نکات نصب و راه اندازی سرور دسکتاپ مجازی

چنان چه تا کنون اقدام به تهیه سخت افزار شامل هر گونه قطعات سرور و یا زیروکلاینت نکرده اید، حتما از مشاوره رایگان کارشناسان ما استفاده کنید،
در خصوص سخت افزار موارد بسیار مهمی است که متاسفانه اغلب فروشنده ها و حتی متخصصین امر از اینگونه جزئیات آن بی اطلاع هستند، به صورت خلاصه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

IOpS
RAM hardware faults
XMP
Hyper Treading
X99

برای تعداد کاربر بالای ۵ نفر حتما بایستی از SSD استفاده شود.

برای تعداد کاربر بالای ۱۵ نفر، در مورد نوع SSD حتما با بخش فنی شرکت مشورت شود (برای هر کاربر آفیس حدود ۳۰۰۰ IOPS نیاز داریم و برای هر کاربر حرفه ای حدود ۴۰۰۰ IOPS نیاز داریم)
به هیچ وجه از ایزو­های دستکاری شده برای نصب ویندوز استفاده نکنید- حتما از ایزوهای رسمی و اورجینال استفاده کنید.
توصیه ما، استفاده از ویندوز ۱۰ آنهم آخرین ورژن آن است، که میتوانید آخرین ورژن رسمی آن را از سایت digiboy.ir دریافت کنید و فعال سازی کنید.
طبق تجربه ی ما (بیش از ۱۶ سال تجربه) در لحظه ی نگارش این مطلب، سیستم عامل های موجود با توجه به کارایی بهتر در زمینه ی دسکتاپ مجازی به ترتیب زیر می باشند:

Win 10 LTSB (این نگارش خاص از ویندوز ۱۰ بهترین سیستم عامل برای سرور می‌باشد)
۱۰
۲۰۱۶R2
۸.۱
۲۰۱۲r2
۷
۸
xp
۲۰۰۸r2 (مشکلات زیاد دارد)
WMS (کلا خانواده WMS به هیچ وجه توصیه نمی شود.

بسیار مهم: چنانچه سرور شما مجازی است، به هیچ وجه VW TOOLS نصب نکنید.

