راهکار سرور سازمانی
خرید و پیکربندی سرور HP برای سازمانها
انتخاب سرور فقط مقایسه پردازنده و رم نیست. نوع نرمافزار، تعداد کاربران، حجم داده، الگوی رشد، سطح دسترسپذیری و زیرساخت رک و برق باید همزمان بررسی شوند. رهاکو برای پروژههای سازمانی، سرور را بر اساس نیاز واقعی مجموعه طراحی، تأمین، مونتاژ، تست و مستندسازی میکند.
سرورهای بهروز HPE برای سازمانها
مدلها را بر اساس فرمفکتور و بار کاری مقایسه کنید؛ برای مشاهده مشخصات کامل و قیمت محاسباتی روز، روی هر محصول بزنید.

HPE ProLiant Compute DL320 Gen12

HPE ProLiant Compute DL360 Gen12

HPE ProLiant Compute DL380 Gen12

HPE ProLiant Compute ML350 Gen12

HPE ProLiant Compute DL325 Gen12

HPE ProLiant Compute DL345 Gen12

HPE ProLiant Compute DL340 Gen12

HPE ProLiant Compute DL340e Gen12

HPE ProLiant Compute DL110 Gen12

HPE ProLiant Compute DL380a Gen12

HPE ProLiant Compute DL384 Gen12

HPE ProLiant Compute DL580 Gen12
مشخصات، تصاویر و قیمتهای پایه عمومی با سبد رسمی HPE Compute تطبیق داده شدهاند. قیمت نهایی به پیکربندی و شرایط تأمین بستگی دارد.

رکمونت Intel · 1U / 1P
HPE ProLiant Compute DL320 Gen12
مشخصات زیر از معرفی و مستندات رسمی HPE گردآوری شده است. گزینههای دقیق شاسی و قطعات با پیکربندی نهایی تغییر میکنند.
| فرمفکتور | رکمونت 1U، تکپردازنده |
|---|---|
| پردازنده | Intel Xeon 6؛ تا ۱۴۴ هسته |
| حافظه | تا ۴ ترابایت DDR5 |
| ذخیرهسازی | گزینههای SFF، LFF و EDSFF بر اساس شاسی |
| توسعه | PCIe Gen5 و گزینههای شبکه OCP |
| مدیریت و امنیت | HPE iLO 7 و Silicon Root of Trust |
| کاربری | مجازیسازی، VDI و زیرساخت ابری در رک متراکم |

رکمونت Intel · 1U / 2P
HPE ProLiant Compute DL360 Gen12
مشخصات زیر از معرفی و مستندات رسمی HPE گردآوری شده است. گزینههای دقیق شاسی و قطعات با پیکربندی نهایی تغییر میکنند.
| فرمفکتور | رکمونت 1U، دوپردازنده |
|---|---|
| پردازنده | Intel Xeon 6؛ تا ۱۴۴ هسته |
| حافظه | تا ۸ ترابایت DDR5 |
| ذخیرهسازی | تا ۲۰ درایو EDSFF E3.S؛ شاسی ترکیبی SFF و E3.S |
| شبکه | پشتیبانی از دو OCP NIC در جلو بهصورت انتخابی |
| مدیریت و امنیت | HPE iLO 7 و Silicon Root of Trust |
| کاربری | ابر ترکیبی، برنامههای سازمانی و پردازش متراکم |

رکمونت Intel · 2U / 2P
HPE ProLiant Compute DL380 Gen12
مشخصات زیر از معرفی و مستندات رسمی HPE گردآوری شده است. گزینههای دقیق شاسی و قطعات با پیکربندی نهایی تغییر میکنند.
| فرمفکتور | رکمونت 2U، دوپردازنده |
|---|---|
| پردازنده | Intel Xeon 6؛ تا ۱۴۴ هسته |
| حافظه | تا ۸ ترابایت DDR5 |
| ذخیرهسازی | تا ۳۶ درایو EDSFF E3.S؛ گزینههای SFF و LFF |
| توسعه | PCIe Gen5 و پیکربندیهای متنوع کنترلر و شبکه |
| مدیریت و امنیت | HPE iLO 7 و Silicon Root of Trust |
| کاربری | مجازیسازی، دیتابیس، تحلیل داده و ابر ترکیبی |

