هزینه آموزش وی اضافه خواهد شد. و در نتیجه هزینه آموزش برای دانشجویان غیر بومی به مراتب بیشتر از هزینه ای است که دانشجویان تهرانی با درآمد تهران که هزینه ای بابت استقرار نیز نمی پردازند به مراتب بیشتر است)، و به کمک این تکنولوژی پیشرفته آموزشی یعنی رهاکلاس، مدرس نیز در منزل خودش مستقر است و آموزشگاه فیزیکی هم در میان نیست که بخواهد هزینه ها و سود خود را سربار هزینه آموزش کند.

لذا علاوه بر اینکه هزینه آموزش به حداقل میرسد، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب و یا استقرار در بوم مرکز آموزشی نیز به دانشجویان غیر بومی تحمیل نمی‌شود. و این هزینه به قدری معقول است که سازمان های دولتی میتوانند با اندک بودجه ای اقدام به شناسایی افراد کمتر برخوردار کنند و ضمن ارائه بسته های حمایتی به آنها در جهت کاهش هزینه های آموزش و یا رایگان شدن آموزش (همانند وزارت محترم ارشاد و سازمان بهزیستی کشور)، این هزینه را به نوعی سرمایه گذاری و نه هزینه قلمداد کنند، با رویکرد آموزش در جهت اشتغال زایی.

از آنجایی که آموزشگاه های حضوری مجبور به دایر کردن کلاس های خود در ساعات معمول اداری هستند، به دلیل مباحث لاجستیکی و حقوقی کار، در آموزش آنلاین، دانشجویان و اساتید میتوانند با مدیریت بهتر بر روی زمان های آزاد خارج از تایم کاری خود، ضمن اینکه از زمان اشتغال خود برای آموزش صرف نکرده اند، بلکه اوقات فراغت از کار خود مانند روزهای تعطیل و یا خارج از ساعات اداری روزهای عادی، صرفا با هماهنگی بین خودشان و حذف عنصر تعیین کننده آموزشگاه، اقدام به برگزاری کلاس کنند.

و این مهم یعنی افزایش بهره وری زمانی اهالی کلاس (استاد و دانشجویان) و کاهش استرس و البته از دیگر برکات این ویژگی آن است که آن دسته از دانشجویانی که شرایط کاری به آنها اجازه نمیدهد در کلاسهای حضوری که در ساعات کاری دایر میشود، شرکت کنند نیز میتوانند از این فرصت آموزش بهره مند شوند.

موارد فوق را میتوان جز عوامل کلی برای سامانه های آموزش از راه دور بر شمرد، که در صورت انتخاب صحیح تر، یعنی انتخاب یک پلتفرم مناسب تر، میتوان عوامل بسیار دیگری را نیز به موارد فوق اضافه کرد، بنابراین اکیدا توصیه می‌شود موارد زیر را که جز ویژگی‌های اختصاصی سامانه آموزش آنلاین رهاکلاس است، را مدنظر قرار دهید.

اما هر گِردی، گِردو نیست!

توجه داشته باشید که تمامی مزیت های فوق در کمتر پلتفرم آموزش مجازی مجتمع شده است و این مهم به این معنا است که همه کلاس های درس مجازی مشابه یکدیگر نیستند، بلکه از نظر امکانات، و ظرفیت و بهره وری بسیار با هم متفاوت هستند.

