حسابداری

ما در مجموعه شرکت­‌های مهندسی رها یکی از دلایل موفقیت‌های خود را سیستم صحیح مدیریت مالی می‌دانیم و برآنیم تا با گسترش آن مسیر رسیدن به اهدافمان را هموارتر کنیم.
علاقه مندان به شغل همکار حسابداری از طریق تکمیل فرم مربوطه و بررسی آن توسط مدیریت منابع انسانی و مدیریت مالی مجموعه رها می‌توانند با ما همکاری نمایند.

شغل حسابداری

حسابداری به عنوان یکی از مشاغل پرکاربرد در هر سازمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در دنیای امروز شکل تازه‌ای از ارتباطات اقتصادی به وجود آمده است و افراد و شرکت‌ها و مؤسسات با یکدیگر در ارتباط می‌باشند و تراکنش‌های مالی آنها بر یکدیگر تأثیر دارد و روز به روز این فعالیت‌ها پیچیده‌تر و گسترده‌تر می‌شود. این عوامل باعث می‌شود که نقش همکار حسابداری به عنوان فراهم کنندگان اطلاعات مالی با استفاده از استانداردهای حسابداری برای استفاده کنندگان بیشتر مشخص گردد. نیاز روز افزون موسسات و سازمان‌ها به اطلاعات صحیح و به هنگام جهت به‌کارگیری در فرآیند تصمیم­‌گیری مدیران، مقوله‌ای اجتناب ناپذیر است. در این راستا سیستم اطلاعات مدیریت منبع اصلی ارائه اطلاعات به‌شمار می‌آید. سیستم اطلاعات حسابداری به عنوان مهم‌ترین زیر مجموعه این سیستم، اطلاعات مالی متنوعی را در اختیار استفاده کنندگان این نوع اطلاعات، خصوصا مدیران هر سازمان قرار می‌دهد. به طور کلی اطلاعات حسابداری بایستی از ویژگی‌های خاصی برخوردار باشد تا در فرآیند تصمیم­‌گیری مورد استفاده قرار گیرد.

اهمیت شغل همکار حسابداری

موفقیت تمامی کسب‌وکارها به یک مدیریت مالی درست و مؤثر بستگی دارد. حسابداری از اصلی‌ترین مواردی است که هر کسب و کاری به خصوص کسب و کارها و شرکت­‌های در حال رشد به آن نیاز دارند. پیروی از اصول حسابداری می‌تواند تمامی شرکت‌های بزرگ و کوچک را به اهداف کوتاه و بلند مدت‌شان برساند. وظایف همکار حسابداری تنها به مدیریت اعتبارات و بدهی‌ها خلاصه نمی‌شود؛ بلکه در تمامی تصمیم‌گیری‌های آینده سازمان نقش دارد. برای مثال، کنترل حساب‌های دریافتی به تحلیل رفتار مشتری به لحاظ بازپرداخت بدهی‌ها کمک می‌کند. شناسایی مشتریان بدحساب، بودجه بندی دقیق برای کشف ناکارآمدی در برنامه‌های عملیاتی، آگاهی از تغییرات بازار از طریق بررسی تغییرات ناگهانی در هزینه و درآمد فروش و بسیاری از موارد دیگر، از جمله فواید حسابداری هستند.

اجزای واحد مالی مجموعه رها

واحد مالی مجموعه رها متشکل از سه واحد مجزای حسابداری، خزانه و مدیریت مالی است که هر کدام بر اساس شناسنامه شغلی که برایشان تعریف شده است مسئولیت‌­هایی را به شرح زیر بر عهده دارند:

کارمند واحد حسابداری موظف است لیست ماهانه حقوق کارکنان و بیمه را تهیه کند، هزینه­‌های شرکت را بر اساس گزارش واحد کار ثبت کند، در زمان­‌بندی مناسب و به موقع و به تاریخ وقوع کلیه وقایع مالی را در دفاتر دستمزد ثبت کند، دفاتر مالی را تهیه کند، تراز عملکرد را تهیه کند، حساب سود و زیان و سایر صورت‌های مالی را تدوین کند، حساب ریالی انبارها را داشته باشد، از اموال و محاسبه قیمت تمام شده و قیمت فروش محصولات نگهداری کند، خلاصه وضعیت وصولی­‌ها، پرداخت­ها، مطالبات، بدهی‌­ها و نقدینگی شرکت را تهیه کند و آن را به مدیریت مالی ارائه دهد، اسناد مربوط به پرداخت کسورات بیمه، مالیات، وام و … را صادر کند، اسناد صندوق و دریافت و پرداخت­‌های نقدی را صادر کند، گزارشات مختلف از فعالیت­‌های مالی به صورت مستمر تهیه کند و به مدیر مالی ارائه دهد، فاکتورهای خرید وفروش را در سند حسابداری ثبت کند، جمع آوری برگه­‌های ورود وخروج را از انباردار جمع­‌آوری کند و با فاکتورها از لحاظ مقدار کالا مطابقت دهد، به کالاها کد مخصوص اختصاص دهد و آن­ها را به سیستم حسابداری انتقال دهد، لیست مانده بدهکاری و بستانکاری اشخاص وشرکت‌ها را تهیه کند، مانده مبلغ صندوق با موجودی واقعی در صندوق را با خزانه مطابقت دهد، مانده موجودی بانک و همچنین برآورد مغایرت بانکی را مطابقت دهد. همکار حسابداری در این بخش مدارک فوق را به بایگانی جهت ضبط اسناد ارائه دهد.