تاور · Tower / 2P
HPE ProLiant Compute ML350 Gen12
مشخصات زیر از معرفی و مستندات رسمی HPE گردآوری شده است. گزینههای دقیق شاسی و قطعات با پیکربندی نهایی تغییر میکنند.
| فرمفکتور | تاور دوپردازنده با امکان نصب در رک |
|---|---|
| پردازنده | Intel Xeon 6700/6500 P-series؛ تا ۸۶ هسته در هر سوکت |
| حافظه | تا ۸ ترابایت DDR5 با سرعت 6400 MT/s |
| ذخیرهسازی | شاسیهای SFF و LFF با کنترلرهای HPE Smart Array |
| توسعه | اسلاتهای PCIe Gen5 و ظرفیت توسعه برای شعب و دفاتر |
| مدیریت و امنیت | HPE iLO 7 و Silicon Root of Trust |
| کاربری | زیرساخت IT، مدیریت داده، VDI و ERP/CRM |

رکمونت AMD · 1U / 1P
HPE ProLiant Compute DL325 Gen12
مشخصات زیر از معرفی و مستندات رسمی HPE گردآوری شده است. گزینههای دقیق شاسی و قطعات با پیکربندی نهایی تغییر میکنند.
| فرمفکتور | رکمونت 1U، تکپردازنده |
|---|---|
| پردازنده | AMD EPYC نسل پنجم؛ تا ۱۹۲ هسته |
| حافظه | تا ۶ ترابایت DDR5 |
| ذخیرهسازی | گزینههای SFF و EDSFF بر اساس شاسی |
| توسعه | PCIe Gen5 برای شبکه و شتابدهندهها |
| مدیریت و امنیت | HPE iLO 7 و Silicon Root of Trust |
| کاربری | مجازیسازی متراکم، بارهای Cloud Native و پردازش عمومی |

رکمونت AMD · 2U / 1P
HPE ProLiant Compute DL345 Gen12
مشخصات زیر از معرفی و مستندات رسمی HPE گردآوری شده است. گزینههای دقیق شاسی و قطعات با پیکربندی نهایی تغییر میکنند.
| فرمفکتور | رکمونت 2U، تکپردازنده |
|---|---|
| پردازنده | AMD EPYC نسل پنجم؛ تا ۱۹۲ هسته |
| حافظه | تا ۶ ترابایت DDR5 |
| ذخیرهسازی | تا ۱۲ LFF، یا ۲۶ SFF، یا ۳۶ EDSFF |
| شتابدهنده | پشتیبانی از حداکثر چهار GPU دو اسلات در جلو |
| توسعه | PCIe Gen5 و پهنای باند حافظه بالا |
| کاربری | SDS، مدیریت داده، مجازیسازی و بارهای دادهمحور |

ذخیرهسازی · 2U / 1P
HPE ProLiant Compute DL340 Gen12
مشخصات زیر از معرفی و مستندات رسمی HPE گردآوری شده است. گزینههای دقیق شاسی و قطعات با پیکربندی نهایی تغییر میکنند.
| فرمفکتور | رکمونت 2U، تکپردازنده |
|---|---|
| پردازنده | Intel Xeon 6؛ تا ۱۴۴ هسته |
| حافظه | تا ۴ ترابایت DDR5 |
| شاسی | سه گزینه CTO برای SFF، LFF و GPU |
| توسعه | PCIe Gen5 و مسیرهای I/O مناسب بارهای داده |
| مدیریت و امنیت | HPE iLO 7 و Silicon Root of Trust |
| کاربری | IaaS، PaaS، SaaS، داده و ذخیرهسازی |

ذخیرهسازی · 2U / Storage
HPE ProLiant Compute DL340e Gen12
مشخصات زیر از معرفی و مستندات رسمی HPE گردآوری شده است. گزینههای دقیق شاسی و قطعات با پیکربندی نهایی تغییر میکنند.
| فرمفکتور | رکمونت 2U، تکپردازنده، بهینه برای ذخیرهسازی |
|---|---|
| پردازنده | Intel Xeon 6 |
| ظرفیت درایو | تا ۲۴ درایو LFF در جلو با EDSFF اختیاری در عقب |
| معماری | طراحی متوازن برای بهبود جریان داده در بارهای ذخیرهسازی |
| مدیریت و امنیت | مدیریت Cloud-enabled خانواده ProLiant و امنیت در سطح سیلیکون |
| کاربری | Data Lake، ذخیرهسازی فایل و شیء، حفاظت داده و آرشیو عمیق |