مجموعه رهاکو، بعنوان مرجع تخصصی مجازی سازی و با تجربه بیش از ۱۵ سال در عرصه مجازی سازی و با بهره از تعاملات نزدیک خود با سیستم آموزش کشور و انجام پروژه های مشابه ملی و فراملی، توانسته ضمن رفع مشکلات عمده اینگونه سامانه ها، تمامی مزایای آن‌ها را در یک پلتفرم خاص به صورت کامل و یکپارچه با نام تجاری رهاکلاس (RahaClass)، در اختیار صنعت آموزش بگذارد،

از مهم‌ترین ویژگی‌های سامانه آموزش از راه دور رهاکو

 • ترکیب کلاس و کارگاه:

  پلتفرم رهاکلاس تنها پلتفرم دنیا است که با تلاش متخصصین ایرانی توانسته کلاس درس کارگاهی  برگزار کند، یعنی علاوه بر تمامی امکانات کلاس درس های مجازی، دارای قابلیت ارائه میز کار (Desktop) به کاربران است که از طریق آن کاربران میتوانند فارغ از توان سخت افزاری و نرم افزاری و یا نوع سیستم عامل رایانه خود، هر برنامه و نرم افزار و سیستم عامل سنگینی را در محیط کلاس خود داشته باشند و از آن استفاده کنند.

  بعنوان مثال و برای درک بهتر این ویژگی جذاب فرض کنید که دانشجویان یک کلاس، رایانه قدرتمند برای نصب و آموزش دیدن نرم افزار سنگینی مانند ۳D-Max را ندارند، اما در پلتفرم یکتای RahaClass میتوانند نرم افزار مذکور را از طریق تکنولوژی پردازش ابری و مجازی سازی به سادگی و بدون نیاز به نصب بر روی رایانه خود با هر نوع سیستم عاملی اجرا کنند و با حداکثر بهره وری و سرعت از آن استفاده کنند، مثلا میتوانند از طریق تبلت قدیمی اندرویدی خود به سادگی و با سرعت مطلوب با نرم افزار ۳D-MAX نسخه استاندارد مخصوص ویندوز ۱۱ کار کنند و حتی با اتصال موس و کیبرد به همان تبلت ضعیف و قدیمی خود پروژه های سنگین را اجرا کنند.

 • کارگاهی مجهز و همیشه در دسترس:

  در پلتفرم رها کلاس، خصوصا برای دوره های مرتبط با نرم افزارهای کامپیوتری سنگین، مانند نرم افزارهای رشته گرافیک و یا تدوین فیلم و حتی نرم افزارهای مهندسی، آندسته از دانشجویانی که رایانه شخصی آنها توان سخت افزاری مطلوب برای کار کردن با نرم افزارهای مذکور را ندارند، میتوانند با استفاده از تکنولوژی پردازش ابری، همیشه و از هر جای دنیا و در هر ساعت شبانه روز از توان نرمافزاری و سخت افزاری بسیار قدرتمند ابری رها کلاس بهره ببرند و آموزش های خود را تمرین کنند و یا حتی پروژه های خود را انجام دهند، با ذکر یک مثال این ویژگی ارزشمند را بهتر درک خواهید کرد.

  فرض کنید دانشجوی یک دوره آموزشی از راه دور نرم افزار گرافیکی سنگین Adobe After Effect هستید، که طی دوره آموزشی آموزش کار با این نرم افزار را یاد گرفته اید، اکنون کلاس تمام شده است و شما لازم دارید که با رایانه شخصی خود، آموزه های خود را تمرین کنید، اما رایانه شخصی شما توان لازم برای پاسخگویی به نرم افزار مذکور را ندارد، نگران نباشید شما میتوانید از طریق همان پلتفرم رها کلاس، نرم افزار مذکور که بر روی سرورهای ابری رها کلاس پیاده سازی شده است را باز کنید و تمرینات خود را انجام دهید، و حتی پس از پایان دوره و اتمام کلاس نیز میتوانید پروژه های خود را از طریق همان پلتفرم به نحوی انجام دهید که انگار یک رایانه پرقدرت در اختیار دارید در اینصورت شما از تامین و خرید رایانه شخصی پر قدرت بی نیاز هستید.