safe boot رایانه را خاموش کنید.
بسیار مهم: در مورد نصب درایورهای سخت افزاری دقت کنید که حتما فقط و فقط درایور سخت افزار به تنهایی نصب شود و از نصب برنامه ­های جانبی که همیشه در کنار درایورها نصب میشود جدا خودداری کنید( به عنوان مثال با نصب درایور کارت گرافیک تعدادی برنامه ­ی جانبی دیگر نیز نصب می شود، از نصب آن ها خود­داری کنید)
مواردی که در بالا اشاره شد مبنی بر عدم نصب، از ابتدا نباید نصب شوند و به یاد داشته باشید که چنانچه آنها را نصب کردید، پاک کردن آن‌ها فایده ای نخواهد داشت و سیستم عامل بایستی از ابتدا نصب شود.
پس از نصب هر درایور سخت افزاری، حتی در صورتی که خود سیستم پیامی مبنی بر راه اندازی مجدد نمایش نداد، حتما سیستم را مجدد راه اندازی کنید و به هیچ وجه چند درایور را با هم نصب نکنید و به یک بار راه اندازی برای همه یا تعدادی از آنها اکتفا نکنید.
ویندوز­ها به صورت پیشفرض امکان استفاده توسط یک کاربر را می دهند، مگر در ویندوز های سرور، یعنی با وارد شدن کاربر دوم، ارتباط کاربر اول قطع خواهد شد، لذا برای از بین بردن این محدودیت فایل راهنما را از وبسایت شرکت دریافت کنید و دقیقا مطابق آن عمل کنید.
ممکن است پس از آپدیت شدن ویندوز، مجددا دسترسی همزمان چندین کاربر به یک ویندوز محدود شود، لذا چنانچه با این مشکل مواجه شدید، دوباره مرحله ۹ را انجام دهید.
نصب و راه اندازی سیستم در محل مشتری از راه دور فقط برای یکبار رایگان می‌باشد، و دریافت خدمات اضافه مستلزم پرداخت هزینه خواهد بود.
در تمامی مراحل نصب درایورها و نصب برنامه­ های کاربردی فایروال و آنتی ویروس سیستم به طور کامل خاموش باشد.
قبل ازنصب کنسول مدیریتی زیرو کلاینت ها، حتما از آپدیت بودن و آخرین ورژن بودن آن مطمئن باشید.
حتما آخرین ورژن کنسول مدیریتی (مثلا وی ماتریکس) را از سایت بگیرید و آنرا به روز نگاه دارید.
چنانچه مراحل نصب وی ماتریکس را به درستی انجام ندهید (در خصوص انتخاب فضای شخصی کاربران و فضاهای غیر قابل دسترس برای کاربران)، سیستم به درستی کار نخواهد کرد. (اصلاح اشتباه جواب نمیدهد و روند اصلاح اشتباه بسیار پیچیده خواهد بود به طوریکه اغلب از مشتریانی که این مرحله را اشتباه انجام میدهند میخواهیم سیستم عامل را مجدد نصب کنند).
در خصوص نصب آنتی ویرویس دقت داشته باشید، که نصب آنتی ویروس باید در آخرین مرحله و پس از اینکه سیستم آماده شد و پایداری آن محرز شد، آنتی ویروس نصب کنید.
ویندوز های ۱۰ به بعد (۱۰، ۲۰۱۶ و …) نیاز به آنتی ویروس ندارند.
از آنتی ویروس کسپر اسکای و ناد استفاده نکنید.
بعد از راه اندازی سیستم، و قرار دادن آن در اختیار کاربران، دقت داشته باشید که به هیچ وجه، در زمانی که کاربران به سرور متصل هستند، اقدام به نصب نرم افزار نکنید، توجه داشته باشید و قطع کردن ارتباط کاربران مهم نیست و حتما بایستی تمام کاربران لاگ­آف باشند. (بهتر است که قبل از نصب برنامه سیستم را راه­اندازی نمایید و به کاربران اجازه ورود ندهید و پس از اتمام نصب برنامه مجدد سیستم را راه­اندازی کنید و آنرا در اختیار کاربران قرار دهید.
میزان رم سرور بایستی متناسب با تعداد و نوع کاربری کاربران باشد و چنانچه مقدار آن مکفی نباشد اتفاقات عجیب رخ خواهد داد.
مواردی که در بالا به آنها اشاره شد الزاما باعث بروز مشکل نمی شوند، یعنی حتی ممکن است مدتها به رغم عدم رعایت موارد فوق، سیستم به درستی کار کند و پس از مدتی مشکلات عجیب بروز کند.
لطفا عنایت داشته باشید که در صورتیکه موارد فوق را رعایت نکرده باشید و اقدام به دریافت پشتیابنی نمایید علاوه بر عدم ارائه پشتیبانی، در پشتیبانی های آتی نیز اولویت پاسخگویی به شما کاهش میابد.
توجه داشته باشید که ممکن است سوالات شما در بخش سوالات رایج پاسخ داده شده باشد، لذا قبل از اقدام به تماس با بخش پشتیبانی، سوالات رایج را بررسی کنید.
قبل از اقدام برای تماس با واحد پشتیبانی، حتما از نصب بودن آخرین ورژن نرم افزار ANYDESK بر روی سرور و دسترسی کامل دادن به آن مطمئن شوید، (بایستی نصب شود و نسخه ی پرتابل آن را استفاده نکنید)
اولویت جوابگویی واحد پشتیبانی با مشتریانی است که تیکت ارسال کرده باشند.

توجه داشته باشید که رعایت نکردن موارد بالا میتواند منتج به رفتارهای غیر عادی سیستم شود، که قابل تشخیص نیست که به دلیل عدم رعایت هر کدامیک از موارد فوق حادث شده است.