Edge · 1U / Front Access
HPE ProLiant Compute DL110 Gen12
مشخصات زیر از معرفی و مستندات رسمی HPE گردآوری شده است. گزینههای دقیق شاسی و قطعات با پیکربندی نهایی تغییر میکنند.
| فرمفکتور | رکمونت کوتاهعمق 1U/1P با دسترسی از جلو |
|---|---|
| پردازنده | Intel Xeon 6 SoC |
| توسعه | I/O متراکم و PCIe Gen5 برای شبکه و شتابدهنده |
| مقاومت محیطی | طراحی Rugged با انطباق NEBS Level 3 |
| مدیریت و امنیت | HPE iLO و Silicon Root of Trust |
| کاربری | لبه 5G/6G، vRAN، مخابرات و پردازش کمتأخیر |

هوش مصنوعی · 4U / 2P
HPE ProLiant Compute DL380a Gen12
مشخصات زیر از معرفی و مستندات رسمی HPE گردآوری شده است. گزینههای دقیق شاسی و قطعات با پیکربندی نهایی تغییر میکنند.
| فرمفکتور | رکمونت 4U، دوپردازنده |
|---|---|
| پردازنده | Intel Xeon 6؛ تا ۱۴۴ هسته |
| شتابدهنده | پشتیبانی از حداکثر ۱۰ GPU دو اسلات |
| توسعه | PCIe Gen5 و معماری توسعهپذیر برای شتابدهندهها |
| مدیریت و امنیت | تجربه مدیریتی ابری HPE و امنیت داخلی |
| کاربری | استنتاج هوش مصنوعی، پردازش GPU و مدلهای سازمانی |

هوش مصنوعی · NVIDIA GH200
HPE ProLiant Compute DL384 Gen12
مشخصات زیر از معرفی و مستندات رسمی HPE گردآوری شده است. گزینههای دقیق شاسی و قطعات با پیکربندی نهایی تغییر میکنند.
| پلتفرم | زیرساخت شتابیافته برای هوش مصنوعی مولد |
|---|---|
| شتابدهنده | NVIDIA GH200 NVL2؛ تا دو Superchip در هر سرور |
| حافظه | حافظه همدوس و پهنای باند بالا برای مدلهای بزرگ |
| مقیاسپذیری | طراحیشده برای پردازش شتابیافته Scale-out |
| مدیریت و امنیت | تجربه مدیریتی خانواده HPE ProLiant |
| کاربری | هوش مصنوعی مولد، RAG و بارهای ترکیبی AI |