 • محیط کاملا تعاملی استاد و دانشجویان با امکان ثبت تمامی وقایع:

  در رهاکلاس علاوه بر اینکه یک کلاس درس میتواند چندین دوربین سمت استاد داشته باشد(بعنوان مثال یک دوربین بدن استاد را نشان میدهد تا از تاثیر زبان بدن استاد بهره ببریم، یک دوربین وایت برد استاد خواهد بود و یک دوربین صفحه نمایشگر (رایانه) استاد را نشان میدهد) دانشجو میتواند چینش و ترکیب این سه دوربین میزان بزرگ نمایی هر یک را مشخص کند.

 • هم افزایی و تعامل پایدار :

  برخلاف کلاس های حضوری سنتی و دیگر پلتفرم های آموزش آنلاین، رها کلاس دارای یک ویژگی انحصاری است. که از طریق آن برای هر دوره آموزشی یک پایگاه اینترنتی خاص در نظر گرفته شده است که از ابتدای شروع دوره تمامی متریال آموزشی لازم شامل جزوه ها، ویدئوی جلسات، کتابهای الکترونیک، نرم افزارها و فایل های مکمل در آن به صورت دائم در اختیار دانشجویان است.حتی پس از پایان دوره، و در این پایگاه اینترنتی همیشه استاد و دانشجویان میتوانند در ارتباط باشند، همانند یک شبکه اجتماعی با کاربری مشخص و اختصاصی.

  بعنوان مثال حتی پس از پایان دوره، دانشجویان میتوانند مسایل و مشکلات احتمالی خود را با دیگر دانشجویان و یا حتی استاد خود مطرح و چاره کنند علاوه بر این میتوانند برای پروژه های بزرگ تر از اعضای همان دوره تیم عملیاتی تشکیل دهند و به صورت مشترک بر روی پروژه های بزرگ تر فعالیت کنند.

 • مدیریت کامل بر تمامی اجزای سیستم و امکان سفارشی سازی تمامی قسمت ها برای افزایش بهره وری متناسب با هر نوع سیستم و سیاست آموزشی:

  برای درک بهتر این موضوع به این مثال توجه کنید که متد آموزشی برای یک دوره آموزش خوشنویسی با خودکار بر روی کاغذ و متد آموزشی برای دوره آموزش تدوین فیلم با رایانه قطعا متفاوت است. اما شما میتوانید در پلتفرم جامع رهاکلاس با انتخاب ماژول های مناسب، کلاس آموزش مجازی خود را به حداکثر سازگاری با متد آموزشی خود نزدیک کنید.

 • تنظیم هوشمند کیفیت:

  رها کلاس قادر است به ‌صورت هوشمندانه وضعیت اینترنت هر یک از کاربران را بسنجد و کیفیت ارتباط را باکیفیت اینترنت کاربران سازگار نماید.

 • مصرف پهنای باند بهینه:

  سرعت اینترنت موردنیاز جهت دریافت یک تصویر زنده وبکم بسیار متغیر است. این سرعت می‌تواند از ۱۰Kb/s تا ۲۰۰۰Kb/s متغیر باشد. با در نظر گرفتن شرایط اینترنت کاربران داخل کشور، پهنای باند مصرفی را تا حد ممکن کاهش داده‌ایم.

 • سرورهای قدرتمند اختصاصی مستقر در خود دیتا سنتر رها:

  یکی از دلایل ارتباطات باکیفیت رها کلاس وجود سرورهای قدرتمند آن در داخل کشور و در خود دیتا سنتر اختصاصی رها است. به دلیل شرایط اینترنتی داخل کشور برای برقراری ارتباط با سرورهای خارجی با افت کیفیت و سرعت روبه‌رو می‌شوید. یکی دیگر از مزایای وجود سرور در داخل کشور این موضوع است که هزینه‌های شما نیم‌بها حساب می‌شود.

برای مشاهده دستورالعمل شرکت در دوره های IT دکمه زیر را انتخاب نمایید.

برای مشاهده دستورالعمل شرکت در دوره های تجسمی دکمه زیر را انتخاب نمایید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)