بخشی از وظایف کارمند واحد خزانه به این صورت است: بایگانی کلیه نامه­‌ها، اسناد حسابداری و مدارک وارده به امور مالی با مجوز مدیر مالی در فایل­‌ها و پرونده­‌های طبقه­‌بندی شده مشخص به گونه‌­ای که دسترسی به آنها در حداقل زمان ممکن میسر باشد، نگهداری و راهبری و ثبت اطلاعات خزانه­‌داری در سیستم خزانه داری و تهیه گزارشات لازم از سیستم و تهیه نسخه پشتیبان حداقل به صورت ماهانه و نگهداری آن در محل امن، دریافت و نگهداری کلیه وجوه نقد و اسناد دریافتنی دریافت شده از اشخاص و صدور فر‌‌‌م‌­های رسید و آماده سازی آنها جهت واگذاری به بانک در اسرع وقت، نگهداری صندوق نقدی یا تنخواه‌­گردان شرکت و انجام پرداخت­های مجاز و مرتبط با ماموریت تنخواه­‌گردان در چارچوب آئین­‌نامه، تهیه صورت گردش صندوق و ارسال اسناد پرداخت به حسابداری جهت کنترل و تامین موجودی، کنترل مستمر نقدینگی و تهیه گزارشات روزانه از موجودی بانک­‌ها و کلیه دریافت و پرداخت­‌ها، ثبت و نگهداری روزانه صورت موجودی کلیه اسناد و اوراق بهادار موجود در صندوق، تهیه پیش­‌نویس نامه­‌ها و مکاتبات مربوط به جابجایی حساب­ها یا سایر موارد مرتبط با بانک­‌های شرکت با اخذ مجوز مدیر مالی و پیگیری آنها تا حصول نتیجه نهایی، تهیه گزارشات مستمر یا خاص مورد نیاز بر اساس اطلاعات موجود و مرتبط با فعالیت خزانه و نگهداری و کنترل حساب­‌های بانکی شرکت.

فعالیت­های مدیریت مالی که در راس واحد مالی مجموعه مهندسی رها می­‌باشد بدین صورت طبقه­‌بندی می­‌شود: مشارکت در برنامه­‌ریزی و ارائه پیشنهادات و سیاست­‌های اعتباری و وصول مطالبات و نظارت بر حسن اجرای آن‌ها، تامین مالی و اعمال مدیریت بر وجوه نقـد و سایر دارایی­‌های پولی و بانکی، نگهداری سوابق و مدارک مالی، کنترل فعالیت‌های مالی، مشخص کردن انحرافات از عملکرد کارآمد و طرح ریزی شده همچنین اعمال مدیریت در پرداخت حقوق و دستمزد، امور مالیاتی، موجودی­‌ها، دارایی­‌های ثابت و عـملیات کامپیـوتری، پیش­‌بینی و طرح­‌ریزی بلند مدت وجوه لازم برای سرمایه­‌گذاری بر اساس تغییرات تکنولوژیک بازار سرمایه و بازده پروژه­های سرمایه­‌گذاری همچنین به‌کارگیری ارقام پیش‌­بینی نشده و تاریخی برای طرح‌­ریزی عملیات آتی و آثار آن در سیاست­‌های سود آوری و پیش‌بینی اقـلام بهای تمام شده و هزینه، تهیه و تنظیم خط‌ مشی­‌ها، دستورالعمل­‌ها، روش­‌ها و رویه­‌های مالی و تهیه و طراحی فرم­‌های مورد نیاز، به منظور ایجاد هماهنگی در انجام امور مالی واحدهای مختلف.
از دیگر وظایف همکار حسابداری در این بخش میتوان به این وارد اشاره کرد: دریافت گزارش­‌های مالی از واحدها، پروژه­‌ها و سایر مدیریت­‌ها و بررسی و اظهار نظر بر آنها و تحلیل مغایرت­‌ها، طبقه‌­بندی حساب­‌ها و درصورت نیاز، طبقه­‌بندی گروه کالاها و کدینگ مربوط به موجودی­‌ها و انبار، براساس سیستم­‌های مکانیزه و پیشنهاد و تایید تغییر یا تهیه سیستـم­‌های نرم افزاری مالی بصورت سفارشی یا پکـیـج و …

با توجه به توضیحات ذکر شده، اگر شما هم علاقه‌مند به همکاری با مجموعه رها در تیم تخصصی حسابداری هستید می‌توانید با تکمیل فرم زیر رزومه خود را برای ما ارسال کنید تا پس از بررسی آن با شما تماس بگیریم.

فرم درخواست همکار حسابداری