ماموریت حیاتی · 4U / 4P
HPE ProLiant Compute DL580 Gen12
مشخصات زیر از معرفی و مستندات رسمی HPE گردآوری شده است. گزینههای دقیق شاسی و قطعات با پیکربندی نهایی تغییر میکنند.
| فرمفکتور | رکمونت 4U، چهارپردازنده؛ قابل ارتقا از 2P به 4P |
|---|---|
| پردازنده | تا چهار Intel Xeon 6؛ حداکثر ۸۶ هسته برای هر پردازنده |
| حافظه | تا ۱۶ ترابایت DDR5 با سرعت 6400 MT/s در 1DPC |
| ذخیرهسازی | تا ۳۲ درایو ترکیبی EDSFF یا SFF |
| توسعه | PCIe Gen5 و گزینه Direct Liquid Cooling |
| مدیریت و امنیت | HPE iLO 7 و Silicon Root of Trust |
| کاربری | SAP HANA، دیتابیس، تحلیل داده و مجازیسازی حیاتی |
سرور مناسب چه کاری است؟
مشخصات مناسب از نوع بار کاری آغاز میشود. دو سازمان با تعداد کاربر یکسان ممکن است به دلیل تفاوت نرمافزار، نرخ رشد اطلاعات یا حساسیت سرویس، به پیکربندی کاملاً متفاوتی نیاز داشته باشند.
مجازیسازی
برای اجرای چند ماشین مجازی، ظرفیت و کانالهای رم، تعداد هسته، شبکه و طراحی ذخیرهسازی باید همراه با امکان توسعه بررسی شوند.
نرمافزارهای سازمانی
برای حسابداری، اتوماسیون، پایگاه داده و سامانههای داخلی، پایداری، تأخیر ذخیرهسازی و برنامه پشتیبانگیری اهمیت بالایی دارند.
ذخیرهسازی و پشتیبانگیری
ظرفیت مفید، نوع دیسک، RAID، کنترلر، سرعت بازیابی و نسخه پشتیبان خارج از سرور باید به صورت یک طرح واحد دیده شوند.
پردازش و GPU
در بارهای پردازشی و هوش مصنوعی، فضای کارت، توان و خنکسازی، مسیرهای PCIe و سازگاری نرمافزار با GPU تعیینکننده است.
راهنمای انتخاب مشخصات سرور
قیمت سرور نتیجه انتخاب مجموعهای از قطعات و خدمات است. برای مقایسه واقعی، باید پیکربندی، وضعیت قطعات، گارانتی و آزمونهای انجامشده یکسان باشند.
| معیار | پرسش اصلی | اثر بر انتخاب |
|---|---|---|
| پردازنده | نرمافزار به هسته بیشتر نیاز دارد یا فرکانس بالاتر؟ | مدل و تعداد CPU، تعداد هسته و هزینه لایسنس برخی نرمافزارها |
| حافظه RAM | مصرف فعلی، رشد و تعداد ماشینهای مجازی چقدر است؟ | ظرفیت، چیدمان ماژولها، کانالهای حافظه و امکان ارتقا |
| ذخیرهسازی | ظرفیت، سرعت، IOPS و زمان بازیابی موردنیاز چیست؟ | انتخاب HDD، SSD یا NVMe، نوع RAID و کنترلر |
| شبکه | ترافیک کاربران، ذخیرهسازی و پشتیبانگیری چقدر است؟ | تعداد و سرعت پورتها، افزونگی و کارت شبکه مناسب |
| توسعه | در دو تا سه سال آینده چه منابعی اضافه میشود؟ | تعداد Bay، اسلات PCIe، ظرفیت رم و توان منبع تغذیه |
| دسترسپذیری | حد قابل قبول قطعی سرویس چقدر است؟ | پاور افزونه، RAID، قطعه یدکی، مانیتورینگ و طرح جایگزین |
سرور رکمونت یا تاور؟
سرور رکمونت
برای دیتاسنتر، اتاق سرور و مجموعههایی که رک استاندارد دارند مناسب است. چیدمان فشرده، کابلکشی منظم، دسترسی مدیریتی و توسعه چند سرور از مزیتهای اصلی آن است.
- مناسب استقرار متمرکز در رک
- مدیریت بهتر تجهیزات شبکه و برق
- انتخاب مناسب برای توسعه چند سرور
- نیازمند رک، تهویه و کنترل صدای مناسب
سرور تاور
برای دفتر یا شعبهای که رک و اتاق سرور مستقل ندارد میتواند انتخاب سادهتری باشد. فضای نصب و امکان توسعه هر مدل باید پیش از خرید بررسی شود.
- نصب سادهتر در فضای اداری کنترلشده
- صدای معمولاً کمتر نسبت به مدل رکمونت همرده
- مناسب پروژههای کوچکتر یا یک سرور مستقل
- نیازمند فضای امن، تهویه و برق استاندارد
سرور نو یا سرور استوک؟
انتخاب میان سرور نو و استوک باید با توجه به بودجه، حساسیت سرویس، عمر مورد انتظار، دسترسی به قطعات و شرایط گارانتی انجام شود. سرور استوک سالم و درست پیکربندیشده میتواند برای بسیاری از سرویسهای سازمانی اقتصادی باشد؛ اما صرف یکسان بودن نام مدل یا ظرفیت رم، دو دستگاه را همارزش نمیکند.
در ارزیابی سرور دست دوم، سلامت شاسی و برد، وضعیت پاورها و فنها، گزارش مدیریت سختافزار، خطاهای حافظه و ذخیرهسازی، سازگاری قطعات و نتیجه تست بار اهمیت دارند. برای سرویسهای حیاتی نیز باید هزینه توقف، قطعه جایگزین و برنامه بازیابی در تصمیم لحاظ شود.
قیمت سرور چگونه تعیین میشود؟
برای استعلام قیمت سرور باید پیکربندی دقیق مشخص باشد. نسل و مدل شاسی، پردازنده، ظرفیت و آرایش رم، نوع و تعداد دیسک، کنترلر RAID، کارت شبکه، منبع تغذیه، ریل و لوازم جانبی همگی بر قیمت نهایی اثر دارند.
کارایی
پردازنده، رم، نوع ذخیرهسازی و شبکه باید متناسب با بار کاری انتخاب شوند؛ عدد بزرگتر همیشه به معنی انتخاب بهتر نیست.
افزونگی
پاور، دیسک، شبکه و طرح پشتیبان میتوانند هزینه اولیه را افزایش دهند اما ریسک توقف سرویس را کاهش میدهند.
وضعیت و گارانتی
نو یا استوک بودن، سلامت قطعات، مدت پوشش و شرایط خدمات باید در کنار قیمت مقایسه شوند.
خدمات اجرا
مونتاژ، بهروزرسانی، نصب، مهاجرت، مستندسازی و پشتیبانی بخشی از هزینه واقعی پروژه هستند.
فرآیند تأمین و تحویل سرور در رهاکو
کنترل کیفیت و زیرساخت بهرهبرداری
سلامت سرور فقط با روشن شدن دستگاه تأیید نمیشود. خطاهای ثبتشده در ابزار مدیریت سختافزار، وضعیت پاورها و فنها، حافظه، کنترلر و دیسکها باید بررسی شود. تست بار نیز کمک میکند ناپایداری یا افزایش دمای غیرعادی پیش از تحویل مشخص شود.
در پیکربندی ذخیرهسازی، RAID جای نسخه پشتیبان را نمیگیرد. نسخههای پشتیبان باید بر اساس اهمیت اطلاعات، زمان بازیابی و سناریوی خرابی طراحی و به صورت دورهای آزمایش شوند.
پیشنیازهای محیطی
- رک و تهویه متناسب با ظرفیت حرارتی تجهیزات
- UPS و برق پایدار با ظرفیت محاسبهشده
- اتصال زمین و کابلکشی استاندارد
- کنترل دسترسی فیزیکی و مانیتورینگ
- برنامه سرویس دورهای و پشتیبانگیری
پرسشهای متداول خرید سرور
سرور چیست؟
سرور رایانهای برای ارائه پایدار سرویس، پردازش یا ذخیرهسازی به چند کاربر و سامانه است. قطعات، مدیریت سختافزار و امکان توسعه آن برای کار مداوم و بارهای سازمانی طراحی میشوند.
سرورها به چند دسته تقسیم میشوند؟
از نظر شکل فیزیکی، دو گروه رایج سرور رکمونت و تاور هستند. مدلهای Blade و سامانههای متراکم نیز برای معماریهای خاص استفاده میشوند. انتخاب نهایی به محل نصب، تعداد سرورها و برنامه توسعه بستگی دارد.
دلایل استفاده از رک چیست؟
رک به نظم کابلکشی، کنترل دسترسی، تهویه مناسب و استقرار متمرکز سرور، شبکه و تجهیزات برق کمک میکند. عمق، تحمل وزن و جریان هوای رک باید با سرور هماهنگ باشد.
برای دریافت قیمت سرور چه اطلاعاتی لازم است؟
نوع نرمافزار، تعداد کاربر، حجم و رشد داده، تعداد ماشین مجازی، سطح دسترسپذیری، سرعت شبکه و بودجه تقریبی، نقطه شروع مناسبی برای تعیین پیکربندی و قیمت هستند.
سرور استوک برای چه پروژهای مناسب است؟
برای پروژهای که بودجه کنترلشده دارد و قطعات سالم، تست معتبر، امکان تأمین قطعه و گارانتی روشن در دسترس است، سرور استوک میتواند گزینه مناسبی باشد. سرویسهای حیاتی به طراحی افزونگی و برنامه جایگزین نیاز دارند.
چه مقدار RAM برای سرور لازم است؟
ظرفیت رم از مجموع مصرف سیستمعامل، نرمافزارها، ماشینهای مجازی، کش و حاشیه رشد محاسبه میشود. تعداد و چیدمان ماژولها نیز باید با کانالهای حافظه و برنامه ارتقا هماهنگ باشد.
RAID به تنهایی برای حفاظت از اطلاعات کافی است؟
خیر. RAID میتواند تحمل خرابی دیسک یا کارایی را بهبود دهد، اما در برابر حذف اشتباه، باجافزار، خرابی گسترده یا حادثه محیطی جایگزین نسخه پشتیبان نیست.
آیا رهاکو سرور را از طریق فروشگاه اینترنتی میفروشد؟
خیر. تأمین سرور در رهاکو برای پروژههای سازمانی و پس از نیازسنجی انجام میشود. پس از مشخص شدن پیکربندی، قیمت و شرایط اجرا و پشتیبانی اعلام خواهد شد.
مطالب مرتبط
برای پروژه شما چه سروری مناسب است؟
نیاز نرمافزاری و زیرساخت فعلی را ارسال کنید تا پیکربندی متناسب و قابل توسعه پیشنهاد شود.